Tehuľky s PCO. Pridajte sa

ededik
21. kvě 2008

Ahojte babuľky,

rozhodla som sa znovu založiť túto tému z veľmi prostého dôvodu: Myslím si , že nás je veľa a ešte viac tých, ktoré sa o bábätko snažia a zároveň majú syndróm polycystických vaječníkov.

Tu je môj príbeh:

O bábätko sme sa chceli snažiť najprv prirodzene, bez liekov, ale môj doktor mi hneď oponoval, že síce by to bolo možné, ale málo pravdepodobné, že by sa nám to podarilo. Povedal, že moja diagnóza znie PCO syndróm a týmto stavom /ak sa to dá tak nazvať/ trpí 5% žien. Príznaky som mala typické pre PCO: Veľmi nepravidelnú mrchu /niekedy sa jej uráčilo prísť po 3 mesiacoch/, troška viac ochlpenia, nejakou veľkou nadváhou som nikdy netrpela, ale to len vďaka môjmu manželovi, ktorý je taký akčnejší typ, takže som sa takým typom stala aj ja. 🙂

Začala som teda brať clomexhal na rast folíkov, merať bazálnu teplotu, lenže v tomto smere som bola ešte dosť neskúsená a aj keď nám doktor presne doporučil snažilkovské dni, aj tak sa nezadarilo.
Po 7mich mesiacoch som prešla na merfotmin. Je to liek, ktorý keď počujem, tak sa mi stavia husia koža.
Tie ktoré ho berú asi vedia, o čom hovorím. Na začiatku mu bývalo z neho strašne zle, schudla som 5 kíl, ale potom sa to zlepšilo. Keďže ani tento liek mi nezabral /aj keď som vybrala len jedno balenie a až potom som zistila, že to treba brať dlhodobejšie/...Poslal ma doktor na hysterosalpingografiu, aby sa ubezpečil, že mám priechodné vajcovody. Dosť nepríjemné vyšetrenie, ale dalo sa. Keď som tam ale ležala, iný doktor ma prehovoril, aby som išla na laparku. Mala som na rozhodnutie 5 minút, ale aj tak som si povedala, že do toho idem.
Laparku mi teda robili v 08/07 a s tým aj drilling vaječníkov, ktorý mi veľmi pomohol.
Po nej som mala cykly /podotýkam bez liekov/ priam ukážkové, 28 dňové, ale znova bez úspechu. Keďže mal môj doktor veľmi dobré skúsenosti s metforminom, znova mi ho nasadil.
Neviem či kvôli tomu lieku, alebo kvôli tomu že už ubehlo dosť času od operácie, sa mi začali cykly predlžovať.
Cyklus v ktorom som otehotnela by mal 40 dní..a ovuláciu som mala až v 24 DC !!! Teraz s odstupom času mi to príde až komické, pretože doktor bol v ten cyklus strašne sklamaný, pozeral ma sonom v 12 DC a žiaden folík nevidel. Tvrdil, že to nechápe, prečo mi ten liek nezaberá.
O pár dní sme išli na dovolenku do talianska...a odtiaľ sme si doniesli ten najkrajší darček... 😵
Keď som u doktorovi utekala s pozitívnym testom, nechcel veriť vlastným očiam.....
Vysvetlenie bolo jednoduché, folík tam nemohol vidieť, pretože som v mojom prípade išla na sono veľmi skoro.
No a môj manžel ?? Jemu som to povedala až po týždni /uf...veľmi dlhý týžden to bol/...ale chcela som ho prekvapiť na naše 6. výročie svadby....
Prekvapenie bolo teda obrovské a tešil sa ako malý chlapec.

A ak by si toto prečítala aj nejaká pco snažilka, tak jediné čo doporučujem je to, aby verila vlastnému telu, a v neposlednom rade merala BT.
Mne meranie veľmi pomohlo, pretože ku koncu som tie cykly mala všeliaké, preto len na základe zvýšenia Bt som vedela, kedy ovu bola. Ja som bola zaregistrovaná aj na fertillity a aj na wunschkiner.

