Těhotné 40cátnice 🙂

amrash
1. črc 2011

Zdravím všechny stávájící i budoucí maminky. S největší pravděpodobností jsem cca v 5 tt (pro potvrzení k lékaři jdu v pondělí). Zajímají mě vaše zkušenosti s těhotenstvím v tomto věku. Vím, že je vše individuální a že ve společnosti je tento jev dnes běžnou záležitostí. Přece jen bych potřebovala rady zkušenějších maminek - těhulek, jejichž věk je podobný tomu mému. Sama už 1 dítě mám, nicméně rodila jsem ve 27 letech. Předem děkuji za všechny rady, tipy a informace!

zuhra
7. bře 2015

@jasnen ja tomu ani nemůžu verit!!! Opít v tehotenstvi!!!!??

zuhra
7. bře 2015

@jasnen dekuji moc, jen uz jsem ted dostala výpověď, nemocenská po zjištění tehu, pak kontroly a vysetreni, takze absence;( snad to uz klapne. Samozřejmě na mne taky každy koukne s komentem stará vajíčka, ale ten tvůj je napres držku;(

zuhra
7. bře 2015

@jasnen ha, nebyl to belka;) jsem ted premyslela, ze k němu přejdu, chodila jsem k němu jako díte.

jasnen
7. bře 2015

zuhra, ne to není on... taky jsem mu řekla, že přeci teď pít nemůžu.. a on to zahrál do autu, že jednu nebo dvě skleničky vína nevadí.. chodím k němu celý život a měnit ho nebudu, jen si musím dělat podle svého a brát ho s rezervou... moc ti držím palečky, aby ti to vyšlo co nejdříve!

zuhra
7. bře 2015

@jasnen uf, tak to jsem rada, ze mi zůstavá v poradniku;) my ted čekáme na vysledky testu, vůbec nevim, jak se rozhodnout. Doporučili nam pgd, ale je to hodne peněz a asi ještě jednou zkusim normálně. Zabrouzdej tady, je tu vícero skupin matek kolem 40. Moc neumím poradit, podle mne se zvyšuje riziko downova syndromu, ale to projdes vysetreni. Neřeknou ti to stopro, ale rozhodovat by ses mohla i poté, co by ti řekli, ze je to down. Jestli hrozí i jiné věci, nevim, ale to ti místo kecu měl vysvětlit on;( je to na tom, jak se citis, riziko samozřejmě je vyšší;( a nasad tu kyselinu listovou.

zuhra
7. bře 2015

@jasnen nevim, jestli holky píšou o tomhle testu, ale pred 12.tt se děla screening, který by uz měl na vývojové vady upozornit. Stojí kolem 1000kc, ale většinou velkou část hradí pojišťovna. Pak asi plodovka nebo je něco speciálního neinvazivniho, ale o tom moc nevim;(

zuhra
7. bře 2015

@jasnen úplně me ten jeho přístup rozcilil, promiň;) jo, ber to s rezervou;)

zuhra
7. bře 2015

Proste si nastuduj rizika, pokud ti je neřekl. A zvaz, jestli do toho chces a mas sílu jít, i kdyz to nemusí dopadnout dobre. My byli tenhle tyden u geneticky. Spousta věci je mezi nebem a zemi, jak to dopadne, říct neumějí. Držím palce!

jasnen
7. bře 2015

Děkuji zuhra. Určitě podstoupím všechna možná vyšetření, i když odběru plodovky bych se raději vyhnula. Zatím čekám, co bude za ty necelé dva týdny, až co bude vidět na ultrazvuku. Nechám si těhotenství zatím pro sebe okolí nic říkat nebudu a uvidíme. Vlastně nevím, co je pgd, ale máš pravdu, že je genetika věc náhody. Můj 19ti letý syn má určitou genetickou poruchu a to mi tenkrát bylo 21 když se narodil, ostatní dva synové 20 a 7 let jsou v pořádku. Takže člověk opravdu nikdy neví...

