Tehuľky s PCO. Pridajte sa

ededik
21. kvě 2008

Ahojte babuľky,

rozhodla som sa znovu založiť túto tému z veľmi prostého dôvodu: Myslím si , že nás je veľa a ešte viac tých, ktoré sa o bábätko snažia a zároveň majú syndróm polycystických vaječníkov.

Tu je môj príbeh:

O bábätko sme sa chceli snažiť najprv prirodzene, bez liekov, ale môj doktor mi hneď oponoval, že síce by to bolo možné, ale málo pravdepodobné, že by sa nám to podarilo. Povedal, že moja diagnóza znie PCO syndróm a týmto stavom /ak sa to dá tak nazvať/ trpí 5% žien. Príznaky som mala typické pre PCO: Veľmi nepravidelnú mrchu /niekedy sa jej uráčilo prísť po 3 mesiacoch/, troška viac ochlpenia, nejakou veľkou nadváhou som nikdy netrpela, ale to len vďaka môjmu manželovi, ktorý je taký akčnejší typ, takže som sa takým typom stala aj ja. 🙂

Začala som teda brať clomexhal na rast folíkov, merať bazálnu teplotu, lenže v tomto smere som bola ešte dosť neskúsená a aj keď nám doktor presne doporučil snažilkovské dni, aj tak sa nezadarilo.
Po 7mich mesiacoch som prešla na merfotmin. Je to liek, ktorý keď počujem, tak sa mi stavia husia koža.
Tie ktoré ho berú asi vedia, o čom hovorím. Na začiatku mu bývalo z neho strašne zle, schudla som 5 kíl, ale potom sa to zlepšilo. Keďže ani tento liek mi nezabral /aj keď som vybrala len jedno balenie a až potom som zistila, že to treba brať dlhodobejšie/...Poslal ma doktor na hysterosalpingografiu, aby sa ubezpečil, že mám priechodné vajcovody. Dosť nepríjemné vyšetrenie, ale dalo sa. Keď som tam ale ležala, iný doktor ma prehovoril, aby som išla na laparku. Mala som na rozhodnutie 5 minút, ale aj tak som si povedala, že do toho idem.
Laparku mi teda robili v 08/07 a s tým aj drilling vaječníkov, ktorý mi veľmi pomohol.
Po nej som mala cykly /podotýkam bez liekov/ priam ukážkové, 28 dňové, ale znova bez úspechu. Keďže mal môj doktor veľmi dobré skúsenosti s metforminom, znova mi ho nasadil.
Neviem či kvôli tomu lieku, alebo kvôli tomu že už ubehlo dosť času od operácie, sa mi začali cykly predlžovať.
Cyklus v ktorom som otehotnela by mal 40 dní..a ovuláciu som mala až v 24 DC !!! Teraz s odstupom času mi to príde až komické, pretože doktor bol v ten cyklus strašne sklamaný, pozeral ma sonom v 12 DC a žiaden folík nevidel. Tvrdil, že to nechápe, prečo mi ten liek nezaberá.
O pár dní sme išli na dovolenku do talianska...a odtiaľ sme si doniesli ten najkrajší darček... 😵
Keď som u doktorovi utekala s pozitívnym testom, nechcel veriť vlastným očiam.....
Vysvetlenie bolo jednoduché, folík tam nemohol vidieť, pretože som v mojom prípade išla na sono veľmi skoro.
No a môj manžel ?? Jemu som to povedala až po týždni /uf...veľmi dlhý týžden to bol/...ale chcela som ho prekvapiť na naše 6. výročie svadby....
Prekvapenie bolo teda obrovské a tešil sa ako malý chlapec.

A ak by si toto prečítala aj nejaká pco snažilka, tak jediné čo doporučujem je to, aby verila vlastnému telu, a v neposlednom rade merala BT.
Mne meranie veľmi pomohlo, pretože ku koncu som tie cykly mala všeliaké, preto len na základe zvýšenia Bt som vedela, kedy ovu bola. Ja som bola zaregistrovaná aj na fertillity a aj na wunschkiner.

