Těhulky nebo matky vegetariánky sem

kaphajin
8. čer 2012

Ahoj holky, tak na radu v otázkách zakládám na toto téma diskuzi. Jsem celoživotní vegetariánkou, ovšem nikoliv z přesvědčení. Čekám první miminko, jsem v 35tt, a protože se mi na modrémkoníkovi líbí a krátím si čas, tak hledám někoho, kdo je na tom podobně 🙂 Samozřejmě umím jídlo přizpůsobit potřebám a snažím se tělu dát vše. Manžel je masožravec a tak se docela těším na to, co bude preferovat naše dítko. Ráda podiskutuju na toto téma a třeba najdeme i nějaký ten recept 😉

diviska
8. čer 2012

@kaphajin a proč si vegetariánka, když né z přesvědčení? Já teda taky nejím maso, ale nejím ho prostě proto, že nechci papat zvířátka 🙂

kaphajin
autor
8. čer 2012

@diviska Ahojky, já nejedla maso už ve školce a věřím, že ve 3 letech jsem asi moc nedomýšlela filozofické směry 😀 Rodiče normální, brácha taky ne a ne maso 😀 Takže rodiče se snažili do nás sem tam něco dostat, ale moc se jim nedařilo. V pubertě jsem měla od doktorky předepsané nějaké doplňky stravy a v 17 letech jsem vysvětlila doma, že už není třeba mít strach, a že končím s masem definitivně. Vyhovuje mi to, maso prostě nejsem schopná ani polknout. I když vyvářím doma manžílkovi a s láskou na něj koukám jak mu chutná, tak sobě vařím extra, protože to nedám. Že by karma? 😅

slundo
8. čer 2012

Dětem bych určitě vařila obojí a neříkala mu proč maso nejíš atd. Až bude starší a bude víc chápat, ať se rozhodne. Ale s filozofií vegetariánství bych určitě čekala až do pozdního věku 🙂 Jinak já vegetariánka nejsem, ale v poslední době ( v souvislosti s trendem zdravé výživy) často konzumuji různé šmakouny, tofu, vegetarianské řízečky a chutná to i manželovi 🙂 Kdybyste mi třeba poradili nějaké chutné recepty, aby to obsahovalo vše co tělo potřebuje.... budu moc ráda , když něčím zdravým obohatím jídelníček 🙂 děkuju

kaphajin
autor
9. čer 2012

@slundo Ahojky, já počítám s tím, že miminku budu dávat vše a samo si řekne co bude chtít 🙂 Poslední dobou zkouším různé "příkrmy" vegetariánského typu, takže jsem teď ohromená polévkou z červené čočky. Do hrnce se dá uvařit 1 mrkev, 1 brambora a půl sáčku červené čočky, zeleninový bujón, sůl a já přidala římský kmín - má specifickou chuť. Nechá se to tak 20-30 min vařit do měka a pak se tyčovým mixérem rozmixuje. Čekala jsem, že to bude klasické mdlé jídlo, ale bylo to perfektní 😀

majpro
17. čer 2012

@kaphajin ahojky já jsem raw vegan a jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná zaměřila jsem se víc na semínka, mák (železo), lněné semínko(omega3), špaldu (kyselina listová) vlašské oříšky (omega3) vše ve stavu buď namočeném na 12hod a nebo klíčky a začala jsem jíst ryby kvůli (jodu) tak uvidíme co to se mnou udělá. Děkuji za odvahu a založení této skupiny, moc Ti fandím.

kaphajin
autor
17. čer 2012

@majpro ahojky, tak to zní výborně, ale nějak mi tam chybí jogurty a mléčné výrobky kvůli vápníku. Tak moc držím palce, ať to zvládáš v pohodě. Já měla celé těhotenství bez zvláštních chutí a potřeb. Prostě jako bych těhotná ani nebyla. To jsem si začala uvědomovat vlastně až někdy v pátém měsíci, kdy se mi trošku vyklenulo něco jako bříško 🙂 a teď už se to opravdu zapřít nedá 😀

majpro
17. čer 2012

@kaphajin potraviny bohaté na vápník? amarantové semínko, karob, konopné semínko, kustovnice čínská, pohanka, sezamové semínko a další 😉 mléčné výrobky mi vážně nechyběj a hlavně, ruku na srdce kolik toho vápníku v mléce je?