Teraz som momentálne 11tt, zajtra idem k doktorovi, tak dúfam, že všetko bude ok.
Verím, že Vás môj príbeh povzbudil....a celkom by som bola rada, keby sa ku mne pridali aj ďalšie PCO tehuľky.... 🙂

giuli
7. únor 2009

Ahoj lenkab,veru to letí,pomaly sa blížim do cieľa,už sa neviem dočkať...malá je veľmi zlatá,samozrejme som dala hlas... 😵

katuli
9. únor 2009

zdravim babulky ...
giuli .... maly mal 50cm a 3360g ... narodil sa sice neplanovane sekciou, ale dari sa nam ... je zdravy, rastie do krasy, robi nam radost a sem tam si aj poplace, no sak jak kazde male babo .... zvykame si 😉
lenkab ... aj ja som hlasovalaaaa 😉

vanessa123
9. únor 2009

Katul gratulujem 🙂 uz dlhsie vas tu citam 😎 kočky aka je pravdepodobnost prirodzeneho tehu s PCO ?

cattleya
9. únor 2009

Ahoj holky,

náhodou jsem našla tuhle diskuzi a nemůžu nepřidat svůj příspěvek 🙂 Možná někomu dodá naději, protože pokud si člověk hledá informace o PCO, často naráží jen na samé katastrofické scénáře a smutné příběhy.
Od 13 let jsem měla naprosto nepravidelnou menstruaci a problémy s pletí. Myslela jsem si, že se to časem samo srovná, ale ouha... Přidaly se opakované záněty vaječníků, vejcovodů a nakonec mi diagnostikovali i PCO.
Bez antikoncepce jsem menstruovala cca 5x za rok. Loni jsme se začali snažit o miminko, asi půl roku nám to nešlo, tak mě doktor poslal na folikulometrii. Prý neovuluju, což je při PCO běžné. Ha ha ha 🙂
Panu doktorovi asi nedošlo, že když nemám vzorný 28-denní cyklus, nebudu ovulovat 14. den... Takže mě strašil operací, stimulacemi atd... Na otěhotnění jsem se přestala soustředit, měla jsem spousty jiných starostí... V létě jsem si říkala, že jsem měsíčky už opravdu podezřele dlouho nedostala (přes 3 měsíce, což u mě jinak není nic neobvyklého), tak jsem si udělala test. Říkala jsem si, že těhotná prostě být NEMŮŽU, protože jsme se s drahým skoro ani neveselili, do toho ty problémy s ovulací, atd... 😀 😀
No a ukázaly se //... Testu jsem nevěřila, koupila další 2, každý jinou značku a oba byly pozitivní 😀

cattleya
9. únor 2009

Nedopsala jsem zprávu a omylem ji poslala dřív 🙂
Na to, že jsem těhotná, jsem přišla až ve 12tt, teď jsem ve 38tt, těhotenství zatím probíhá v naprostém pořádku a brzy mě čeká porod.
Takže určitě je dobré neztrácet naději a věřit přírodě. Ještě mě napadlo, že mi možná i pomohl Sarapis, který jsem brala půl roku před otěhotněním, dělal mi vysloveně dobře. Předtím mě totiž pořád vaječníky pobolívaly, což po Sarapisu zázračně přestalo. A taky jsem zhubla asi o 15 kilo, ze 75 na 60, ale tomu až takový přínos nepřikládám.
Mějte se všechny krásně a přeju hodně štěstí a zdravých miminek!!!

lenkab.
11. únor 2009

guili děkuji za hlas 🙂

katuli i tobě a hele co dát do albíčka nějakou fotečku malého at se pokocháme pořádným chlapákem. To jak píšeš že si občas popláče tak to si já ted teda s malou dosti užívám neumí nějak sama usnout a tak řve a řve až mi z toho tedy občas jde hlava kolem a malému tedy taky ten jen říká mami ona už zase řve 😀 😀 😀

holky ještě pak zítra přihodím odkaz na hlasování pro maleho taky jsem ho někam přihlásila 🙂 všem děkuji a hezkou dobrou noc, jdu spinkat jsem dnes už KO.

jo cattleya k tobě, já takhle otěhotněla 2x nikdy mě nikdo něřekl o nějakém PCO až když jsem chtěla malou tak se to vleklo pul roku a dr. mi oznámil PCO pak mě tedy stimuloval a povedlo se to hnedle, ale taky jsem měla ovulku až tuším 18-19den už si to ani nepamatuju ale byla dost později. T první dvě těhu byly hned , první těhu na druhý měsíc pokusu, a malej náš prvorozenej ten byl na třetí měsíc pokusu počatý 😉 Takže určitě hlavu vzhuru všem s PCO ono se to poddá. 😉

lenkab.
12. únor 2009

tak tady prosim o hlasy pro maleho a pozor fungje to každý den se muže hlasovat tak pokud mužete a vzpomenete si budu moc rada. díky

http://www.diteroku.eu/hodnoceni/33854/soutezic...

