Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

kristynaw
22. lis 2006

ahojky,ja jsem v USA,ale nejsem tehulka zatim...

lucija76
23. lis 2006

Cauky, podobna diskuse uz tady byla,mrkni na temata - regiony - maminky a tehulky v zahranici 🙂 ale moc to tam nezilo co ja vim 😀
Jak dlouho jsi tehotna? nemas to v nastaveni...

kocurek
autor
23. lis 2006

Ahojky, jsem ve 24tt. Mam to stesti, ze jsem registrovana, jak v CR u gynekologa, tak tady ve Spanelsku a muzu tak srovnaval. Abych pravdu rekla, vubec se to neda srovnat...zlate ceske zdravotnictvi. a co ty, odkud jsi? pokud z CR, odkud????? 😉

kocurek
autor
23. lis 2006

Kristyno, neva, ze nejsi tehulka, clovek se rad poradi a pobavi s kazdym.papa

kocurek
autor
23. lis 2006

Nedavno jsme si koupila casopis NATIONAL GEOGRAFIC a k nemu pridavali DVD- CO VSE SE DEJE V MATERSKEM BRISKU . je to dokument 100min., kdy do tela maminky byla zabudovana kamera- od 1. tydne tehotenstvi po porod a vse je ve 3D, je to nadhera. Vrele doporucuji vsem!!!!! Je mozne videt, jak miminku chutna jidlo, ktere jite-jak se sklebi nebo naopakusmiva, jak reaguje na vas hlasek...proste vse.....je to casopis LISTOPAD.

alcav
24. lis 2006

Ahoj, tak ja ziju v Nemecku a pece o nastvajici maminku tu neni zas az tak spatna. Rekla bych, ze pristup ke mne je dobry, ovsem horsi jsou ty poplatky: 10 eur za kazde ctvrtleti + 100 eur za krevni testy(tripl test, toxoplasmosa, listeriosa)+ 25 eur za kazdy dalsi utz nad 3 hrazene pojistovnou + 7 eur za test na streptokoky v pochve tesne pred porodem. Takze to pekne naskakuje. A to jeste nevim, zda nebudeme platit za geneticky utz ve 20 tt. Pokud vim, tak ty testy jsou vetsinou v CR zdarma a utz asi taky, ze?
No jo, jiny kraj, jiny mrav.

kocurek
autor
24. lis 2006

Ahoj, v Cesku je to zdarma-i u soukromych lekaru, ve Spanelsku ve statnich je to taky zdrama, ale v soukromych platis ves. Pristup k pacientovi se vubec neda srovnat. Zvlast zde v Madridu jdes na ultrazvuk, vysledky neses lekari, ktery ma na tebe 6 min. takze si jen stacis sednout, zapise ti navstevu a jdesdomu. V CR te kompletne vysetri.....Je to stejne, jako s porodnym a materskymi pridavky. v CR mas vse, zde nic. Stat ti da jen 100EUR/rok, jako nejaky rodinny prispevek. Materska je zde jen 3 mesice....radeji pomlcim, neni jak v CR. Nastesti jsem se rozhodla rodit v CR.papa...

lucija76
24. lis 2006

Ahoj holky,taky prispeju svoji troskou do mlyna ;)) Ve Francii pristup doktoru docela OK,setkala jsem se jen s jednou velmi neprijemnou doktorkou,zbytek ujde. Dost mi vadi to behani mezi laboratori,odnaseni vysledku doktorce,to samy s ultrazvukem,docela se pri tom clovek nabeha 😉
Mam tady standardni pojisteni + pripojisteni, je pravda ze za kazdou navstevu gynekolozky platim 30eur,za krevni testy kazdy mesic 50-100eur,ale vse mi je posleze proplaceno pojistovnou,kdybych nemela to pripojisteni,proplaci se jen 70%,a od 6.mesice tehotenstvi 100%.
Ultrazvuky delaji jen 3 za celou dobu tehotenstvi,navsteva u doktora pouze 1x za mesic,s tim ze posledni dve navstevy posledni dva mesice uz to nedela ani moje doktorka ale lekar v porodnici.
Porodne nam spocitali asi 860eur,na materskou jako cizinka narok nemam(standardne se vyplaci taky pouhe 4 mesice),nejake rodinne pridavky dostaneme ve vysi asi 150e mesicne..Coz je smesny v porovnani kolik to dela v cechach,a hlavne kolik si za to clovek koupi tam a tady 🙂
Takze asi tak,myslim ze cesky system je v porovnani se zahranicim dost dobry,maminky cesky si vubec nemusi stezovat. Papa

