Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

doubek
15. lis 2007

LONDÝN - V bodovém ohodnocení od nejlepší sedmičky do nejhorší nuly projevila nejmenší všeobecné znalosti britská mládež (2,19 bodu), kterou jen lehce předběhla americká (2,22 bodu). Třetí odspoda jsou Češi (2,51 bodu) a čtvrtí Číňané (2,97 bodu). Naopak nejlépe si vedli Nigerijci (5,15 bodu), na druhém místě jsou Indové (4,86 bodu) a na třetím Brazílie (4,53 bodu). Průměrní jsou Saúdští Arabové, Španělé a Němci.

Tak holky, nemusime mit strach ze spanelskeho skolstvi. 😀

rketka
15. lis 2007

Covece Doubku, kde jsi to cetla, vzdyt donedavna vychazeli statistiky, jak jsme na tom vyborne, snad vzdy na druhem- tretim miste. Loni to tu rikali i v televizi.

Marketoo, no je to snadny, vzdy dostane dite prvni prijmeni po odci a prvni po matce. Takze to je jako kdybys ty mela nejen prijmeni po tvem otci, ale i po tve mamce za svobodna a pak tve dite dostane manzelovo- pritelovo prvni prijmeni a tvoje prvni prijmeni. Tady se pri svatbe prijmeni nemeni, zustavaji ti tvoje.

Jinak s tim obcanstvim je jedna vec, ze ma na nej automaticky narok a druha vec, ze mu ho musis ale stejne uredne vyridit. Nemuze jen tak nekam prijit s ceskym pasem a rict, dejte mi spanelskou obcanku atd., protoze jsem po tatovi spanel apod., to by mohl rict kazdy. Treba v pripade kdyz jsme male vyrizovali cesky RL, tak nejdriv to posilaj nekam, kde dostala certifikat, ze je obcanem CR a na zaklade toho to poslali teprve na matriku s zadosti o RL.
No my taky nejsme manzele a i kdyz ma mala ve sp. rodnem liste uvedenho otce a i prijmeni po nem, tak znovu musel pritel na ambasade podepsat papir o uznani otcovstvi, jinak by mi do ceskyho RL napsali jen moje prijmeni a otce neuvedli...., fakt trochu postaveny na hlavu, navic, ze ten spanelsky RL byl uredne prelozen do cestiny, coz uz je preci dukaz, ale stejne, predpisy jsou predpisy.

kocurek
autor
15. lis 2007

TAk holky, jelikoz jsme rodila v CR, tak maly dostal prijmeni po me, ale pak jsme zasli na matriku a zmenili jsme prijmeni na Rubenovo. Puvodne jsme chteli mit dvoji prijmeni, ale tim, ze nejsme svoji, tak muze mit jen jedno prijmeni, dle zakona v CR. V RL jsme zapsani oba, tak, jak to ma byt. Tim, ze s nearodil v CR, je stejne CECH, JAKO SPANEL ze zakona, neni treba to nikde potvrzovat. Na vyrizeni pasu ano, ale to stacilo si zajit na krajsky urad.

😅 😅
Ted nejde o to, zda jej prihlasime ve Spain nebo ne, ale prihlaseni na matriku spanelskou je z duvodu tohoto: ZE JE OTEC SPANEL.V 18TI LETECH SE PAK PRY ERIK ROZHODNE,KTEROU STATNI PRISLUSNOST SI NECHA.
😅 😅
Bylo nam receno, ze se prihlasenim na spanelskou matriku nic nezmeni, staci predlozit RL, nejdrive to je vyrizeno v Praze, ale ted jsem se dovedela, ze kdyz jej prihlasim, bude nejen mit 2 RL, ale 2 identifikacni cisla-neco jako u nas rodne cislo a cislo zde a taky se mu zmeni prijmeni, bude tady teda mit i po me. Coz jsem si rikala, ze je divne, aby mel v jednom state jedno prijmeni a ve druhem jine. A pas taky mit na jedno prijmeni. Jsme prece v EU, tak zalezi na dohode mezi partnery ne? FAkt s emi to zda blbost, aby az E vyroste, rikal, v CR se jmenuji takhle ve Spain takhle.