ededik
autor
14. únor 2009

Ahoj holky.... 😀

katuli
16. únor 2009

zdravim babulky, tak som pridala nejake fotecky do albumu, mozte omrknut nasho fesaciska 😀

reni25
19. únor 2009

hojte holky, uz vas citam troska dlhsie , ale len teraz sa pripajam , nie som este sice tehulka ale chcela by som , aj ja mam PCO, uz mam za sebou laparoskpiu, drilling vajecnikov, chodim do centra asistovanej reprodukcie, navhovali mi IVF alebo IUI ale ja by som chcela este pockat par mesiacov ci sa nam nezadari prirodzene, myslite ze mame sancu??Dakujem za odpovede.

giuli
19. únor 2009

Ahoj reni,záleží na viacerých faktoroch,či máš MS ,v akom štádiu je PCO.....?môžeš otehotnieť hne´d a niekedy sa to ťahá mesiace,dokonca roky....
ja by som na Tvojom mieste neváhala s liečbou,mala som veľmi výrazné PCO,dokonca mi jeden dr.,ktorý mi robil sono už v tehu povedal,že keby ma nevidel tehu,tak by mi povedal,že nikdy neotehotniem...
mne veľmi pomohol metformin na liečbu inzulínovej rezistencii a neskôr to bolo skombinopvané s clomhexalom alebo clostilbegytom....všetko záleží na Tebe ....netreba zúfať,pokiaľ máš maternicu,tak rodiť môžeš,ja som toho živým príkladom....isté je ,že pri PCO je reálna šanca donosiť a porodiť zdravé dieťatko....veď pozri koľko kočiek je toho ukážkovým príkladom...som Ti k dispozícii,pokiaľ budeš chcieť nejaké info,kľudne aj cez IP...držím palce

katuli
22. únor 2009

zdravim babulky ...
giuli .. ako mrkaaam, tak ty to uz maaas tusim za paar 😉 o chvilu k vam domov pribudne chlapisko jak hrom ...
reni ... ja som tiez v car absolvovala laparoskopiu a drilling vajecnikov, hned na to dalsi cyklus mi nasadili clostilbegyt a duphaston a chceli riesit iui, ale s manzelom sme sa rozhodli, ze tomu este dame sancu, takze tie hormony som brala iba jeden cyklus, potom som skusila "alternativnu" liecbu, jeden mesiac som skusila estrozin, a potom dalsie dva cykly som skusila s homeopatikami a v tom druhom cykle s homeopatikami sa nam zadarilo ... a v podstate pol roka po laparoskopii sa nam zadarilo ... a uz mame doma krasneho drobceka ... takze nevzdavajte sa s manzelom, podporujte sa a hlavne, myslite na to, ako sa vam to podari a aka budete super rodinka ... drzim vsetky palceee, aby sa vam zadarilo tak, ako si s manzelom zelate ... 😉

shaarka
23. únor 2009

ahojte,
tak po dnesnom verdikte sa k vam pridavam aj ja. PCO na oboch vajecnikoch. 🙄
este som si necitala celu diskusiu, ale dnes sa do toho zahryzenem.
mam 30 rokov, v juli som vysadika HAK (haha, neviem, naco som to do seba 12 rokov pchala), menstruaciu nemam ziadnu (len po progsterone) a tak to vyzera, ze ovulku som este nikdy nemala... 😒 PCO vyzeraju byt take od zaciatku - teda od puberty. prvy menzes v 15tke, druhy po roku, treti po polroku...

giuli
23. únor 2009

Ahoj katuli,veru už len pár týždňov a budeme mať doma mimi,snáď všetko dobre dopadne,čaká ma plánovaný cis.rez ,nejak začiatkom apríla ....už sa neviem dočkať drobca...a vy ako?Maťko rastie?
shaarka,ja som tiež nemala MS a ani ovulku a už budem druhýkrát mamou,HAk neuškodila...teraz treba len bombardovať vaječníky liečbou,aby sa naštartovali a ono to pôjde 😵...

siska78
23. únor 2009

Pcočky nezúfajte, aj ja mam PCO. Menštruáciu som mala tak dva krat do roka ak som mala dobrý rok. Žiadna ovulácia, no proste katastrofa. Nereagovala som na Clostilbegit. Potom som užívala Metformin no a prvé IUI neúspešné po stim ulacii Fostimonom a druhe IUI ÚSPECH, no a naša bambuľka už má dnes rok a stále tomu nemôžem uveriť. Takže do toho, dnes je PCO fakt riešiteľné. Držím palce

shaarka
24. únor 2009

mala niektora z vas nadvahu? obezitu?

