Tehuľky s PCO. Pridajte sa

ededik
21. kvě 2008

Ahojte babuľky,

rozhodla som sa znovu založiť túto tému z veľmi prostého dôvodu: Myslím si , že nás je veľa a ešte viac tých, ktoré sa o bábätko snažia a zároveň majú syndróm polycystických vaječníkov.

Tu je môj príbeh:

O bábätko sme sa chceli snažiť najprv prirodzene, bez liekov, ale môj doktor mi hneď oponoval, že síce by to bolo možné, ale málo pravdepodobné, že by sa nám to podarilo. Povedal, že moja diagnóza znie PCO syndróm a týmto stavom /ak sa to dá tak nazvať/ trpí 5% žien. Príznaky som mala typické pre PCO: Veľmi nepravidelnú mrchu /niekedy sa jej uráčilo prísť po 3 mesiacoch/, troška viac ochlpenia, nejakou veľkou nadváhou som nikdy netrpela, ale to len vďaka môjmu manželovi, ktorý je taký akčnejší typ, takže som sa takým typom stala aj ja. 🙂

Začala som teda brať clomexhal na rast folíkov, merať bazálnu teplotu, lenže v tomto smere som bola ešte dosť neskúsená a aj keď nám doktor presne doporučil snažilkovské dni, aj tak sa nezadarilo.
Po 7mich mesiacoch som prešla na merfotmin. Je to liek, ktorý keď počujem, tak sa mi stavia husia koža.
Tie ktoré ho berú asi vedia, o čom hovorím. Na začiatku mu bývalo z neho strašne zle, schudla som 5 kíl, ale potom sa to zlepšilo. Keďže ani tento liek mi nezabral /aj keď som vybrala len jedno balenie a až potom som zistila, že to treba brať dlhodobejšie/...Poslal ma doktor na hysterosalpingografiu, aby sa ubezpečil, že mám priechodné vajcovody. Dosť nepríjemné vyšetrenie, ale dalo sa. Keď som tam ale ležala, iný doktor ma prehovoril, aby som išla na laparku. Mala som na rozhodnutie 5 minút, ale aj tak som si povedala, že do toho idem.
Laparku mi teda robili v 08/07 a s tým aj drilling vaječníkov, ktorý mi veľmi pomohol.
Po nej som mala cykly /podotýkam bez liekov/ priam ukážkové, 28 dňové, ale znova bez úspechu. Keďže mal môj doktor veľmi dobré skúsenosti s metforminom, znova mi ho nasadil.
Neviem či kvôli tomu lieku, alebo kvôli tomu že už ubehlo dosť času od operácie, sa mi začali cykly predlžovať.
Cyklus v ktorom som otehotnela by mal 40 dní..a ovuláciu som mala až v 24 DC !!! Teraz s odstupom času mi to príde až komické, pretože doktor bol v ten cyklus strašne sklamaný, pozeral ma sonom v 12 DC a žiaden folík nevidel. Tvrdil, že to nechápe, prečo mi ten liek nezaberá.
O pár dní sme išli na dovolenku do talianska...a odtiaľ sme si doniesli ten najkrajší darček... 😵
Keď som u doktorovi utekala s pozitívnym testom, nechcel veriť vlastným očiam.....
Vysvetlenie bolo jednoduché, folík tam nemohol vidieť, pretože som v mojom prípade išla na sono veľmi skoro.
No a môj manžel ?? Jemu som to povedala až po týždni /uf...veľmi dlhý týžden to bol/...ale chcela som ho prekvapiť na naše 6. výročie svadby....
Prekvapenie bolo teda obrovské a tešil sa ako malý chlapec.

A ak by si toto prečítala aj nejaká pco snažilka, tak jediné čo doporučujem je to, aby verila vlastnému telu, a v neposlednom rade merala BT.
Mne meranie veľmi pomohlo, pretože ku koncu som tie cykly mala všeliaké, preto len na základe zvýšenia Bt som vedela, kedy ovu bola. Ja som bola zaregistrovaná aj na fertillity a aj na wunschkiner.

