Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

rketka
7. lis 2007

Tak jsem tu, konecne jsem se dnes dostala k pocitaci, byli jsme cely den v Almunecaru, paradni pocasi, skoro ke triceti stupnum.

Jo jinak jeste k tem pridavkum, tu nejrychlejsi verzi opravdu neni automaticke dostat, mam pocit, ze pro nas vsechny tady plati bud ty tri nebo ctyri roky, i pro tebe mishito, je to pro deti, co budou mit k 1.1. mezi 22 tydny a 21 mesici, pisou to v tom odkazu, co jsem vyse uvadela.

Kocurku, s tim zpetnym proplacenim, uz jsem to tu tenkrat resila, daji Ti ten prispevek jen tri mesice zpet od zazadani a ja zadala diky debilni urednici az v 7 mesicich Laury, kdyz jsem dostala cesky RL, takze mi proplatili ty tri mesice zpetne, nicmene prvni 4 ne. (Psala jsem stiznost na radnici i minesterstvo, ale marne) Krava urednice mi tenkrat rikala (byla jsem tam 3x, jako tehotna, pak uz s Laurou a pak jeste mamka), ze dokud nebudu mit ten ceskej RL, tak nemuzu nic delat, coz bohuzel nebyla pravda.
Jinak bud rada, ze tchyne neco dava, myslim ze kabatek ti v el corte ingles bez problemu vymeni i za neco jineho ci vic veci, tak to nenech propadnout, byla by to skoda. Moji tchanovci dali Laure prvni darek - 200 euro v jejich 14 mesicich!!!! Nedostala nic ani k narozeni, ani ke krtinam ani k prvnim narozeninam.....no comment...
Jinak jsme taky tenkrat dostali od svagrovy i kmotricky kabatky, asi tu jsou na ne vysazeny. No a to je vlastne vsechno, co jsme dostali...

Markeeto, urcite se na ten prispevek nevykasli, jsou to penize k dobru a muzes ho brat, i kdyz budes pracovat. Vzdyt si to spocitej 3 roky x 7600 kc. Jak uz jsem psala, jedina podminka je, ze nesmis dat dite do skolky, no ale pokud zijes v cizine, tak.....

kocurek
autor
7. lis 2007

Je fajn, ze tchyne chce neco dat, ale kdyby radeji vyckala az maly povyroste a budu potrebovat neco na nej, ne ted, kyz mam plne skrine, co jsem si dovezla z CR. Jinak, kdyz se narodil maly, moje rodina a rodice me bohate obdarovali a z Rubenovy strany-dostali jsme jedny dupacky-mimochodem taky z El Corte Inglés a to bylo vse, coz jsem si rikala, ze je to prece udalost. NA krtiny mu sestra s tchyni koupili andelicka na retizku, opet moje rodina se neda srovnavat s dary.

misitho: pridavky na deti vyresis velice rychle, staci zajit na urad a bez jakehokoli vyptavani ti pridavky daji, aspon u me to bylo tak, byla jsme tam osobne. Co se tyce materske, stale na ni cekam, pry mi bude vyplacena zpetne, az Spanelsko potvrdi me odpracovane dny...tak jsem zvedava, kdy to bude, na urade mi bylo receno, ze to muze trvat i rok, ale to je me jedno, hlavne, ze mam rodicovske pridavky. 🙂

rketka
7. lis 2007

Holky Madridanky, ted mi JC oznamil (respektive definitivne potvrdil), ze jedeme zitra do Madridu, on tam ma nejaka jednani a taky se chce mrknout na veleth elektrotechniky, a zdrzime se az do nedele. Budeme spat u nasich znamych, taky ceska - spanel, no asi by bylo blby, abych se nejak dalekosahle vzdalila, kdyz u nich budem na navsteve, nicmene na kafco tak na dve, tri hodky bych urcite bez problemu skocit mohla, takze jestli budete mit chut, tak se muzem videt, nejlepe nekdy v sobotu odpoledne, vim, ze je to dost narychlo, ale bylo by to fajn. Oni bydli en Cuatro caminos, ale dojet, spis byt odvezena, muzu v podstate kamkoliv. Nemam na vas bohuzel ani na jednu cislo, moje je 645538084. Tak kdyztak dejte vedet. Tu kamosku bych relativne mohla vzit i s sebou, ale bohuzel nemuzou mit deti, tak je mi trochu proti srsti, aby sla s nama a s mimcama, ale mozna je to nesmysl, bere to celkem ok, tak to jeste kdyztak promyslim.