jo, a jasne, ze sa z vas tesim - takato mamickovska nadaj pomoze... dakujem 😉 prajem vsetko dobre 😵

giuli
24. únor 2009

shaarka,ja som otehu pri váhe ,ktorá sa nedá ani vysloviť...nikdy som nebola štíhla ,vždy som mala nadváhu a nie malú,neboj ,pôjde to 😵

shaarka
26. únor 2009

giuli, dik 🙂

siska, ake vysetrenie ti robili, kym ti nasadili metformin?
a to si potom zacala ovulovat, ze si isla na IUI?
(a vlastne preco si isla na IUI, ked si mala ovulku a secko bolo ok? myslela som si, ze na IUI sa ide, kde ma manzel zly spermio alebo zena "zly hlien"... 😀) dakujem za vysvetlenie 😵 😵

zuzuza
26. únor 2009

Ahojky holky, jdu vás jen po delší odmlce pozdravit, tak už mám za sebou opu a čeká nás v sobotu ET, máme zatím 7 bojovníčků, dnes 6 dvoubuněčných a jedno 4buněčné, tak snad to ti menší doženou, tak na mě holky myslete🙂

A zuzali jsi tuuu? Tebe bysem se chcela pak něco zeptat🙂, doufám, že se mi to povede na poprvé jako tobě🙂

achalteke
26. únor 2009

Holky promiňte, že vstupuju, ale jen chci pozdravit Zuzuzu. Zuzko má radost, že se první část stimulky a OPU tak krásně povedlo 😵 opravdu jsi mi moc zvedla náladu a mám radost s tebou. Tak celou sobotu na tebe budu moc a mco myslet a držet palce ať už se mnou co nejdřív těhulkuješ 😵 😵 😵

jinak jsem taky těhulka s PCO 😉

giuli
27. únor 2009

😵 ahoj zuzuza,tak držím palce nech to vyjde na prvýkrát...
achalteke,želám krásne tehu 😵

achalteke
27. únor 2009

giuli díky, tobě taky i když teda spíš už pohový a rychlý porod 😉 😵

noe
27. únor 2009

Ahojte tehulky, mamulky ... 🙂

Mozem sa pridat?

Poslednych 5 rokov bolo dost tazkych, a ku gynekologovi chodim uz ako na klavir. Ale asi to tu vsetky poznate a vsetky mate bohatu zbierku dg. No a mne dnes pribudla aj tato vasa PCO. Lekar mi nasadil duphaston, ktory by mal pomoct ak nie k otehotneniu, aspom k tomu,aby som dostala menstruaciu.

Ale vidim, ze mnohe ste tu uz mamulky a mate krasne pokladiky. Mozno len chcem nejake povzbudenie, ze ked teraz nemam ziadnu ovulaciu, ze raz sa to podari, ved tak velmi s manzelom tuzime po babatku 🙂

shaarka
28. únor 2009

noe, 🙂
neviem, co presne mas v neporiadku, ale mam dojem, ze duphaston je tu nanic... skus napisat viac.
menzes sice dostanes, ale ovulovat z neho nezacnes. 😒

bobicek5
28. únor 2009

ahojte dievcata, tak zbezne som vas precitala a je tu dost smutnych aj veselych pribehov. Ked tu tak citam priznaky, tak mrchu som v puberte mavala nepravidelnu, s akne som mala vzdy problemy. Neskor som bezmala 10 rokov brala antiku a po vysadeni som dva roky mala pomerne pravidelnu mrchu (28-32).

Ja som otehu po laparke a IUI. Moj gynekolog sa k mojej snahe otehotniet spraval dost odmietavo, vraj to pride samo. PCO nikdy nevidel, pritom som raz mala na jednom vajecniku cystu velkosti 3-4 cm, nevidel ju ani na sone. O tyzden neskor ju uplne zretelne videl doki z CARu. Inak baby, mne v CARe nikdy PCO neprezentovali ako nejaku strasnu chorobu, vzdy som sa stretla so super pristupom typu: treba brat lieciky a skusat a raz sa to podari...

