Svatba před miminkem. Jak to máte Vy?

susal
9. srp 2007

Zajímalo by mě, jak to máte Vy? Nejprve jste se vzali, a pak začali přwemýšlet nad miminkem, nebo jste se vdávaly kvůli miminku nebo všemu nechávátě volný průběh a máte miminko s přítelem a svatbu plánujete "někdy". Jsou výhody / nevýhody, které plynou pro dítě z manželství nebo pokud jsme nesezdaní?

My se teď s přítelem snažíme o miminko, o svatbě jsme nikdy zatím konkrétně nemluvili (jsme spolu něco přes dva roky). Jeden den minulý týden se mě přítel tak opatrně zeptal, jak si to vlastně představuji, jestli budu chtít svatbu, jakmile zjistím, že jsem těhotná a všechno rychle organizovat, jak to dělali jedni známí. Zase mu něco šrotovalo hlávkou a neráčil to diskutovat se mnou. Tak jsem ho uklidnila, že na svatbu nijak nespěchám, ale "časem" bych nebyla proti. Zjistila jsem, že měním názor, jak jsem dřív tvrdila, že svatba "není potřeba", docela bych "ten kus papíru" brala. Ani ne tak pro to, abych si přítele připoutala, spíš to vnímám jako potvrzení toho, že se máme rádi a budeme se navzájem podporovat. I když samozřejmě oddací list toho není zárukou.

claire
9. srp 2007

Susal, my jsme se vzali a budeme teď pár let ještě bez dětiček. V jednu chvíli jsme nějak pochopili, že pro nás existuje kvalitativní rozdíl mezi manželstvím a partnerstvím.

Píšeš, že "jsi ho uklidila" :o) Myslíš, že to potřeboval? Když se nebojí mít s tebou mimčo, což je daleko větší závazek?

famfrla
9. srp 2007

Ahoj susal my sme sa brali ked som cakala miminko planovali sme to trosku neskor 😀 tu bola svadba dolezita v nesoslednej rade i kvoli papierom kedze manzel je zo zahranicia....myslim ze pre mna je svadba dolezita ked su pritomne deti aspon ja si to myslim....

moja svagrina nie je vydata a maju spolu miminko skoro 2 mesacne a ked sa hadaju tak si vykrikuju veci ako to je moje auto a tak.... smutne 😒

monika1
9. srp 2007

Ahoj,
my sme sa najskor zobrali a o svadobnej noci sme si povedali ze zacneme pracovat na miminku a na druhy mesiac sa podarilo 😉 ja som mu vzdy tvrdila ze ked otehotniem tak svadba nebude hned,mala by som pocit ze si ma "musi" vziat 😒 a nehovoriac o tom ze by som nikdy takto neprezivala svadobny den,uzila som si ho naplno so vsetkym co k tomu patri a keby uz bolo brusko tak by to nebolo ono...mozno je to staromodne,ale tot moj nazor,ja som ten "papier" potrebovala...

pidula
9. srp 2007

Ahoj susal,rozhodně neodsuzuju,když se ti dva neveznou a mají děti,to je každého věc.Ale myslí si,že to lepší pak i pro ty děti.Pro mě to znamená úplnou rodinu,ucelenou.Nechtěla bych,aby se pak mých dětí ptali,proč se jmenuje maminka jinak než ty a tatínek... Ale to když mi někdo řekne,že k tomu,že má někoho rád nepotřebuje papír....vůbec to není o papíru,to si myslím,že každý pozná až když tu svatbu prožije.Pro mě to bylo a je takový vyznání lásky mému muži.

musko
9. srp 2007

Ahoj!
My sme sa brali pred cca 2 mes aj s 2-ročným synom. Užili sme si to všetci traja 🙂

nikka.vo
9. srp 2007

Ahojky susal, 🙂 tak já jsem s přítelem tři roky a když jsme spolu dva, tak jsme zatoužili po miminku a tak jsme na něm začli pracovat a teď mám chlapečka. 😀 Nechávali jsme tomu volný průběh, jak říkáš. O svatbě jsme mluvili, že se určitě vezmeme, ale asi je to hlavně lenost, co nám v tom brání. Přítel o svatbě už přestal mluvit, ale já už během těhotenství začala uvažovat, stejně jako ty, že bych se vdávat chtěla. Teď má Dominik jméno po příteli, ale já ne a nepřipadá mi naše rodina tak nějak ,,úplná,, 😕 😒
Ikdyž se munulý týden zmínil, když se ho někdo ptal, kdy bude svatba, tak prý příští rok, ještě to ale musíme probrat... 😵
Když jsem si tvůj příspěvek četla, přišlo mi, jako bych to psala já 🙂 🙂

ivcar
9. srp 2007

, ahojky, tak mi taky obracene, prvni miminko a kdyz male byl 1,5 roku tak jsme se brali. Myslim, ze je to jedno jestli driv mimi nebo svatba, dnes uz se na to tolik nehraje, ale co vim ,tak ja bych se nechtela vdavat tehotna, to bych si radsi pockala 🙂

bihan
9. srp 2007

My sme si sto všetko pekne naplánovali dopredu 😉 Keď sme začali hovoriť o miminku, ja som nechela dieťa bez svadby, tak sme mali v decembri civilný sobáš, v januári som otehotnela, v apríli cirkevný.. mali sme šťastie, že sa nám všetko podarilo tak bezproblémovo...