kocurek
autor
7. lis 2007

Velice rada te poznam, mame sice jet k tchyni do puebla, coz je 45km od Madridu, ale snad si to nejak zaridim. papa 😅 -Ja bydlim blizko Puerta de Toledo-Puente de toledo-rio.

rketka
7. lis 2007

Kocurku, brnknu ti nejak asi v sobotu rano nebo v patek, no zkus promyslet kam zajit, ja v Madridu nic moc neznam, to kde bydlis je nekde u Atochi myslim ne? Tak treba tam, no promysli, ale zase jestli uz to mate naplanovane s tchyni, tak to zase jen kvuli me nerus.

kocurek
autor
7. lis 2007

No, abych pravdu rekla, moc se mi k tchyni nechce, ke vsemu je v patek opet svatek.... ☹

kocurek
autor
7. lis 2007

Tchyne chtela oslavovat me narozeniny, ktere budu mit v pondeli, ale ja ji rekla, ze se nic predem nema oslavovat, ze to neprinasi stesti.

kocurek
autor
8. lis 2007

Holky, ja se zblaznim 😠 😠 😠 😠
predstavte si, uz 2.tyden, denne od sesti vecer az do deviti, desiti....soused boura zdi.Pred chvili zacal znova, kdyz jsme to probirala s Rubenem, rekl,ze pokud to bude dlouho do noci, tak at tam jdu, ale v osm nic nezmuzu, jine mravy.......Pres vikend klid, vubec nic se tam nedeje, ale pres tyden vzdy vecer. Vcera mi Ericek usnul az v jedenact a to normalne usina mezi 19-20, plakal,ze se mu chce spat, ale jak chcete spat, kdyz jsme jako na stavbe.....Nechapu to.

JInak tchyne mi dnes volala,samozrejme,jak nebyl doma R a pry proc malemu nedavam uz boticky,ze zde se davaji od 3 mesicu. TAk jsme ji rekla sve. Proc nezavola, kdyz je R doma, ne???

mishita
11. lis 2007

Rketka: to je skoda, ze jsem se na pc dostala az ted a tak jsme si nestihla precist o te tve navsteve Madirdu. Sakrys, to je skoda.

Kocurek: Tu mas zitra 12.11 narozky? Ja totiz taky 😀 To je dobra nahoda!! Radej bychom to mohly oslavit spolu a s miminama nez s tchynema ne? Mne totiz zitra prijde pro zmenu na obed! Chudinka si pru se sadrou na ruce nemuze sama nic nakrajet. Moje mamka kdyz mela zlomenou pravou ruku, tak se starala o 4 deti, ridila auto, chodila do prace a vsehcno mohla. A moje tchyne musim chodit 2x tydne do kadernictvi, protoze se sama nemuze ucesat! Ja tam nebyla uz pres rok!!!No skoda mluvit.

Kocurek: Ty mas v CR zazadany i o pridavky? To me by asi jako vdane nedali, kdyz manzel vydelava a navic v eurech... 😠

rketka
12. lis 2007

Preju oboum oslavenkynim vse nej nej k dnesnim narozeninam 🙂 🙂 🙂

No Mishito, nakonec nam to s kocurkem bohuzel nevyslo, tak snad to nebyla moje posledni cesta do Madridu a uvidime se vsechny priste. Nicmene jsme Ti alespon zamavala z auta, kdyz jsme jeli okolo Valdemora 😀 No hned bych se do Madridu prestehovala, fakt to tam na me dycha prijemnou atmosferou. A treba puente de toleledo je kocurku zrovna hezka zona, v centru a najdou se tam prijemny parciky.