kaphajin
autor
17. čer 2012

ok, já to tak nastudované zase nemám 😅

monenta
7. zář 2012

ahoj holky, já jsem vegetariánka teprve 3 měsíc +-, ve svém okolí často slyším: a teď budeš muset jíst maso, prcek to potřebuje nebo pokud to ještě neví tak, že mě to přejde a až budu těhotná, tak stejně maso budu muset jíst. Mám z toho hlavu jak balon! Maso jíst nechci, fakt ne. Je tu taky někdo, jehož rodina se s tím jaksi nesmířila? Všichni jsou kolem mě masožravci a ano, ráda bych si dala jedno ze svých nejoblíbenějších jídel - ptáčci, knedlo - zelo, ale aby při něm nikdo nemusel umřít 😉 . Takže nic. Problém je, že nejím ani jakoukoliv formu ořechů a kouzlo semínek jsem ještě neobjevila..asi se do toho budu muset víc začíst, zatím mě vyhovuje to co jím, ale prcek asi bude potřebovat trochu víc..

jitulindaj
2. lis 2012

@majpro a @kaphajin
ahojky, já byla raw vegan asi 5 měsíců, když jsem nečekaně otěhotněla, tělo mě nahnalo na sýry a to mi zůstalo i poté co těhu skončilo. teď jsem snažilka🙂
teď jsem raw + kozí/ovčí nepasterizované sýry v omezeném množství. Po potratu jsem měla dost rozhozené MS, tělo mě tlačí dost do semínek a oříšků, listovky atd atd...asi ví proč 😉
behem září-října jsem měla neskutečnou potřebu jablek - zřejmě jejich čistící účinek, snědla jsem jich třeba i 2kg denně...teď hlavně listovka + semínka. Nemám ráda exotiku(ovoce dovoz) z etického hlediska..

jitulindaj
2. lis 2012

@monenta on si prcek řekne a dá ti vědět, neboj..

majpro
2. lis 2012

@jitulindaj Krása, krása, krása! Doporučuju odšťavňovat mrkev, já jí piju na litry, je teď čerstvá, česká a lahodná! Já tedy snídám hlavně mixované banány, po těch se můžu utlouct a hrozno pojídám na kila. Zelenina, kromě té odšťavné mrkve mi moc nejede. (a to v prvním trimestru jsem byla skoro jen na zelenině)

@monenta Tak tak prcek si řekne!

majpro
2. lis 2012

@monenta Já kdybych na maso měla chuť tak si ho v těhu dám, nedržím se raw 100% jako před otěhotněním. Jenže na něj chuť nemám, tak mám tedy maso z hlavy 😎

Oříšky, semínka nesolené, nepražené namoč na 24hod, probudí se v nich klíčící proces a v ten moment je semínko nejvýživnější, plné krásně vstřebatelných enzymů, vitamínů a minerálů. Zkoušej mandličky, vlašské oříšky, lněné, slunečnicové semínko, to jsou mojí favoriti, momentálně 😉

A nebo semínka zkus naklíčit, třeba vojtěšku, nebo mungo, jsou hodně výrazné, takže doporučuji pro začátek přidat do salátů.

jitulindaj
2. lis 2012

@majpro cítím jak se potřeby těla mění se sezónou, psychikou atd ... např během září-říjen jsem na stejné stravě najenou nabrala 2kg -nechápu, no a najednou jsou dole 😕 vím, že když vyřadím sýry, půjde váha ještě níž, ale mám obavy z otěhotnění i když tuším, že to s tím ve skutečnosti nemá co do činění 😉
btw. sýry téměř výhradně z malých farem- animal-friendly 😎 prakticky domácí