petrask
26. lis 2006

Ahoj holky,
ja jsem v USA a jsem ve 13tydnu. Co se tyce zdravotnictvi tady tak moc nadsena nejsem. Bohuzel jako tehotnou me zadna pojistovna nepojisti. Vetsinou musim byt sest mesicu az jedn rok u pojistovny a pak otehotnet, coz mi pripada absurdni. Takze muj gynekolog mi navrhl plan 3000. To znamena, ze za tehotenske prohlidky u neho zaplatim 3000 dolaru a pak dalsi tri v nemocnici a to jen tehdy , kdyz bude vse v poradku. Pokud budou nejake komplikace tak to bude vic. V porodnici si Vas nechaji jednu noc a pak jedete domu.
Zkratka kdyz vse bude v poradku zaplatim "jen" 6000 dolaru.
V americe zadna materska neexistuje. A jestli neco tak to jen opravdu pro chude a to co matka na dite dostane se nazyva food stamps. Na tyto food stamps matka muze dostat napr jen urcitou znacku mleka atd. No proste nic moc. Je mi z toho tady na nic. Zlata ceska republika a ceske zdravotnictvi.
Co se tyce prohlidek u doktora tak chodim jedenkrat do mesice a v planu 3000 mam hrazeny jeden ultrazvuk.Pokud chci vic musim zaplatit.
Zatim pa

paula
26. lis 2006

ahoj Alcav, ja jsem taky v nemecku a platila jsem jen ty ctvrtletni poplatky (10e) a ultrazvuky. Teoreticky vse co je nutne plati pojistovna - takze kdyz ma treba lekar podezreni, ze neco neni v poradku, tak plati pojistovna i vic jak 3 utz. Ty krevni testy za ktere jsi zaplatila 100e by meli delat jen vylozene na tve prani. Ja odmitla.
Nez jsem si ale vse zjistila, tak me lekar taky pekne kasiroval. Myslela jsem, ze jsou ty utz nutne kazdou prohlidku a tak jsem kazdou prohlidku platila. Nechal me zaplatit i ty ktere by mela platit pojistovna a kdyz jsem se pak na to zpetne ptala, tak rekl, ze to bylo proto, ze me tisknul fotky. Teoreticky by se ale meli zeptat predem, jestli to chci, nebo ne.
Od te doby co to vim a utz odmitam je na me protivny a odbyva me a ted to doslo tak daleko, ze v 9.mesici uz tam nikdy nechci jit a chci si najit jineho doktora. Tak z toho mam docela stres, jestli me nekdo vezme.
Jinak mam ale se zdravotnictvim v Nemecku dobre zkusenosti - v nemocnici jsme byli na prohlidce por. oddeleni a je to tam na vysoke urovni, chodim na kurzy predporodni pripravy, ktere taky plati pojistovna a po porodu mam 8 tydnu narok na Hebamme (porodni baba) ktera bude dochazet ke me domu a radit s peci o dite a kojenim.
Takze kdyz to shrnu servis je v Nemecku hodne dobry, plati se jen za nadstandartni veci a pokud clovek nenarazi na debilniho doktora, jako ja, tak muze byt spokojeny.

Petrask: docela me sokuje, co pises o pomerech v usa! Musi to byt velka nervova zatez pro tebe jako tehotnou, ze to tolik stoji kdyz bude vse v poradku. Clovek se boji pomyslet, kolik by to stalo, kdyby nebylo vse v poradku!Moje sestrenice zije taky v usa ma uz 3 deti, ale je celou dobu nejak pojistena v Cesku. Treba by to pro tebe bylo taky reseni?