Jo jinak Mishito, tenkrat mi na radnici rekli, ze pokud manzel - pritel atd. nepracuje v CR, tak neni narok na pridavky. No stejne je to max. 600 Kc.

kocurek
autor
12. lis 2007

Dekuji za pranicko 🙂 🙂 🙂

Ahoj holky, my dnes mame meli veliky den, ja slavila narozky a maly ma 8.mesicu. A s kym jsem je slavila? Doploledne s tatinkem a odpoledne s tchyni. Nastesti uz odesla, byla tu cele odpoledne a stalo to za to.Hrala si s malym a kdyz usnul, takl hodku klabosila semnou, to bylo neco, pry proc se maly narodil v CR, proc byly krtiny az v 5.mesici, proc mu davam dupacky a ne normalni kalhoty a boticky (jeste ani necapa...tak se domnivam, ze dupacky doma jsou nejpohodlnejsi na valeni se) atd. Tak jsem zurila vnitrne a rikala jsem si, zda mam byt slusna a odpovedet hezky od pilic nebo drzet krok a hubu,jak se rika..takove veci by si mela vyresitt s Rubenem a ne semnou, ne? Tchyne opet donesla obleceni malemu, a hned 4 veci od ni mame 2 a bile,bodycko, kalhoty a svetrik a opet z EL CORTE INGLES-dalsi kabatek, vypada to, ze kaza navsteva bude drkova.... coz mi nepripada moc dobre, kdyby radeji zalozila Erickovi nejakou knizku ci ucet a vkladala mu tam penizky a neutracela blbe za obleceni. Kdyz nechodi do jesli, kolik toho potrebuje? Ona pry, ze musi mit denne jine obleceni. tak to nechapu, kdyz jsme doma, nerikam, kdyz nekam jdeme.
Jinak jsme stale jsme nemocni, uz nekolik noci mame nocni, ale nosik se nam uz spravil jen teplotka porad kolisa....Moc me mrzi, ze jsme se nevidely, snad brzy prsite.

Chtela jsme se zeptat, mje mozne mit dite zapsane v matrice v CR i ve Spain??? Me bylo receno, ze ne, ale Ruben tvrdi, ze ano..

V CR pobiram rodicovsky pridavek, nic jineho.papapa a hezky zbytek dne vsem. 😅

mishita
12. lis 2007

Tak my dnes taky trosku marodime. Teda mame zvysenou teplotu ale nic dalsiho ne. Alespon prozatim. Pokud nepocitam zvraceni z Apiretalu a starsne smrdute kadeni 🤐. Tak jsme zvedava jakou nam prichysta noc. Snad je to jen od tech zubu nebo nejaka lehka virozka a zitra bude dobra.
Kocurek: A co jsi na vsechny ty nesmysly tchyni odpovidala? neposlala jsi ji nakonec nekam? Ja teda male davam boticky, ma z nich pekne teply nozicky. Jinak je ma porad jako led.Ale dupajdy taky nosila, ted uz ne, uz jsou ji vsechny maly, ale kazdej den to jisti puncochacky a pak vetsinou teplacky. Taky se mi strasne libi na tech malej prtousich rifle, a laclace, proste obleceni na starsi. Mam tu plno saticek de perle a ranitas s maslema atd...neoblikla jsem ji to ani jednou. Ani nejde o to ze je to moc pijo, ale proste mi to na Amalku nesedi 😀

rketka
12. lis 2007

no tak ja dupacky davam na noc stale, teda je to i s dlouhym rukavkem, tak nevim jestli i tomu se rika dupacky, v noci je to nejlepsi, kdyz se mimi odkopa, tak mu neni zima a Laura mi do spacaku nechce, pouzila jsem ho asi 3x. Tyhle dupacko-overalky prodavaj v CR az do velikosti 36 mesicu v TESCU za par korun. Jinak jak pises mishito, taky v zime pouzivam hlavne rifle a manzestraky s laclem, taky mame dzinove i manzestrove saticky, je to pro mimca pohodlne, nic je netlaci v pase a je to hezky a srandovni, ty saticky a vecicky a la pijos uplne nesnasim, svagrova mi dala po sve dceri nejaky svetricky s maslickama v tomhle stylu a delaly se mi osypky pri predstave, ze bych ji to navlikla.
No a kocurku, na rubena bych tvrde uderila, aby si s tchyni promluvil, myslim, ze by to mel udelat on a ne ty. A pokud ji vydrzi dlouho to nakupovani, tak bud rada, lepsi nez nic.

kocurek
autor
12. lis 2007

Ahoj holky,uz konecne nema teplotku ani zvysenou a nos se lepsi.