JAk to mate vy v CR na rodnem liste, kdyz jste rosily mimo?

My jednou planujeme jit do CR, proto jej nechci moc prihlasovat zde. Ja jsem zde taky prihlasena jen jako prechodne bydliste, jako vlastne vy vsechny, jinak byste nepobiraly rodicovske prispevky v CR. Jeste, ze uz je mozno vyridit karticku rezidence na 5 let, trvaly pobyt si zde nechci vyridit...asi bych se zblaznila zde zit do konce sveho zivota.

kocurek
autor
15. lis 2007

rketka mala ma jen prijmeno po otci? Tedy jen jedno prijmeni????

rketka
15. lis 2007

ne ne, ve spain ma 2 prijmeni, v CR jedno. A jak vyse pises kocurku, tady ve spanelsku budete muset dat malemu i prijmeni po tobe, jinak ho nezaregistrujou. My jsme taky chteli, aby mela i tady jen prijmeni po otci, aby v tom nebyl bordel, ale nepovolili nam to, jak uz jsem psala, z duvodu, ze kazdej spanelskej obcan musi mit dve prijmeni.

Takze do budoucna pro Lauru plati, ze si bude vybirat, jak se ji zachce, kdy bude chtit byt ceska a kdy spanelska a podle toho pouzivat jedno ci dve prijmeni. Jo a ty 2 obcanstvi ma na cely zivot, nebude si muset v 18 vybirat, to uz prece zrusili.

rketka
15. lis 2007

Vis co kocurku, ja te chapu, ze ho tu moc hlasit nechces, pokud planujes navrat do CR (ja taky pevne doufam, ze se tam jednou vratime), ale pokud chces, aby tu mel prava, jako spanel, tak ti bohuzel nic jineho nezbyde, se spanelskym obcanstvim ziska i spanelskej RL atd atd. Jina vec by byla, pokud ho tu budes chtit zaregistrovat jako cizince s povolenim pobytu, jako to tu mame my cesky.

Jinak jak pises, ze kdyz se maly narodil v CR a ma spanelskeho otce, tak je automaticky ze zakona spanel, tak to neni uplne pravda, ma pouze ze zakona narok na spanelske obcanstvi, o ktere vsak musis pozadat a s tim uz souvisi ty matriky, druhe RL atd. Laura taky nebyla automaticky ceska, kdybych ji nezazadala o ceske obcanstvi, tak bude pouze spanelka.

mishita
15. lis 2007

Ahojte, tak si predstavte, ze vcera jsem cely den prozvracela ja. Mala uz byla lepsi ale ja lezela jak lazar. Byla nastesti moc hodna, ale nemohla jsem ji ani zvednout. J. mel jit odpoledne do prace a tak musel zavolat ze nemuze, protoze jsem fakt nebyla schopna se o malou postarat. Chtel mi sem poslat tchyni s ezlomenou rukou, ktera neni schopna dat Amalce ani dudlik kdyz ji vypadne tak to jsem hned zatrhla. V takovych momentech clovek nadava, ze ma svoji roinu tak daleko.
Hlavne ze je mi dnes uz lip, ikdyz jsem jeste slaba.
Jo, kdy a jakym stylem jste zacaly prikrmovat? amalka naprosto odmita cokoli co neni prso. Ze lzicky nechce nic, ani sunar z flasky. Jak na ni???

markeeta
15. lis 2007

kocurku: odkud vis o tom vyberu st. obcanstvi v 18? uz sem to tady cetla, ale me to prijde divne

nas malej budulinek bude mit 3identifikacni cisla - islandske, ceske a nemecke. zijeme na islandu, proto i islandske, bez neho se tady neda zit.

rketko: jak dlouho ti trvalo vyrizeni ceskeho RL? ja uz cekam skoro 3m a porad nic

Narok? Nase deti jsou ceskeho obcanstvi ze zakona automaticky narozenim, at se narodi kdekoliv po svete. Tady je akorat formalita v tom, ze se to obcanstvi musi potvrdit (neudeluje se!), to dela Mestsky urad Prahy 1, potom to potvrzeni o statnim obcanstvi jde na zvlastni matriku do Brna, kde vydaji RL

mishko: dej ji cas, porad zkousej ji necim prikrmovat, ona se jednou chytne, nenut ji do toho. Tady jedna holcina kojila 8m, protoze dite odmitalo prikrmy.
preji at se brzo uzdravis

markeeta
15. lis 2007

kocurku: jak to mate se zdravotni peci? kdo ji hradi?

