Přerušení studia VŠ kvůli těhotenství a návrat zpět

gabrielaa
4. led 2011

Ahojte, chtěla jsem se zeptat, zda jsu tady nějaké maminky, které taky přerušovaly studium kvůli mimču, jaký byl pak návrat, jak se to dá zvládat i s miminkem..?
Já sama měla letos dělat bakaláře, ale vzhledem k tomu, že jsem od 26. týdne měla rizikový těhotenství, byla jsem nucená školu přerušit. Dávám si pauzu 2semestry a v září bych chtěla nastoupit zpět, to bude mít malá skoro 11 měsíců, tak jsem zvědavá, jak to pak budu všechno zvládat, třeba co se týče koncentrace na učení. Už teď mi přijde, že mi snad musel změknout mozek 😀

marki.s
21. led 2011

Ahoj! Já řeším podobný problém. Sice jsem bakaláře už dodělala, ale zase přerušila v polovině magisterského. Teď bych se taky chtěla vrátit, nebo nad tím přemýšlím, ať už toho inžu konečně mám, ale abych pravdu řekla, nedokážu si to zatím moc představit. Malá bude mít v září rok, takže to bysme už kojit nemusely, ale zase kdy a jak se budu učit s batoletem za zády nevím... 😖
Byla jsem v Brně, ale teď spíš přemýšlím o UTB ve Zlíně - je to blíž.

gabrielaa
autor
21. led 2011

@marki.s jj o tom učení taky přemýšlím, že to bude asi mazec, páč já jak nemám naprostej klid, tak se nic nenaučím..asi bude muset o zkouškách hlídat víc babička, protože jinak to nedám určitě ☹

marki.s
21. led 2011

No přesně! Jsem na tom stejně, musím mít naprostý klid a soustředit se na to, jinak se nic nenaučím. Ale tak třeba budeme mít strááááášně hodné děti 😀

verbalinka
21. led 2011

ahoj, ja jsem nastoupila na vs (kombinovany studium), kdyz bylo Willikovi 10 mesicu. Prvni rok pohoda. Kdyz jsem byla ve skole, hlidala babicka a zkouskovy se dalo zvladat, protoze pres den spal cca 3 hodiny. Ted druhak uz je mnohem horsi. Spi jen max.2 hodiny, nekdy vubec. Jsem vic unavena, protoze je starsi, a tudiz narocnejsi na cas a zabavu. A chodi spat v 8h, ale rano je pred 7h vzhuru, takze uceni vecer je desny. Ted o zkouskovem ho mesic mela den co den babicka a ja trpela vycitky svedomi, ze se mu nevenuju.
Tedy odpoved na tvou otazku je ta, ze neprerusuj. V tehu a s miminem se da zvladat fakt v pohode (pokud nemas vylozene nespavy a urvany mimino) a s vetsim se uz do skoly nevratis a prace, dite a skola je uplny scifi 🙂

janicavopica
21. led 2011

@gabrielaa ahojky, tak rodila koncem cervence a v rijnu nastupovala do druhaku, loni jsem dokoncila bc. a bez preruseni a jsem za to rada, byl to zahul a to dost velkej, ja se proste ucila pres den, hrala si s malou na zemi nebo tak a u toho drzela papiry v ruce a rikala na hlas. jako nic moc, ale zdarne vsechny statnice napoprve. chtela jsem taky prerusit, ale zkusila to bez toho a je to fajn mit ted posledni rok klid od uceni a s dcerkou si ten posledni rok materske fakt uzivam,.
drzim pesti at tak nebo tak, zvladnes to, je to tezky s ditkem, ale jde to 😵

gabrielaa
autor
21. led 2011

@verbalinka no já už mám přerušeno, musela jsem kvůli rizikovýmu těhu a nakonec jsem stejně rodila předčasně kvůli něčemu jinýmu 😒 spíš mě zajímalo, jak se to pak dá zvládat s mimčem doma 🙂

verbalinka
22. led 2011

@gabrielaa jak vidis, tak tehu a materska to mysleni dost zlenivi. Tvuj dotaz jsem prelitla moc rychle 😀
Fakt se to zvladat da, akorat zacit se znovu ucit je trosku tezky 😀 A jakou skolu delas? Ja jsem na pravech, takze opravdu zahul. Ale jsem lenoch a nechavam vse na posledni chvili, a pak vysiluju. A jsem taky nervak, takze o zkouskovym skoro nespim a travim ho na zachode 😀 Cim je dite starsi, tak vyzaduje vice angazovanosti a umi pekne smutne vycitave obliceje :-/

veruska007
22. led 2011

Ahojky, dělám doktorát a kvůli těhotenství ani mimču jsem nepřerušovala.

