Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

ha_nik
23. led 2008

Ahojky Doubku, urcite nechci se superceskym ci supernemeckym prehanet, jinak bych tam mohla rovnou odjet zit, ze ano 😀 Mas pravdu, hodne zalezi na porodnici a lidech, kteri tam jsou. Orientuji se hodne pozitivne, proto mi to mozna tak neprijde, a snazim se poslouchat hlavne pozitivni kritiku, ale je fakt, ze ja tady mam nejblizsi dve porodnice 30km, pak myslim, ze existuji jeste na ostrove dve nebo tri. Co se tech dvou tyce, jsem rada i za tu, kde budu rodit. Ta druha ma sice nejlepsi vybaveni na ostrove pro novorozence pod 30.tyden, ale pristup k rodickam je katastrofalni - presne jak pises "nerodite tady jenom vy". Od spousty nespanelskych, ale i spanelskych tehulek jsem slysela stiznosti. Jde mi jen trochu o to, ze vsude se dnes predhaneji, co vse a jake druhy porodu nabizeji - cekala bych to proste i tady. No v podstate je to jedno, rodit budu tak ci tak 😀
Jsem rada za tebe, ze jsi mela s prodnici dobre zkusenosti! S tim epiduralem ma moje sousedka - Spanelka taky zkusenost. Rekli ji, ze uz je na to pozde a pak se trapila dalsich skoro 6hod.
Uvidime, kazdopadne jsem rada, jak jsem jiz psala, ze alespon budu rodit, tam kde budu, pokud to nebude nekde prepadovka 🙂 a nemam tady jen jednu mizernou nemocnici.
Ja mam jeste na cviceni cas. Jsem teprve ve 14.tydnu, za to se informuji na cokoli 😀 ted jsem skoro tri tydny ok, ale predtim jsem mela porad neprijemne tahani asi 6tydnu, takze jsem nechodila ani na jogu, na kterou jsem predtim chodila pravidelne. Urcite budu ale na cviceni chodit.
Nevim, jak je to na pevnine, ale treba tady mi hned ma lekarka rekla, ze spanelske duly poradaji pouze cviceni a nic vic, no a pak ta, ktera s tebou bude u porodu - pridelena nemocnici. Byla jsem z toho prekvapena, protoze co se Cech a Nemecka tyce, mam jine vedomosti. Ale je tady par nemeckych dul, ktere s tebou ti daji celkovou peci, pred-u-po porodu. Samozrejme si musis zaplatit. No, vlastne me jsou zname pouze dve.
Zatim pa

kocurek
autor
23. led 2008

doubek, ha_nik

Psaly jste o epiduralu, zalezi, zda vam jej mohou pichnout, zda vam nevyvolaji jine priznaky ( napr. migrena-lidi, co trpi migrenou, nemohou dostat epidural.....muze jej vyvolat a pak rod s migrenou, zvracenim atd....)a taky zda je na pichnuti cas, u me cas zadny vubec nebyl, ani na jakykoliv uklidnujici pripravek, ja rodila prirozene, jako kdysi ......bez niceho, za vsech bolesti a nestezuji si.....
Ja hodnotila pristup gynekologa v CR a zde v MAdridu a taky matrony a nebyla jsem s ni spokojena, jelikoz se vubec nestarala...... 🙄

poletucha
24. led 2008

ahojky, psala jsem sem asi před půl rokem, že se stěhuji do Španělska, tak už se mi to krátí. Sice ještě těhulka nejsem, ale snad se zadaří 😉 Chtěla jsem se vás zeptat na formality, které se musí vyřídit po přestěhování, budu mít stále trvalou adresu v ČR a jsem tu i nadále zaměstnaná, takže zdravotní i soc. mám hrazené v ČR. Dočetla jsem se akorát, že se musím hlásit na Cizineckém úřadě. Poradí mi prosím některá z vás zkušenějších, co mě čeká dál? 🙂 Děkuju moc

mishita
24. led 2008

POletucha: a kam presne se stehujes? Po prijezdu si hlavne zajdi na nejblizsi zdravostni stredisko - Ambulatorio a tam te zapisi k lekari avystavi karticku zdravitniho pojisteni. To tu maji vsichni, i cizinci zdarma. Jinak asi nic dalsiho potrebovat nebudes. A co tu budes delat smim-li se ptat?

kocurek
autor
24. led 2008

poletucha aHOJKY, BRZY TE ZDE UVITAME.....