ja pro Natasu jeste povoleni k pobytu nemam. Chteji pas a ten nemam, ani ji jeste nemam v pase. Nevim jak to udelat. Tady je akorat neschopenej honorarni konzul (islandan) a nejblizsi ambasada v Oslu.

rketka
15. lis 2007

markeeto, skoro 5 mesicu, nejvic to trvalo v te praze, kde davaj osvedceni o obcanstvi, skoro 5mesicu, to uz jsem nevydrzela a volala na ZM do Brna, kde mi rekli, ze to zrovna ten den z Prahy dostali to osvedceni, tak jsem je poprosila, zda to tam mohou popohnat, nastesti jsem natrefila na sympatickou pani a ta mi rekla, ze musi jeste zazadat o rodne cislo, coz muze trvat i 3 tydny, ale nakonec RL do tydne poslala. Takze suma sumarum, na ambasade v Madridu jsme byli 4. zari a RL dorazil koncem ledna.

kocurek
autor
15. lis 2007

markeeta
Tak me to rekla kamaradka, ktera dela na SPANELSKEM VELVYSLANECTVI V PRAZE, poprosila jsme ji vcera, aby mi to zjistila a dnes mi podala zpravy z konzularniho z Prahy. Taky mi rekla, ze pokud o to budeme zadat, tak kdyz to podam v Madridu, tak to bude trvat silene dlouho, ale v Praze na konzularnim to pry bude hned. Uvidime. Toto se da vyriditi za nekolik let.

Me ted bude koncit karticka residence, tak bych maleho prihlasila taky a bylo by. Ja osobne uz jsem zhnusena tim vyrizovanim, jsme prece v EU.

Holky, takze mate 2 pasy? ja jen cesky pro maleho. A od pristiho roku si jej chci dat do meho pasu, at nemusim mit pro nej, jako to bylo kdysi pro deti do 15-ti let. Jinak v obcance jej mam a dokonce se uz da cestovat jen s obcankou.

mishita Ja jsem zacal prikrmovat v 7.mesici, ale stale kojim a davam jen poledni jidelko a odpoledne ovoce, zbytek je E kojen... 🙂

doubek
15. lis 2007

My mame jen sp.pas. To staci mit jen jeden.
Davat deti do pasu myslim uz nejde. Do sp. pasu urcite ne.

rketka
15. lis 2007

Laura ma jen spanelsky, udelala jsem ji ho hned 2 mesice po narozeni, abychom mohly do Prahy. Cesky jsem nedelala, je blbost mit dva, k cemu? Jinak si hodlam nechat malou zapsat taky do meho pasu, ted, kdyz uz to jde, platnost jejiho jsou 2 roky a proc platit zase pak za novy, ze?

doubek
15. lis 2007

uz to jde? od kdy?

kocurek
autor
15. lis 2007

doubek
Zrusili to, ale od dubna 2008 opet bude moci byt zapsano dite v pase. Takze ja taky nebudu platit, i kdyz v CR je to jen 50 korun. V CR se vydava pas na 1 rok do 5 let ditete.

Staci to mit jeden pas, ale kdyz cestujete s miminkem, vzdy jste v dautabazi EU, kazdy pohyb znaji a kdyz ja -pokud jej prihlasime-priletim s E a on bude mit jedno prijmeni a zde ve Spain dve, tak vlastne nikdo nebude mit oni paru. Porad mi to sedi v zaludku ty ruzne prijmeno, vzdyt je to, jako by to byla druha osoba, ne?