Pozitivní těhu test jsem našla ve stejnou dobu, kdy mi přišlo, že mě přijali. Od září jsem nastoupila, v březnu se malý narodil. Zimní zkouškové bylo vcelku v pohodě, na něco padl zbytek předchozí dovolené, něco už jsem měla mateřskou. Letní se taky dalo, jezdila jsem s kočárkem, kolíkama jsem měla na hluboké korbičce přidělaná skripta a poznámky a šprtala jsem. Učila jsem se dost při kojení, chtělo to donutit se, ale šlo to. Teď jsem ve třeťáku, malý má skoro dva roky a jsem na rizikovém s druhým miminkem. Zatím přerušovat nehodlám. Na přednášky teď už jezdím většinou sama, ale když to nešlo jinak, jezdil se mnou manžel a v místnosti pro studenty hlídal prcka a já tam běhala kojit. Když jsme měli víkendová soustředění, tak holt jeli se mnou oba.

Co je malej živější a přes den skoro nespí, už je to s učením dost horší. Nejlepší bylo těhotenství a první půlrok. Malej začal brzo chodit a brzo přestal přes den pořádně spát a pak už to bylo náročnější. Ale jde to. Jen to chce každou volnou minutu šprtat.

Pořád si říkám, že toho musím co nejvíc zvládnout, dokud je to mimčo jen jedno... se dvěma to bude horší. A čím je starší, tím je horší... tak nepřerušovat mi přišlo lepší. Pokud to jde, je dobré zkusit se domluvit s konkrétními učiteli na individuální plán 😉

gabrielaa
autor
22. led 2011

já to měla tak, že jsem začátek prozvracela, na zkoušku jsem se třeba třikrát přehlašovala, nechtěla jsem se ohánět tím, že jsem těhotná, aby si nemysleli, že po nich chci nějaký úlevy, ale nakonec jsem to stejně musela říct, abych si domluvila individiální termíny 🙂 potom jsem ale skončila ve špitále v 26. týdnu a od té doby měla nařízený v podstatě jen klid na lůžku, takže jsem přerušila..ted se snažím si aspon vypracovávat bakalářský otázky, abych dělala aspon něco a nezakrněl mi uplně mozek 😀 Jinak já dělám historii a geografii na pedáku, plus jsem si ještě chtěla dát přihlášku na spciální pedagogiku, ale to zatím odložím..chci dodělat Mgr. dokud budu na rodičovské, kterou stejně musím mít 4roky, a pak můžu rovnou do práce 😀 Blbý je, že ten můj obor nejde dát dálkově a domluva na katedře geografie je taky špatná, takže nějaký individual nehrozí 😒

berynka
22. led 2011

Ahoj, já jsem taky byla studentka s miminkem 😉 . Otěhotněla jsem před prvákem na navazujícím studiu. Během těhotnství jsem se snažila udělat kus práce, vyběhat si téma diplomky ap. Když se malá narodila, tak to bylo celkem náročné, když jí byly dva měsíce, tak jsem se učila na první zkoušku 😅 . Kojila jsem, ale zase nebylo tak jednoduché si udělat zásoby a denní studium, ani vzhledem k hlídání, nebylo reálné. Takže jsem přešla na dálkové, zkoušky si rozložila a když už jsem měla všechno hotové, tak jsem na rok přerušila a psala jen diplomku a připravovala se na státnice.
Kolikrát mi bylo líto, že musím od malé pryč, i když to bylo jednou za měsíc. Když už jí byl přes ten rok, s učením to nebylo uplně snadný. Začala vyžadovat pozornost a jak to šlo, tak jsme trávily čas někde venku. Takže všechno jsem dělala, když malá spala, ať už přes den, nebo po večerech.
Ale na druhou stranu jsem byla ráda, že dělám ještě něco jiného než maminkovské a miminkovské věci 🙂 . Udržela jsem si kontakt s oborem, který mne baví a nebyla úplně vytržená z "reality" 😀!