Kocourek: na jake urovni jsou porodnice ve Spanelsku? je to tam lepsi nez v CR? A chces rodit tam, nebo v Cechach?

kocurek
autor
26. lis 2006

Ahojky,
co se tyce zdravotnicvtvi vubec a porodnictvi, je to zde hruza!!!!! Po porodu jsi v nemocnici maximalne 2 dny a uz te zenou domu, pry je luzko stoji silene moc penez. Tady ve Spanelsku ma zdravotni pojisteni kazdy, i CIZINEC, i kdyz nepracuje, je to ze zakona, coz je dobre, ale pece otresna....skoda mluvit. V CR si sama platim ZDRAVOTNI pojisteni. Kamoska, ktera zde jiz porodila 2 deti, mi rekla, ze pokud vyridite CESKE OBCANSTVI ( i kdyz se dite narodilo mimo uzemi CR), tak si muzete vyzadat matersky prispevek v CR na dobu 4 let. Neni to moc, ale aspon neco-7.500 kc. Je k tomu zapotrebi jen rodny list v originale a prelozen do CR, obcanka a souhlas otce, nic vic. Zajit na urad a CR vse vyplaci zpetne. Ja sama si to budu vyrizovat. No, konec koncu, chci rodit v CR, takze dostanu i porodne. Co se tyce materske, tak asi ne, kdyz jsem delala zde ve Spanelsku. Uvidim, co reknou nase ceske urady.
Mam zname v Nemecku a tam je pry plno vypomoci, staci zajit na cizinecky urad. papa.

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
petrask
26. lis 2006

Ahoj Paula,
ja mam taky pojisteni v cesku, v pripade emergency, ale nehradi cokoliv co souvisi s tehotenstvim. No a jak jsem otehotnela tak jsem se chtela pojistit zde v USA , ale bohuzel zadna pojistovna jako tehotnou me nechce pojistit.
Byla bych moc rada, kdyby jsi mi napsala jaky druh pojisteni Tvoje sestrenice ma.

kivsy
27. lis 2006

Ahoj petrask a vsechny tehule.
Musim reagovat na to co napsala petrask co otehotnela v USA. Ja jsem taky tehotna a to ve 21 tydnu s prvnim miminkem 🙂 a musim rict, ze to v USA neni zase tak hrozny jak pise petrask. Co je tady totiz celkem neprijemne je to, ze jak popisujes, ty jsi otehotnela pred tim nez jsi mela pojisteni a to je velka chyba. Normalne tady je kazdy pojisteny a potom nema zadne problemy. Ja tu uz ziju 7 let a po celou dobu tu mam pojisteni, otehotnela jsem planovane a ted chodim na pravidelne mesicni prohlidky, testy a ultrazvuky. Za cele tehotenstvi a porod budu platit celkem $1000 a to je vse, zbytek plati pojistovna. Kazda pojistovna to tu ma jinak, ale priblizne stejny. Pokud jsi otehotnela neplanovane a nebyla jsi nejak pripravena co se tyce pojisteni, tak bych ti doporucovala jed rodit do cech.
S materskou je to tu trochu dost ubohy. Pracuju legalne a zamestnavatel mi bude platit vyplatu jen prvni 3 mesice po porodu, to je standart, pak musim zpet do prace, coz ja nechci a mam v planu byt aspon rok doma (manzel se o nas bude muset financne postarat). Takze radim, urcite financne je lepsi rodit v CR, v USA to bohuzel stoji $$$.

Ale co jsem slysela o porodnictvi v CR, tak se muzes taky pripravit na to, ze Dr. zadny v nemocnici zrovna nebude a budou te rodit sestricky.
Coz tady by se teda definitivne nestalo.

paula
27. lis 2006

ahojky!
Kocourku,muzes ve Spanelsku pobirat i ceskou materskou a dokonce muzes dostat i jednorazove porodne, ktere je ted myslim 17000kc, ale pozor, musis mit nahlaseny trvaly pobyt v Cesku. Takze jestli jsi se odhlasila a nahlasila ve Spanelsku, nic nedostanes.