kocurek
autor
15. lis 2007
mishita
16. lis 2007

J jsem si ten cesky rodny list vyrizovala primo v CR a je to to nejrychlejsi. To osvedceni o obcanstvi, na ktere se pres matriky a ambasady ceka az 6 mesicu, ti v Praze daji na pockani!! A v Brne na matrice mi dali rodnej list do 5ti dnu. Maji na to sice az mesic, ale da se s nima domluvit. Jsou tam moc prijemny. JInak co se tyce te materske od 2008, tak mamka se dnes byla ptat na urade a pru jeste nemaji jasne ionstrukce jak to bude se staty EU, zda-li to co tu vyplaci Seguridad Social bude zahrnuto jako ta ceska Penezita Pomoc v Materstvi, co plati ceska socialka z nemocenskeho pojisteni. Coz predpokladam, kdyz v CR nepracujeme, tak nemame. Pokud si to teda nektera neplatite osobne. POkud by to neuznali, tak nam automaticky budou vyplacet materskou ty 4 roky, pokud ano, budeme si moci vybrat z tech rychlejsich variant, podle veku ditete. V mem pripade bych si mohla zvolit to placeni na 3 roky. Tak doufam, ze to uznaji a brzo vyridi.

mishita
16. lis 2007

JIank s jidle bojujeme dal, bohuzel ted i s kojenim. Asi tim, z emi neni porad dobre, jsem dost vyhubla a poradne nejim tak mi netece dost mlika. Takze mala zuri a je porad protivna, v noci se budi.
Mliko mam, ale nedostavuje se takovy ten naval po chvile sani kdy zacne mliko tect samo. Uz jsem z toho zoufala, zkousela jsme ji davat sunar, ale ten odmita, nechce nic ani z flasky ani ze lzicky tak nevim co s tim. Zaludek mam jak na vode tak taky moc jist nemuzu.

markeeta
16. lis 2007

kocurek: je to fakt divny, kdyz ma dite ruzny jmena. v podstate to jsou jako dve osoby, takova schizofrenie
Vyrizovat povoleni k pobytu je fakt vopruz, nechapu, proc to jeste v ramci evropy a pro evropany existuje.

maji deti fotku na pasu?
My letime v kvetnu do Evropy. Doufam, ze aspon na tom nemeckem konzulatu to vyridi brzo. I kdyz nevim, nevim, protoze jsme tam byli koncem srpna a az tedka sem jim posilala zbytek dokumentu (Rl muj a jeho). Na tom ceskem jsem to dala vsechno hnedka, protoze sem si to predem zjistila.
To je takovy blby, ze tu neni poradny cesky konzulat.

V SRN to delaji tak, ze po 6m davaji UM tak na 2-3m a potom ten prechod na prikrmy je mnohem lepsi pro dite. Ono si predstavte, ze dite je zvykle na MM a potom mu najednouch date stavu z pesticidovane mrkve.

mishita
16. lis 2007

No to asi spis zalezi na matce jak dlouho bude kojit a ne na zemi ve ktere se zije.Tady kdyz mi znama rekla, ze kojila 2 mesice protoze zrovna bylo leto a je pro ni pohodlnejsi davat sunar, tak jsme neverila vlastnim usim. Ze na verejnosti kojit ji pripada nemravny, ze se to ostatnim nemusi libit.
Ja chci kojit oc nejdyl, ale kdyz to najednou z nejakyho duvodu nejde a mala nic jinyho nechce tak teda nevim jak dopadnem.

mishita
16. lis 2007

Ja bych taky zacala sem tam davat sunar, ale jak, kdyz odmita flasku i lzicku i strikacku.....ach jo...

kocurek
autor
16. lis 2007

markeeta
Pokud ma dite vlastni pas, ma tam fotku.

mishita
Ja taky mam problemy s pribiranim a tim,ze mam tratamiento vice, pred otehotnenim jsme vazivala 49-51kg a ted mam s bidou 47kg. Musim pit v noci NUTRIDRINK,predepsal mi to lekar v CR a zde se to jmenuje FORTISIP. kUPUJE SE TO V LEKARNE. Vyrabi to Nutricia. V cr TO STOJI 35-40,-KC A ZDE 4 eur ☹ ale jinak se neda, byla bych uplne vystavena a zvedat cele dny 8,5kg mi na vaze neprida, i kdyz jim dost behem dne, dokonce 2 poradne obedy, jako v CR.
Pridavam link:
http://www.nutriciamedical.cz/enteral/products....
http://lekarnaexpres.cz/?page=detail&id=2337