Teraz som momentálne 11tt, zajtra idem k doktorovi, tak dúfam, že všetko bude ok.
Verím, že Vás môj príbeh povzbudil....a celkom by som bola rada, keby sa ku mne pridali aj ďalšie PCO tehuľky.... 🙂

ededik
autor
1. srp 2008

Lalli neboj prejde... 🙂
Ja teraz hýrim energiou...Fakt je druhý trimester najlepší....
Potom to bude ale trošku horšie... 😀

Mravček, brali...metformin, clomexhal...absolvovaná laparka, hysterosalpingografia....

levik82
1. srp 2008

Mravcek, aj ja som brala. Clostilbegyt, duphaston, absolvovana laparoskopia, a predtym este kadejake ine hormony ako Lutenyl atd.
Inak Ededik, ty si otehotnela hned po laparke alebo kolko po nej?

mravvcek
1. srp 2008

Baby a laparka je nutna ked mam pco?Brala som clostilbegyt a duphaston ci ako sa to pise ale na laprke som nebola.

levik82
1. srp 2008

No, ja som ju odkladala asi 3 roky. Medzitym som brala rozne hormony, ale nepomahali. Menstruaciu som mala iba s hormonmi. Akonahle som nic nebrala nemala som ziadnu. Po laparke - robili mi drilling vajecnikov - pre ktoru som sa nakoniec odhodlala som mala normalnu menstruaciu 3 mesiace, potom zase nic a zase hormony. Rok a tri mesiace po laparke som otehotnela. Lekar povedal ze konecne dozrela nova generacia vajicok po laparoskopii. Neviem ci sa to podarilo fakt preto alebo vdaka kombinacii liekov a hormonalnej stimulacii. Ono sa ale hovori ze najlepsie je pokusat sa bezprostredne po laparoskopii, ze vtedy je najväcsia sanca, lebo dozrievaju dobre a kvalitne vajicka. Mne sa to vtedy nepodarilo. Tak neviem... U nas to potom sa mi zda ze uz bolo aj cisto o psychike, lebo stale sme na to mysleli a snazili sa a chceli a nedarilo sa ☹ A ked sme na to prestali mysliet lebo sme riesili ine problemy, vtedy sa podarilo 😉 Tak vela stastia mravcek. Inak, odkial presne si?

mravvcek
2. srp 2008

levik ja som z kosic,ja mam menstruaciu normalne,dlhsi cyklus ale chodi sama,ja vobec neviem ci mam pco,moja lekarka u ktorej som bola so stitnou zlazou mi to napisala pred tym ako robila nejake odbery a gynekolog mi spravil hormonalny profil a povedal mi asi mate pco.A teraz mo missede mam hormony v poriadku,myslis ze by sa mi to mohlo upravit,ze nemam pco?Drzim prsteky nech to dotiahnete do uspesneho konca. 😉 😉 😉

kakusa
2. srp 2008

Ahoj tehulky,
lalli gratulujem k medvik´dkovi🙂
Boooze to je priserne teplo...
Co mate nove koculky?
Ja som otehotnela 4 cyjlkus po laparke...si mylsim, ze toto spolu s clostylom, ktory som uzivala mesiac pred koly iui mi asi k princeznej pomohli...
Tento tyzden mi volala kamoska, co im vysla iui , ked nam nie a vraj mali mat dievcatko a dievcatko na 3D ukazoalo gulky a aj pindurika...to je´goool...
Dufam, ze mi taky nedostaneme...

levik82
2. srp 2008

No kebyze mne teraz povedali ze bude dievcatko tak pruuuuuser, kedze uz mame kupene maskace a k tomu mikinku 😀
Tie horucavy su vazne desne. Bola som v meste a plazila som sa vsade pomalicky - ledva som sa dopalzila domov - s vyplazenym jazykom 😅
Mravcek u mna stanovenie diagnozy take jednoduche nebolo a natahovalo sa to dost. Moja gyn. ma poslala za jednym inym na posudenie, potom este na endokrinologiu na rozne viacnasobne odbery a potom este za tretim gynekologom. A vsetci sa zhodli na pco. Takze uz nebolo pochyb ked som to mala z troch nezavislych stran. Potom nastala liecba niekolko rokov, potom az laparka, ale na tu som mohla ist uz skor, len ja som ju nejak odkladala. Az ked som dovrsila vek ze by som uz aj babo chcela tak to uz slo rychlo. Laparka, hormony, a kedze sa nedarilo mali sme dojednanu uz inseminaciu. A vtedy sa mesiac pred nou zadarilo v podstate prirodzene, lebo gyn. mi vysadil vsetky lieky aby mi zistil hormonalny profil za jeden cely mesiac 😉 Nechapem 😎 Takze v podstate u teba to pco ani nemusi byt, kedze si pomerne lahko otehotnela, mozu to byt aj nejake ine horonalne "zmätky". Ale to ti uz povie asi lekar najlepsie. A moze byt ze sa ti to upravilo. Mne stale vsetci hovorili ze po porode sa mi vsetko upravi a aj menstruaciu budem mat. Ja som sa len bala ako ku porodu dojdem ked menstruaciu nemam. A vidis, zadarilo sa. Tak som teraz aj zvedava ci menstr. po porode pride aj sama 😉 Takze moze byt ze aj tebe sa to nejak upravilo. Hlavu hore, a drz sa! Inak, aj ja som z Kosic.