Teraz som momentálne 11tt, zajtra idem k doktorovi, tak dúfam, že všetko bude ok.
Verím, že Vás môj príbeh povzbudil....a celkom by som bola rada, keby sa ku mne pridali aj ďalšie PCO tehuľky.... 🙂

noe
1. bře 2009

Ahoj vanessa - tak sme tu dve nove, to ma tesi. Verim, ze si budeme navzajom povzbudenim, ze sa coskoro pridame k stastnym tehulkam a este stastnejsim mamulkam. 🙂
Vany, ako si reagovala na liecbu duphastonom? dakujem

bobulka2
1. bře 2009

cauko kocky,

dufam, ze nevadi, ak sa k vam pridam, aj ked zatial niesom snazilka ani tehulka.
rada by som sa s vami poradila ako ste sa dozvedeli o PCO, ako to prebiehalo a podobne.
Kym som zacala uzivat HAK, vsetko bolo ok, menstruacia celkom pravidelna, ak neratam 3-4 dnove odchylky, kt. myslim su v norme a bolestivu menstruaciu. Teraz po 2 rokoch uzivania som HAK v oktobri 2008 vysadila s tym, ze chcem aby si moje telo oddychlo od hormonov a aby nabehlo na normalne fungovanie.
Menstruacia vsak neprichadzala a neprichadzala,.. Navstivila som moju zensku ktora mi pichla vyvolavacku a odvtedy menstruaciu vobec nedostanem uz iba s vyvolavackou a aj to slabu max 3 dnovu aj to prehanam. Absolvovala som kultivaciu kde mi zistili streptokoka a teda sa cakalo kym zaberu antibiotika aby sa pokracovalo v zistovani problemu. Pred par dnami robili ultrazvuk a oznamili ze mam PCo, asi nebudem moct mat deti normalnym sposobom, najlepsie by bolo zase zacat uzivat HAK,.... aj ked ja sa obavam ze prave HAK mi sposobila tieto problemy - je to vobec mozne? Teraz som objednana este na hormonalny profil, som z toho cela zmetena, dietatko v buducnosti urcite chcem, mam sice len 22 rokov ale o tie dva roky sme pocitali ze to bude uz aktualne, a teraz mi oznamia toto,... Ako to je s menstruaciou, to ju teraz uz vobec nedostanem? Iba vyvolanu hormonmi?

shaarka
1. bře 2009

bobulka, netreba panikarit. takych je nas veeeela 😀
dobrym znakom je, ze menzes si pravidelne mala. to je super. (ja nikdy)

Dr vacsinou nasadia duphaston a nechaju ta tak. mas menzes, takze si ok. ale nie si. dolezita je ovulacia. na nu sa nasadzuju ine lieky.
kezde ty tehotna este nechces byt, tak ti bude stacit ten duphaston (to je vlastne ako keby vyvolavacka, ale je to v tabletkach) a nikoho nemusi zaujimat, ci ovu mas alebo nie. (ak si budes merat bazalnu etplotu, tak to zisits sama.)
podla hormonalneho profilu ti zisita, ake mas hladiny hormonov v jednotlivych fazach cyklu. v kazdom pripade - ak sa objavi nejaky nesulad medzi normalnymi hodnotami a tvojimi hodnotami, tak by bolo vhodne ta zacal liecit. ale ak sa nesnazite o babo, je celkom jasne, ze ti Dr poradi HAK a tym padom aj bezproblemovy cyklus bez moznosti otehotnenia. to je ta najlahsia cesta...

