Selektivní mutismus. Máte zkušenost s léčbou?

ems
31. led 2012

Pětiletá dcera trpí selektivním mutismem. Zatím je to pouze moje diagnoza, nikde v PPP ani u psychologa jsme ještě nebyly. Od malička byla hodně stydlivá, naplno se to ale vše projevilo až ve školce, kam chodí už druhým rokem a stále nemluví. S nikým dospělým. S dětmi většinou problem nemá. Doma a s blízkým okolím komunikuje normálně, to je ukecaná až moc. Najdu tu rodiče podobně postižených dětí? Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s léčbou, a to jakoukoliv. Psycholog, homeopatie ap.

miawa
4. únor 2012

Ahoj, dělala jsem asistenta na logopedické klinice a s několika dětma, které trpěly mutismem jsem se setkala. A nedávno tady na koníkovi byla maminka s dcerkou a podobným problémem. Možná ji dohledáš v diskuzi Maminky nestandartních dětí - poruchy komunikace, je to v Matka, otec, rodina.

Určitě to chce navštívit kromě psychologa i logopeda a foniatra. Léčba - terapie je někdy běh na dlouhou trať, tak držím palce! 😉

Ale pokud nemluví jen s dospělými, učitelkami, a s dětmi ano, nebude to snad tak hrozné. Snaží se komunikovat s učitelkami alespoň neverbálně (tj. jestli kývá hlavou, pokud se na něco ptají, nebo si ukáže, když něco potřebuje apod.) ?

ems
autor
5. únor 2012

Nepracovala jsi na klinice Logo? Na diskuzi se podívam, díky za tip.
Ona má okruh dospělých, se kterými nepromluví vůbec, např. učitelka ve školce, a pak je další okruh, před kterými se stydí a začne třeba komunikovat až po hodině. Velkým problémem je třeba pozdrav, nechce zdravit nikoho. Neverbálně se komunikovat snaží, aspoň ji k tomu vedu, něco jsem si už o tomto problému načetla, takže vím, že tudy vede cesta, přestala jsem ji nutit k mluvení atd.

miawa
6. únor 2012

@ems Ano, pracovala jsem na klinice Logo. 🙂
Tak pořád je to jedna z lepších variant, že má jen okruh dospělých, se kterýma nemluví, a můžeš třeba doufat, že by ji učitelka ve škole sedla a to se dá koneckonců i vyzkoušet, seznámit se apod.. 😅
Je fajn, že víš, kudy vede cesta, nepátrat proč nemluví, nenutit k mluvení a popouzet alespoň k neverbální komunikaci. 😉