noe
28. únor 2009

No sharka, lekar povedal, ze mam polycisticke vajecnik. Vajicka sa mi sice vytvoria ale nedozreju a teda ovulacia nepride. Nasadil mi Duphaston s tym, ze ho mam brat 10 dni pocas ktorych by vajicka mohli dozriet a teda je velka sanca otehotniet a po 10 dnoch by sa mala dostavit menstruacia. Je to teoria a mozno moje telo zareaguje inac, uvidime. Tuto dg mam uz dobrych 5 rokov a najprv ma gynekolog liecil vselijakymi pilulami, pchal do mna hormony, a skusal co zabere, az ma predavkoval 😠 vtedy som zmenila lekara a dostala sa do Heliosu v Martine, kde su skveli odbornici, a preto verim co robia. Pokila som mala cyklus riadeny anikoncepciou (teda umelo hormonmy), tak fungovala ako hodinky, akonahle som ju pred polrokom vysadila, tak este par mesiacov orgznizmus fungoval zo zotrvacnosti ale zase sa objavil stary problem.
Inac mam este prekancerozu na krcku maternice, a nepotvrdenu endometriozu, a vsetky moje problemy sa zacali s dg neplodnost, ktoru v Heliose ale vyvratili.

Preco si myslis, ze Duphaston nezabere? Ja som tak ktrochu protekcny pacient, takze lekar vzdy spravi viac ako pri beznych pacientkach. Takze nemam dovod mu neverit.

shaarka
28. únor 2009

duphaston je "umely" progesteron, ktory je v tele sice pritomny po cely cyklus, ale vo folikularnej faze len v malinkom mnozstve a potom v lutealnej (po ovulacii) uz vo velkom. progesteron produkuje zlte teliesko, ktore vzniklo z prasknuteho folikulu pri ovulacii. zlte teliesko este pracuje dalej, ak doslo k oplodneniu.

ak ta dopoval Dr. hormonmi, tak ti asi stimuloval aj hormony folikularnej fazy. Duphaston je fajn, ked mas pravidelne ovulku (pomoze k uhniezdeniu oplodneneho vajicka) a natahuje lutealnu fazu. preto naozaj nerozumiem, ako je mozne, ze ti povedal, ze D. nastartuje ovulku.
okrem toho, ktore dni beries duphaston? predpokladam, ze od 14. DC vyssie... (15. - 25.?)

je mozne, ze Dr. uz vycerpal vsetky mozne kombinacie a sposoby liecby a ovu nenabehl, tak sa vratil vlastne k zakladnemu kroku. vacsina Dr. totiz nasadi ihned duphaston (ked ma zena nepravidelny alebo ziadny menzes). ja som ho tiez tak brala (na zaklade hormonalneho profilu), ale nic sa neudialo. ovulka neprisla, ale menzes samozrejme ano. teraz som zmenila Dr., urobila mi vaginalny UZV a uvidela koralikove (PCO) vajecniky. pozrela HP a povedala, ze nema zmysel brat duphaston. ovu z neho nedostanem a menzes je mi nanic 😀

ale nechcem ta motat. ked svojmu doktorovi veris, tak potom prepac, ze som mu vyvracala jeho teoriu liecby 😉 😵 😵 😵

ededik
autor
28. únor 2009

Ahojte kočky, srdečne Výs zdravím.
Katuli - malý je nááádherný...
Giulička, pozerám, že to bude už onedlho, ako sa máš, ako sa cítiš ????
Baby snažilky, treba veriť, snažilkovať a užívať si života.....držím Vám palce....

noe
28. únor 2009

No urcite Duphaston skusim, lebo ako vravis svojmu doktorovi verim. Vyhrabal ma z najhorsieho, ked som k nemu prisla predavkovana hormonmi a bola zrela na psychiatriu.
Takze uvidime. A kedze uz 2 mesiac nemam cervenu, tak som ho zacala brat uz teraz najblizsich 10 dni a potom by mala prist cervena. Budem chodit na kontroly na sono a bude sledovat ci prisla aj ovulacia, alebo nie.

Ahoj ededik - vsetky tehulky ste pre ma povzbudenim, ze sice problem tu je, ale da sa riesit, a preto hlavu hore a ziaden stres, ako povedal moj doktor 🙂

vanessa123a
1. bře 2009

🙂 kočky ja som taka vdacna za tuto temu 😵 budem sem chodievat castejsie nech sa nalepii aj na nas 😀 mam za sebou zatial duph. , clostyb. , ziadna zmena az na to ze mam konecne menstruaciu pravidelnejsiu klop klop ...uvidime ako to pojde dalej ak nic tak o dva mesiace ideme zase na hormony alebo do centra 🤐

drzim vsetkym palce , pevne verim ze sa coskoro ku vam pridame 🙂) a inak vsetkym tehulkam gratulujem ste nase naadeje 😀