ededik
autor
3. srp 2008

Ahojky, ja som otehu 6 cyklov po laparke...Pri pco laparka nie je nutná, ale značne to uľahčí otehotnenie.
Čo je zaujímavé, aj ja som mala horm.profil ok, ale otehu som nevedela. Po laparke sa mi spravidelnil cyklus a netreba sa toho báť, dá sa to zniesť.
Mravček, keď máš pravidelnú mrchu, tak ako vôbec PCO máš, tak máš tú najslabšiu formu....Mne mrcha chodila, ako sa jej zachcelo...veľmi mi pomohlo meranie BT, na tú ja nedám dopustiť.

ededik
autor
4. srp 2008

Hallo baby, ešte dovolenkujete ??
Ja už zarezávam... ☹

zuzuza
4. srp 2008

Ahoj ededíku🙂, už jsme si spolu jednou psaly🙂, mám dotázek můžu na tebe? Moje mudr. mi nasadila v červnu metformin + proveru 17-26 dc a nyní k tmu ještě slabou dávku kortikoidů.....nemáte s tím některá zkušenost? Jinak jedne vaječník mám pořád samou cystu, ale ten druhý už je lepší, už má cyst méně a jednu pořádně dominantní, tak je 2,5 cm, měla jsem jim tam už od loňkska,ale mudr. říkala, že to už může být jiná, tento cyklus prý ovu nebyla, ani dle teplot, vaječník je prý zvětšený a vynaložil asi prý velké usilí na úrasknutí cyst, to by mohlo být dobré znamení, co myslíš? Nevíš, co může značit to, že je velký? Jinak jsem dostala ještě clostil ale jen poddávku, 1/2 tablety denně od dalšího cyklu v září, myslíš, že tak malá dávka může vůbec něco udělat?Metformin prý budu brát až do otěhu, to bude ještě možná pěkně dlouho:(, jinak prý min. cyklus jsem asi dle teplot ovu měla, ale nezaznamenala jsme ten plodný hlen, tak tomu moc nevěřím:(

kakusa
4. srp 2008

Ahoj ahoj ahoj aj ja uz zarezavam☹

ededik
autor
4. srp 2008

Uf..kakus a dokedy budeš ?? Za mňa si ešte ani nástupičku nenašli.... 😠

Zuzi, neviem, z toho všetkého som brala len metformin a áno máš pravdu, ten sa môže brať dlhodobo../aj pol roka/...a brala som aj clomexhal - ale to sa začiatku..ten trochu zabral, ale nie moc.

Nechápem tú tvoju cystu...Však cysta vzniká z neprasknutého folikulu, 2,5 cm nie je tak veľa a taká cysta by mala prasknúť a vyplaviť sa pri najbližšej mrche...Neviem, asi by som skúsila napísať ešte do int.poradne /ak chceš napíšem ti kontakt/....

Proveru som nebrala, tú brala irisenka....

Ale podľa hlienu sa veľmi neorientuj, v cykle kedy som otehu, som žiadny plodný hlien nemala.. 🙂

zuzuza
4. srp 2008

Edediku, děkuji moc za radu, no mě se moc nechce věřit, že bych ovu měla, probíhalo to tak že tři dny jsem měla stálou teplotu a pak asi o 0,2 stupně vzrostla, když se na to dívám zpětně, tak ten den vzrůstu teploty jsem měla takový růžový výtok, už jsem si myslela, že přichází mrcha, ale bylo to 17. dc, to už jsem měla vzít proveru. Tak nakonec jsem ji nevzala a čekala jsem do 18. dc, ale mrcha nedorazila, tak jsem si proveru vzala. Tak že by to byla ovu? je to teda možné mno.

ededik
autor
4. srp 2008

0,2 je trošku málo....hm...ťažko povedať, pekne si ju meraj aj naďalej...si zaregistrovaná na fertility alebo wunschkinder ??? Ak áno, hoď link, to sa mi bude na to ľahšie dívať.

