Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

kocurek
autor
17. dub 2008

miska1977
Prijemny let do Spanelska.

Ja jsme taky kdysi byla 3 roky odhlasena, ale jak psala miska1977, staci se jen prihlasit na pojistovne. Ja jsme v te dobe musela dolozit i duvod, proc jsem byla odhlasena, ale to uz v dnesni dobe jsite neplati. Zde v Madridu dnes snezilo i padaly kroupy a je docela zima, Brrrrr. Hezky vecer.

schiffa
17. dub 2008

Diky holky za odpovedi. Avsak trochu jste mne zmatly. Miska mne ujistila, ze si zadne pojisteni platit nemusim, a kocurek na to napise, ze staci se jen prihlasit na pojistovne! Tak jak je to s tou pojistovnou? Predpokladam, ze trvaly pobyt se hlasi snad na narodnim vybore nebo nejakem podobnem urade a ja jen doufam, ze to s tou pojistovnou moc nesouvisi. Zkusim zamestnat rodice v CR at mi to tam zaridi - snad u toho nemusim byt osobne. Nebo ze by slo se prihlasit pres ambasadu? Coz je asi divne - hlasit se k trvalemu pobytu v CR a nebyt schopna se do CR dostavit osobne. S timhle holky asi nemate zkusenosti, kdyz to mate do CR tak blizko, ze? To jezdite asi do Cech casto, ze jo?

To je dobre - v Madridu snezi a padaji kroupy a ja tady v Montrealu mam krasny slunny den, 22 oC!!!

kocurek
autor
17. dub 2008

schiffa
Pokud sis na mestskem urade vyrizovala zruseni trvaleho pobytu v CR, tak tam opet musis zajit, ale automaticky s e to provadi na zdravotni pojistovne, kde jsi vedena, jako obcan CR a pokud jsi se odhlasila, tak se opet musis prihlasit a pokud jsi se neodhlasila z CR a neplatis si sama zdravotni pojisteni, tak tam budes mit dluh, at uz se jedna o zdravotni ci soc. pojisteni, vse jde pres pojistovnu a mestsky urad s tim nema nic spolecneho.

mishita
18. dub 2008

Ja jsem se ted chtela na pojistovne v CR prihlasit, hlavne teda malou, ale nejde to, protoze jsem vdana a manzel pracuje a automaticky jsme pojisteny v ramci EU pres nej. Musela bych donest doklad, ze tu ve Spanelsku pojistena nejsem jinak jim to pocitac nevezme. A pritom mi domu porad posilaji postu, ze musim malou prihlasit. Tak jsem tam znovu byla a pry jim musim donest papir o trvalym bydlisti Amalky v CR, aby ji mohli odhlasit. No je to zmatek. Ale s materskou to nesouvisi.

miska1977
18. dub 2008

schiffa: no o tom trvalem pobytu mi moji rodice museli poslat do Spanelska papiry ja je podepsala a poslala jsem jim je zpet.Do cech jezdivame tak 2 krat do roka.
Hokly: snad mi bude stacit kufr jako vzdycky si chci z cech privest plno veci.Uz mam nakoupene kavy 2v1,gumove bombonky,caje,ceske pivo pro manzela,salam.......atd.Jestli zbyde misto privezu si aspon pulku chleba.

rketka
18. dub 2008

Schiffa, zadny pojisteni mit nemusis, pouze musis na zdravotni pojistovne nahlasit a dolozit, ze zijes mimo CR a mas tam pojisteni, to jsi ale predpokladam udelala, kdyz jsi z CR odchazela, v opacnem pripade by s tim mohl byt, jak rika Kocurek, problem a mohli by to po tobe zpetne vymahat, ale to urcite mas v poradku. Ja toto vyridila pres email, vznesla jsem dotaz na pojistovnu emailem, no a stacilo jim poslat opet emailem potvrzeni odtud, ze tu pojisteni mam, plus jsem jim musela postou vratit karticku, takze zadny problem. Sami mi rekli, ze nemuzu mit pojisteni ve dvou zemich EU, tim padem bohuzel ani moje dite, takze Mishito, ze Ti pisou, at nahlasis malou v CR na zdravotni pojistovne, je kravina. Nicmene vsechny (my z EU) mame Evropskou zdravotni karticku pro pripad pohotovosti, se kterou te v CR bez problemu na pohotovosti osetri, samozrejme to neni k tomu jit na beznou kontrolu. No Kocurku a to ze ty i malý mate pojisteni v obou zemich, to se pohybujes trochu mimo zakon, to je ale samozrejme tvoje vec, jen aby s tim nebyl nekdy problem.

