Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

aruna
26. čer 2007

Ahojky kočky, sice jsem zatím těhulka v CR, ale vždy jsem hodně cestovala a pracovala v zahraničí a ted to vypadá, že kontrakt dostane manžel, a to na 3-5 let a nejspíš bude odjezd brzy, tak mne čeká minimálně "maminka v zahraničí".
Chtěla jsem se zeptat, je tu některá z vás na Blízkém východě či dále v Asii? My ted kvůli mimi odmítli naši milovanou Indii a Srí Lanku, ale ted se rýsuje Dubaj, a do toho bych asi šla, zdravotnictví je tam velmi dobré, jen děsně drahé 😢
Nemáte prosím některá zkušenosti s podobnými zeměmi, lékaři, a tak?
Děkuji moc a přeji krásný den

doubek
26. čer 2007

ahoj aruna- byt tebou, tak zalozim nove tema, sem moc holek nechodi. ☹

aruna
26. čer 2007

☹ škoda, ale díky... zkusím to, až bude jistější smlouva... 😉

doubek
26. čer 2007

hodne stesti

mishita
1. črc 2007

Ahojte, uzivate si tepleho vikendu, ze nic nepisete?? 🙂 Amalka zacala brat sirup Entera silicona na prdiky a je to zazrak, uz mi konecne neplace bolesti a je klidnejsi. Jen stale bojujeme s pravym prsem....snad se to zase brzo srovna. Ted prijela ceska babicka s dedou a uzivaji si bazenu a male.Za 3 tydny uz pojedem na Mallorcu tak se tesime. Co vy planujete na leto??

kocurek
autor
2. črc 2007

Ahoj holky,tak je stejne vedrop ted v CR,jako ve Spain. Tatinek nam odjel na mesic,ale za mesic uz zase bude zpet a pote pojedeme vsichni tri do Madridu 😅
Predstavte si,jak je to nase zlaticko chytre, kdysi jsme kojila z jednoho prsu a pak z druheho( nekdy), ale ted mu dam jedno a pokud mu zrovna mlicko nechutna, zacne nurcet a ja vim, ze chce druhe. Nekdy vypije dost a pak mu dam druhe, ale nekdy po chvilce chce to druhe....
☹ My meli v noci opet teplotu,poceni,prujem, ted uz vi, ze jsou to zoubky na 100°%, pry to trva 2-3 mesice, nez vylezou na povrch a ke vsemu je to dedicne. Ja pry mela zub uz ve 3. mesicich.

mishita
2. črc 2007

Tak to mas teda dobry, ja doufam,z e male vyrostou zuby co nejpozdeji a bude je mit zdravy po tatinkovi a ne po mne 😖 Pry na zoubky existujou vyborny homeopatika. Nevim ale jak se jmenuji. My porad zase trpime na prdiky ikdyz s tim sirupem je to lepsi. Musim valit kojit nez se mi milacek rozzuri... 🙂

kocurek
autor
2. črc 2007

Ja davam SAB SIMPLEX, coz je vyborne na prdiky. 🙂

mishita
2. črc 2007

To davala i moje segra a ptal ajsem s ena to tady v lekarne ale pod takovym nazvem tu nic nemaji. Davame Entero Silicona a pomaha ale uplne potizi nezbavi. jenze ona nase princezna odmita brkat takze toho vzduchu spolyka asi prilis. Je to takovy bily napoj s prichuti anyzu. Taky bereme homeopatika Colikind celkove proti colico del lactante ale na prdiky nam to taky moc nepomaha.

kocurek
autor
5. črc 2007

Hura, vedra polevila, ale je zatazeno, jen 22st, ale je to prima. 😝

Na prdiky se taky od pradavna pouzivala trubicka, ktera se strkala do zadecku, zkus to. ja to delam teplomerem, kdyz merim teplotu a prdiky jdou krasne ven. 🙂

mishita
5. črc 2007

Taky jsem o tom premyslela, dostala jsem od kamosky rektalni sondu, ale myslela jsem ze je to spis jen na zacpu. V nejhorsim pripade to vyzkousim. Jen nevim presne jak to pouzit, jak daleko zastrcit atd...
Vcera jsme kvuli kolice skoncili na pohotovosti, ale nastesti je mala v poradku a jen to jsou proste ti prdici, protoze skoro vubec nebrka po kojeni. Tak se ted snazime vic a nenechavam ji pit tak dlouho jak by sama chtela. Uvidime jestli to pomuze. Dnes byla pres den dobra, uvidime jaka bude noc....