zuhra
7. bře 2015

@jasnen Jj, proste zvaz sama. Ten prvosemestralni screening neni tak dráhy, myslím ale, ze pro potvrzeni by te v případě pochybnosti hnali, ale nevim, jestli pak nejsou nejaké jiné metody;( navíc to muže odejít během prvního trimestru samo;( proste zvaz, jak moc to chces, i kdyz to muže byt náročné po mnoha stránkach... Pgd - vyberou oplodněná vajíčka, která jsou testována na chromozomy, které bývají problematické, ta kvalitní zavedou zpět. Ale také mi řekla, ze i kdyz vyberou kvalitní a zavřou mne do sterilniho prostředí, nemusí se pověst;( proste spoustu věci neznáme a neumíme odhadnout....

sisinka74
7. bře 2015

@sofie1974 jako bych to psala ja, i s temi testy. Akorat my jsme po ivf 😀

ludovika6
7. bře 2015

@jasnen Tak já oslavím za 2 týdny 40 let a mám doma dvouměsíční miminko. Sedmé. A doktor teda nepíp ani o mém věku, ani o počtu těhotenství. A to jsem před posledním těhotenstvím přešla k novému (ten dřívější už neordinuje).
Takový přístup ze strany doktora, jako popisuješ ty, by mě teda pěkně nakrknul. Jako upozornit na rizika určitě musí, ale klidně a věcně. No, lidé jsou různí, ale nedej se 😉 !

emisekkk
8. bře 2015

@ludovika6 jak to zvladate, 7 deti? tjooo. Musi to byt organizacne i financne dost narocne. Ale zase je to pekna smecka a mas krasne deti! A to ja dumala,zda 4 nejsou moc,tak jsem v klidu 😀

jasnen
8. bře 2015

@ludovika6 taky jsem přemýšlela, jak to zvládáte, každé dítě bývá jiné, každé má jiné nároky a maminka od sedmi dětí asi na nějaké své koníčky čas mít nebude 🙂 , i když asi záleží na tom, jak je to zorganizované. Já uvidím, jak se bude dál dr.tvářit a pokud by to s ním nešlo, třeba najdu jiného.

krokkyna
8. bře 2015

@jasnen teda názor lékaře je šílený, já porodila prvního syna skoro ve 38 letech,nikdo neřekl ani slovo, byla jsem v ůstí na screeningu v 1.trimestru a všechno v pořádku, tripple testy také naprosto v pořádku,kvůli věku jsem byla odeslána do genetické poradny v ústí,tam jsem prošla jen pohovor,kde mi lékařka víceméně nutila amnio,který jsem odmítla s odkazem na předešlé testy v pořádku,poté velký UTZ ve 20 týdnu,který dopadl také v pořádku,na amnio jsem opravdu nešla,malý se narodil s vrozenou vadou srdíčka,ale ta s věkem absolutně nesouvisí,jinak úplně zdravý
v genetické poradně jsem byla kvůli věku,jinak se léčím na vysoký tlak,ale ač jsem ho měla vyšší celé těhu,žádný problém jsem neměla
letos mi bude 41 a ještě se budeme o miminko snažit,uvidíme, zda se zadaří

donia
8. bře 2015

@krokkyna ahoj, chtela jsem se zeptat jak jsi zvladala tehu s tim vysokym tlakem? Sama ho mam vysoky (prvni porod kvuli nemu vyvolavany ve 38tt), ve druhem tehu jsem brala Dopegyt uz od zacatku a po nem ni okamzite nasadili prasky na tlak, ktere beru stale. Chceme jeste jedno miminko, tak me zajima jak jsi to s tlakem mela ty. Brala jsi Dopegyt? A kolik? A nejake s tim souvisejici komplikace? Porod pak spontanni?
Diky za info.

ludovika6
8. bře 2015

@emisekkk Tak myslím, že jsi to vystihla dobře. Je to pochopitelně opravdu fyzicky, psychicky i finančně náročné. Ale zvládáme to a děti jsou v pohodě. A šli jsme do toho dobrovolně, takže si nějak zásadně nestěžuji (někdy samozřejmě jo, taky mám své limity a padám na hubu).
A zase když vidíš, že se daří (dobré vysvědčení, krásný koncert nebo taneční vystoupení, hezké vztahy mezi dětmi, chytré otázky a ještě chytřejší odpovědi 😀 a těch srandiček), tak je to k nezaplacení 🙂 .