Misko, v Granade je zima a prsi, takze nic moc, i kdyz jsme ve stredu vyrazily s Jitkou a holkama do parku a udelalo se krasne teplo, jo a Jitka ma velkou novinu 😀 No a stema kuframa, ja to taky vzdy desne resim, vzdy mam nadvahu, naposledy jsem vezla 30 kg a nic mi nerekli, chleba uz tam bohuzel nikdy nenarvu a je mi to lito, ale v Carrefouru tady maj podobnej ceskymu, akorat stoji temer 3 eura.

Za chvilku vyrazime na vikend k mori, tak snad tam bude tepleji. 🙂

kocurek
autor
18. dub 2008

schiffa, mishita:

pokud ma dite dvoji obcanstvi, museji se rodice rozhodnout, kde bude pojisteno, ale jen v jedne zemi EU. Jsou na to zakony.

andyuhliarka
18. dub 2008

ahojte tehulky 🙂 ..jsem púvodem z Čech, bydlím ale už 5-tý rok na Slovensku v nádherném koutě Trenčianského kraje na kopanicích 😵
čekáme druhého chlapečka- termín až 25.května, ale už teď má 3,5kg, takže dlouho v celku nevydržíme a pújdem naplánovat druhého "císaře"...už sotva lezu 😅 ...přejeme krásný den všem zahraničním tehulkám 😉

kocurek
autor
18. dub 2008

rketka
Ja jsem byla prihlasena jen ve Spanelsku, ale pred porodem jsem se opetovne musela nahlasit v CR, kde jsem rodila a tudiz ja i maly jsme prihlaseni v CR. Na pravidelne kontroly chodime tam a zde jsme, jak bych rekla, jen prechodne. Jezdime co 2 mesice do CR, aby si dalsi cast rodiny maleho uzila. Zatim zde maleho prihlasovat nebudeme, zbytecne papirovani, kdyz chceme do CR vsichni.

andyuhliarka
Vitam te mezi nama 😅

schiffa
19. dub 2008

Ahoj holky.
Dekuji moc za vsechny rady. Ze zdravotni pojistovny jsem se jiz odhlasila jiz davno, takze tam zadne dluhy nastesti nemam. Mam vsak 5 let propadly prukaz a zakon pravi, ze hrozi pokuta az 10 000Kc! No, snad to nebude tak horke.Stravila jsem vcera spoustu casu hledanim prislusnych zakonu a formularu. Na porodne snad mam pravo, ale rodicovsky prispevek ma stale par hacku. Mam zase par dotazu, takze prosim jestli nekdo neco vite, napiste.

1. Prihlasit se o obnoveni obcanskeho prukazu lze pokud zplnomocnim sve rodice, avsak vyzvednout si hotovy OP mohu pouze osobne. Neplanovala jsem jet do Cech v budoucim roce a pul (prave jsem se vratila a nasi letos prijedou do Kanady), a zaletet si do CR pouze kvuli vyzvednuti OP se nevyplati (letenka je skoro dvakrat tak drazsi nez to porodne!). V teto chvili se snazim zjistit zda-li k vyrizeni techto prispevku postaci cesky pas (vsude pisi prukaz totoznosti, ne OP a ja se domnivam ze pas by mohl byt dostatecnym prukazem totoznosti). Nemate nekdo z vas zkusenost s vyrizovanim prispevku na pas? Nebo vite o nekom kdo byl schopen si OP vyridit neosobne? Nejde to vlastne pres ambasadu?

2. Ze zakona jsem vycetla, ze vsechni v okruhu posuzovanych osob (tedy i muj manzel) musi mit trvaly pobyt v CR. Je tam ovsem soubor specialnich formularu pro posuzovane osoby, ktere maji trvaly pobyt ve state EU, kde plati dohody o koordinaci davek mezi staty EU, ktere se asi tykaji vas. Nicmene vubec netusim jak je to s ostatnimi staty. Slysely jste o nektere ktera by pobirala rodicovske prispevky a pritom jeji manzel pochazel ze statu nepatriciho do EU?