takze je na tebe, ci este tie dva roky prezijes s HAK, alebo sa budes trapit s tabletkami a so stachom, ci si naahodou neotehotnela 😀

giuli
2. bře 2009

Ahojte babuľky,netreba zúfať a hor sa do liečby....ono to vyjde,treba veľmi chcieť,nemať MS neznamená nemôcť otehotnieť... 😵
ahoj edi,veru už sa mi to kráti,som na MD,takže sa teškám ,len neviem dokedy mi to vydrží,krpec mal pred cca týždňom na poradni pri sone 2379g,tak pomaly ale isto rastieme,zatiaľ je všetko OK,okrem toho,že v noci som viac na záchode ako na posteli 😀 a čaká ma cis.rez,okolo 10.4,presne termín budem mať určený v polovičke marca+predoperačné..vy sa máte ako, Adelka?

pralinka25
2. bře 2009

ahojte. Ja som zatial snazilka. Tiez mi povedal lekar tuto spravu. Musim priznat ze som z toho dost nestastna.
Zatial mam za sebou hormonalny profil ktory nieje moc dobry. Teraz som na endokrinologii kde mi nasadili Siofor.

Tato diskusia je dost dlha. Tie ktore ste tu dlhsie neviete aspon zhruba aka je sanca otehotniet prirodzene mimo centier asistovanej reprodukcie? Alebo iba s pomocou liekov od gynekologa?

zuzali
4. bře 2009

Ahojte.
Všetky vás zdravím a tie čo si ma pamätáte ešte zo snažiliek (Syndróm PCO) - giuli, kakusa, katuli... tak som vám len chcela povedať, že čakám dve dievčatká a máme sa fajn. 😉

A vám tiež prajem, aby ste čo najskôr mali mrňúskov doma v postieľkach a aby všetko išlo ako má 😵

shaarka
4. bře 2009

zuzali, gratulujem 😵 😵 😵 a prajem vela zdravia! 😵
prosim, mozes mi napisat, ze cim ste presli? ake si mala problemy, aky bol postup liecby a ako si sa dopracovala k vajickam (ja mam totalne anovulacne cykly).
ake lieky si brala (este pred IVF)? snazili ste sa aj prirodzene?
ak mas chut, napis prosim vsetko, co ta napadne.
dik ***

giuli
4. bře 2009

zuzali,gratulujem k bambuľkám...som moc rada,teškám sa s tebou...daj na seba pozor 😵

sarafortuna
5. bře 2009

Ahojte, idem sa pridať k vám. Mám zatiaľ diagnózu PCO a ostatné veci má len čakajú - hormonálny profil, diabetologické vyšetrenie..atď. Mám už 28, vydatá, takže ma to riadne zarmútilo, lebo som dúfala, že bábo sa podarí možno do konca roka... Ale nevešam hlavu, čítala som si to tu, takže "motyka určite vystrelííí" 🙂 🙂 🙂 . Len práve o týždeň menim prácu - idem do iného mesta - a to ma dosť stresuje, že čo teraz. Musím meniť gynekologičku, lebo počas skúšobnej doby, si veľmi paragrafovať nemôžem. VIE MI NIEKTO PORADIŤ DOBRÉHO ODBORNIKA V PREŠOVE, poprípade DOKTORA, ktorý ordinuje aspoň jeden deň v týždni POOBEDE?

noe
8. bře 2009

Ahojte babuky. Stalo sa niektorej z vas, ze vas boli a vajecniky, je to permanentna tupa bolest. Ale to by nebol problem, s tym sa da zit, a potom doktor mi to nevedel vysvetlit inac ako touto dg. Ale co ma trapi, ze pri milovani je ta bolest az neznesitelna 😒 😠 je to normale?

tilly
9. bře 2009

mne jedna doktorka povedala, že mám 7 malých cystiek okolo jedného vaječníka a druhý vaječník mám o 6mm väčší ako prvý... môj terajší doktor povedal, že tam nič nevidí a že som zdravá...

prvý krát, pred 4mi rokmi som otehotnela a v pohode donosila syna, teraz v lete som bola tehotná a skončilo to v 9tt MA, teraz som tehotná znova (po 4 mrchách od kyretu), tak mám dosť strach, či ten MA nemal niečo spoločné s PCO a nehrozí mi znova...