mikca
9. srp 2007

ahoj, já vám vřele doporučuju pokud se vzít chcete, tak se vemte před miminkem, já se vdávala v šestém měsíci byla jsme jak verlyba a né krásná něvěsta, navíc jak jsme byla v pokročilém stadiu, tak jsme to tam přenala s tančením a tak, takže jsme si uhnala flebotrombozu levé nohy, takže přesně týden po svatbě už jsem pěkně hajala v nemosnici...ne nechci tě samozřejmě strašit, je to na tobě, ale asi vdavky bud před nabo čerstvě po početí.
tak hodně štěstčka

bambulik
9. srp 2007

my čekáme 27.1.2008 miminko a vezmeme se pak někdy na podzim až bude větší...
svatbu jsme nějak nestihli...

pavlinka3
9. srp 2007

tak my jsme začali mluvit o mimi ještě před tím, než vůbec o svatbě padlo slovo - když se mimi půl roku nedařilo, tak tehdy ještě přítel přišel s tím, že problém je v tom, že nejsme svoji a že k nám mimi proto nechce přijít a tak mě požádal o ruku - brali jsme se 6 let 7 měsíců a 5 dní od doby co jsme spolu začali chodit - teď už to bude rok co jsme svoji a mimi zatím nic ☹ jenom se cítím mnohem lépe od té doby, co jsme se vzali ... prostě mi to přijde že k sobě tak víc patříme, když máme stejné jméno

susal
autor
9. srp 2007

Ahojky, děkuji za odpovědi. 🙂 V podstatě tady píšete to, co si myslím i já.

Claire - myslím, že se bál, aby svatba nebyla na rychlo. To bych nechtěl ani já. Spíš v klidu všechno naplánovat a uskutečnit.

Monika - přesně, taky bych nechtěla, aby si mě "musel" vzít. Má mě rád, to dokazuje ani ne tak slovy, jako tím, co pro mě dělá a tak, jak dospěl k tomu, že se snažíme o miminko, dospěje i ke svatbě.

Nikka.vo - naše dítě bude mít taky jméno po příteli, proto bych i já chtěla "patřit" k nim 🙂

Ivcar - těhotná bych se také vdávat nechtěla

tlapicka
9. srp 2007

ahoj susal! my jsem spolu pres 8 let. loni napodzim se nám narodila dcerka. Letos najare jsme se vzali. mela jsem moznost vyzkouset rodinny zivot bez papiru a s papirem. jelikoz jsme v zahranici, tak jsem "na hromadce" zacala mit strach co by se delo, kdyby se neco manzovi stalo... a vylozene jsem se tesila az bude po svatbe a az budu mit nejakou jistotu... treba to, ze by se se mnou musel nekdo bavit, nemohli by me vykopnout jen tak na ulici, protoze jsem jeho nikdo. a kdyz mam zaruky od statu, ze by mi po nem neco zbylo, tak jsem taky klidnejsi. je hnusny to takhle rikat, ale manza pracuje v mrakodrapu a ja z toho v dnesni dobe rozhodne klidna nejsem. porad tady v nemecku je to neco jinyho, nez nejvyssi kanadsky, ale stejne. proste se tedka citim mnohem lip a manzelstvi doporucuju! svatba s miminkem byla bezva, urcite lepsi nez s tehu nevolnostma...
jestli se chces podivat, tak tady je nase mimi svatba 😀 http://www.beremese.cz/album/album.php?vAlbumID...
preju hodne uspechu!

tlapicka
9. srp 2007

pidula: nasich deti se budou ve skole ptat, proc se jmenuje po mamince a proc nemame vsichni stejny jmeno a mrnousek bude asi odpovidat, protoze tatkovo jmeno je osklivy a smali bystese mi... tohle rozhodnuti vzit se a nechat si jmena tak jak jsou nesla docela spatne tchynka. ona se nam do zivota neplete, ale pronesla neco ve stylu chudacci budou nadosmrti nemanzelsky 😀

claire
9. srp 2007

Susal, uskutečněte to ;) Na plánování stačí pár měsíců (slovy fakt pár) a je to 🙂 Těhotný ještě nejste, tak co řešit. A když sama cítíš, že to pro tebe taky určitou "kvalitu" má...