3. Vyrizovani ceskeho rodneho listu pres ambasadu trva velice dlouhou dobu, a clovek vetsinou prijde o nekolik mesicu rodicovskych prispevku a patrne jen tak tak stihne porodne. Ze zakona vsak nevyplyva, ze dite musi mit ceske statni obcanstvi!!! Zkousela si nektera z vas zazadat o porodne a prispevky pouze s oficialne prelozenym zahranicnim rodnym listem?

Omlouvam se, ze mam tolik otazek, ale budu moc vdecna za vase zkusenosti. Dekuji mnohokrat!

mishita
20. dub 2008

Schiffa: ja si o vse, jak rodny list, potvrzeni o obcanstvi atd. zadala primo v CR a da se to stihnout behem tydne -10-ti dni. Pres ambasadu je to silene dlouhy. Takze ja doporocuju nechat vse vyrizovani az se ti narodi mimi a pojedes s nim do CR. Prispevek ti vyplati 3 mesice zpet a mas na ne narok jako Ceska at zijes kdekoli an svete, nejen v EU. To s tim posuzovanim osob, nelam si hlavu, stejne to na prijmech nezavisi. Jen budou chtit potvrzeni jestli a jak dlouho a v jake vysi jsi brala materskou v Kanade. Jak to tam mate? Davaji neco a jak dlouho? Pokud nejakou dobu ano, tak bys tu ceskou v te stejne dobe stejne nemohla brat. Ja napriklad ve Spanelsku dostavala do 7.9. a v prosinci jsem si o vsechno zazadala a tim ze plati 3 mesice zpet, tak mi zacali platit od 8.9.
Jetse jeden dotaz. Jsi vdana? Pokud ano, tak mas cesky oddaci list? Ten ja jsem potrebovala a rychle ho shanela v tehotenstvi pres ambasadu a taky jim to celkem trvalo.
Dite musi mit ceske obcanstvi a po me ten cesky rodny list chteli, ale jak rikam, pokud by sis o to zadala primo v CR a ne pres ambasadu, da se to zaridit celkem rychle. V Praze ti na pockani daji potvrzeni o obcanstvi a v Brne na specialni matrice jsou prijemny zensky a da se s nima domluvit, ze ti ten rodny list do nekolika dnu vystavi.
A s obcankou bych to udelala stejne. Zazadala bych si o ni a prokazovala bych se pasem a papirem o tom, z emi OP delaji. Kamoska si zadala o vsechno taky s propadlou obcankou a slo to bez problemu.

mishita
20. dub 2008

Schiffa: jo jest ejsem zapomnela, i pokud bys nemela vsechny potrebny papiry hned, zazadej si i tak o prispevky a pozdeji to dodas. Ty 3 mesice zpet totiz plati od data podani zadosti, takze nevadi, kdyz ti to pak potrva protoze budes cekat na rodny list apod. Jeste me napadlo, musis si zjistit, nejlepe primo v te praze, jestli na to potvrzeni o obcanstvi musis mit kanadsky rodny list s apostilou. Od nekterych statu to vyzaduji, zalezi na dohodach mezi nimi. To by sis musela opatrit na soudu u vas az se male narodi.

rketka
20. dub 2008

Ahoj holky, tak jsme dorazili od more, cely vikend prselo a bylo nam zima a tady v Granade to vypada, ze kazdou chvili zacne snezit ☹

Schiffo, jak pise Mishita, v CR vse vyridis za par dnu, nicmene i kdyz budes vyrizovat rodny list pres ambasadu, kde to trva desne dlouho (bezne pul roku), muzes si zazadat o prispevek i porodne hned po narozeni, to je dulezite a pak, az budes mit vsechny papiry, tak Ti to vse zpetne vyplati treba i s rocnim zpozdenim, ale musis podat tu zadost. Ja takhle bohuzel prisla o nekolik mesicu, protoze mi na radnici tvrdili, ze dokud nemam cesky rodny list, nemuzu nic delat no a kdyz jsem to vse mela, tak jsem tam natrefila na vedouci a ta se hrozila, proc uz jsem to davno nepodala......bohuzel jsem nemela nic pisemne potvrzeno od tech predchozich neschopnych urednic, takze nejaky stiznosti mi byly k nicemu, daly mi to ty tri mesice zpetne, co umoznuje zakon, ale ne od narozeni.

