Tehuľky s PCO. Pridajte sa

ededik
21. kvě 2008

Ahojte babuľky,

rozhodla som sa znovu založiť túto tému z veľmi prostého dôvodu: Myslím si , že nás je veľa a ešte viac tých, ktoré sa o bábätko snažia a zároveň majú syndróm polycystických vaječníkov.

Tu je môj príbeh:

O bábätko sme sa chceli snažiť najprv prirodzene, bez liekov, ale môj doktor mi hneď oponoval, že síce by to bolo možné, ale málo pravdepodobné, že by sa nám to podarilo. Povedal, že moja diagnóza znie PCO syndróm a týmto stavom /ak sa to dá tak nazvať/ trpí 5% žien. Príznaky som mala typické pre PCO: Veľmi nepravidelnú mrchu /niekedy sa jej uráčilo prísť po 3 mesiacoch/, troška viac ochlpenia, nejakou veľkou nadváhou som nikdy netrpela, ale to len vďaka môjmu manželovi, ktorý je taký akčnejší typ, takže som sa takým typom stala aj ja. 🙂

Začala som teda brať clomexhal na rast folíkov, merať bazálnu teplotu, lenže v tomto smere som bola ešte dosť neskúsená a aj keď nám doktor presne doporučil snažilkovské dni, aj tak sa nezadarilo.
Po 7mich mesiacoch som prešla na merfotmin. Je to liek, ktorý keď počujem, tak sa mi stavia husia koža.
Tie ktoré ho berú asi vedia, o čom hovorím. Na začiatku mu bývalo z neho strašne zle, schudla som 5 kíl, ale potom sa to zlepšilo. Keďže ani tento liek mi nezabral /aj keď som vybrala len jedno balenie a až potom som zistila, že to treba brať dlhodobejšie/...Poslal ma doktor na hysterosalpingografiu, aby sa ubezpečil, že mám priechodné vajcovody. Dosť nepríjemné vyšetrenie, ale dalo sa. Keď som tam ale ležala, iný doktor ma prehovoril, aby som išla na laparku. Mala som na rozhodnutie 5 minút, ale aj tak som si povedala, že do toho idem.
Laparku mi teda robili v 08/07 a s tým aj drilling vaječníkov, ktorý mi veľmi pomohol.
Po nej som mala cykly /podotýkam bez liekov/ priam ukážkové, 28 dňové, ale znova bez úspechu. Keďže mal môj doktor veľmi dobré skúsenosti s metforminom, znova mi ho nasadil.
Neviem či kvôli tomu lieku, alebo kvôli tomu že už ubehlo dosť času od operácie, sa mi začali cykly predlžovať.
Cyklus v ktorom som otehotnela by mal 40 dní..a ovuláciu som mala až v 24 DC !!! Teraz s odstupom času mi to príde až komické, pretože doktor bol v ten cyklus strašne sklamaný, pozeral ma sonom v 12 DC a žiaden folík nevidel. Tvrdil, že to nechápe, prečo mi ten liek nezaberá.
O pár dní sme išli na dovolenku do talianska...a odtiaľ sme si doniesli ten najkrajší darček... 😵
Keď som u doktorovi utekala s pozitívnym testom, nechcel veriť vlastným očiam.....
Vysvetlenie bolo jednoduché, folík tam nemohol vidieť, pretože som v mojom prípade išla na sono veľmi skoro.
No a môj manžel ?? Jemu som to povedala až po týždni /uf...veľmi dlhý týžden to bol/...ale chcela som ho prekvapiť na naše 6. výročie svadby....
Prekvapenie bolo teda obrovské a tešil sa ako malý chlapec.

A ak by si toto prečítala aj nejaká pco snažilka, tak jediné čo doporučujem je to, aby verila vlastnému telu, a v neposlednom rade merala BT.
Mne meranie veľmi pomohlo, pretože ku koncu som tie cykly mala všeliaké, preto len na základe zvýšenia Bt som vedela, kedy ovu bola. Ja som bola zaregistrovaná aj na fertillity a aj na wunschkiner.

Teraz som momentálne 11tt, zajtra idem k doktorovi, tak dúfam, že všetko bude ok.
Verím, že Vás môj príbeh povzbudil....a celkom by som bola rada, keby sa ku mne pridali aj ďalšie PCO tehuľky.... 🙂

ededik
autor
12. zář 2008

Haaa....tak aj mne začali chutiť také nezdravé jedlá....Minulý týždeň som si po pol roku dala paštéku...
No čo už, keď mimísovi chutilo....
My by sme chceli v pondelok kdesi ísť, len ešte musím vymyslieť kde... 😀

giuli
12. zář 2008

kakus,ona bude mať prvé...
edi,len si daj,keď mrňúsovi chutí 😀

kakusa
12. zář 2008

Tak jej ako skusena mamina poradis aspon 😀 😀 😀
edi aj ja teraz mozem pasteky, pred tym som sa im celkom vyhybala a bile pecivo...mnam
😒

ededik
autor
12. zář 2008

Bééé...ale prečo ??? Asi preto, že som sa celú jar aj leto napchávala ovocím a zeleninou...a mimčo chce zmenu... Ech...idem si dať jablko....

