Těhulky nebo matky vegetariánky sem

kaphajin
8. čer 2012

Ahoj holky, tak na radu v otázkách zakládám na toto téma diskuzi. Jsem celoživotní vegetariánkou, ovšem nikoliv z přesvědčení. Čekám první miminko, jsem v 35tt, a protože se mi na modrémkoníkovi líbí a krátím si čas, tak hledám někoho, kdo je na tom podobně 🙂 Samozřejmě umím jídlo přizpůsobit potřebám a snažím se tělu dát vše. Manžel je masožravec a tak se docela těším na to, co bude preferovat naše dítko. Ráda podiskutuju na toto téma a třeba najdeme i nějaký ten recept 😉

klara.jas
19. lis 2012

@majpro to se mi líbí 😀 podle mě pokud Ti sebezdravější životní styl způsobuje stres, tak už pro Tebe zdravý není. Zaujalo mě, že prý už existuje psych.porucha zvaná ortorexie (nebo podobně 😀), která znamená posedlost zdravou stravou. Tam bych se teda dostat nechtěla 😀 Ale baví mě ten rozdíl mezi jídlem a výživou (rozuměj tím, co koupíš běžně v potravinách a tím, z čeho se tělo něčeho praktického nasytí) 🙂 Kdy čekáte miminko? A manžel se stravuje jak?

cervena_vila
19. lis 2012

Ahoj, já nejsem vegetariánka, ale potřebuji trochu rozhled, tak si počtu. (Nejím vepřové maso a momentálně kvůli kojení žádné mléčné výrobky až na máslo a čokoládu - bez nich by mi bylo smutno)
@klara.jas Četla jsi Petr Fořt Aby dětem chutnalo? On rozhodně není vegetarián, ale je proti cpaní masa dětem - oblíbený citát "dítě není tygr, aby mělo šestkrát týdně maso" - má velký přehled o výživě, určitě by se od něj dalo něco vzít.

klara.jas
23. lis 2012

@cervena_vila nečetla, narazila jsem na to na netu, ale měla jsem pocit, že to je mimo právě kvůli "všežravé stravě". Jak to tady píšeš, tak to zní dobře, asi si to zkusím sehnat 🙂 Díky!

alenavy
2. led 2013

Zdravím všechny🙂 Já jsem sice masožrout, ale stejně mě tohle téma zajímá. Mám ráda pohanku, cizrnu, objevila jsem jáhly... Ale tedy chybí mi nápady na recepty. A chtěla jsem se poptat na téma živá strava. Mně je třeba doporučováno, že bych měla mít všechno tepelně opracované, hlavně v zimě (dle ayurvedy jsem typ váta totiž). Což by se tedy s živou stravou teoreticky nemělo slučovat. Ale... Napadlo mne to totiž v létě, když jsem si v poledne byla utrhnout rajče a ono bylo skoro vařící, že v přírodě je vlastně taky přirozené, když je ovoce a zelenina teplé, na přímém slunci to může být fakt pecka...? Tak si říkám, že když zeleninu lehce ohřeju, tak by to vlastně mělo být OK, nebo ne? Když to moje rajče několik dní na sluníčku se skoro vařilo... 😅

Jinak mléko nepiju, sýry minimálně, jogurty taky ne. A nechci to dávat ani malé, až jí bude půl roku (do té doby budu doufám pořád kojit). A nechci ani jí ani dávat mléčné výrobky. Plánuju rýžové, jáhlové, pohankové kašičky, do nich zase mléka rostlinná... Máte někdo zkušenosti s takovým jídlem pro miminka?

Jinak z mléčných tedy jo smetana do omáček, pak máslo, a ovčí a kozí výrobky. A čokoládička

😀

snecek.v
21. led 2013

@majpro Ahoj, omlouvám se,že píši až teď. Dlouho jsem tu nebyla. Jakpak se daří? Miminko už je na světe? 🙂 V rodině to všichni berou už vcelku normálně. Vidí, že se to dá i bez masa a že jsme všichni zdraví 🙂

majpro
21. led 2013

@snecek.v NN, ještě máme chvilku čas, právě startuju 9.měsíc.

kacenkaharris
21. zář 2013

Caute holky a dievcata, len sa chcem pripojit k tym, ktore to v zdravi "prezili" na vege strave, cele tehotenstvo a 7 mesiacov po (dcerka ma 7 mesiacov). Vegetarian som skoro 13 rokov, cim dalej tym som bola blizsie k veganstvu. Pocas tehotenstva som ale mala chut na mliecne jogurty a dake syry, tak som pocuvala telo, ale urcite sa da i bez toho. Zelezo som mala ukazkove pocas tehotenstva i dlho po porode. Kvoli tomu zelezu ma strasili najviac, ze bez masa to nezvladnem 😀 Prenatalne vitaminy som jedla velmi zriedka, tak raz za tri dni tretinovu davku, takze odtial to zelezo nebolo. Zila som na tone ovocia, dokazala som zjest kila denne, nemohla som sa toho doslova dozrat. Po porode to preslo za den. Tak len chcem odkazat ustrachanym tehulkam, ze pokial chcu tehotenstvo stravit bez masa, tak hura do toho! Urcite nezomriete. Nie, vase telo maso nepotrebuje ani pocas tehotenstva, ani pocas kojenia. A uz vobec nie to svinstvo, co v tom mase dnes je. Co tak uvarit si (a detom) radsej quinou, ktora ma vsetky potrebne amino kyseliny? 😉

prchalkaesi
8. zář 2014

Ahoj holky, já jsem vegetarian v podstatě celý život, a za pár dní příjde na svět moje první miminko( já bohužel nebyla těhotná měla jsem náhradní maminku) ale pokud se zadaří a já věřím že jo, tak bych chtěla kojit. A tak se zeptam co jste jedly v době kdy jste kojily? Upravovaly jste si nějak zvlášť jídelniček?