Jinak já jsem z jeho dotazu (jak to ty líčíš) měla taky spíš pocit, ne že se bojí, ale že třeba už by taky chtěl. A ty furt nic, tak tě třeba jen neobratně chtěl navnadit na to téma, aby nad tim chudák nedumal sám 😀

majka07
9. srp 2007

My jsme se rozhodli pro svatbu, o miminku jsme tenkrát nemluvili a měsíc před svatbou jsme si řekli, že tedy bychom mohli rozšířit naši rodinu a o svatbě jsme byli tři aniž jsme o tom věděli, dozvěděli jsme se to 4 dny po svatbě a bylo to nádherné 😵

leandre
9. srp 2007

Ahoj, my to měli všechno trochu obráceně. Nejdříve se koupil pozemek (to jsme spolu ale už pár let chodili), začali jsme stavět a později před rokem si zařídili hypotéku, která je na oba. Díky tomu můžeme mít vyšší částku, než jen z jednoho příjmu. No minulý rok jsme začali vážnějí uvažovat o svatbě, v červnu jsme byli okouknout místo, zamluvili to s tím, že svatba bude v červnu 2007 no a v lednu jsem zjistila, že jsem těhotná. Přítel říkal, jestli nechci svatbu dříve, ale nechtělo se mi měnit datum jen kvůli mimču, takže nakonec svatba byla na konci 6. měsíce, šaty jsme měla empírové a ani to zase tak vidět nebylo a bylo mi v té době dobře, žádné nevolnosti a taky ještě ne až taková únava, jako v pozdějším těhotenství. Jediné, co jsem zjistila, že je komplikace, abych si stihla vyřítit všechny potřebné doklady včas. Jako že oddací list jsme měli až asi po měsíci (chvíli trvá, než to vystaví, byla v tom naše dovolená a taky, že jsme neměli svatbu v místě bydliště). Pak teprve si můžeš dát udělat občanku a teprve pak hlásíš údaje na zdravotní pojišťovnu, takže jsem se bála, aby nebyl problém s tím, že u pojišťovny jsem pod starým jménem, ale mám už nové jméno, aby mi tím pádem nenapsali u doktora papír na mateřskou pod starým jménem, ale v práci jsi hlášená pod novým jménem, pak se člověk někde registruje do porodnice, zase může být problém se jmény, aby nebyl zmatek. Naštěstí se to tak akorat stihlo. Ale dost natěsno. A to jsem si říkala, že do porodu od svatby jsou 3 měsíce a že to je pohoda 🙂

lenkabu
9. srp 2007

Ahoj,když jsme se brali, o miminku jsme ještě vůbec neuvažovali.Já jsem ani nechtěla Prostě jsme si dali svatbu jako vyznání lásky a důkaz, že spolu chceme být celý život. Pro miminko jsme se rozhodli až rok po svatbě a měli štěstí,že se zadařilo hned.

gedren
9. srp 2007

Ja bych tak rekla, ze kvuli detem je dobry se nekdy vzit, ale na poradi az tolik nezalezi 🙂

My jsme si v klidu naplanovali svatbu, uprostred toho pul roku, co byl mezi zamluvenim a akci, jsme zplodili (planovane) mimco a vdavala jsem se teda uz s briskem, ale ne kvuli nemu 🙂 Kamaradka se zase s pritelem dohodla, ze az otehotnej, bude svatba, a vyslo jim to skoro presne jako nam - dva dny po nas svatba a mesic pred nami porod 🙂

claire
9. srp 2007

Gedren, tak to jste měli stejný jako mí rodiče. Já se narodila půl roku po svatbě - mamka tvrdí, že šli na radnici a tam jim (za komunistů) řekli, že jim dávají ten a ten nejbližší termín (neradi, ale vzali teda zimu) a její rodiče jí nikdy neuvěřili, že se "nemuseli" brát 😝 Sranda.

Ale kvůli dětem bych se asi nebrala... na co. Děti rozlišujou "mamka" a "taťka" a nepozoruju, že by děti byly nějak poznamenané tím, že jejich maminka má jiné příjmení (což tedy je překvapivě často, i když jsou svoji - Austrálie, UK).

