Proč máte doma malé miminko?

andykov
7. zář 2009

Kolegyně vedle mají téma velké miminko, tak mě napadlo pro maminky, co mají doma zase malé miminko založit nové téma.
Kristýnce bude 5měsíců a má sotva 6kg a 63cm. Vím, že to není nějaký extrém, že jsou i menší miminka. Od 6týdnů je na UM. Od narození je krmení s ní boj, takže ty naše přírustky jsou tak tak dostačující. Narodila se s 2650g a 46cm.
Zajímalo by mě proč třeba zrovna Vaše miminko patří k těm menším, jestli se mu moc neche baštit nebo je to genetický? A jaká jsou reakce okolí a třeba si i jen tak pokecala?! 🙂

jojina11
14. říj 2010

@blka hej máš pravdu, je z nej taká podarená bacuľka,ale niekedy je mi ľúto,. že už nekojím,musím niekedy odfotiť a pridám sem fotky, je zlatá moja bambuľka

blka
14. říj 2010

@jojina11 To věřím, že ti to je líto, ale hlavní je, že je Vladunka spokojená a nic jí nechybí 🙂

jojina11
14. říj 2010

@blka je to tak, aj ja sa z toho teším

rintintyna
18. říj 2010

ahoj maminky malých miminek, jdu Vás po delší době opět pozdravit a podělit se o zkušenosti. Jak už jsem možná psala Klárka vážila v půl roce 5010 g, ale i tak byla dr spokojená. Vzhledem k tomu, že chceme odsunout očkování až co nejdál, tak nás poslala na neurologii, sama s tím sice nemá problém, taky je pro posunutí, ale aby se předešlo případným problémům, tak by bylo fajn, kdyby to doporučil ještě někdo další. Tak jsem to brala tak , jako že si jdeme jen pro toto vyjádření a že prostě naznají, že je Klárka akorát drobnější. Jenže jak už to chodí většinou, když jdete k doktorovi.... pošle Vás aspoň ke dvěma dalším. Takže i když se Klárka po neurologické stránce jeví zcela v pořádku, pouze je lehce opožděná ve vertikalizaci, tak nás posílá na sono mozku a spíše řešila, to že od začátku málo prospívá a kvůli tomu zase máme jít na gastroenterologii na vyšetření krve, popřípadě stolice, zda je v pořádku trávení. Máte s tímto vyšetřením někdo zkušenost? Zjistili u někoho z Vás, že by dítě mělo takový neduh, nebo vůbec někdy někomu, co je příčinou nízkého váhového přírůstku? Díky za reakce a dobrou noc 😉

simicak
18. říj 2010

rintintyna - tak s tim zkusenosti mam 😉 Nase Viki ma 13mesicu a 7,4kg 😖 Delali nam odbery,hodne krve a nevim presne na co vsechno,ale vim,ze na traveni,alergii na lepek tusim a taky sla na vysestreni,kde ji pousteli 5min.el.proud do ruky ( neboli to,je to hodne slab) - to bylo na nejakou plicni,hodne vaznou nemoc,ktera se projevuje i tim,ze se nenabira. Nastesti vsechny vysledky negativni,rekli nam,ze ma jen rychle spalovani. Ale vidame detskeho dietologa a nasadili nam specialni sunar. A taky nas pul roku hlidali co mesic - dietolog,pediatr,ted po 3 mesicich dietolog a na vazni musime kazdy mesic a za tri tydny mame dalsi odbery,ani nevim presne na co

misicka455
18. říj 2010

@rintintyna Týnko my jsme na gastru byly a i chodíme ,a le pořádně nic nezjistily. Kdyby jsi chtěla vědět něco o tom vyšetření tak pisni,a le neboj dá se to zvládnout. Jestly vám budou brát jen krev a pak tyčinku strčí malé do zadešku a nebo budou chtít donést pokaděnou plínu. Jinak Gastro žaludku probihá jako u dospělích fuj fuj .