Dale si myslim, ze to nejde vyridit je s pasem, protoze je podminka tveho trvaleho pobytu v CR a na to chtej videt tu obcanku nebo potvrzeni, ze se ti dela, nicmene toto nevim jiste, to je jen moje domnenka

Ohledne obcanky a trvaleho pobytu, muze to za tebe vyridit nekdo jiny, k tomu ti vic rekne Doubek, ta to taky delala na dalku, urcite sem brzy zavita.

To s tim trvalym pobytem manzela, ze ho musi mit v CR, je nesmysl, budes muset jen dolozit potvrzeni, ze nic nepobirate v Kanade, nebo pokud neco budes pobirat, tak dobu, po kterou tam budes mit narok,( nemuzes brat zaroven materskou ci porodne na dvou mistech, nicmene pokud se v Kanade bere treba sest mesicu materska, tak pak to muze navazat v CR), na tyhle veci existujou formulare, to ti reknou na radnici, pro nas evropanky existujou evropsky formulare, urcite ale existujou i mimoevropsky. Myslim, ze nejlip udelas, kdyz posles email na vedouci socialniho odboru na radnici v tvem bydlisti a urcite Ti to reknou. Jak pises, ze dite nemusi mit ceske obcanstvi, ja si to teda taky myslim, zakon mluvi pouze o obcanstvi a trvalem pobytu matky, nicmene to by si se musela asi dost hadat no a na druhou stranu, myslim, ze neni na skodu, kdyz ma dite dve obcanstvi, aspon si vzdy bude moct vybrat to, co se mu bude vic hodit, to je teda jen muj nazor 😉

Ahoj Andy, vitej mezi nas, tak hlavne at v pohode porodis, jo a s tou vahou mimca, me rekli pet tydnu pred terminem, ze mi vazi 3,8kg, myslela jsem, ze to tam se mnou sekne, rodila jsem bohuzel taky cisarem, protoze mala nesla absolutne ven a po 23 hodinach usoudili, ze to nema cenu, ze skoro ctyr a pul kilovej obr normalne nevyleze 😀 Kdybych to vedela, tak jim reknu rovnou, at me riznou a usetrila bych si to, takze Te chapu, ze si porod chces naplanovat trochu driv.

mishita
20. dub 2008

Pokud by dite nemelo ceske obcanstvi, nemohlo by mit cesky rodny list, protoze na nej prave potrebuji to potvrzeni o obcanstvi. A jak pise Rketka, myslim si, ze je to leps, aby ho dite melo, nikdy nevime k cemu se bude hodit. A brat ceskou materskou si je myslim pro zacatek docela dobry duvod 😉

markeeta
21. dub 2008

schiffa: ad bod 3. vyplaceni porodneho je vazano prave na trvaly pobyt matky v CR v dobe porodu, nezalezi na tom, jake obcanstvi ma matka, otec nebo dite. Staci tedy i cizozemsky rodny list opatreny apostilou nebo superlegalizaci a uredne prelozeny do cestiny

markeeta
21. dub 2008

schriffa: pokud mas trvaly pobyt v CR, tak musis teda platiti zdravotni pojisteni, ale ty se muzes ODHLASIT u te zdrav. poj. a musis dolozit, ze jsi pojistena v jinem state. Ja si nejsem jista, jestli skutecnost, ze tvuj manzel pracuje staci k tomu, ze i ty jsi pojsitena, jestli to takhle funguje v Kanade, to nevim, ale v CR musi kazdy platit zdravotni pojisteni.
Davam ti link na ministerstvo vnitra http://www.mvcr.cz/rady/index.html, tady najdes postup ohledne trvaleho pobytu, vyrizeni obcasntvi pro dite, dokladu atd.

doubek
21. dub 2008

Poslala jsem tehnhle link, ale z vlastni zkusenosti mi tohle neplatilo, muesela jsem mit RL ditete.
K vyrizeni OP, delal mi to advokat, ale pokud ti to vyridi rodice, tak to je v poradku, jenom musi mit plnou moc a predpokladam overenou, takze to asi bude v tvem pripade trosku problem, protoze to budes muset nechat overit asi u vas -takze preklady.To ale urcite znas a mas s tim bohate zkusenosti.

markeeta
21. dub 2008

doubku: zajimavy link

ja sem hovorila o porodnem a to je vazano na trvaly pobyt matky, pokud to nekdo na uradech nevi, tak tam nema co delat. proste tohle je dikce zakona a nejaky urednik si nemuze vymyslet svoje pravidla, to bych si zavolala vedouciho.

kocurek
autor
21. dub 2008

Ahoj holky, na kazdem urade vam reknou neco jineho a mnohdy i na stejnem vas budou po tfn. informovat jinak nez pak osobne, ale hlavni je se nedat.

kocurek
autor
21. dub 2008

Varování - ohrivani vody v mikrovlnce! 😲

Subject: Varování: voda + mikrovlnka

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře. Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova vyskočila do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.