happylenulka
24. zář 2014

nevím, přijde mi proti srsti dítě krmit jinak, než jak jí rodiče.... představa že bych kupovala a připravovala svému dítěti mrtvoly zvířat jsou mi dost proti srsti, zvlášť když si myslím, že se dá maso plnohodnotně nahradit, stejně tak i mléčné výrobky apod. jak z etických tak i ze zdravotních důvodů, kdy jsou nejmodernější výzkumy již proti nejen brzkému podávání masa dítěti, ale rovněž i proti nutnosti maso vůbec jíst...

lufy
22. led 2015

Ahoj holky, chci se zeptat, informovaly jste vašeho gynekologa během těhotenství o tom, že jste veganky či vegetariánky? Nevím totiž, zda je to podstatné, zda to může něčemu pomoct. Na druhou stranu se také často setkávám s nepochopením okolí a osočováním, že když člověk nejí maso (a případně všechny živočišné produkty), tak je ke svému dítěti nezodpovědný apod. Proto řeším toto dilema, nechtěla bych nic podcenit, ale na druhou stranu nechci, aby už na mě předem koukal jako na problémovou. Taky si sama za sebe myslím, že pokud má člověk stravu pestrou a vyváženou, tak je úplně jedno, co jí...ale znáte to. Jaké jsou vaše zkušenosti?

wanek
27. čer 2015

Ahoj všem,
zjistila jsem před pár dny že jsem těhotná a tak bych ráda konzultovala a inspirovala se jídelníčky a tak vůbec 🙂
Je tu nějaká čerstvá těhule ?

melodygirl
27. čer 2015

@wanek nejsem těhule, ale mám tříletou dceru. Stravujeme se makrobioticky, takže mléčné výrobky v našem jídelníčku nejsou, z masa pouze ryby. Ale lze od malička krmit dítě bezmasou stravou, ale hlídat si hlavně B 12. Děti takto zivene mají při krevních rozborech takřka ukázkové hodnoty v biochemii. V tom těhu, je potřeba dodávat denně bílkoviny v podobě luštěnin, množství, jaké se ti vejde do dlaně 🙂, tempeh -b12, pokud zvládneš ryby, dost zeleniny, obilovin. Olejnatych semen, mořské řasy, a mělo by to být postačující

wanek
27. čer 2015

@melodygirl Tak zatím jím listovku se skupinou vitamínů B (12 je tam taky), předpokládám, že to v počátcích stačí ? Jídelníček mám podle mě pestrý, možná bych mohla přidat víc semínek ...díky

wanek
21. črc 2015

@lufy Ahoj, jak to u tebe dopadlo, řekla si to Mudr. nebo ne?
Já jí to říkat nejspíš nebudu, leda kdybych měla vážně nějak hodně špatné testy a pídili jsme se po tom z čeho by to mohlo biýt, ale jelikož jsme krevní obraz měla před půlrokem ukázkový, tak tohle nečekám 🙂

lufy
21. črc 2015

@wanek Ahoj, nakonec jsem se rozhodla to neříkat. Protože jsem nechtěla, aby to někdo řešily "dopředu" jako nějaký problém. Řekla jsem si, že to zatím nechám být a zmínila bych to až v případě špatných výsledků. Doplňuji jen vitamín B12 - ten jsem doplňovala i před těhu. A krevní testy byly zatím v pořádku. Jen hraniční železo, ale to má v těhotenství každá maminka.

alicesky
28. lis 2015

Ahoj, držím palce všem matkám vegetariánkám, maso nejím víc než 25 let a nyní v mém zaslouženém věku 40ti let jsme se s přítelem rozhoupali k rodičovství, vše úplně bez problémů (tedy první 4 měsíce mi bylo moc zle ale to myslím nesouvisí s dietou), všechny testy úplně v pořádku.. Vegetariáni jsme oba, takže dítko, dokud to bude na nás, bude jíst jako my, samozřejmě pokud projeví touhu jíst maso jsme připraveni vysvětlit možnosti a nechat experimentovat, později se stejně nepochybně rozhodne samo. Máme spoustu vege známých, děti mají řekla bych nadprůměrně zdravé (myslím že na to jsou i nějaké studie - vč. IQ ale tam je to myslím dané geneticky) Takže jsme zcela v klidu. Snažím se hodně jíst semínka (jak už psala tuším majpro) a těhotenské choutky mám naštěstí zdravé - rucola, grepy, luštěniny, apod. - tedy až na dnešní zoufalou touhu po mince pies, které tu však opravdu nikde nemají :-/ Držím palce všem a budu se těšit na zkušenosti.JInak že jsem vegetariánka jsem doktorům neříkala, myslím že mají občas trochu předpotopní názory a nechtěla jsem to s nimi řešit, takhle jsou naprosto spokojení a já taky ;)) Pokud se někdo zeptá tak se s tím samozřejmě tajit nebudu.