johanka_
10. črc 2007

Ahoj holky 🙂 , zdravim vas ze Spanelska..Chci zeptat jaky byl pro vas porod(pokud jste rodily tady ve Span.)a jestli byl prirozeny-bez nastrihu,s moznosti vybrat si polohu, po porodu mimi na bricho a pupecnik se odstrihl az za dyl(kdyz dotepal), nebo klasicky lekarsky jak je to tady ve Spanelsku zvykem...popr. kdo byl v soukr.porodnici kolik za porod chteli???Ja bych moc rada rodila jako v r.2003 v Cechach=naprosto prirozene, jak jsem vys popsala..Vim jen o dvou porodnich domech ve Spanelsku Casa Migjorn nedaleko Barcelony a Acuario tady nedaleko v Beniarbeig(prov.Alicante), dneska jsme byli s manzelem juknout v Acuario, nadhera, vsechno podle nasich predstav, uplne jak Vrchlabi :o), ale kdyz nam dali cenik...no des, proste smula, chteji za parto natural 1.780,-Euro plus 800,-Euro za doktora u porodu a poporodni osetreni atd...Coz je fakt strasny..Ve statni porodnici bych nerada rodila..krom toho ta ktera je mi jakoze pridelena ma nejvetsi umrtnost novorozencu :o((( ☹ a nejvic cisaru...Ach jo..Mate nejakou radu kde rodit?Jak je to s jinymi soukr.porodnicemi?PORADTE PROSIM...Klidne i nekam dojedeme...ovsem ne stovky kilometru..:o(
Tesim se na odpoved..
Johanka

johanka_
10. črc 2007

Jeste mam malou otazecku...Vite nekdo holky prosim vas jak je to s porodnym? Mam narok na porodne v Cechach i kdyz porodim ve Spanelsku? Nebo mam narok aspon na neco tady ve Spain??

kocurek
autor
11. črc 2007

johanka_: ahoj, ohledne porodneho si to precti u nas, uz jsme toto tema probiraly nekolikrat, samozrejme mas narok na porodne i rodicovsky prispevek, co vse k tomu potrebujes najdes v nasi diskuzi

kocurek
autor
11. črc 2007

mishita : co se tyce prdiku a trubicky, tak ji zastrcis do zadecku jen na cm a sama uvidis, jak to pomaha. ja strkam teplomer, nekolikrat zasunu. samozrejme ne ten klasicky, aby nahodou nedoslo k prasknuti a poraneni. ☹
papa

Jo holky, tak mame jen 20 v CR, ale pristi tyden hlasi pro miminka a duchodce, aby se pripravili na vedra, az 35 st
t minimum, to je silene, jeste, ze budu v Jsenikach na chalupe 😨

rketka
11. črc 2007

my tu taky umirame vedrem, na ulici se da vylezt az v 7 vecer.

Johanko, opravdu si dej tu praci a procti tuto diskuzi, vse ohledne porodneho a prispevku tam najdes, nema smysl to tu opakovat. Jinak Mishita rodila soukrome, tak Ti muze poreferovat. Myslim ale, ze v kazdem meste mas soukromou nemocnici.
Ja a Doubek jsme rodily ve statni nemocnici a taky spokojenost. Ano byl to klasicky porod, ale jinak dobry v tom, ze rodis sama (samozrejme s manzelem)na porodnim pokoji, zadne boxy, jak tomu byva v CR, obcas te prijde zkontrolovat asistentka, takze docela soukromi. Co se tyce toho, jestli ti polozi dite na bricho, myslim, ze urcite, s pupecnikem a tak, to zalezi asi na situaci, personalu atd. Moje kolegyne z kurzu to vychytala vyborne, v porodnici byl ten den klid, malo porodu, mela to ok, manzel prestrihnul snuru, bylo to pry krasny. Ja rodila nakonec cisarem, ale melo to svuj patricnej duvod, opravdu vyckavali, nez mi ho udelali, takze nemam s timto zkusenost.