Vedecké vysvětlení:

Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva,
sáček čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.

schiffa
21. dub 2008

Opet vsem dekuji za odpovedi.

Mishita & Rketka: Na materskou dovolenou narok urcite nemam, nebot jsem studujici (momentalne pisi PhD disertaci a modlim se, ze ji stihnu odevzdat i obhajit do porodu!), takze jsem se ani nezajimala jak dlouho a kolik tady plati. V Kanade existuji ruzne pridavky na deti (do 18 let), a pak nejake prispevky (Child Care Benefit a Child Tax Benefit), ktere se plati kazdemu do 6 let ditete a nesouvisi to s tim, zda-li je maminka s ditetem doma nebo ne, takze predpokladam, ze nic z toho se nepodoba ceske materske ci rodicovskemu prispevku. Na druhou stranu vsak nemohu tvrdit, ze nebudeme pobirat vubec zadne prispevky od statu. Nevite nekdo jaka jsou presne ta kriteria a ktere prispevky se pocitaji a ktere ne?
Cesky oddaci list samozrejme nemam, takze diky za pripomenuti, to si hned zazadam na ambasade at mi to vystavi.
Ceske obcanstvi pro mimi samozrejme zaridim, ja jsem si pouze chtela podat tu zadost o ty prispevky aniz bych muzela cekat na cesky rodny list (at uz pres ambasadu ci na miste). Takze moc dekuji za informaci, ze si tu zadost vlastne mohu podat jeste pred tim, nez budu mit vsechny papiry zarizene. Tohle vlastne resi vetsinu mych problemu!

Markeeta : Ja mam pojisteni v CR odhlasene. V Kanade se zdravotni pojisteni primo neplati, pojisten je v podstate kazdy kdo je obcan nebo zde ma trvaly pobyt. Diky za link.

Doubek : dekuji za link. Tady to vidim poprve takhle primo napsano, ze zahranicni rodny list by mel byt postacujici. Ovsem, jak rikas, jen jestli to budou vedet ty urednice? Dokonce i na tom linku, ktery jsi poslala a kde na ty otazky snad odpovida nekdo kdo by mel byt odbornik na obcanska prava (pravnik?) si vsimnete, ze otazka cislo dve a otazka posledni jsou temer naprosto stejne a na otazku cislo dve bylo odpovezeno, ze na prispevky narok ma, kdezto na posledni otazku se chudak holka dozvedela, ze od ceskeho statu nic cekat nema. Cert aby se v tom vyznal, vzdyt tyhle dva pripady vypadaji naprosto stejne - obe maji ceske obcanstvi, ziji v USA, obe pro dite chteji zaridit ceske obcanstvi, zadna se nezminuje o trvalem pobytu. No to je vazne Kocourkov, kdyz ani v pravnicke poradne se clovek nedozvi pravdu! Mluvim o tomhle linku :
http://www.diskriminace.cz/dp-migrace/prava_cec...

Prave proto se snazim vse vedet predtim, nez si o neco pujdu zadat ci se na to informovat, abych byla schopna urednici upozornit, ze nema pravdu a dozadovat se svych prav. Takze vsem moc dekuji za pomoc.

rketka
22. dub 2008

No Schiffo, jak pises o tech prispevcich do 6 let, co dostava v Kanade kazdy bez ohledu na ruzne okolnosti, tak to je presne to, cemu se rika u nas rodicovsky prispevek, ktery je v CR do 4 let, a nemuzes proste dostavat tento prispevek dvakrat, takze se budes asi muset rozhodnout, kde ho budes chtit brat, predpokladam, ze v Kanade bude vyssi nez u nas, tak asi tam, to same plati o porodnem, taky jen v jedne zemi. No a s tou materskou, pokud na ni nemas narok, tak alespon ceske zakony rikaji, ze dostanes ten prispevek hned od narozeni, normalne se bere, az ti skonci materska, coz je cca v 6 mesicich ditete, jak je to v Kanade, fakt nemam tuseni.