Petrask: ja nevim presne, jake pojisteni sestrenice ma, vim jen, ze si to platila v cesku a byla pripojistena do ciziny. Je ale mozne, ze to vse co jsi platila ty platila taky. Slysela jsem od ni otresnou historku, ze se ji po porode udelala kyla a porodni asistentka se ji ptala, jestli ma zavolat doktora, coz by stalo penize, tak rekla ze ne a pak s tim mela jeste dlouho problemy. takze u jejich porodu ani zadny doktor nebyl. Ja s ni jsem ale malo v kontatku, naposledy jsem ji videla pred rokem. A taky na americky zdravotnictvi dost nadavala.

katze
27. lis 2006

NEMECKO
Ahoj holky, o vikendu jsem si delala tehot.test, je pozitivni. Ctvrtym rokem bydlim u pritele v Nemecku. Nejsme vziti, pracovni povoleni taky nemam, zdrav. pojisteni si platim v CR. A to je muj problem. Jak to ted pujde dal??? Na prvni prohlidku jdu za tyden ke svemu gynekologovi v CR. Ale kvuli kazde prohlidce nemuzu do Cech jezdit. S pritelem se asi budeme muset vzit,coz az nemuze byt hned. Nevite kdo zijete v Nemecku, na kolik tady prijde prohlidka, kdyz tu nejsem pojistena? A jak je to potom s materskou? Dostanu vubec neco? Na par tipu od vas jsem tu narazila, ze pokud dite dostane ceske obcanstvi, ze se pak muze pozadat o matersky prispevek v CR. Nevite nahodou nekdo jestli dite muze byt dvoji obcanstvi?
Vubec na nic nejsme pripraveni. Budeme s pritelem muset se do toho pustit a zacit zjistovat co a jak.
Kdybyste jeste nektera mela nejaky zkusenosti, byla bych vam vdecna.

paula
27. lis 2006

ahoj katze! s tim pojistenim je to blby, kdyby jste byli s pritelem vziti, muzes byt pojistena na nej. Prohlidka bez pojisteni stoji myslim 80e, ale ten udaj nezarucuji, myslim, ze jsem to nekde slysela, ale nevim to jiste. Materskou dostanes tam, kde jsi nahlasena. Takze pokud mas trvaly pobyt stale v CR, tak muzes dostat porodne a materskou ceskou. Pokud v nemecku, muzes si zazadat o davky tady. od 1.1.2007 ale bude platit novy zakon a davky budou nizsi a kratsi dobu ☹ . V tve situaci by asi bylo nejlepsi, kdyby jsi se na nejakou dobu vratila do Cech a chodila na prohlidky tam a taky tam porodila. Porod tady v porodnici, kdyby jsi mela platit sama by byl silene drahy..
Jo a nebo si tady muzes platit pojisteni sama. Ja se na to ptala, kdyz jsem jeste nebyla vdana. Ptala jsem se u pojistovny BKK a stalo by to kolem 130e mesicne. Pry jsou jine ale i levnejsi.. Ono by se ti to nakonec vyplatilo, protoze pak ti pojistovna proplati ty prohlidky, predporodni kurz a taky porod.
Nemas to fakt jednoduchy, preju hodne stesti pri rozhodovani. Kdybys mela jeste otazky, klidne me napis do IP.

andy29
27. lis 2006

Ahoj holky,
taky se musim pridat ke kivsy... Opravdu to tady (usa) neni tak hrozne jak pise petrask. Taky jsem mela pojisteni pres manzela predtim nez jsem otehotnela a nemame s tim vubec zadne problemy a skoro vse hradi pojistovna. Ale urcite to i tak bude na konci stat vic nez by to stalo v CR,ale s tim uz tu clovek tak nejak pocita.
btw Kivsy,ve kterem state jsi?