Co se tyce zdravotniho pojisteni, i kdyz nejsi pojistena, osetri te na pohotovosti i u lekare, zdarma....neni to, jako v CR, ze musis ukazovat karticku pojistence, nekdy ji chteji, ale napriklad nedavno na pohotovosti, kdyz jsme sla s malym, nic po me nechteli, a je to zdarma....

doubek
24. led 2008

Poletucha- nevim, jestli je to povinne, ale cetla jsem, ze kdyz jsi tady vice, jak tri mesice, tak je treba jit na cizineckou policii. Nevim, jestli i ted po vstupu je to nutne. Ale urcite se zapadronuj. To se dela na radnici. Empadronamiento se to jmenuje. Je to nahlaseni, ze bydlis na te a te adrese. Jinak na cizinecke policii, pokud o to mas zajem, tak si pozadas o carnet, trva to asi 4 mesice. Oni ti prideli NIE.

poletucha
25. led 2008

jeeeje...to je informací 🙂 no ještě jedna otázka, mluví na těch všech úřadech i anglicky? já totiž se španělštinou teprve začínám 😅 Stěhujeme se do Alicante, manžel je pilot u Ryanairu a přidělili ho na tuto bázi. Já zatím konkrétní pracovní plány nemám, doteď jsem lítala jako letuška, ale chceme mímo a tak jsem s tim sekla...asi půjdu jako první někam do školy na španělštinu, jinak jsem si udělala kurz na modeláž nehtů, což bych případně chtěla taky zkusit.
Jinak moc děkuju a budu ráda za další informace. S tou pojišťovnou...neplatí naše kartička? Myslela jsem, že už je v rámci EU platná 😕 no bude to asi dost krušný, teď lítám po úřadech v ČR a pak tam...už mi z toho trošku hrabe 😉

rketka
26. led 2008

No, co ja si pamatuju, tak jsem nejdriv musela mit na radnici empadronamiento, to mi dali do druheho dne, pak mi na zaklade toho udelali obcanku, to trvalo asi 2 mesice a pak jsem si az zadala na socialce o zdravotni pojisteni a karticku, coz probehlo celkem hladce, protoze me napsali na pojisteni Juana Carlose, az kdyz jsem mela karticku, tak jsem se sla zaregistrovat na zdravotni stredisko.

Jinak poletucho, karticka z CR ti plati pouze pro urgentni pripady, tedy pohotovost a tak, ale neni to jit s tim normalne k doktorovi. Pak, ze zakona muzes mit pojisteni pouze v jedne zemi EU, takze pokud si ho zaridis ve Spanelsku, nemuzes ho mit i v CR, i kdyz to se samozrejme neda nijak prokazat. Takze pokud si ho v CR sama platis, tak vlastne pak, az si ho udelas tady ve Sp., tak jim jen posles potvrzeni odtud a karticku a automaticky ti ho v CR zrusi, ja to tenkrat vyridila emailem bez problemu.

Jo a priprav se na to, ze tady nikdo anglicky nemluvi a na uradech uz vubec ne. I kdyz v Alicante je docela dost cizincu, tak tam treba nekoho mit budou, preju hodne stesti.

kocurek
autor
26. led 2008

Dle novych zakonu z 1.4.2007, ktera plati pro zeme z EU je treba zajit na nejblizsi cizineckou policii, kde si zazadas o karticku EU, kdysi to bylo povoleni k rsidenci a pracovni povoleni. S potvrzenim si pak zajdes na Centro de Salud-zdravotni stredisko...
Jak pise rketka, zapomen na to, ze nekdo bude umet anglicky, aspon zde v MAdridu, na zadnem urade....