miska1977
22. dub 2008

Ahoj holky,tak uz jsme zase zpatky ve Spanelsku.Cesta probehla v poradku mala byla strasne hodna v obou letadlech,meli jsme sebou zasobu knizek takze jsme si cetli.na letisti v Praze samozdrejme nejaky problem s letemkou.Byli totiz elektronicke a meli nejaky problem u male.Letadlo melo odletat v 14.40h a ja jsem jeste v 14.15 stala u prepazky,ptam se letadlo na me pocka ,ze?? A ona na to ja nevim ale asi jo.No proste brali me nervy uz jsem se potila tak jsem se ani poradne potom v tom spechu nerozloucila s rodinou.Dobehnu konecne na misto odletu a je 2h. spozdeni.Ale jinak fajn letusky byli strasne hodne pomohli mi se vsim a to bylo jen princezno sem ,princezno tam ( na malou). Ted ma Misa strasnou rymu a nejak se nam nelibi spat v pokojicku a v postylce no jo v CR jsem s ni spala v pokoji a bravala jsem si ji i obcas do postele.No ale mozna je to i tou rymou zitra jdem k lekari.No tak se mejte ahoj 🙂

schiffa
22. dub 2008

Rketko, prave ze to stejne jako rodicovsky prispevek neni. Rodicovsky prispevek je urcen pro maminky co zustavaji s ditetem doma a je podminen tim, ze dite nesmi jit do jesli ci do skolky a ze maminka nesmi brat ve stejne dobe materskou, kdezto kanadsky je univerzalni prispevek uplne pro kazdeho, i pro maminky ktere pracuji ci maminky ktere pobiraji materskou. Na druhe strane to je mozna uplne jedno, jelikoz nevim jak se to hodnoti a budu si muset zjistit ta kriteria.

Mezi zememi EU je dohoda, ze se prispevky nemohou pobirat ve dvou statech najednou, avsak lze si prakticky vybrat ten vyssi. Nicmene, vypada to, ze s ostatnimi zememi CR takovou dohodu nema! Co to ale znamena v praxi? Mozna ze nemam na cesky pripevek vubec narok, a musim brat ten kandasky (ktery je opravdu velice symbolicky – jedna se o $100 na mesic na dite a stvalo by mne kdyby mi kvuli tomu nevysel prispevek cesky, ktery je 4x vyssi!), anebo to mozna i znamena, ze si mohu klidne pobirat oba dva (pokud se CR s Kanadou nedohodla, ze nelze pobirat dvoji prispevky). Samozrejme si to budu muset zjistit, a to drive nez kontaktuji nejakou nicnevedici urednici v CR.

Kazdopadne moc dekuji za pomoc.

gabbi
22. dub 2008

Schiffa podminkou abys dostala cesky rodicovsky prispevek je, ze nepobiras zadny dalsi prispevek v zemi, ktere zijes. Ted jsem si to v CR vyrizovala takze to mam z prvni ruky. Musela jsem napsat prohlaseni, ze opravdu nic takoveho nepobiram tady.

Dalsi vec co se tyka rodicovskeho prispevku v CR - to kdyz ho pobiras neznamena, ze nemuzes pracovat. Muzes pracovat a neni ani urcena castka, kterou muzes maximalne vydelavat - opravdu se to ted zmenilo. Vyrala jsem jako vrana do diry.

Taky mas pravo na porodne. To se vyplaci rok zpetne a rodicak 3 mesice zpetne takze pokud o neho budes zadat tak si to pohlidej. Kdyz nezijes v zemi EU tak automaticky Te zaradi do te delsi materske. Kdybys neco potrebovala vedet tak mi dej vedet do IP.

mishita
29. dub 2008

Tady to ted vazne, vsechny si uzivate slunicka ci co??

kocurek
autor
29. dub 2008

Slunicka a vetru... ☹

xzofka
1. kvě 2008

Ahoj holky🙂 Právě jsem se zaregistrovala. Můj přítel je Němec a jelikož spolu plánujeme společnou budoucnost a taky už mi to tiká, tak jsem se nějak proklikala na Vaše stránky🙂 Mimochodem super stránky🙂Už se těším, až dostuduju a potom frrrnk do Němec. Ale mám strach, že mi tam bude smutno po domovu. Jak to máte vy? Dá se zvyknout žít jinde?🙂
xZ

rketka
1. kvě 2008

zofko, nedá, i kdyz si clovek namlouva, ze jo, porad v tobe ten cervicek hloda...