kivsy
27. lis 2006

Ahoj andy29,
ja jsem v MD kousek od Washington DC a ty? A v jakem jsi tydnu pokud jsi ted tehona?

andy29
27. lis 2006

Ahojky kivsy, ja jsem v MA kousek od Bostonu 🙂 Taky jsem ve 21tt podle ultrazvuku, tady mi to ukazuje podle posledni MS.

kocurek
autor
27. lis 2006

Ahoj Simono,v CR si platim pojisteni u VSEOBECNE ZDRAVOTNI POJISTOVNY. MESICNE TO DELA KOLEM 900,-KC, proste normalni pojisteni. Taky jsem pripojistena do zahranici, coz jsem si hradila na 5 let, jelikoz jsem delala v cestovnim ruchu, pro pripad, ze by se neco stalo na cestach. Ve Spanelsku jsem pojistena ze zakona, jak jsme psala, kazdy cizinec,i kdyz nedela, neodvadi zadne dane, ze zakona ma narok na STATNI ZDRAVOTNI OSETRENI-ktere je bezplatne.

kocurek
autor
27. lis 2006

PAulo, tim, tim, ze si platim pojisteni v CR, jsem tam automaticky prihlasena, i kdyz jsme kdysi byla odhlasena. Co se tyce porodneho 17.500 kc, tak jej dostane kazda osoba, ktera porodi dite na uzemi CR, at uz je to treba cizinec, ktery jen projizdi Ceskem. Pokud bych ale neporodila v CR, porodne nedostanu. Materskou muzu pobirat, i kdybych porodila ve Sapenslku, mam narok na metrskou CESKOU s tim, ze dite musi mit ceske obcanstvi, coz je jedina podminka. Takze holky, pokud vam stat, kde zijete neda ani vindru, a manzel neprotestuje, je dobre porodit kdekoli a pak jen vyridit zpetne ceske obcanstvi......

kocurek
autor
27. lis 2006

Katze, taky bych ti poradila, aby sis zaridila prohlidky v CR, neni to zase tak narocne, vzdhledem k tomu, ze pises, ze bydlis v Nemcku. JA jsem ve Spanelsku a zvladam to ok, jezdim co mesic a pul do CR na veskere vysetreni. I kdyz mi nejake delaji primo zde a pak jen prijedu s vysledky...ale ty to mas kousek. Hlavu vzhuru.pa

kivsy
27. lis 2006

andy29, zkoukni si Interni postu.

lucija76
27. lis 2006

Kocurku,to porodny se da vyridit i kdyz neporodis v cr,staci aby matka mela trvaly pobyt v cr a pak cesky rodny list pro dite.

kocurek
autor
27. lis 2006

Me bylo receno, ze veskere davky dostanu, ale porodne ne ☹ , pokud se male nenarodi na uzemi CR, coz je podminkou! Nastesti to v mem pripade nehrozi. 😉

lucija76
27. lis 2006

Ja to zjistovala pred casem,uz tady na to probehlo par diskuzi,zkus se podivat na: http://portal.mpsv.cz/ssp/obcane tam jsou vseobecne informace k vyplaceni porodneho,zkusim ti najit jeste presnejsi odkaz..

kocurek
autor
27. lis 2006

OK; dik.

kocurek
autor
27. lis 2006

Divala se na to, ale nikde nepisou, ze pokud porodis v cizine, ze ti daji porodne. Osobne jsme se na to ptala.

lucija76
27. lis 2006

No prave,proto po tom patram dal ;) ja na diskuzich narazila na maminy ktere ziji v zahranici a porodily v zahranici a na zaklade trvaleho pobytu v cr jim bylo porodne vyplaceno.Snad nekecaly 😀 Kazdopadne jsem mela jeden superodkaz kde to bylo napsano cerny na bilym,jenze ten se mi nejak vyparil. Nasla jsem jeste tohle: http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=1935211 tak jukni ;)