a ktorý doktor mal vlastne pravdu?

ededik
autor
14. bře 2009

Ahojte babule,
nejak to tu vázne....
Naša Adelka nám robí ohromnú radosť, občas ju pri kúpaní pošteklíme a ona sa doslova rehoce... 😀
Zuzali len tak ďalej.... 😀
Držím Vám palce....tehuĺky.....

ededik
autor
14. bře 2009

Sharka, ako dlho sa už snažíte ??? A akú si už absolvovala liečbu ????

giuli
15. bře 2009

😵 Ahoj edi,veru nejak to tu upadá....my sme už na MD od 1.3.....máme naplánovaný cisársky na 15.4.,no malý ma hlavičku dosť nízko ,tak to snáď dovtedy vydržím... 😵 určite si viem predstaviť ako veľmi vám Adelka robí radosť 😵

zuzuza
15. bře 2009

Ahojte mamičky, tak vás jdu pozdravit a taky sdělit moji ne pozotovní zprávičku, tak jsem myslela, že půjdu ve stopách zuzali, že se snad na mě taky štěstí usměje, ale bohužel, naše 1.ivf icsi necvyšel, test negativní:(, stále tomu nějak nemůžu uvěřit, vše to tak dobře, transferovány 2 kompaktované moruly, dvě zamražené, celou dobu po ET bolesti jako před ms, prý dobré znamení a nakonec nic z toho, zítra jdem na krev a na audit, proč to asi tak nevyšlo no a za tři měsíce znovu, pokud na to budu mít sílu:(
Ale vás těhulky a mamičky moc zdravím, doufám, že se taky jednou dočkám ted jsem dost skeptická a smutná, ale život jde dál, ani jsem nebulela, jsem tvrdá mno ani se mi nechtělo....

giuli
16. bře 2009

zuzuza,netreba zúfať,druhý pokus to istí!!!!!myslím na teba 😵

lucik23
18. bře 2009

Ahoj maminy a budoucí maminy, jen bych vám chtěla dodat trochu optimismu. V květnu 2009 jsem vysadila HA a od srpna neměla přirozenou menstruaci. Na podzim mi Dr. diagnostikovala PCO a hledali jsme příčinu nefunkční MS, ale hormony vyšly v pohodě. Byla jsem dost nešťastná, četla si vaše příspěvky a myslela na nejhorší. Pak jsem si řekla, že se budu soustředit na dokončení školy a svatbu, no a v únoru, pár dní po svadbě se mi na testíku objevila dálnice 🙂 Takže i bez MS a s PCO se dá otěhotnět. Opravdu asi platí to, že se to povede v době, kdy to nejmíň čekáte. Držím palce!!!! 🙂

pralinka25
18. bře 2009

lucik ale asi si mala ovulku. Aj pri PCO ma niekto ovulku a to je to najhlavnejsie. Gratulujem k babatku.

Ja mam PCO a bohuzial ovulka nikde. Meriam BT a moj graf vyzera ako keby mi umrel pacient. Rovna ciara 🙄

lucik23
25. bře 2009

pralinka, ovu přišla až někdy 28 DC, takže jsem to vůbec nečekala. Moc ti držím palce, ať se brzy usměje štěstí i na tebe. 🙂