johanka_
11. črc 2007

Ahoj kocurku a rketko,
diky za odpoved...Zkusim to tu procist vsechno, ale co jsem zatim pochytila je to, ze pokud porodim tady ve Spanelsku, tak narok na porodne v Cechach nemam, pac jsem neporodila na uzemi CR, na rodicovsky narok mam pokud prihlasim mimi k trvalemu pobytu v Cechach...Je to tak?

kocurek: Tys prece rodila v Cechach vid?

A slysely jste o tom co odsouhlasil premier Zapatero?Ze kazda rodina con rezidencia legal adoptuje nebo porodi dite, dostane 2.500,-Euro porodne?Vztahuje se to teda akorad na ty co tu maji trvaly pobyt ze?Nestaci mi NIE a registrace na apadronamientu?
No zkusime tu projit statni porodnice, hlavne jinde nez v Denii..
Bydlite nekdo mezi Valencii a Alicante? Nebo jste vsechny kolem Madridu?

rketka: ktera statni porodnice to byla prosimte?
mishita: prosimte muzes mi pisnout Tvou zkusenost se soukr.porodnici??

Diky moc, mejte se krasne v ramci moznosti (je tu fakt desny horko)a detickam at je nic netrapi a jsou zdrave!
Izacek ma uz treti tyden zastydlou rymu, nemuze smrkat,nemuze dejchat je to des..

rketka
11. črc 2007

Narok na porodne i rodicovsky prispevek v CR mas, pokud tam mas Ty trvaly pobyt. Musis pouze diteti vyridit cesky rodny list (treba pres ambasadu v Madridu) a dodat potvrzeni ze Sp.(evropsky formular E411 stazitelny z internetu ze stranek ministerstva prace a socialnich veci), ze nepobiras nic ve Sp. To je vse, s tim dorazis na radnici v miste trvaleho bydliste v CR a je to.

Jsem z Granady, takze to mas trochu z ruky, ale verim, ze v Alicante to bude taky ok.

doubek
11. črc 2007

cauuuu holky, uz tady zase trochu zijeme 🙂
tak horka, joooo????? tak tady mame 18 stupnu. ale uz si zvykam. 😒 na patek hlasi 30.
johanka-jak pise rketka, v porodnici naprosta spokojenost. myslim, ze nebudou hlusi k tvym pozadavkum.

mishita
12. črc 2007

ahojte holky, uz jsem tu po delsi dobe taky.
Johanka- ja jsem rodila na kjlinic eprotoze mam pojisteni u Asisy a dela tam muj gynekolog. Strasne jsem si porod uzila a byl naprosto perfektni, ale k alternativnim metodam se asi moc nemaji. Berou to hodne jako na bezicim pase a jako samozrejmost ji hned s kapackou daji oxitocin na urychleni kontrakci a otvirani a taky epidural. Samozrejme kdybys ho nechtela tak ti ho nedaji ale asi by se dost divili. Jak jsem puvodne o epiduralu moc presvedcena nebyla, ale tim, z emi dali te oxitocin tak jsem najednou mela sileny stahy po 2 minutach a tak jsem si ho pichnout nechala.A naspesti me jeho efekt presel presne v momente kdy uz jsem byla otevrena na 10 takze finalni fazi jsem si uzila a mohla spolupracovat a poradne tlacit. Ptala jsem se predtim jestli mi hned daji miminko na bricho a ze pry zalezi na jeho stavu, ale mala mela APGAR 10 10 takze mi ji doktor hned dal kdyz videl ze je v pohode.Ale to uz mela pupecnik prestrizenej.Taky jsem se ptala ruzne na kurzech jestli je tu moznost sprchovani a skakani na balonu atd jako v CR a to bohuzel neni. Jen mi rikali ze ve statni nemocnici ve Fuenlabrada - pueblo de Madrid - jsou hodne nakloneni prirozenymu porodu a alternativnim metodam, ovsem do jake miry to uz nevim.
JInak ceny porodu na klinice nevim protoze mam to pojisteni.
A co se tyce porodnyho a prispevku, tak narok mas a ikdyby ti v CR na uradech tvrdili neco jinyho tak se nench odbyt a zadej si o konzultaci se sefem, protoze ho opravdu mas. Stalo se tak jedne zname ze se s nima musela hadat a dokonce i vyhrozovat, protoze ji tvrdili ze narok nema. diky tomu prisla o financni pomoc u 1. ditete, ale u druhyho se uz nedala. Tak hodne stesti jak s porodem tak s vyrizovanim byrokracie!!