zuzuza
4. srp 2008

No teď jsem trochu lajdačila s tím měřením, ale hned to napravím, teď čekám mrchu a púak hned začnu poctivě měřit. Jinak jsem teď mluvila s mudr., je to moje známá a rozhodla se, zase se sama se sebou poradila, že nakonec zkusíme první cyklus s normální dávkou clostilu 2x1 tbl denně a ty kortikoidy taky 2x denně, tak aspoň mám nějakou radost, no řekla mi taky jedna holka, co má pco, že prý při oplodnění ivf se hradí léky a že při pco syndromu se to vyšplhá až na 40000 za jedno ivf, co si jako musí žena doplatit, tak jsem z toho trocha přepadlá:(, nevím, jestli tomu mám věřit.

ededik
autor
4. srp 2008

Čo ja viem, ja by som hneď nepomýšlala na umelé oplodnenie... /ak keď viem ako sa cítiš, ja som si v tom čase myslela, že nám už nič iné nepomôže/....clostilbegyt by ti mal pomôcť v raste folíka, keď dozrie, tak sa niekedy pichá aj pregnyl, ale väčšinou sa vajíčko uvoľní samo. Podotýkam ale, pri stimulácii musíš byť sledovaná sonom.

zuzuza
4. srp 2008

Ano Ededíku, mluvil jsem před chvíli s doktorkou a říkala, že mě dá tedy od září ten clostil 2x denně jednu tbl, že není potřeba mi dávat tu malou zvykací dávku a že pokud mi po tom narostou cysty, tak holt, že se zase počká....tak jsem se ptala, z čeho se ty cysty dělají a říkala, jak jsem si myslela, že z folikulů, které neprasknou, ptala jsem se jí na ten pregnyl a říkala, že je to řešení. Jelikož má ordinaci asi hodinu a půl cesty od mého místa pracoviště, říkala, že by se dalo, že bych chodila na utz. např. 12. nebo 15. dc a pokud by folík byl, že by se dalo vypočítat, kdy by měl prasknout a moje mamka je zdravotní sestra, tak mi ten pregnyl pak píchla, tak to jsem zase o stupěň v lepší náladě. Pak ještě říkala, že je další možnost na tři měsíce antikoncepce, pak by se hned začlo se stimulací po jejím vysazení, ale z toho mi stojí všechny vlasy na hlavě, protože při představě, že tři měsíce budu muset čekat a vědět, že se nic nezadaří...no děs, musím pevně věřit, že clostil pomůže, ale zase musím stát nohama na zemi a moc si od toho neslibovat:(

kakusa
5. srp 2008

Ahoj kocky,
zuzuza mylsim ze super reagovala na clstyl lenkab, ona otehotnela ned prvy cyklus po nasadeni,ale u nich vraj chlupy litali, tak neviem ci manza na to skoci 😉 😉 😉 nemysli hned na ivf, neboj pco nie je az take hrozne, su baby, co ani nevedia, co si maju liecit a to je asi fakt zle...er, ze sa to podari. Inak nad riesenim s antikoncepciou som aj ja rozmyslal, no co tak bude sex bez mimi, trosku na uvolnenie, a 3 mesiace uletia...neboj vyskusaj vsetko co sa da...
Ja by som chcela pracovat do 34 tt a zatial nikoho za mna nemaju , bo ja sa chcem od januara 2010 vrhnut spat, takze na rok nik nechce...

zuzuza
5. srp 2008

Kakuso, díky za rady a za povzbuzení, no pevně doufám a věřím, že ten clostil zabere, pokud už teď ty cysty rostou a praskají, tak snad bude na něj tělo reagovat, se mi líbí, jak moje mudr. mi nasadí prvně poddávku a pak po poradě s někým jiným mi nasadí dávku normální, že mení názor, tedy tentokrát ku prospěchu snad, jak to tady tak různě čtu, tak si nemyslím, že by na mě zabrala podprůměrná dávka, jinak vám tedy holky řeknu, že bych vážně nechtěla vidět, chudáky moje játra, pač denně teď beru 6 léků a od 17. do 26. dc jich beru denně 8, tak snad to bude aspoň k něčemu. Moc vám závidím bříška a přeju vám to a doufám, že se jednoudočkám taky.

