Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

skaredka
11. únor 2007

Ahoj,
ja jsem tu dnes prvne. Bydlim v usa a za 11 dni mam termin. Chtela jsem se zeptat nevite jak je to s tou materskou a porodnym, kdyz se mala narodi v zahranici???

andy29
11. únor 2007

ahojky skaredko, taky bydlime v usa 🙂Kde presne zijes? a co se tyce porodneho tak na nej urcite mas na rok a u rodicovskeho prispevku jsou nejake zakladni podminky ohledne placeni si pojisteni prinejmensim cca 270 dni (nejsem si uplne jista tim cislem) behem dvou let pred narozenim ditete. Ale pokud si zadas do vyhledavace rodicovsky prispevek a porodne, tak se to da v pohode dohledat. Kazdopadne jako prvni budes muset vyridit cesky rodny list (zvlastni matrika v Brne) a pak teprve vse ostatni.. Hodne stesti s malickou.. 🙂

skaredka
11. únor 2007

Ahoj Andy 🙂
ja bydlim v Chicagu. Hmm, tak s tim pojistenim to bude asi problem. Ja mam pojistovnu tady a v cechach si platim jenom pojisteni do zahranici ... tak nevim. Moc dekuju za radu ..

kocurek
autor
12. únor 2007

tt znamena, ze jsi vsedmém tydnu a 5. dnu tehotenstvi. Vzdy ti reknou treba 7tt+1, coz znamena 7. tyden a 1 den. 🙂

kivsy
14. únor 2007

ahoj skaredko, no musis mit v CR trvale bydliste aby jsi neco dostala, jakmile mas to, tak sice nemas narok na materske prispevky (kvuli tomu pojisteni), ale mas narok na rodicovske prispevky. Ale jak Andy29 pise, muzes zacit vyrizovat az po tom co budes mit pro mimco cesky rodny list. Nevim presne detaily, ja mam jeste 2 mesice do porodu, tak budu taky vyrizovat az potom. (Ja jsem jinak u Washingtonu CD).

skaredka
15. únor 2007

Ahojky Kivsy, no ja mam trvale bydliste v CR takze aspon neco. S timhle by mi ale meli pomoc na ceskem konsulatu co mame tady v Chicagu, ze? A nevis jak je to s tim porodnym? Cetla jsem tady, ze na porodne nemam narok pokud se mala nenarodi v CR ...

hanulee
16. únor 2007

Ahoj tehulky i netehulky 🙂 Jsem tu dnes poprve. Bydlime s manzelem v Nemecku a zaciname premyslet o miminku 😵 tak pomalu zjistuju, co a jak. Nevim,jestli se do toho pustit, rodit tady v Nemecku (jsme tu teprve 7mesicu),takze to tu postupne teprve poznavame 🙂 Nevite nahodou nekdo z vas, jak je to s materskyma davkama v Nemecku, kdyz jsem tu pred tim nepracovala?? Pojistena jsem pres manzela..

kivsy
16. únor 2007

Ahoj Skaredko, (proc si vlastne rikas Skaredka?)
no na ceskem konsulatu bych moc pomoci neocekavala, vim ze oni o techto vecech moc nevi a nemaji s tim nic spolecneho, oni ti akorad tak muzou pro mimco vyridit cesky rodny list a potom cesky pas, to je tak jediny, ale ten cesky rodny list budes potrebovat k tomu aby jsis mohla v CR zadat o to porodne. Sama o tom moc nevim, jeste si to porad zjistuji, ale vim, ze dokud nebudu mit v ruce cesky rodny list pro mimi, tak nemuzu zarizovat nic. Good luck!

miluska.woolley
16. únor 2007

hanule, v regionech mame tema Maminky,tehulky snazilky v Nemecku 😉 .

hanulee
16. únor 2007

Milusko, dekuju!! Jdu na to hned mrknout a procist si to 😉 .

sandra81
16. únor 2007

Je tu nekdo tehotny a bydli v Holandsku jako ja?

skaredka
16. únor 2007

Kivsy: no skaredka je z jedne knizku, kterou mam moc rada, nevim proc, ale prijde mi to roztomile 🙂

Myslis, ze v cechach si budu muset zadat osobne?? Nevim jestli se mi vyplati letet do cech jen abych zadala o rodicovsky prispevek ...