Ja taky nesnasim vecicky a la pijos, a to je prave ten typ veci, co jsme dostali a kazdopadne, doma na valeni davam dupacky, dovezla jsem si velike ciselka, teda 80, ale ty mame jeste velikanske, pouzivame jeste 68 ciselko a neni nam male. Jinak az zacne capat, tak samozrejme budu misto dupacek davat kalhoty, nejvice se mi libi s naprsenkou, jako mel KRTECEK. 😅
Na teploucke nozicky davam teploucke capacky, ale ne boticky, ale ponozecky, ktere vypadaji jako capacky specialne rucne doma upletene. Vypadaji, jako boticky a jsou z prave ceske vlny. 🙂

zAPOMNELA JSEM NAPSAT TO HLAVNI, TCHYNE PRY PROC JESTE KOJIM AT UZ TOHO NECHAM.

Ruben pred chvili volal a ptal se, jak jsme to prozily, tak jsem mu rekla, ze vse az ustne, samozrejme jsem se neudrzela a rekla mu to a on, zda jsem ji nevyhodila, ze si budeme muset promluvit mezi 3 ocima. TAkze je na me strane, jak je vidno. A to jeste ma prijit R sestra nekdy, ta odtrhla malou od prsa ve 3. mesici, jelikoz rikala, ze ji kojeni strasne boli a ze trpi.... 😲 😲 co vy na to????

markeeta
13. lis 2007

kocurku: ve Spanelsku plati tzv. pravidlo krve? pokud ano, tak ma i spanelske obcanstvi a musite ho zapsat do matriky
kojeni vubec neboli, asi s tim neumi zachazet

markeeta
13. lis 2007

moje mamka se divi, ze jeste kojim. Nic proti tomu nema, jen za jejich casu se tak dlouho nekojilo

mishita
13. lis 2007

Me teda kojeni dost dlouho bolelo a to fakt hodne. Videla jsem pokazde hvezdicky. Ale nevzdala jsem se a jsem moc rada.
Jinak amalka ma gastroenteritis, zvraci a kaka a poplakava a spinka tak je mi ji tak lito chuderky. Davam ji na horecku cipky, protoze z apiretalu zvraci. Vubec ze vseho co ji chci dat pusou. Dr. nam dal taky po lzickach suero oral na vyvazeni soli atd a to vubec nehcce. Vsechno vyplive a pak se po kojeni zase poblinkala. Uz mame vsechny pyzamka spinavy, tak snad rychle doschnou ty prvni, at mame zasobu na noc.
Jen aby byla brzo dobra.

kocurek
autor
13. lis 2007

mishita Drzte se! ☹

Co se tyce kojeni, tak me v nemocnici i doktorka rekla, teda sestricky, kdyz prisly po prve a zacaly nas uci, jak spravne davat prso, nevim, zda to tady ve Spain tak funguje, ale aspon v nemocnici, kde jsem rodila, tak prvni den sestry chodily kontrolovat, jak davame prso a pripadne pomohly, kdyz miminko nechtelo sat. No, tak kazda rikala, ze pokud me to boli, to znamena, ze jsem jej spatne prilozila. 😉

kocurek
autor
13. lis 2007
markeeta
14. lis 2007

me v porodnici poucili jen o tom, na co sem se presne ptala, je fakt ze midwife k nam chodili casto a ptali se hlavne na kojei. Ze zacatku je to zahul se to naucit spravne, taky me obcas u toho boleli bradavky.
Nejlepsi byla druha noc v porodnici, kdy dostala opravdovy hlad a to sem potom poznala, ze kojim blbe. Tak jsme zavolali midwife, ta ji prehodila na fotbalistu a jak krasne sala.