kocurek
autor
12. črc 2007

rketka : ahojky, delali vam nejake problemy pri zarizovani krtin, meli jste je v kostele, vid? Ja jsem je zacala zarizovat atim, ze nejsme svoji to je o neco slozitejsi.....ale budou!!! 🙂

mishita
12. črc 2007

My planujeme krtiny az bude male rok tj. pristi cerven nebo zacatek cervence. Budem je delat tak pozde hlavne kvuli ceske rodine aby si s predstihem stihli koupit letenky za dobrou cenu a zaridit v praci dovolenou atd. A taky protoze prijede segra s deckama coz jsou 2 nezkrotni raubiri a ti s malym miminkem moc dohromady nejdou 🙂 Takze za rok uz s nima bude moct Amalka radit skoro taky 😵.Doufam, ze nebude problem s terminem na letni mesic tak jak to byva se svatbama...
Kocurek: kde budete krtit? V Cechach nebo ve Spanelsku?

rketka
12. črc 2007

vubec zadny problemy nam nedali, vyplnujes jeden papir, kde je kolonka, v jakem kostele byla svatba, tak tu jsme teda proskrtli a pak uz jsou tam jen obecne udaje - datumy narozeni a jmena ditete, rodicu a padrinos. Je teda pravda, ze jsme to delali v Almunecaru, to je mestecko u more, kde JC nejakou dobu bydlel a znal i kneze. Pak jsme sli na pohovor, spis teda prednasku do kostela s ostatnima rodicema, co chteli krtit tyden pred krtinama a tim to skoncilo. Krtili jsme na velikonocni nedeli, coz je pro krestany v podstate snad nejdulezitejsi den a nedelali nam zadne problemy a taky jsme krtili jen jeste s jednou holcickou, takze to bylo takove soukrome. Normalne tam krti jednou mesicne treba 20 deti najednou. No a ty vsichni, co byli s nama na te prednasce krtili v sobotu v pulnoci, na tu specialni velikonocni msi - vskriseni Krista, nikdo nechtel v nedeli, krom teda te jedne rodiny a nas, pripadalo mi sileny tahat dite v pulnoci do kostela.

Jinak musim rict, ze Laure bylo 10 mesicu, vazila 10 kg, taky s sebou mlela a ja myslela, ze uz mi upadnou ke konci ruce, pak jsem je mela namozeny. Takze bych mozna krtila driv, kdy se to mimi jeste moc nehybe a nevazi 😀 JC ji sice chvilema drzel, ale ona mela zrovna to obdobi totalniho zavislactvi na me (uvidite az to prijde) a porad ke me natahovala ruce a ja nechtela, aby tam spustila, tak jsem ji drzela.

kocurek
autor
12. črc 2007

Křtiny plánujeme v ČR, v ístě mého bydliště v Mariánském kostele, který je potnim místem, známým na celém světě. Tady taky jen vyplniš formulář, ale tím, že nejsme svoji, musím 2 týdny predem jít na nějaké posezení s farážem a zakmotra musí být člověk, který náš vztah podepře, byl křtěný a přišel k přijímání.... 🙂 budou presne za mesic...

doubek
12. črc 2007

my budeme taky krtit, v zari.

johanka_
12. črc 2007

Ahoj vsem,
mishita: moc Ti dekuju za obsahlou a vycerpavajici odpoved..Zkusim sestavit porodni plan a poptat se v ktere (statni) porodnici jsou ochotni se ho drzet 🙂
Jinak jsem zadavala e-mailem dotaz na prispevky a porodne na ambasadu v Madridu a pani me velice rychlou odpovedi odpalila at se informuju v CR..docela trapny..od ceho tam teda sedi?