jinak moje Juli má taky fáze- během léta nevzala do pusy málem ani kousek masa, teď sní na posezení celou vepřovou panenku. Je jí 7, trénuje plavání a vařenou zeleninu nesnáší. co ale miluje, je čokoláda 😀 takž čoko-sojové jogurty atd 😉

mmchodem, jako malá nedostávala maso vůbec min do roka a půl."povinný" žloutek měla myslím taky až po roce. mléčné výrobky kravské jsem jí vsadila dávno - nemocná byla za svůj život myslím 2x 😉

jitulindaj
2. lis 2012

@majpro dýňová semínka je momentálně moje závislost-...tuším, že si tělo žádá vit E kvůli dobré sliznici 😉

klara.jas
2. lis 2012

@kaphajin diky za temu, parada! Kvuli necemu takovemu jsem se prihlasila do klubu Dite vegetarian na strankach Ceske spolecnosti pro vegetarianstvi (nebo tak nejak), tam to vzniklo na zaklade poptavky, ale nakonec je to dost mrtve. Az moc. Az uplne 😀 Nam doktorka poslala malou na testy na zelezo, kdyz jsem ji porad a porad nezavedla masovy prikrm, s tim ze: "Chudokrevna nevypada, pusinku ma krasne cervenou, tvaricky ruzove, pekna zdrava holcicka, ale kdyz neji to maso..." Jakoze: Jak to, ze je zdrava, kdyz neji maso?! Krev byla naprosto v poradku...

@jitulindaj ahoj, raw vegan bez exotiky me zaujalo. Kamarad je vitarian a pusobilo to na me, ze bez exotiky se nehne, hlavne mimo sezonu. Cos jedla prosim? Nebo tech 5 mesicu bylo zrovna kolem leta? Me to dost laka, ale jeste jsem se k tomu nedokopala, prece jen nejak citim, ze patrim do te "varene kultury" s polevkami a vanocnimi pernicky 🙂

@majpro diky za tipy na seminka! My jsme zatim klicili jen mungo, cizrnu, vojtesku a psenici, kdyz jsem dala sezam, tak jsem to nechala umrit, protoze se mi nejak nechtelo to jist - rsp. koupila jsem neloupany, ale ta slupka z neho po 48h neslezala,tak jsem ho nechala byt. Priste dam loupany a asi jen namocit, jak pises.. Nevis prosim, jesli ty omega3 jsou z namoceneho seminka stejne vstrebatelne jako z lneneho oleje?

jitulindaj
2. lis 2012

@klara.jas jak říkáš, patrím do skupiny vitarián, dalo by se řící, ale zároveň jsem velmi pro lokální probukci, nakupuju u nás na trhu od místních, pokud to jde.... banány nemusím, mandarinku si sem tam dám, ale pokud má být vita či raw strava přirozená, tak se vším všudy 😉
snídám někdy strouhanou mrkev s jablíčkem, s trochou rozinek či semínek/oříšků, nebo jen jablka/hrušky/jakékoliv ovoce,které je v sezóně, jablek mám uskladněných na celou zimu dost 😵
na oběd saláty z listovky+ jakákoliv sezónní zeleninka+ semínka/oříšky+ rozinky někdy+sýr když je chuť, ale jen kvalitní z domácí produkce, nepasterované mléko -(pozor na GMO sóju a nekalitní tofu!!)
často dělám salát z kořenovky(vše postrouhat, promíchat, dochutit jablkem, domácí hořčicí, semínka td

někdy dám sušené ovoce-dělám i domácí, kupuju jen bio

v začátcích jsem hoooodně odšťavňovala a mixovala tyto šťávy se špenátem a banány.. teď přecházím jaksi víc na tukovou stravu a méně ovoce,však taky žádné už pomalu neroste 🙄 mmchodem oleje nepoužívám vůbec..