ededik
autor
5. srp 2008

Fíha, 6 liekov ?? A to prosím ťa prečo toľko ????
Čo sa týka toho rastu, tak teoreticky sa to dá vypočítať, nárast by mal byť asi 2mm za deň, ale žiaľ pri PCO je to veľmi individuálne, môže to byť aj menej..a môže sa stať, že sa pregnyl pichne skôr, ako má....
Môj doky to riešil tak, že 2 alebo 3 cykly mi pichol pregnyl /asi aby si telo zvyklo/ a potom to bolo bez pregnylu..
A folík praskol aj sám. Škoda, že máš tak ďaleko doktorku, ja som za tým mojim mohla kedykoľvek..a to bolo dobre. Pamätám si, že 1 cyklus po laparke som k nemu chodila kadždý druhý deň...vtedy folík narástol na 19mm a potom o dva dni tam už nebol, čiže sa vajíčko uvoľnilo, ale vtedy sa nám to žiaľ nepodarilo....

zuzuza
5. srp 2008

Edediku, já vím, právě mám mudr. z ruky, ale je to moje známáa vím, že dělá pro mě maximum a tak od ní nechci právě. No beru mimo jiné lék na štítnou žlázu, pak ještě jeden nějaký, pak beru 2x denně metformin, 2x denně kortikoidy na vaječníky, pak od 17. do 26. dc 2x denně k tomu všemu proveru, a teď v září od 5-9 dc ještě ten clostilbegyt,takže jsem zvědavá, jak to všechhno zaúčinkuje, říkala mudr., že jeden vaječník už má míň cyst, jedna je pořád dominantní, 2,5 cm, tak nevím, té se nemůžu zbavit, mám taky pořád nízkou tu sliznici, 6mm, ale na omak říkala mudr. že vypadá hrozně velká ale na utz to tak nebylo, vaječník taky že zvětšený, jinak jsem teď při braní provery měla asi 4 dny špinění, teď už nic, ale nevypadá to vůbec, že by ms měla dorazit a to jsem to dostala min., cyklus už třetí den po vysazení provery, teplota je včera 37, dnes 36,9...tak zase přemýšlím čím to bude:(

ededik
autor
5. srp 2008

Zuzi ip.

levik82
5. srp 2008

Ahojte kocky,
ja som teraz 2 tyzdne na celozavodnej spolu s manzelom, takze na net velmi nemam cas 🙂 Zajtra odchadzame na 3 dni na dovolenku, len taku kratku slovensku. Po dovolenke pojdem do prace uz iba na jeden den, potom md. Tesim tesim tesim 😉
Inak, vecra sme boli na poradni, zevraj mame mäksi krcok 😠 Ze zatial je zatvoreny, ale mäksi, ze to budeme sledovat ☹
Zuzana, inak, ked si mala spinenie 4 dni, tak to kludne mozes ratat ako mestruaciu. Mne doktorka povedala, ze u mna sa aj ten najmensi naznak rata za menstruaciu. Takze predpokladam ze tak to bude aj u teba...

ededik
autor
5. srp 2008

Levik tak si uži dovču...
S tým mäkším krčkom sa netráp, keď je zatvorený a hore, tak je všetko ok...

levik82
5. srp 2008

Dakujem ededik, dufam ze sa naozaj nemusim strachovat. Zajtra ideme do hor, tak ziadne horske vystupy teda nepodniknem 😉 Inak taky lenosiaci den, len sa mrozime s manzelom cely den po byte 😀

ededik
autor
7. srp 2008

Halo, halo... 🙂

kakusa
7. srp 2008

halo halo...
tusim sme jedine tehulky s PCO???

mmmk
7. srp 2008

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jestli je mezi vami nektera, ktera nezareagovala na clomhexal (nebyl zadny dominantni folikul) a ma nektera z vas zkusenosti s temi injekcemi do bricha (tusim LSH)? Mam PCO a prosla jsem uz i testem na inzulinovou rezistenci, ale jsem bohuzel na te spodni hranici, takze metformin by v mem pripade nemel vyznam. Dik 😉

ededik
autor
7. srp 2008

Mne clomík až tak nezaberal, je otázne čo tým myslíš....Prepoklad bol, že dom. folík bude okolo 14 DC, kedže som ho brala od 2 až po 7 DC...Lenže ja som v 14 DC mala rozmery okolo 14mm. Potom by mal ale dorásť...

mmmk
7. srp 2008

Jenze ja chodila 13. a 15. DC, ale zadny folik tam nebyl (celkem 2 cykly). Ted beru treti cyklus, jsem 7DC a modlim se, at jeste dneska zvladnu snist posledni davku clomhexalu, protoze je mi silene spatne. Je to normalni? 🙄