Krtiny: holky vite co to je krest? Jaky ma vyznam?

doubek
13. črc 2007

johanka- ty to chces vedet, nebo nas zkousis?

mishita
13. črc 2007

Tak to se asi s malou pekne nadru kdyz ji budu krtit ve 14ti mesicich. Priznavam, ze ja krtim malou hlavne kbulimanzelovi a mistni tradici a zvykum. Kdyby melo byt po mym tak bych ji nekrtila. Vsak az bude vetsi at si sama rozhodne v co verit a jak se k tomu postavit. Ale kdyz jsem se jako nekrtena a neverici vdavala v kostele, podepsala jsem na arcibiskupstvi papir ze nebudu zabranovat manzelovi v krestanske vychove deti takze krtit budem. Snad to bude v pohode a treba bude v te dobe zavisla na tatinkovi🙂 Vcera jsme byli na ockovani, nechapu proc takovymu malymu miminku musi pichat 4 injekce, proc to nedaji do jedne nebo aspon do dvou! Takze dnes se ji spatne spi a je takova neklidna. Zatim zadnou jinou reakci nemela tak doufam, ze to probehne v klidu. Jak dlouho muzu jeste ocekavat reakci na ockovani?

kocurek
autor
13. črc 2007

mishita: ty jsi se mohla vdavat v kostele a byt nekrtena? tak to bylo jiste ve Spain. Zde by ses nemohla vdavat, vidim, co to je, kdyz chci krtiny a zatim nejsme svoji, ale budou!!!
😅
MY dostali reakci na vakcinu TBC skoro za 2 mesice a 3 tydny jsme s tim chodila, v te dobe nas meli naockovat HEXAVAKCINOU, coz je vakcina, kterou si rodic do r. 2007 musel hradit a stala 5000kc, ockovali nekolikrat, jako to delaji stale ve Spain, ale hexavakcina je super, nekolik veci najednou a preockovava se za mesic. Ted uz se dava povine zdarma kazdemu diteti.
🙂
HEXAVAKCINA: zaskrt, tetanus, drazdivy kasel, invazivni onemocneni vyvolane Haemophilem influenzae b
😉

rketka
13. črc 2007

Nam teda hexavakcinu tady na jihu dali. Tri davky, uz si nepamatuju ten rozestup, ale tusim, ze po dvou mesicich.
Pak nam v peti mesicich nabidli Prevenar, je to nepovinne placene ockovani proti urcitemu druhu meningitidy, v CR uz jsem na to taky videla reklamu. No dali jsme ji to, zafungovalo svedomi - co kdyby, pro sve dite vse (no marketing funguje dobre)..., ale ta cena 75 euro jedna davka je taky pekna, celkem jsou davky 4.

Mishita, to s tim krtenim, mam pocit, ze jsme to udelaly vetsinou vsechny jako ty, tedy kvuli manzelovi.

Kocurku, znam nekolik pripadu v CR, ze se brali v kostele a byl krten jen jeden, myslim, ze zalezi na farari a to i ohledne krtin, nekteri jsou benevolentni, jini ne. Podle toho taky vypada i obrad, byla jsem v CR na dvou svatbach v kostele, jedni verici celkem dost, druhy par neverici, jen nevesta byla krtena a to byl asi jedinej den, kdy byla za svuj zivot v kostele na msi, obrady byly diametralne odlisne, v druhem pripade byl temer civilni, ale hezky. Jinak mam pocit, ze tim, jak tady ve Sp. slabne sila nabozenstvi, tim vic se snazi byt cirkev vstricnejsi a zbytecne si neodrazovat nove "ovecky".