vařené mi chybělo někdy v září- tak jsem si párkrát dala pečenou zeleninu, ale moc mě to zatěžovalo, byla jsem pak děsně unavená, tak jsem to zase odstavila a jsem zase hezky vita 😉

jitulindaj
2. lis 2012

@klara.jas ještě mě napadlo - hlavní je nepoužívat žádná dochucovadla, nejíst nic, co bylo ze svého přirozeného stavu jakkoliv zpracování .. nejíst cukr, mouku,sůl, mléčné věci ...já nedávám mléko a lepek ani rodině, cukr jí Juli ve sladkostech-jak jinak a sůl manžel vyžaduje 🙄 😀

majpro
2. lis 2012

@klara.jas Vitariáni jedí raw stravu, čili živou stravu 😉 (je to v podstatě totéž)

Každý ať si to dělá jak je mu libo, pokud si ráda dáš vařené a přes to chceš pojmout stravu zdravěji, doporučuji jíst od probuzení do 12hod pouze ovoce. A pak ke každému jídlu zeleninu. Bohužel pro naše tělo není dobré konzumovat bílkovinu a sacharid, tzn. hodně zatěžující jsou kombinace pro českou kuchyni tolik typické, brambory maso, maso omáčka rýže kompot, maso omáčka knedlík. Proto pokud možno maso čerstvá zelenina, sýr čerstvá zelenina atd

Co se týče lněného semínka, tam je omega 3 v nejpřirozenější podobě jaká pro tělo existuje, jakmile se do toho semínka začne jakkoli vrtat a vyrábět z něj něco, už nikdy tam nebude organická omega 3, ale vždy anorganická (nedejbože, když ten olej není za studena lisovaný) čili pro tělo nevyužitelná.

monenta
3. lis 2012

@jitulindaj @majpro už dal 😔 je mi líto, ale v této chvíli nesnesu soju, kuskus, cizrnu a jiné vegetariánské pokrmy, když je mi hodně špatně tak jediné co v sobě udržím jsou ťamanské nudle a hrozny. Beru to tak, že to jí mimčo a ne já. Po narození, max. kojení se k tomu samozřejmě vrátím! Myslím, že to udělalo hodně to, že jsem otěhotněla brzy po té co jsem přestala jíst maso úplně a ještě jsem si nestihla vytvořit ve vegetariánské stravě oblíbená jídla ☹ .

majpro
3. lis 2012

@monenta To určitě ne, to si nemyslím, že by to bylo přechodem na vega stravu.

Pokud si děláš skleněné nudle, dělej si je s tímto vývarem http://www.e-namaste.cz/katalog/do-kuchyne/potr... je i v prášku ať tam nemáš ty šílenosti z toho jejich pytlíku.

Soju nedoporučuju vůbec, ani její produkty, jako mléko, jogurty atd a v těhotenství už vůbec ne, po desetiletí je geneticky upravovaná a je to jedna velká katastrofa. Brzy si tělo řekne, co si dá dalšího. Určitě bych přidala ovocné a zeleninové šťávy a smoothie podle chuti.

Držím palečky

jitulindaj
3. lis 2012

@monenta nemám co dodat k tomu co ti řekla @majpro 😉

že nejíš soju je jedině dobře! ani to nedělej 🙂 (já občas koupím ověření GMO neupravené soja vyrobky pro dcerku, když dostane chuť na jogurt atd) lepší je volit "mléka" a výrobky na bázi ořechů - mandlové atd- je to super lehké vyrobit si je doma. přes noc namočíš 100g mandlí (např.),vodu neslívej, má hodně vyluhovaných minerálů-přidáš 1 litr vody a pořáááááááádně dlouho rozmixuješ!!!potom přecedíš až je to pěkně jemné. Ty zbytky z cezení se hodí třeba na výrobu sladkých vegan kuliček nebo pomazánek 😉

pro příjem bílkovin nepotřebuješ ani žádné luštěniny, nejvíce aminokyselin pro syntézu bílkovin je obsaženo v zelené listové zelenině, čím tmavší, tím lepší. Doporučuju taky zkusit Chlorellu(čistí) a Mladý ječmen(staví nové buňky-laicky řečeno) - já si to mixuju ráda s doma vyrobenou čerstvou šťávou!