blka
19. říj 2010

@rintintyna Ahojky, nám také brali krev a odevzdávali jsme stolici. To, o čem píše Simicak je potní test, kterým se zjišťuje cystická fibroza. Taky jsme na něm byli. Ještě jsme byli i na kardiu, jestli má v pořádku srdíčko. Gastro žaludku se dělá v narkoze. Doufám, že nás na něj nepošlou. Nám z té krve zjistili jen hraniční hodnoty pro štítnou žlázu a množství tuků, tak je musíme opakovat na lačno 😒

rintintyna
19. říj 2010

holky díky moc za reakce, no potěš 😒 jsme s manželem dost zdrblý už jen z těch odběrů krve, šťourat bychom v ní tedy nenechali (gastro) na to si myslím, že je času dost. Navíc pediatrička v půl roce byla s váhou spokojená. Myslím, že už takto malé dítě hodně vnímá, když je taháno po doktorech, že jako něco není v pořádku a může to být akorát v neprospěch věci. Nehledě tedy na dodržování stravovacího režimu. Se mi včera zdálo absurdní, že tam řešíme nepřibírání a holka bečí hlady. Měli jsme tam sice jídlo ale netušili jsme, že zkysneme v ordinaci tak dlouho. Ok, uvidíme co dál, budu informovat. Zatím přejeme všem, ať se daří 😉

iris
19. říj 2010

Ahojky holky..tak se přidávám, malá se narodila 37+0 s váhou 2650ga 46 cm měřila, včera jsme absolovovali 3 měsíční prohlídku - a malá má jen 3860g, za měsíc a půl přibrala jen 460g 😔 Přitom mi mlíko teče, malá sosá zdatně...budeme mít půjčenou váhu a budeme vážit před a po kojení a případně dokrmovat sunarem.Jinak syn byl taky malej, v roce měl 8100g 😉

rintintyna
19. říj 2010

@iris taky jsme to takhle chtěli řešit, ale pozor na přesnost některých vah, ta co jsme pořídili dokázala při dvojím položení Klárky na ní navážit rozdíl i 200g, takže nám to bylo k prdu. Začala jsem tedy po každém kojení automaticky nabízet UM. Ve většině případů ho odmítala. Postupem času si zvykla dopít aspoň 30-60 jednotek po poledním kojení a 60-90 jednotek po večerním. Uvidíš sama, jestli má dost, tak bude asi odmítat, každopádně držím palce 😉

iris
19. říj 2010

@rintintyna díky!Uvidíme, jak to půjde...teď se napucla kojením, při dalším zkusím dokrmit.A od zítřka bude ta váha, tak to zkusím vážit a dle toho krmit, když to nepůjde, tak na sunaru vyroste taky 😉

jojina11
11. lis 2010

Ahojte, dávno som tu nebola, nie je čas, máme sa dobre, pekne rastieme, naposledy 6,5 kg, začína sa otáčať na bruško, včera sa aj skoro podarilo, ale nevie si ešte ručičku spod seba vytiahnuť, ale to s poddá, Dvíha sa do sedu a najradšej by bola, keby ju nosili ako kráľovnú a mala všetko pod kontrolou 😀 len čo naše ruky a chrbáty 🙂 Dávam pár fotiek asi týždeň majú, je už veľká dievka, tak sa zatiaľ majte a ja zasa bežím robiť, pokiaľ spinká 😉

zuzkat1
12. lis 2010

@jojina11 ahoj...moja v pol roku tiez mala 6,5kg...teraz ako 10 mesacna ma 8kil🙂 podla mna staci..je taka akurat...

brusinka.pusinka
12. lis 2010

hezký den holky po delší době my už jsme vše dohnali už patříme mezi normální průměr 😀 máme něco přes 10 kg a 80 cm přesně vám dáme vědět příští týden v pondělí 😉 trochu jsem pročetla a myslím že některá vyšetření jsou až hrůzostrašná a že to někdy doktoři přehánějí, hlavně tehdy když je dítě jen drobnější a jí a nemá žádné jiné problémy a vyvíjí se zcela běžně ke svému věku, jen je prostě drobec 😉 Ale někdy jak dítko odmítá jídlo je fakt že je třeba testy pro jistotu udělat než něco zanedbat 😉 Naše Karamelka je už pořádný jedlík a baví ji to o to víc když může sama. Kojíme 2x denně tedy ráno a v noci a jinak jíme vše co malá může samozřejmě bez soli a koření ostrého, mlíčko pijeme Hami a občas srkne od brášky i normální ale to jen někdy moc ji nechutná 😀 😀 😀 zato dětské sýry a sýry jako žervé a lučinu tu může i lžičkou a jogurty miluje jen se jí nelíbil ten přesun z doma dělaných ze sunaru na obyč. kupované, ale přišla jim na chuť 😉 takže cmukáme všechny vaše mrňousky a přejeme jen zdravíčko a aby byli prostě jen menší a né nemocní 😉