giuli
12. zář 2008

mrňús potrebuje zmenu edi,teda ani mňa by nebavilo jesť len zdravé veci 😀

nika251
12. zář 2008

Ahojte. Mam jednu otazocku. Kolke z vas- uz coskoro viacnasobnych mamiciek mali pri prvom dietati PCO a problem s otehotnenim a pri druhom problemy nemali? Ja som mala lahsiu formu PCO, 15 mesiacov sme sa snazili, teraz mame skoro 10.mesacneho synceka a Dr. mi na preventivke povedal, ze s druhym by sme velmi vahat nemali. Dakujem.

giuli
12. zář 2008

ahoj nika,u mňa to bola naopak...s prvým som otehotnela po 9mesačnej liečbe a teraz nám to trvalo 4 roky....doky má pravdu,časom sa PCO môže zhoršiť...u mňa sa to potvrdilo z mierneho PCO,mi diagnostikovali veľmi výrazné PCO v priebehu 10 rokov...takže ak túžite po ďalšom miminu ,ja by som na Tvojom mieste neváhala a začala sa snažiť... 😵

nika251
12. zář 2008

Giuli- ved sa aj ale kedze si zatial tak velmi nesledujem cyklus tak to furt nejako prešvihneme. Ale asi budem musiet zacat zas s ovu testami. Bojim sa aby som zas nedopadla ako zavislacka na MS cykle 😒 .

kakusa
12. zář 2008

Ahoj nika, no ja som pri prvom otehotnela do pol roka po vysadeni antikoncepsie , dokonca nezelane,ale som rada a teraz sa nam to podarilo po liecbe a po laparke a po snazeni 3,5 roka...takze pokial uz o PCO vies asi by si velmi vahat nemala 😉

nika251
12. zář 2008

Jezisi, ste ma riadne vystrasili. Asi stiahnem dnes muza do postele a kym nebude baby ani ho z nej nepustim!!!! Ale som velmi vdacna, ze viem co ma asi caka a nebudeme to dalej odkladat.

giuli
12. zář 2008

jasné,že nemusíš ostať tehotná hneď zajtra,máš ešte predsa len podľa mňa malé dieťa....no neotáľaj s tým roky ako ja,aby si potom neľutovala prešvihnutý čas..

ededik
autor
12. zář 2008

Nika, je to individuálne....Poznám baby, ktoré mali pri prvom problémy a druhé majú nevedia ako....
Ale keď ti doky povedal, že by ste dlho čakať nemali, tak určite buď na základe sona, alebo iných vyšetrení videl, že pco máš naďalej....
Ja som ovu testy veľmi neskúšala, na mňa akosi nezaberali...Veď v cykle, kedy som otehu, mi ovu testy vychádzali negatívne /aj keď je pravda, že to bolo ešte pred ovu/...skôr som to vedela na základe zvýšenej BT.

Včera som si robila zapekanú rybku zo zemiačikmi...mňam....a teraz mám chuť na klobásku..ach jaj...

Kakuš, koľko kg máš hore ??

giuli
12. zář 2008

edi,ty máš chute....len daj krpcovi,ak sa mu žiada....veď ty máš super váhu,nijak si to nepokazíš s kúskom klobásky....edi,je možné,že mi ešte stále nič nie je?bolia ma iba didule,občas pichne v podbršku,toť vsjo...už mi načisto šibe ako sa pozorujem...so sárou mi aspoň vadili kuchynské pachy,ale teraz vážne nič...

ededik
autor
12. zář 2008

No u mňa to prepuklo v tom 7tt...ale možno vďaka tej mega dávke utrogestanu /ty berieš len duphaston, že ??/....Ale každé tehu je iné, takže sa tým veľmi nezaoberaj, dobre moje ???

giuli
12. zář 2008

beriem utrogestan 3×2 tbl.vaginálne...ono,keď na sebe nič podstatné nepozorujem ,tak sa stále upodozrievam...či je všetko v poriadku 😅

kakusa
12. zář 2008

No ja mam hore uz 10 kil , co je podla mna dost a musim sa strazit ☹

ededik
autor
12. zář 2008

No vidíš, aká som vyšinutá....jasné, pozri takisto som ho brala aj ja...Pretože som sa dočítala, že pri PCO by sa progesterón brať mal, lebo je riziko , že žlté teliesko nebude produkovať toľko hormónu, ako by malo...
Však uvidíš giuli na sone a už sa tým netráp..../ale nemysli si, aj ja som sa tak mierne zožierala 😀/

No...však aj ja už 7,5 kg...hihihihi....