@jasnen Můj největší koníček je čtení (a historie), na to si urvu čas vždycky 🙂. A těch procházek na čerstvém vzduchu a kreativního tvoření, no neber to 🙂
Jen toho špinavého prádla by mohlo být míň 😀 a dnes jsme měli k obědu kuřecí steaky s hranolkama a připadala jsem si jak u výdejny v McDonaldovy 😎

krokkyna
8. bře 2015

@donia ahoj, ja jsem cele těhotenství mela úplně bez problémů, před jsem uzivala micardis i krátce na začátku, než jsem těhotenství zjistila, ten se v tehu nesmí, tak jsem přešla na dopegyt, nejdřív 2*1,pak 3*1,ale víceméně se tlak držel na stejno. Porod jsem měla vyvolavany, ale ne kvůli tlaku. Při první návštěvě poradny v porodnici na pásech, se jim křivka moc nelíbila, malej vic spinkal, tak si me tam nechali, při odběru našli stopy bílkovin v moči, tak jsem ji musela 24 hodin sbírat, k tomu na pásy 3x denne, nakonec me po 2 dnech zase propustili a všechno bylo v pořádku. V patek kontrola, pásy opet blbý, opet hospitalizace a večer padlo rozhodnuti, že porod vyvolají, že už mám i málo plodovky, tak me začali dávat tablety na přípravu porodních cest, byla jsem 37tt,37+3 tt jsem porodila, nakonec celkem rychle

krokkyna
8. bře 2015

Malej se narodil s vrozenou srdeční vadou, proto byl takový lenivy, o vade jsme nevěděli. Mimochodem tlak jsem měla v porodnici celou dobu naprosto normální, i když me měřila a ja bulela, že tam zase musím zůstat, nervy na pochodu a tlak 120/85 😉

emisekkk
9. bře 2015

@ludovika6 já furt dumám nad těma 7 dětma, já bych si do toho netroufla jít, ale zase mě to připadá úžasné. Jsi mě strašně nadchla. Dneska jsem jela v autě a vzpoměla si na Tebe a přistihla se, že se usmívám...vlila jsi mi do žil životabudič

veruka
9. bře 2015

@ludovika6 jsme na tom podobně ve 40 jsem byla jako ty a teď se to 5.3. změnilo a je mi 43,5🙂

veruka
9. bře 2015

A tím chci potěšit všechny mamči ,je mi 43,5roku a teď se mi narodilo 8. mimčo,nebylo plánované,ale bylo chtěné🙂
do 17. týdne nervy,krvácení a hematomy,ale NT v pořádku, UZ taky, tak jsem ani nebyla na plodové vodě a teď se mi narodil zdravý syn. 🙂

emisekkk
9. bře 2015

@veruka já jsem v listopadu své 4-té potratila, už jsme s tím moc nepočítali a pka já otěhotněla a jakmile jsme se smířili a začali se těšit, tak byl konec.....zkoušíme to znovu, ale nedaří se nám 😢
Ať jste zdraví!!!

ludovika6
9. bře 2015

@veruka Tak to moc blahopřeji 🙂 a přeji hodně sil a zdraví!!!

ludovika6
9. bře 2015

@emisekkk To je mi líto. Budu držet palce, aby si to čtvrté štěstíčko k vám našlo cestu 😉 !

veruka
11. kvě 2015

@emisekkk děkuju tak třeba to vyjde,držím pěsti!!

vanesaria16
25. kvě 2015

@emisek
Take jsem v listopadu ve 40 otěhotněla. Bylo to me čtvrté dite
Ale bohužel tehu bylo mimodelozni, vzali mi vejcovod. Nevzdali jsme to a ted jsem 4+3. K dr.se chystám příští tyden, tak uvidíme.
Držím moc palečky, ať se zadari!

jasnen
26. kvě 2015

@vanesaria16 Tak to moc držím palečky, aby vše dobře dopadlo!!!

vanesaria16
26. kvě 2015

@jasnen Děkuji🙂 jsou to nervy... ale ted musím byt v klidu.

regi09
12. zář 2015

Která z vás mamče má navíc třetí císař za sebou nebo před sebou??? 🙂