blka
12. lis 2010

Jé, holky, to je super, jak to ti vaši mimoušci krásně dohání 😉 A teda Simonka se pěkně rozpapkala 😉

elviie
12. lis 2010

Ahojky holky, tak my sem také patříme 😉 , Nel je od malička drobnější, v 7měsících máme 7kg, do 6,5měsíce byla plně kojená, kojím stále a už přikrmujeme, papá dobře, chutná jí, asi bude prostě jen prcek po mně - 161cm a 50kg 😝 Pořád ale slyším jak je malá, prťavá a pořád musíme dokazovat (lidem, v rodině), že není opožděná, že umí to, co umět má...je malá, ale šikovná 😀 , jsem ráda, že máme podporu dětské doktorky.
@iris Také jsme si pořídili váhu a průběžně vážíme, zda přibírá, pro můj klid, ale příkrmy nás do 6 měsíce naštěstí minuli.
@zuzkat1 Také mi přijde moje Nela akorát, spíš mi ostatní přijdou vypapanější a kulatější 😀

lucie.krajcarova
12. lis 2010

holky, našla jsem bezva tabulku. v 18 měs. má malý průměrnou výšku, jen tu váhu potřebuje ještě trochu dohnat. měl 10 kg.
http://www.mamaaja.cz/index.cfm?module=Calculat...

lucie.krajcarova
12. lis 2010

@rintintyna myslím, že máte uvědoměloju pediatričku. u nás taky dělali testy až v roce, ne dřív. prozatím toho stejně moc nevím, má málo protilátek, takže vyšetření na lepek či kravské mlíko nemají žádné hodnoty...
no ale od 12. do 18. měsíce přibral 1,5 kg, stejně jako zdravé děti, tak doufám, že bude v pohodě. hlavně přibírá z mlíčka.

dadis
12. lis 2010

aj ja hlasim tiez dobre spravy, vcera sme boli v poradni, Saska ma v 16mesiacoch 75cm a 10kg..(na osobnej vahe postojacky, v cizmickach a plienke, cize asi o 200g v skutocnonosti menej 😀 )

lucie.krajcarova
12. lis 2010

@simicak prosím tě, napíšeš jaký je ten speciální sunar? a pomohlo to? my teď máme měsíční přírůstky necelých 300 g, to jde.

blka
12. lis 2010

@lucie.krajcarova Super tabulka. My budeme spíš odpovídat tou výškou, ale tipuju, že mezi minimem a normou a váhou teda jsme hodně pod.

@dadis Super, krásná váha 🙂

@elviie Přesně, jak píšeš, mně ten můj prcošek přijde tak akorát a ostatní miminka velká 😀 . Ale máte moc krásnou váhu. A máš pravdu, že je nejdůležitější, že jsou šikovní a čilí 🙂

rintintyna
12. lis 2010

ahoj holky, jsem ráda, že se to tu opět trochu rozjelo, i když teda koukám, že ty hodnoty aktuální co uvádíte, už jsou opravdu téměř normál. No my si udržujeme laťku hodně nízko. Klárka má 8a půl měsíce, délka zhruba 70cm a váha 5900g. Dnes jsme byli opět na rehabilitaci, chodíme pravidelně zhruba jednou měsíčně a tak jsem se ptala na nějaké celkové hodnocení, kdyby se ptala pediatrička, tak co mohu říct. Tak pravda je, že i ve vývoji jsme pozadu (dle rehabilitační to úzce souvisí s nízkou váhou a nedostatečnou svalovou zásobou), ale děláme pokaždé pokroky, tak hlavně že tak. Prostě teď jsou kolem toho malé starosti, ale ono se to pak srovná, jednou to všechno dohoní 😵