kocurek
autor
26. led 2008

Pracovní podmínky v zemích EU/EHP: Španělsko: To jsou nove zakony 🙂

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/spanelsko/...

kocurek
autor
1. únor 2008

Ahoj holky,jak se vsem vede? Musime se pochlubit, dnes vecer po koupani jsme nasli velky kus spicky prvni stolicky uplne vzadu v pusince......klube se nam 1.stolicka, ale neslintame, necpeme si nic do pusy, jen nespinkame......

mishita
1. únor 2008

Ahojte, je tu jaksi v posledni dobe mrtvo. To nas asi ty miminka tak zamestnavaji co?! Mne teda jo, hlavne v noci, porad se moc casto budi a nic jinyho nez prso ji neukonejsi. Uz fakt nevim co s ni mam delat. Zkousim ruzny triky, ale nic nepomaha. Tak jen doufam, ze se to casem nejak samo upravi na nejaky prijatelny rytmus.
Dnes jsem byla po roce a pul v kadernictvi 😀 !!

rketka
2. únor 2008

Cauky, tak jsem touto dobou uz mela sedet v letadle do Madridu, no ale trochu si to tu prodlouzim, mame totiz 20. unora sraz se zakladkou po hodne letech a ja si to nechtela nachat ujit, minule, asi pred 7 lety byl uplne skvelej, popijeli jsme az do 5 do rana a nadherne pokecali, tak to snad tentokrat vyjde taky. JC mi to statecne schvalil, ale moc rad teda nebyl, no ale chape to. Iberie mi vymenila letenku za 30 euro, vydridusi jedni.

Taky jsem byla vcera u kadernika po desny dobe a kadernice me presvedcila na radikalni zmenu, takze padlo asi 30 cm vlasu, mam mikado, vepredu asi po bradu a vzadu jsem vylepana do pulky hlavy 😀 , ale je to super, uz jsem dlouho chtela zmenu a rekla bych, ze jsem i omladla 🙂 Ale musim si zvykat, je to divnej pocit sahnout si dozadu na hlavu a nahmatat jezka. 😀

kocurek
autor
3. únor 2008

rketka , mishita
Dejte nejake foto do alba novych tvrai, at to muzeme posoudit, i kdyz jiste vypadate skvele....

ha_nik
5. únor 2008

Ahojky Poletucho, tak ja jsem to mela stejne jako Rketka, s potvrzenim od me najemnice neboli s najemni smlouvou jsem sla na radnici, tam mi dali papir, se kterym jsem mohla dale vyrizovat nalezitosti, o kterych se jiz zminila Rketka...
Jakpak se jinak mate, maminky? Rketko, no to je parada, prodlouzeni o cely mesic a jak se to libi nebo nelibi Laure?

kocurek
autor
5. únor 2008

Nezapominejte, ze ted jsme uz v EU a je dost zmen, vsak jsem zde nedavno pichla link...

Nam 1.spicak dava zabrat, dnes jsme meli nocni, maly spal jen 1h v noci. ☹

mishita
6. únor 2008

Uz vcera jsem psala, ale neobjevilo se to tu. Stalo s emi to uz po druhe, tak nevim co to blbne. amalka spinka cim dal hur, porad se budi, navic ma dnes trochu prujem tak ji asi boli brisko, no proste s evubec nevyspim. Snad to casem prejde. Jinak jsem nadsena, protoze pojedeme za 2 tydny lyzovat!! Sice jen na tri dny, ale lepsi nez nic. Navic zitra prijedou nasi takze toho mam na teseni vic. Uz bylo na case byt trochu veselejsi a snad i nasi se tu trochu odreagujou. V sobotu asi pojedeme do Valencie na paellu na plazi. Melo by byt hezky tak se projdem po pisku a smocime nohy v mori. Snad mala vydrzi v aute tak dlouhou cestu. At si zvyka, na lyze pojedeme 4-5 hodin 😖 A za mesic hura pro zmenu do Cech!!!