Musim rict, ze sem rada, ze jsem rodila na Islandu a ne v Cechach. V plno ceskych porodnicich je rychle odtrhavaji po porodu, jeste se matka musi prosit, aby svoje dite videla.
Tady sem ji mela 24h u sebe, dokonce jsme meli svuj vlastni pokoj a tatka s nama mohl zustat i pres noc bez poplatku.

kocurek
autor
14. lis 2007

🙂 🙂 😢 Tak holky, je to tak, ze pokud s e nam narodi dite, kdy matka je CESKA a otec SPANEL nebo naopak, je treba, aby bylo mimco zaregistrovano na matrice v CR a zde na registri ve Spain. JAk na tom jste, mate ditko registrovano na matrikach v obou statech???? 😅 😅 😅

markeeta V CR zalezi na nemocnici, me maleho nikdo neodtrhl, naopak, hned po porodu mi jej prilozili k prsu-coz se bezne nedela-mela jsem jej u sebe dlouhou dobu a pokud bych porodila pres den, tak i cely den by byl u me, ale tim, ze se narosil v noci, tak mi jej na 3h vzali,ja byla za ti i vdecna,ze jsem si trosicku odpocala. 😅

doubek
14. lis 2007

Mishita- to same jako tady. Taky si nedovedu predstavit, ze by mi ji po porodu odvezli. Pokoj jsem sdilela jeste s jednou pani a manzel s nama mohl zustat celych 24 hodin. Navis, co se ted v tech porodnicich deje. Naposledy jak zemrela ta Sarka. Taky jsem rada, ze jsem nerodila v CR.

doubek
14. lis 2007

omlouvam se Markeeta

doubek
14. lis 2007

Kocourku- urcite. Myslim, ze kdyz si zadas pres Ambasadu o RL, tak auomaticky to musi jit pres matriku.

kocurek
autor
14. lis 2007

markeeta, doubek- maleho me vzali az za 4h po porodu a to jen na 3hodky a pak uz byl cely den semnou...

kocurek
autor
14. lis 2007

doubek jenze ja nezadam o RL

kocurek
autor
14. lis 2007

Muj pripad je opacny, ja nezadam o RL, ani jej zde neprihlasuji.

doubek
14. lis 2007

jak to, ze ho tady neprihlasujes?

rketka
14. lis 2007

Ty kocurku nebudes malemu vyrizovat spanelske obcanství, teda mam pocit, ze pokud ma byt i spanel, tak musi mit i spanelsky RL?
Jinak mam pocit, ze ja, doubek i mishita mame deti s dvojim obcanstvim, tzn. 2 rodne listy vydane 2 matrikami. Akorat tady ma mala 2 prijmeni, v CR jen jedno. Jo a jak jsi to vlastne udelala pro Erika s tim druhym prijmenim tady, ma tam po tobe to -ova? My jsme Laure i tady chteli nechat jen 1 prijmeni, ale nedovolili nam to, ze pry spanelsky obcan musi mit 2.

markeeta
15. lis 2007

ahojky,

kocurku: ty jsi rodila kde?
proc ho neprihlasujes

Spanel je i tak, i bez rodneho listu.

My jsme pro Nataschu vyridili oba RL, Tim nejdrive nechtel vyrizovat to nemecke, protoze pry ma stejne obcanstvi po matce. Ja mu rikam, ze ma obcanstvi nas obou, a je jedno jestli mame o tom nejaky papir nebo ne, proste nabyla narozenim dve obcanstvi (v SRN jsou stejna pravidla jako v CR).
Porad nevim, jestli v tom nemeckem RL bude mit jeho prijmeni. Pry pokud nejsme manzele, tak bude mit prijemni po me, tak jsme podepsali papir a snad to bude ok.

To sem slysela, ze spanele maji dve prijmeni. Jaky prijmeni potom z toho bude mit jeji dite?