giuli
12. zář 2008

ja som pri sáre pribrala 8,5 kg...no teraz budem ako obrnený transportér...už som začala s nadváhou a to som predpokladala,že sa mi otehotnieť určite nepodarí 😀

giuli
12. zář 2008

vďaka edi za podporu,ale ukľudním sa až v utorok po sone 😵, snáď...

kakusa
12. zář 2008

No ja som teraz ostala tehu pri vahe pri kotorej som isla Mareka rodit, co ti poviem,ale co uz chudnut budem po porode...

levik82
12. zář 2008

Co sa tyka toho otehotnenia s dtuhym ked mame PCO... Mne vsetci lekari stale tvrdili ze "nebooooj, po prvom dietati a porode sa vplyvom hormonov vsetko upravi". Ja som si len stale nevedela predstavit ako sa k tomu porodu prepracovat 🙂 🙂 🙂 Tak som zvedava nakolko a ci sa to upravi. A som aj rozmyslala ako potom, ci zacneme s antikoncepciou alebo ako. Lebo mne ju jeden cas uplne zakazali, ze mi este viac brzdi vajecniky 😒 Takze uvidime. Ale Nika ked ti doktor povedal ze by ste nemali otalat, tak asi tiez vie preco to povedal. Takze mam nazor asi ako Ededik, je to od pripadu k pripadu ine...

Inak, ja idem mat dnes zapekanu rybku so zemiakmi, a zajtra tu pizzuuuuuuuuuuu 🙂 A pasteta??? Hm... nevahala by som dvakrat asi 😉
U mna zase zacali nejake hnacky ci co. Bud zapcha alebo hnacka. Uz ma to nebavi... Ale to moze byt aj z tolkeho ovocia, nie? No, melon som uz vysadila na tento rok teda...

giuli
12. zář 2008

taky tak,kakus,sme na tom rovnako...po pôrode sa pustím do chudnutia... 😀

kakusa
12. zář 2008

No jasne a na leto sme sexi maminy... 😉 ja som mala hruzu ked som ostala tehu, bo mi hned aj pupok vyskocil a terza no co...Nastastie som sa netrapila chudnutim úpred otehu a po tehu zase...takto to je super vyriesene 😀

ededik
autor
12. zář 2008

Ja sa nad váhou trápiť zatiaľ nebudem.....Ale zase sa chystám do našeho centra, kde je cvičko pre tehuľky..uvidím, či to budem zvládať, lebo ma začína bolievať chrbtina.... No a po pôrode určite dodržím 2 mesiace a potom pomaly začnem s kalanetikou a oprášim eliptický trenažér u nás doma 😀...Ak bude čas...ovšem....hihihihi....

kakusa
12. zář 2008

Ani ja to nerisim so m si povedala do 15 kil tak som v norme, tak to nebudem rieist 😉 chrbica boli aj man ale na to mam doma fit loptu.Inak to je uuuzasna vec🙂 a po porode idem aj ja na orbitrec a tiez chcem tak 2 mesiace po porode.,..a tak ak by aj cas nebol tatko chce mat vedla seba sik maminu, tak bude chlapec varovat🙂

katuli
12. zář 2008

zdravim babuleee ... ako pozeram, zase tu rozoberate ru nestastnu vahu 😀 no co uz, budeme sa musiet nejako s nou po porode popasovat ... ale nezabudajte na pozitivne myslenie, tak ako pri otehu, tak pomoze aj pri chudnutiiiiii 😀 som zas sialena, co ....
no nic, krasny vikend vsetkyyyym ....

levik82
12. zář 2008

Aj ja prajem krasny predlzeny vikend. Obcas sem nakuknem ci tu niekto aj bol...
Pocuvajte, este jedna otazka. Posledne 3 dni mavam taky pocit v podbrusku ako keby ma bolela maternica alebo ako pred kramami. Maternica to byt nemoze, kedze ta je teraz vsade. Zeby to boli nejake cvicne stahy alebo nieco take??? Ono to zaboli tak raz denne na par kratkych minut, alebo aj uplne kratko, a to je vsetko. Hm... (???)

giuli
13. zář 2008

levik,to sú také malinké predzvestné sťahy,neplaš sa , ako prídu,tak aj odídu....
krásny víkend 😵

ededik
autor
13. zář 2008

Leviček, presne tak, to sú tie braxton-hicksove kontrakcie. Niektoré tehuľky ich pociťujú už od 25tt.
Mňa včera tiež bolelo podbruško, ale asi preto, lebo som sa naťahovala s ťaž.nákupom, koza jedna.
Dnes už išiel nakúpiť môj manža. 😀
A mimochodom, nie 7, ale 8kg. 😀 😀

giuli
13. zář 2008

ahoj edi,tak sa začínaš zagulatievať?váhu máš v pohode,tak ty sa môžeš,aby mrňús bol poriadny kus 😵
a nákupy nevláč,prenechaj túto činnosť polovičke 😀