Pokud moc nejis, i mleko je ridsi. ☹
Ja se taky budu snazit kojit co nejdyl to pujde, kdyz uz jsem to vydrzela 8 mesicu, co bych nevydrzela i dyl.. 😅

kocurek
autor
17. lis 2007

Ahoj holky, tak uz mam letenku do CR, stala me jen 210 EUR a to letim s CSA- Madrid-Praha-Ostrava a zpet!!!!!!!!!!! 🙂 . V cene letenky je i letenka pro Ericka. Ruben leti s click4sky taky zalevno. Puvodne jsme chteli letet spolecne, ale letenka by me vysla silene draho, takze letime kazdy sam, nevadi, ja budu doma mesic 😅 😅

doubek
17. lis 2007

Štědrý den aneb jak to uděláte?
Cetly jste tohle tema?
Jak to bude u vas vsech?

markeeta
17. lis 2007

mishita: ja sem to myslela tak, ze doktori v SRN to doporucuji takhle

my slavime Stedry den sami ve 2,5lidech (ja, partner, dite), potom prileti jeho rodina na Novy rok
jsme dva, zadny stres, az budeme chtit jist, tak se najime
dneska uz jsme pekli cukrovi

kocurku: kdy letis do CR?

doubek
18. lis 2007

No to je bomba. Ja mam uz taky chut neco delat na vanoce. Treba zdobit byt. 🙂

kocurek
autor
18. lis 2007

Do CR letim 13. prosince a vracim se 11. ledna a pak asi v breznu zpet do CR.

Jinak ja budu mit vanoce v rodinnem kruhu-cekem.....uz s emoc tesim, ajk budme s mamkou pect...

mishita
18. lis 2007

Markeeta: jak jsem psala, mala ma dnes 6 mesicu a klidne bych ji zacala davat i neco jinyho k jidlu aby si pomalu zvykala, ale proste nic jinyho nechce. Navic ma dnes zase zvysenou teplotu a trochu kasle. Snad uz bude rano dobra.

My Vanoce taky budeme travit v ceskem rodinnem kruhu. J. bude na Stedry den s nama al ena Silvestra uz bude muset zpet do Madirdu kvuli praci. nedaji mu volno pres cely svatky. My s epak vratime 4.1. abychom tu byli na Reyes Magos a mohli male pripravit darky. Ikdyz z toho moc rozumu mit jeste nebude, ale nam to udela radost.

rketka
19. lis 2007

tak jsem se kocurku zrovna koukala na CSA, chci letet v lednu na mesic a cena je 270 euro i s malou vcetne tax a to je jeste nejaky vyhodnejsi tarif, kdy ti nic neproplati ani nevymeni v pripade potreby, v podstate maji na cely mesic stejne ceny krom nekolika dni, kdy je to drazsi. V prosinci jeto to cenove taky podobne. Jak jsi to prosim te udelala, ze to mas za takovou cenu vcetne tax, mimca a navic do ostravy? Sbiras ty jejich body a mas narok na slevu, jinak si to nedovedu vysvetlit.

kocurek
autor
19. lis 2007

rketka
Ani s eme neptej, kombinovala jsme datumy 2h, porad mi tam skakalo 350 Eur, 440 Eur atd, ale jak jsme kombinovala datumy (nekdy dopol.je to levnejsi, jak odpol.atd..) Ke vsemu ja si musim zjistovat, kdy je levny let na Prahu a taky na Ostravu a pak dle toho kombinovat. Tak jsme sedela, zkousela a najednou se mi objevilo 210 EUR, kuk na datum a byl to mesic,tak jsme si rikala, hned to koupim. Puvodne jsme chtela letet v tydnu pred vanoci a zpet s Rubenem,ale za takovou cenu jsme nevahala.

Samozrejme mam karto OK PLUS a sbiram body a vyuzivam bonusove letenky, tedy letenky zdarma. Jak jste vis, muzes si nechat nacist mile i kdyz letis s jinou leteckou spolecnosti, jako napr. Air France, Italia, Malev atd. Pokud ne, kuk na ok plus.

🙂