pralinka25
26. bře 2009

dakujem lucik 🙂 snad usmeje. Meriym si BT a ta ukazuje nulovu ovulku 😠 ☹

nech sa vam dari s babatkom a nech vám vsetko dobre dopadne 😉

manga
27. bře 2009

Ahoj holky,
doufám, že nevadí, když se přidám. Ráda bych vás povzbudila - bojovala jsem s PCO 2 roky, od té doby, co mi ho zjistili. Teď zpětně si říkám, že jsem měla bojovat ještě vehementněji od začátku, ale s lékaři proti vyvolávačkám. Po neúspěšných stimulacích clostilem a nesčetných vyvolávačkách jsme si chtěli dát oddych a hlavně jsem chtěla zjistit, jak dlouhé by byly moje "samovolné" cykly - rekord byl teda 120 dní, ale většinou cca 60 - 80. Díky měření BT jsem zjistila, že bez stimulace kupodivu ovulace chodí (pokud to nebyl cyklus následující po vyvolávačce) v rozmezí 45. - 65. dne. Pila jsem k tomu kontryhel, tak nevím, jestli to bylo tím nebo to fungovalo jako placebo 🙂 Řekli jsme si s manželem, že si přes zimu užijeme lyží a na plánovaný drilling vaječníků půjdu v dubnu. A světe div se - zadařilo se přirozeně (možná právě na těch horách, kdy jsem neměřila, takže bych teď byla zářným příkladem "nemyslete na to, jeďte na dovolenou a půjde to"). Nejdřív jsem si užila hodně nervů (můj doktor to vtipně okomentoval "tato těhotenství ráda špiní a potrácí") včetně spousty názorů na netu, že vajíčka po 25. dni už jsou špatná, ale pak jsem se rozhodla, že když už se na nás štěstí usmálo, že ho prostě budu držet, co mi síly stačí, a na podobné články se ani nepodívala 😉 teď doufám, že nejhorší už je za námi, bát se už asi budu na věky 🙂
Přeju vám, ať máte všechny šťastné konce a hlavně, ať to nevzdáváte, ať je nás víc důkazem, že i s PCO se DÁ otěhotnět 🙂

zuzuza
28. bře 2009

Ahoj holky, Luciku a manga, moc vám gratuluji k těhulkování amocinky závidím, já teda mám k tomu dodat co vy, bez progesteronů v kaýdém cykle ms není, ani ovu samozřejmě a docela mě už ty progesterony štvou, pač je mám brát od 17. - 26. dc, takže....pokud by ovu u mě měla být později, tak má smůlu, jelikož progesteron ovu blokuje. Momentálně jsem po 1. nezdařeném IVF, teď po první ms po vysazení léků po ivf mám teplotu 36,9 už několik dní, myslím si, že ovu možná proběhla ještě tím, jak bylo tělo nabuzené, někdy v době ms, jinak jsem 7. dc měla na uzv folík 12 mm, tak př. týden jedu znovu, ono možná by se to mohlo zadařit, kdybych do sebe furt každý měsíc necpala ty progesterony, co myslíte? jenže teď mám čekat 3 ms než půjdu na KET se zamraženými embryi, tak si z toho asi udělám jen 2 ms a progesterony si vezmu později, co myslíte? taky bych to někdy ráda nechala jen tak, jestli by ms sama přišla nebo ne....tak uvidíme...

teri30
29. bře 2009

Ahoj holky, taky neco pro povzbuzeni. Ja otehotnala hned prvni mesic na Metforminu. Ten vyrovnava hladinu cukru v krvi, ktery je pricinou PCO. A taky jsem to vzdala. Takze kdyz se na to nemysli, tak se to asi vetsinou stane. 😀. Moc vam preji, aby se vam to brzy povedlo.

zuzuza
29. bře 2009

Teri, moc gratuluju, teda vas těhulek s pco už je toliiiik, když ono je to těžký, když nic nezabírá, ani metformin, prostě nic, tak to nevzdávat:(

manga
31. bře 2009

Zuzuza, chápu, že tě ty hormony už štvou, obzvlášť, když výsledek není vidět... já jsem asi měla štěstí na doktora, že to pochopil a řekl, že v pohodě (asi si říkal, že stejně nemám šanci), že až budu zase chtít něco vyzkoušet, mám přijít. Nevím ale, jak bych s ním bojovala, pokud by byl výrazně proti a měl argumenty, proč něco brát, asi bych dělala, co mi řekne... vidím to teď na těhu, ani jsem nepípla, když mi dal utrogestan + nějaké další léky (u těch jsem se ani nezeptala, na co jsou) a poctivě to do sebe tlačila. Vitamíny jsem si taky koupila ty, co mi doporučil, přestože vím, že jsou všechny na jedno brdo. Takže to, že teď říkám, že ovu byla později je asi jako "po bitvě každý generálem", protože já už jsem měla dost té "léčby", která nikam nevedla a chtěla si prostě odpočinout. Každopádně ten "výsledek" neléčení je moc fajn 🙂 Držím palce, ať i u vás to dobře dopadne.