Nevite nekdo kolik ten rodicovsky prispevek dela mesicne???

kivsy
19. únor 2007

skaredko, ted mi to bude mamka zjistovat, jestli mi to muze vyridit ona, s tim ze ja ji dam nejaky papir s notarskym overenim. To porodne je myslim kolem 17,500 KC a rodicovske prispevky 7,500 KC.
ty mas uz due date ted ve stredu co? Jak jsi na to pripravena? Ja mam porad jeste 8tt a uz ted jsem z toho nesva... 😉

Milus, nemas ted uz byt nekde na libankach a vyrabet mimi? 🙂

kocurek
autor
19. únor 2007

skaredka:

RODICOVSKY prispevek: 7.582,-kc
PORODNÉ: 17.760,-kc

kvisy: mamca ti muze vse vyridit za tebe, jasne s potvrzenim od notare.

rketka
22. únor 2007

Ahoj holky, pridavam svou zkusenost s vyrizovanim rodicovskeho prispevku a porodneho, bylo to neco priserneho, urednici nic nevi, podavali neuplne nebo spatne informace, diky tomu jsem prisla o 4 mesice rodicovskeho prispevku, protože ho davaji jen 3 mesice zpetne od podani zadosti. S porodnym je to v pohode, o to se muze zazadat do 1 roku po narozeni.

Takze pokud mate v CR stale trvaly pobyt, mate na tyto dve davky narok, v zahranici nic ale nesmite dostavat, na to existuje formulář evropske unie – E411, který vam v zahranici potvrdi a predate ho v CR.

Ja bydlim 2 roky ve Spanelsku, tady zadne davky neexistuji a ani jsem tu nepracovala, takze mi v CR rekli, ze budu mit narok na rodicovsky prispevek jiz od narozeni ditete, protože nemam narok ani tady ani v CR na materskou. Nicméně k tomu dodali, ze dokud nemam cesky rodny list ditete, tak nemuzu vůbec nic vyrizovat. Ptala jsem se na to několikrát, jiz jako tehotna, pak jsem tam byla i s malou, ale ještě nemela cesky RL a vždy mi to tak rekli. V prosinci konecne prisel po pul roce cesky RL ze zvlastni matriky v Brne, mamca sla za me s mou notářsky overenou plnou moci na radnici a zase ji rekli, ze zadosti musim podepsat ja osobne, takze opet zdrzeni. Dorazila jsem do Prahy v lednu a na radnici se dostala primo k vedouci a ta mi rekla, ze zadost jsem si mohla podat hned po porodu a pak zpetne k tomu dodat ten RL a další dokumenty. Omluvila se mi za sve kolegyne s tim, ze uz se ted ale bohužel neda nic delat, ze mi to opravdu muze dat jen 3 mesice zpetne, ze ji to systém jinak nepovoli, takze opravdu sila. Neznalost učedníku me tedy stala asi 15 tisíc, zadna závratná suma, ale na plinky dobry ne?

Takze holky, připravte si nervy a hlavne se nedejte a pokud vam na uradech budou tvrdit něco jiného, tak si nechte zavolat vedouci. Skoda, ze jsem toto nevedela ja. Preju hodne stesti

kocurek
autor
22. únor 2007

Ahoj rketko, odhaleni..... 🙂

paula
22. únor 2007

ahoj rketko, no to co popisujes je fakt hruza. Ja jsem v Nemecku a dostavam davky tady, al musim male vyridit obcanstvi a pas a uplne me to staci, co je kolem toho vyrizovani a jak dlouho to trva!
Preju vsem pevne nervy s ceskymi urady.
Kocourku jak pokracuje tehotenstvi? Vse o.k.? Uz se ti to taky krati,vid?!

kocurek
autor
22. únor 2007

paula: u me to jde celkem ok, ale kdyz vyjde venku slunicko, hned je na svete lip......
a o ceskych uradech radeji pomlcim. Pripravovala jsme se na porod ve Spanelsku, samozrejme pak vyridit veskere papirovani v CR, abych dostala porodne, rodicovsky prispevek....a ted najednou ze zdravotnich duvodu musim zustat v CR, takze zase naopak. Vse v CR bude vyrizeno hned, ale vyrizovat to ve Spain, to bude neco....uz jsem se informovala i pritel vsemozne a docela me prekvapilo, kolik formularu, papiru musim predlozit. Jak jsem, si zjistovala, kdyby s e male narodilo v Madridu a pak vyrizovala papiry na Ceskych uradech, sice by to trvalo dyl, ale min papirovani...takze se pomalu zacinam pripravovat na litani po uradech ve Spain...