gedren
9. srp 2007

No kvuli detem myslim to, ze pravni rad, aspon ten nas, je uzpusoben zejmena k podpore detnych manzelstvi, a az sekundarne k podpore detnych nesezdanych paru. Takze spis ze nektery veci se bez svatby zbytecne komplikujou (sjm, dedictvi...), a jestlize se dva lide k sobe uz tak dost privazali ditetem, tak je myslim uz jen formalita se jeste k tomu vzit 🙂 Cimz nerikam, ze bych do toho nekomu chtela kecat, rodina muze samozrejme dobre fungovat i bez svatby 🙂

sisstin
9. srp 2007

no..já jsem zatím svobodná...ale svatbu plánujeme na příští rok v srpnu 😉

angua27
10. srp 2007

ako tak čítam, tak ste skoro všetky za svadbu pred bábom. voľakedy som bola toho názoru aj ja. s drahým sme už spolu viac ako 8 rokov. najprv sme si zabezpečovali vlastné, dostatočné bývanie a keď sa nám to minulý rok podarilo a dali sme sa trošku finančne dokopy, rozhodli sme sa, že je načase svadba a bábo. na bábu sme začali pracovať hneď, pretože sme vedeli, že je okolo nás veľa párov, ktorým to trvalo aj niekoľko rokov, s tým, že svadbu začneme organizovať niekedy začiatkom roka a v lete sa zoberieme. mimi nás však prekvapilo a prišlo už po polroku snaženia. v tom momente som zistila, že svadba môže počkať. nechcela som sa stresovať kvôli prípravám a aj mať svadbu, kde sa nemôžem úplne odviazať, to by sa mi nepáčilo. a stále viac sa mi páči predstava, že na svadbe nám náš malý bude robiť družbu. čo sa týka tej istoty, ktorá vraj prichádza s papierom. cítim, že za celý čas, čo sme spolu sme toho preskákali tak veľa, čo nás spojilo, že sobášny list mi pripadá už len ako taká čerešnička na torte. nie som proti nemu. na svadbu sa teším, ale nenaháňam sa za ňou. viem, že raz príde. 😉

tlapicka
10. srp 2007

angua: naprosto s tebou souhlasim, ale uvidis, ze po svatbe se budes citit lip a tak nejak se ti ulevi...drzim moc palce, at je mrnousek zdravej a hodnej, at se ti svatba fajn pripravuje. na matersky na to budes mit cas a mnohem vic si to uzijes. s manzou jsme se bavili, co je lepsi jestli svatba pred nebo po a shodli jsme se, ze svatba s mimi byla super. Male bylo pul roku. Vsecko jsem si v klidu pripravila, domluvila a bylo to moc fajn!

tiki
10. srp 2007

My jsme se brali pred deckem, to jsme naplanovali az po svatbe, kdyz bylo plus minus zajistene bydleni a ja mela po statnicich 🙂 . Podle meho je to teda dobry, uz kvuli blbym uradum, kdyz jdete neco vyrizovat, a chcete nejaky papir pro manzela, tak to zni lip, nez kdyz ho chcete pro pritele, rozhodne ja jsem ten posun docela zaznamenala, myslim, ze u nas prece jen jeste plati to, ze manzelstvi se nejakym zpusobem uznava...
A pro dite je to samozrejme lepsi, kdyz se jmenuje jako oba rodicove, protoze kdyz ne, tak uz se na nej podezirave koukaj, jestli ma jako oba rodice svoje, ne teda asi vsichni, ale prinejmensim starsi generace jo...

0401
10. srp 2007

ahojky, my jsme se brali až měla naše malá rok 😉 a nelituji toho, že nám byla na svatbě, naopak.

janie
11. srp 2007

Pro mě svatba nebyla nikdy důležitá. U mě si partner mohl být jistý, že ho nebudu tlačit do obřadů a slibů ... Možná jsem tím byla pro mužské pohlaví exklusivní, ale ejhle .. nikdy neříkej nikdy! Najednou se mi rozjely hodiny a po vzoru rodiny jsem nechtěla miminko přivést na hromádku. Se svatbou nebyl větší problém a příští týden budeme mít rok výročí, jen to miminko zatím nespěchá, ale není to na škodu. Alespoň si zjišťujeme, jak spolu vycházíme jako manželé a mimčo nepříjde do žádného neladu 🙂 Dofám 😀 Zatím všechno klape a na mimi se těšíme!

dagina
11. srp 2007

Ahojky, my jsme nejdřív chtěli mimčo a svatbu jsme nijak neřešili. Žádný "papír" pro nás nehrál a nehraje žádnou roli. Ale když mimčo dlouhou dobu ne a ne přijít, přeci jsme jen přehodnotili situaci a svatbička se už chystá 😉. Přípavy si nádherně užíváme a hlavně po dlouhé době myslíme na něco jiného než na neúspěchy v početí. Hned po svatbě nás čeká IVF 😒.

arvetka
11. srp 2007

Ahoj, my jsme se brali před měsícem a mimčo plánujeme tak za dva-tři roky. Nikdy jsem se nechtěla vdávat těhotná, ani s prckem, takže tak 😉

apfele
12. srp 2007

ahojky,
my jsme se brali tento rok, bylo to na základě toho, že jsme se vzít chtěli, o miminku jsme začli mluvit až nyní,se snažilkováním se chystáme začít až příští rok na zimu(to nám skončí naše různé půjčky 🙂 ).