kocurek
autor
7. únor 2008

mishita

Hezky si to uzijte....a se spankem si nedelej starosti, nejsi sama, ja uz 3 noci vubec nespala a dokonce nam leze spicka dalsi stolicky, tak to bude poradny zaprah... ☹

kocurek
autor
8. únor 2008

Ahoj,predstavte si,tlaci se dalsi stolicka,te 1.(nahore) mame skoro polovinu venku a dnes jsem zjistila,ze dalsi(dole)se uz tlaci,ale jeste neprorazila ani spicka-jen bile tecky a asi i v brzke dobe bude 3-ma to dost zarudle.....No, aspon si tu nespavost uzijeme najednou-snad.Jist nechce,jen pit nebo jej kojim. jeste, ze kojim...ted jsem se opet rozkojila,kdyz nic jineho neprijima......mliko,caj nebo banan,kousek.papa a hezky den.mavame..

poletucha
8. únor 2008

ahojky, tak uz jsme tu. Zatim jsme moc spokojeni, bydlime na krasnym miste a pocasi je nadherny. Se zarizovanim po uradech zacneme pristi tyden, tak moc dekuju za rady a odkazy. Jeste bych mela jeden dotaz, jestli s tim nahodou nema nektera z vas zkusenosti...jak je s podnikanim...co vsechno bych kvuli tomu mela oblitat?...mam v planu otevrit si v baraku nehtovy studio, mam certifikat ze skoleni v Cechach...samozrejme jsem ho nechala uredne prelozit a overit. Neni nahodou nektera z vas taky v Alicante? Mejte se krasne

mishita
8. únor 2008

Nasi uz vcera prileteli a vse ok. Dnes jsme byli na trhu a nakoupili plno ovoce takze to ani nemame kam dat 🙂 A zitra si udelame vylet do Valencie jen tak na otocku na obed a projit se po plazi. Mamka vzdycky chtela videt more v zime tak ji to doprejem.
KOcurek: napisu ti sms jen jsem se k tomu jaksi ted nedostala, tak se nezlob. To s tema stolickama, to je ted fakt rychlovka. Nam se pomalu prorezavaji teprve vrchni 1 a vypada to, ze ji to nijak zvlast neboli.
Dnes jsme byli s nasima na navsteve u tchanu a proslo to celkem v poho. Jen ho horzne stve, ze u nej Amalka breci. Ja citim, ze z nej ma strach. Je moc velikej a hlucnej a to ona nerada. Ale rekni mu to.....at si to vyresi synacek. Ale s tchyni uz je mala celkem v pohode, tancovaly spolu, no sranda. Jen porad rikaji, ze uz aby se odstavila, aby nebyla tak zavisla na mamince.....mysli si snad, ze je to jen tim kojenim......

kocurek
autor
9. únor 2008

mishita
JA kdybych nekojila, tak nevim, z ceho je maly ziv, tes se stolickama jen cajik a moje mlicko, nic jineho nepozre, ani kasi vecer.....

at si Spanelaci rikaji, co chteji...je to to nejlepsi pro maleho.

Doubek: zrovna vidim ty atentaty v TV, jak to tam prozivate?

miska1977
9. únor 2008

MISHITA- Tak si to uzij s rodicema.Ja uz je taky za chvili uvidim letim do Cech s malou po velikonocich.A jak zvladas prekladani kdyz jste na navsteve u tchanu.Me to ze zacatku strasne znervoznovalo vsichni na me mluviili najednou a ja to nasim nestihala prekladat.Ale uz jsem si zvykla.U nas to bylo to same mala mi u tchyne brecela vubec nechtela aby na ni nekdo sahal ani sestry od manzela.A vsichni mi rikali to je proto ,ze k nam chodis malo.A to chodim pravidelne v nedeli.Ale uz je to v pohode mala si uz zvyka.Zjistila jsem za ma dcerka dava prednost chlapum,libi se ji vic u dedy nez u babicky. 😀

ha_nik
9. únor 2008

Ahojky maminky,
tak my uz zaciname pomalicku s vybavovanim pokojicku 🙂 Taky jsem vcera poprve citila pohyby. Uplne jsem u toho znervoznela, protoze jsem si prvne nebyla jista a pak jsem byla "v soku", ze uz to vlastne je ono 😀 Prvne cvrcek zatukal 3x a to behem dvou minutek po sobe, a pak jeste trikrat poradne. 🙂 No neda se to s nicim zamenit.