zuzinaaa
31. bře 2009

pralinka25 aj mne zistili PCO zli hormonalny profil apsolvovala som laparoskopiu v oktobri a uz mi menzes nedošiel hned som ostala tehu .Zaver diagnozy nezistili mi nič obavajcovody priechodne .Nasadli mitiež SIofor ten som brala dva tyzdne a to som bola ut tehotna ani som netuila .Tak prajem aj tebe aby sa ti skoro poštastilo ja som tiez riesila neplodnost donre tri roky treba verit a nefikfovat sa na to tak psychycky .Vsetkym snazilkam zelam s celeho srdiecka aby sa vam co najskor splni vas velky sen . 🙂

zuzuza
1. dub 2009

Ahoj Mango, pralinko,
tak já dnes byla na folikumetrii, jsem 15 dc a výsledek takový, že....sliznice 5 mm, ale děloha už znatelně projasněná a prý pěkně velká, dobře viditelná, oproti dřívější katastrofě, na jednom vaječníku folikul přes dva cm, prasklý, jenže, mudr. neví, zda je to z tohoto cyklu nebo z předchozí stimulace ivf jakože už dáávno praskl po odsátí při punkci, ale ještě se neztratil, takže mi řekla, že od 17. dc opět duphaston.....takže zase nic, no naposledy když jsem si po clostilu dala pauzu, tak jsem měla dva obří folíky bohužel neprasklé až 40 dc a to už i sliznice byla 9 mm.... takže teď nevím, jak se rozhodnout, zda nechat cyklus dejme tomu až třeba do 40. dc a pak až duphaston na vyvolání ms, pač k ní v dubnu nejedu až v březnu, nebo si rovnou nasadit duphaston od 17. dc, co myslíte, poraďte, každopádně od půlky června bych měla začít brát měsíc antiko před KET, tak snad by nevadilo, že místo tří menstruací bych měla jen dvě.....

shaarka
3. dub 2009

zuzu, ja by som asi pockala... ten duphaston fakt nema u nas PCO co robit, a hlavne nie bez clostilu. zbytocne. ale je to len moj nazor.

chcela som sa opytat, preco sa pri clostile ihned neriesi pregnyl na prasknutie folikulov? ved aj ty, zuzik, ked si mala velke foliky, preco to nechal lekar na nahodu? folik nepreskol a tak ho tam nosis jak taka... no. si myslim, ze ked sa nasadi clostil aj duphaston, tak pregnyl by mal byt samozrejmostou, nie? 😅

kakusa
13. dub 2009

Ahoj koculky, ja niak pri malej ani nepomyslim na net...Strasen sa vam vsetkym ospravedlnujem a drzim palceky. Zuzali to ej super 2 babulky krasne mena ste vybrali a giuli ten cas elti...joj tiez mate parik.
nasa emka je velke babatko uz vazi skoro 9 kil, zacala nam sedkat len niak sa nam nechce obratit, uz je chyba len kusok,ale stale nic.Muz si robi srandu, ez ma tazky kufor, ale asi ej to pravda🙂
Koculky drzkajte uzite si ten super porod, na ktory sa chystate cele tyzdena nech amte krasne zdravucke miminka.
Ededik Adelka je nadherna chodim vas pozorovat 😉 Rastie ako z vody je krasna, drzkajte sa obe a teda hlavne sa tu drzte vsetky ....pa aztial pusinky...

ededik
autor
9. kvě 2009

Baby...čo je to........kde ste ?????? 🙂 😉 🙂