kuskus obsahuje lepek, stejně jako bulgur....já raději doporučuju bezlepkové těstoviny(kukuřičné, rýžové)...ale hlavně ne ty ťamanské - je v nich jen samá chemie a tuny glutamátu - moje malá se mi jednou po omáčce s glutamátem tak osypala a otekla, že jsem byla v šoku!!!!! Od té doby, co vím, co to s tělem může udělat, už se k tomu ani nepřiblížím!!! - mmchodem-je to skoro ve všem jakkoliv zpracovaném jídle, tak pozor na to (párky, paštiky, ale i sýrové omáčky, rajčatové výrobky, takové ty "těstoviny v sáčku" atd..)

monenta
5. lis 2012

@majpro vyzkouším děkuji 🙂 já právě ujíždím vyloženě na kung pau 😔 🙄 bohužel! vím, že to je s*ačka, ale v období nevolnosti, to v žaludku drželo jak beton a druhý den mi bylo líp. Já sóju milovala, ach jo..jenže co v dnešní době není špatný? Ovoce napušťěný, všude plno glutamátu, éček..
@jitulindaj já právě ořechy a mandle, pistácie a takový věci vůbec nejím :(, mandle občas kdysi, ale v této době mi to šíleně smrdí, třeba ořechy nesnáším vůbec. Když jedly kámošky oříškovou čokoládu, tak musely metr ode mě 😀. Ve středu se chystám do zdravé výživy - co o čem píšeš snad normálně v obchodě ani není, mrknu tam, díky 🙂, já teď jím právě hrozný šmejdy, ale už je mi líp, tak postupně začnu přibírat ovoce a zeleninu zase.

kaphajin
autor
15. lis 2012

Ahoj holky, tak jsem se po dlouhé době podívala na mk a vidím, že se tu diskuze rozjíždí. A tak ráda přispěji svými zkušenostmi z těhotenství a z mateřství.

Otěhotněla jsem po 11 letech vegetariánství a obávala jsem se, aby miminko mělo dostatek živin. Během těhotenství jsem do sebe nedokázala dostat maso. A to v žádné podobě - šunky extra třída, pršut apod... Už jsem definitvní případ 😀 Ale jak tu zaznělo, tělo si řekne co potřebuje 🙂 U mně to začalo touhou jíst banány - mají vyrovnávací efekt v organismu ve smyslu kyselost - zásada, je v nich také mg. Jedla jsem také tuny rukoly, nemohla jsem si pomoct. Každý den sáček k televizi, ani jsem nemusela z ní dělat všelijaké saláty. Jedla jsem jí jako chipsy 😀 Tam je zase železo. Jinak jsem jedla červenou čočku - ta je mimochodem velmi dobrá při kojení - nenadýmá 😉 miminko pak nemá problém.

Porodila jsem zdravou holčičku Šárku s váhou 3610g, docela cvalíček 🙂 Krásně papá, zatím jen kojím a teď jí budou 4 měsíce. Na 3 měsíční kontrole nám řekla doktorka, že má všechny hodnoty v pořádku = z krve. No a teď se pomalu připravuji na příkrmy. Načítám co se všechno dá miminkům dávat a občas zkusím nějaký ten hooodně zdravý pokrm. Jinak vařím pikantní indická jídla 😝 Manžel je masožravec a já vařím pro něj a pro sebe zvlášť. Teď jsme napnutí co naše Šárinka bude papat, jestli bude po mamince nebo po tatínkovi 🙂 Nehodlám jí nic upírat, člověk si má vybrat svobodně a to, co mu vyhovuje. Nejsem zastánce přesvědčených vegetariánů, kterým dříve maso chutnalo a těžko se s jeho nedostatkem vyrovnávají. Přijde mi to hloupost. Člověk se má ke svému tělu chovat laskavě a pro něj přirozeně. Má se mít rád. A pouhá láska ke zvířeti k vegetariánství nestačí.