Mishita, to vis, Spanele by nejradeji dali mimca od tri mesicu do jesli. At uz musi, ci ne, spousta Spanelek to vse krati. Amalka je tva a ty nejlepe vis, co je pro ni nejlepsi 😉

Karin, jakpak se dari vam se zoubkama?

mishita
10. únor 2008

Np s prekladanim si uz ted hlavu nedelam. Prelozim to co je nutny. Driv jsem s esnazila oboustranne prekladat vsechno, al ebyvala jsem z toho tak hotova a Spanelaci to vubec nechapali. Navic mi ani nenechavali cas na prelozeni takze kolikrat to bylo skoro simultani preklad a mockrat jsem jim musela rict, at chvili pockaji. Ale to se tchanovi nelibilo kdyz jsem ho brzdila v rozletu., takze ted at si to resi jak chce. Nastesti J. dost veci dokaze nejak vysvetlit tak uz to neni vsechno jen na mne.
ha-nik to je super ze uz citis pohyby. To ti zavidim. Mala ma uz skoro 9 mesicu a me je porad smutno po brisku a pohybech. Uz abych byla znovu tehotna 😀 . Jen kdyby se to obeslo tentokrat bez toho zvraceni.....
Valim spat, byli jsme v sobotu ve Valencii a dnes v Pedraza - kamenna vesnice u Segovie tak jsme utahana a boli me zada z male a z auta.

kocurek
autor
11. únor 2008

Ahojky,ja se podlouuuuuuuuuuuuuuhe dobe vyspala, maly spinkal 5h v kuse, to jsem vstavala, zda dycha, ach ty stolicky....a dopoledne,teda uz v 9 rano usnul a spinkal 2,5hod.

Ja si taky hlavu nedelam z prekladani, kdysi jsme se snazila, ale ted uz ne, proc, prece nemohu delat vse. Kdyz je R u nasich, je to v pohode, jelikoz se nasi s nim dorozumi, neco umi, vetsine rozumi a popr. mame anglictinu. S kamoskama mluvi spanelsky......Nejhorsi byly krtiny, kdy si tchyne myslela, ze budu prekladat kazde slovo, co kdo rekne a to nas bylo celkem 11 lidi a ke vsemu se starat o maleho....kdyz jsem kojila, bavili se a nepotrebovali me, ale jak jsme se jen ochomitla, hned, co kdo rikal???? tak jsme hezky rekla, ze idioma de gestos es el mejor idioma para todo el mundo a bylo to...a mela jsem pokoj... 🙂

ewule11
13. únor 2008

ahojte holky, jsem tady nova a jsem z anglie klonkretne ze surrey, tak jse chci zeptat jestli je nekdo taky pobliz...jinak mimuska jeste nemam a jeste si pockam ale uz ted se nemuzu dockat jak to bude vypadat🙂

kocurek
autor
15. únor 2008

Tak uz mam letenku zdarma-bonusovou letenku s CSA, letim 1.3. a navrat 3.4. TAkze si doma uzijeme, ohla jsem letet v 1.tride, ale rikala jsem si, ze to jiste bude lepsi v 2. s mimce, at me nevyhodi z 1. R leti v 1. tride, nemel dostatecnu pocet bodu, ale je ted super nabidka, ze musis mit jen 70% bodu a mas misto ekonomicke bussines, coz je super....
Hezky vikend

kocurek
autor
15. únor 2008

Je dobre spojeni Madrid-Girona-Brno za cca 140 EUR a to ve stavtky, kdy jsou silene drahe lety, puvodne tak chtel letet R, pokud mirite na moravu.