iris
12. lis 2010

Ahojky, já už bohužel nekojím, mlíčko došlo 😢 Emča je na sunaru a včera měla 4630g, další převážení za 14 dnů, to dostane rovnou i očkování 😉 Naštěstí přibírá 😵

simicak
12. lis 2010

Luci,my zijem v Uk,tak nevim,jestli ti to pomuze. Je na high energy milk ( vysoko kaloricke mliko 😝 ) Je to silnejsi mliko,ktere muzes dostat jen na predpis dietologa a nejde nikde koupit. Pomohlo..nevim. Ted mame 15 mesicu a 7,6kg 🙄
Dietolog rekl,ze je spokojeny zatim,ze dokud nabira,tak je to dobre a ze hold bude malicka. Takze ho uvidime v prosinci ( po 3mesicich),pediatricka kouka,co rika dietolog,ona jen udelal krevni testy a vse ok. A uz vim naco delali ty testy,ledviny,jatra,alergie,pak na nejaky hormon co ovlivnuje traveni nebo tak neco a pak na jednu plicni nemoc a vse ok. TEd jsme meli zase dalsi preventivni odbery zase ledviny,jatra tusim a celkovy krevni obraz. Mala uz lita,takze s pribiranim hruza. Zari za mesic 100g a ted za rijen 250g. Takze jakto tak pujde,budu rada ve 2 letech za 8,5kg

lucie.krajcarova
12. lis 2010

@simicak tak to je fajn, že něco takového aspoň existuje. zeptám se u nás v lékárně. přeju, ať vám to zabere. u nás se přibírá fakt z mlíka, tak doufám, že to ještě chvíli vydrží ať nejsme pořád nejmenší...

elviie
13. lis 2010

Hezké sobotní ráno 🙂
@rintintyna Co je malé, to je hezké 😵 A má to i své výhody, z oblečení hned tak nevyrosteme, např. my kupovali kombinézku do porodnice na jaro, koupila jsem na radu 0-6, po narození ji byla obrovská, ale teď je nám akorát a ještě ji nosíme 😅, taky jsou lehčí na nošení, hraní a vození kočárkem 😉 a od jedné paní z MŠ jsem slyšela, že menší děti bývají čilejší 😵Klárka to všechno dožene.
@blka díky, to je snad poprvé kdy nám někdo pochválil váhu 😅 , opravdu 😵
@iris hlavně, že Ema přibírá, a vybrali jste moc hezké jméno 😵
@lucie.krajcarova ta tabulka mě potěšila 😉

zuzkat1
13. lis 2010

@elviie moja mala 7kil az ked mala 8mesiacov🙂 za tie 2 mesiace od pol roka mi pribrala len pol kila🙂 a presne tie ostatne deti su take prekrmene trosicku aj podla mna🙂 to je asi aj v genoch alebo ja neviem v com🙂

simicak
13. lis 2010

Holky,jestli maji deti 8kg v roce,tak to neni nic hrozneho a neni to ani silene mala vaha!! Za mmale deti se povazuji uplne jine vahy 😉
My v 15mesicich nosie obleceni na pul roku a boty velikosti 0-3mesice a to nemluvim,ze v nich samozrejme musi chodit v tech latkovych,takze po 2 tydnech tam jsou dity.

Luci,zeptej se pediatricky svoji,kolik vazite? My po mliku pribirat zacli,ale nevim,jestli to bylo po nem,protoze mala v tom obdobi zacala vic jist. U nas je problem,ze mala mlika moc nevypije,kdyby jo,tak by to bylo mnohem lepsi. Jinak tea mame dietu takovou,ze vsude cpat plnotucne masla,syry ( do polyvek,br.kasi),ale to uz tak moc nedelam. A samo cokoladu detskou kvalitni.............no proste se snazime vkrmovat

zuzkat1
13. lis 2010

@rintintyna no pozeram ze u vas ide papanie skor do vysky.... moja ma 10 mesiacov a teraz ma 71cm🙂

elviie
13. lis 2010

@zuzkat1 Tak my nejsme nejmenší? 😅 Mrkla jsem na Haničku, je to šikulka 😵 Jsem si myslela jak s příkrmy bude přibírat malá rychleji a ono nic, tak je to asi v genech 😝 , je pravda, že hodně energie asi vydá na to plazení a hemžení, je všude a nikde 😀