snecek.v
15. lis 2012

Ahoj holky, ráda bych se k vám přidala. Maso mi nikdy nechutnalo, vegetariánka jsem už čtvrtým rokem, manžel též. Vegetariáni jsme z přesvědčení. Máme desetiměsíční dcerku. Během těhotenství jsem maso nejedla žádné, ani ryby - někdo občas mylně rybu nepovažuje za maso, nevím proč.. Jinak dcerka je naprosto zdravá, neměla ještě ani rýmu (ťuk ťuk ťuk), manžel i já také nejsme nemocní, max. menší nachlazení. Dceři také nedáváme maso. Samozřejmě to není jen o tom, že jíme pouze přílohy (jak si často nevegetariáni myslí).. Stravujeme se hodně pestře, jíme dost oříšků, používáme různé oleje, pohanku, burgur, jáhly atd. atd. V rodině jsou s tím částečně smířeni, jak kdo. Přijde mi, že je to prostě zažitý zvyk, jíst maso a třeba babička je spíš nervózní, že neví, co nám má nabídnout, když přijedeme na návštěvu 😉

klara.jas
19. lis 2012

nějak nestíhám diskuse 🙂 pardon...
@jitulindaj vaše malá už jí normálně nebo je ještě malinká? Mě by zajímaly třeba nějaké tipy na svačinky nebo večeře, prostě ta jídla, kde se standartně dělá chleba se šunkou nebo eidamem 😀
@majpro vím, že vitarián jí raw a obvykle veganskou, to jsem ještě pobrala :D Celkově jsem tím příspěvkem nechtěla říct, že by mi chyběly knedle, ale že občas stojím o čaj nebo polévku, takže se k raw asi nedokopu.
@monenta máme termín skoro stejně, to je dobré 🙂
@snecek.v a co říkáte na to maso doktorce na prohlídkách? Já jsem jí nejdřív říkala, že do roka mi to nepřipadá nutné a pak, abych měla klid, že "sem tam" dostane. To zatím znamenalo nějaké hotové příkrmy nouzovky s cca 10% masa. Nevím, jak to dělá, ale Vierka se taky drží maximálně na hranici rýmy (2x, s nudlou u nosu 🙂 ), u mě obvykle trochu hůř, ale dobré a manžel padá pravidelně... možná je to o tom zanesení střeva nebo fakt nevím..

Holky máte prosím tip na nějakou literaturu k tomu jídlu pro děti? Měla jsem půjčenou Radost ze zdravých dětí (Strnadelová, Herzán) na prolistování, to je sice víceméně vegerariánská makrobiotika, ale tvrdí, že všechno se má vařit a syrového jen minimálně. To mi moc neladí, ale líbí se mi ty popsané kombinace potravin, které se doplňují, recepty by se co do zpracování třeba daly upravit. Nějaké vegetariánské tipy jsou aj v knize Jídelníček kojenců a malých dětí (Gregora,Zákostelecká). Brala bych nějakou pěkně zpravovanou vegetariánskou kuchařku, nejlíp teda dětskou, nevíte o něčem?

majpro
19. lis 2012

@klara.jas Jsem toho názoru, že každý extrém je nezdravý, já se třeba řídím intuicí a někdy mám chuť si dát něco teplého, tak si to prostě dám. Kor teď v těhotenství se nedržím striktně vůbec žádné šablony a naslouchám svému tělu mnohem víc. Bez teplého čaje bych v těchto chladných dnech nevydržela, ale vařím si jen bylinky, které vím, že v těhu můžu.

majpro
19. lis 2012

@snecek.v Vítej!
Skvělý přístup i v rodině, to vypadá, že Vám to prochází, paráda, držím palečky.

majpro
19. lis 2012

@jitulindaj Vítej!

Krásný příspěvek. Díky za něj. Já jsem zatím těhu, takže příkrmy u mě ještě nejsou aktuální, ale vím, že kamarádky hodně dětem odšťavují ovoce a zeleninu a dávají i ovoce v celku, malým dětem, které standardně jedí kašičky a vše mixované. Jejich děti to odmítají, jedí jen měkké ovoce a zeleninu v celku. Je to výhoda i v tom, že takové diíě se jídlem neudusí, protože je zvyklé si potravu samo dásničkama rozmělnit, naopak děti, které dostávají vše mixované později tento problém mají.