Hlavne klid a pevne nervy..... 😅

mishita
26. únor 2007

Ahoj holky, taky ziju v Madridu a cekam prvni miminko. Jsem ve 26tt takze mi jeste chvilka zbyva. Diky vasi diskuzi o narocich na prispevky pravdepodobne neprijdu o hodne penez 😉 . Hned jsem se byla informovat co a jak je teda presne potreba takze kdybyst enektera tyhle informace chtela napiste a ja je dodam at to tu zbytecne nepisu. Jen mi vadi ze trvani vystaveni ceskeho rodneho listu pro mimi trva tak dlouho takze o materskou nejaky ten mesic prijdu. Kocourku, kde zijes v Madridu? Ja ve Valdemoru.

kristynaw
1. bře 2007

ahoj holky,muzu mezi vas?

mate
2. bře 2007

Ahojte zahranicne maminy, smiem sa aj ja pridat? Zijem v Spanielsku, mame 19-mesacnu dcerku a pracujeme na druhom mimi. Ako citam, nie vsetky ste spokojne so zdravotnou starostlivostou v Spain. Ja som asi z tych stastnejsich, co sa tehu a porodu tyka, tak uplne super.

kocurek
autor
2. bře 2007

mishita : Ahojky, ja ziji primo v madridu-blizko Puente de Toledo, Estadio de Calderón. VAldemoro znam, stravila jsme tam taky nejakou tu chvilku....

Co se tyce zdravotni pece, tak musim rict, ze s ni nejsem ve Spanelsku nijak spokojena.

ZAlozila jsme tema v REGIONECH: Maminky a tehulky ve Spanelsku, kde si budeme moci vymenovat konkretnejsi info. 🙂

doubek
2. bře 2007

AHOJ mate. Vitej tady. Kde zijes ve Sp? Ja si zatim taky nemuzu stezovat na zdravotnictvi tady. Takove lidstejsi mi prijde. 😉

kocurek
autor
2. bře 2007

doubek : ahoj, jak se dnes vede? pisla jsem ti par radku...

doubek
2. bře 2007

hned se jdu mrknout

mate
2. bře 2007

Ahoj doubek, vdaka za privitanie. Ja zijem takmer v BCN. Ma lekarsku starostlivost si ja naozaj nestazujem, vlastne na pediatrov ano, ale inak v pohode co sa tehu tykalo. Myslim, ze na SVK by to nebolo ani nahodou lepsie, neviem ako v Cechach

doubek
3. bře 2007

Ahoj Mate, s pediatrama zatim nemam zadnou zkusenost. Jake spatne zkusenosti jsi ziskala ty? 🙂 Jak je to tam u vas s jazykama. Protoze tady v Baskicku, konkretne je problem sehnat skolu, kde se vyucuje ve spanelstine. Vsechno v euskere. U vas je to myslim jeste horsi, ne? Jak mluvis s dcerou? Otec je Spanel?

mate
3. bře 2007

Mam pocit, ze to lekari cez SS beru prilis ako z rychlika, ak k tomu priratam, ze mam male babo, prve a bojim sa kazdeho soplika, kasla ci bolesti bruska... a jedina odpoved nasej pediatricky je ¨"pockajte tri dni, ak teplota neustupi pridete sa ukazat", pridem, pozrie a znova... ak sa nic nezmeni pridte vtedy a vtedy. Pripadaju mi ako absolutny odporcovia liekov. Nevravim, ze je spravne, aby sa clovek napchaval liekmi, ale niekedy to cakanie aj tak na konci znamena nejaky medikament. K tomu podmienky v praci, ked musim makat a nikoho netrapi, ze mala je chora a nema s nou kto byt. Neviem ci vies co myslim, ale stve ma, ze napriklad nerobia ziadne vysetrenie krvi ci mocu, aby sa rychlo nasla pricina problemov...

A k jazykom, moj manzel je Katalenec a s malou hovorim ja vylucne slovensky a ocko katalansky, medzi nami anglicky, takze toho ma chuda male dost. Nazaujimala som sa zatial o skoly, kde vyucuju len spanielsky, lebo manzel aj tak uprednostni katalancinu. A zatial je mala, teraz je druhy kurz v guarderii.

kocurek
autor
3. bře 2007

Holky holky, to vam nezavidim ani tem malinkym, ze museji zvladat tolik jazyku, ja budu rada, kdyz doma budeme mluvit jen cesky a spanelsky...... 🙂

doubek
4. bře 2007

My budeme doma taky mluvit jenom cesky a spanelsky. Ale rozciluje mne, ta euskera. Ja nechci, at si planta hlavu jeste s nejakou euskerou, kterou mluvi hrstka lidi a nekolik kilometru odsud jiz nerozumi nikdo. 😠

Ale u Mate, to je teda Babylon, to fakt taky nezavidim.
Mate, muzu se zeptat,na puvod tve prezdivky.
Co znamena druhy kurz? A jak to teda resi, kdyzmas malou nemocnou. Taky jsem uz o tom premyslela. 😉