Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

ajulinka
5. bře 2007

Ahoj holky, jsem tady poprve a chtela bych reagovat na dotal katze, ze tu nejsi pojistena je spatny ale myslim si ze co se tyce prispevku v CR budes na tom mozna lepe. To je momentalne muj problem. Ja jsem v Nemecku pracovala i tady ziju, ale mam stale trvaly pobyt v CR. Jsem momentalne na materske s dvouletym synem a cekam druhe dite. A ppodle noveho zakona, protoze momentalne nedelam nema se mi z ceho vypocitat Elterngeld takze dostanu jenom pausal a ten cini 300 euro a to jen 1 rok, coz je podle meho smesne, V CR bych dostala vic a delsi dobu ale nevim jak to mam udelat a jestli bych mela narok, mohl by mi nekdo poradit, diky.

kocurek
autor
5. bře 2007

ajulinka " je to velice jednoduche, pokud mas trvaly pobyt v CR. Zpetne do 4 let mas narok si vyzadat o porodne. O rodicovsky prispevek si muzes zazadat kdykoli, ale pamatuj, cim pozdeji, tim min penez dostanes. Nevyplaci se zpetne. Potrebujes k tomu jen trvaly pobyt v CR (je jedno, kde zijes, ale nesmis byt odhlasena z CR) a dite musi mit ceske obcanstvi, coz znamena ¨zazadat si o ceske obcanstvi i pro deti a pak uz neni zadny problem, jen prinest dokumentaci, formulare EU vyplnene+ze v Nemecku nepobiras zadne pridavky nadeti, ani manzel. Trva to sice dele, ale stoji to za to. 😉
Jak jsem psala, puvodne mela rodit ve Spanelsku, tak jsme se na vse informovala, ale ze zdravotnich duvodu musela zustat v CR, takze ted to budu mit vse naopak, zde si vse vylitat a pak ve Spain taky.

andy29
5. bře 2007

kocurek, myslim, ze co se tyce porodneho tak ta lhuta do kdy si muzes zazadat je 1 rok. A rodicovsky prispevek se vyplaci 3 mesice zpetne.. 🙂 Alespon to jsou informace, ktere jsem pred par dny obdrzela z uradu..

kocurek
autor
5. bře 2007

andy29: me bylo receno na socilace, ze si o porodne muzu zazadat zpetne do 4 let ditete. Zazadat si muzu, jak ja, tak manzel. At uz jsem porodila kdekoli na svete, hlavne musim mit ceske obcanstvi, mit trvale bydliste v CR a dite taky ceske ob¨canstvi.
Rodicovsky se vyplaci 3 mesice zpetne, ale pokud si o nej zazadas hned po narozeni miminka. Pokud treba zazadas, kdys ma mimco 5 mesicu, tak ti jej vyplaci po dalsich 3 mesicich, ale uz ne zpetne, tedy nezaplati ti CR tech predeslych 5 mesicu, proste zaplati od data zazadani o RP. 🙂

andy29
5. bře 2007

kocurek: tady ti kopiruju mailik co mi prisel. Maji v tom asi pekny binec.. 😉

K žádosti o porodné je nutné předložit mimo občanský průkaz matky i rodný list dítěte (tzn. co nejdříve po porodu požádat konzulát o vystavení rodného listu dítěte). O dávku lze požádat do jednoho roku dítěte.

O dávku rodičovský příspěvek lze žádat nejdříve ode dne narození dítěte, pokud nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (od zaměstnavatele). Nárok na dávku lze uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně tzn. když se dítě narodí např. 26.2.2007 je nutné žádost podat nejpozději do 26.5.2007, aby jste nepřišla o nárok na dávku za měsíc únor. Pokud přijde žádost v červnu, vznikne nárok až od března, v červenci od dubna atd. K žádosti ode dne narození dítěte je nutné přiložit prohlášení žadatelky, že si nikde neuplatnila nárok na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu, že před porodem nebyla nikde zaměstnána a nebyla ani osobou samostatně výdělečně činnou.

Úplná řádně vyplněná žádost je vyřízena do 30 dnů ode dne jejího podání.

kocurek
autor
6. bře 2007

andy29 : tak to je zajimave, ja si to zjistovala osobne. No, pokud zpetne vyplati rodicak, tak to bude lepsi. 🙂

andy29
6. bře 2007

kocurek: bohuzel ja se osobne do CR nedostanu a tak jsem se musela spolehnout na emaily.. (ale ze to byla sila nez jsem se dopatrala adresy, kde mi byli schopni odpovedet na vsechny moje dotazy. 🙂 Uvidime jaka ted bude skutecnost az to vsechno budeme vyrizovat, treba nas pro jednou urady prijemne prekvapi.. 😉

natalia3
6. bře 2007

Ahoj zenske. Nejdriv Vas vsechny zdravim. Ja jsem byla v Cechach minuly tyden a taky jsem se byla uz informovat kvuli porodnemu. Zadost muzes podat do 1 roku ditete a potrebujes k tomu trvaly pobyt a pro dite musis vyridit ceske obcanstvi a rodny list. Vyridi to matrika tveho tvraleho pobytu a ta to zasila na nejaky urad v Brne, ktery je jenom jeden v CR, proto to trva asi 3 mesice, maji pry toho ted hodne. Tak cau a mejte se fajn... Nat

rketka
6. bře 2007

Je to presne tak, jak pise andy29. Viz ma osobni zkusenost - psala jsem o tom na predchazejici strance. Mala se narodila v cervnu, ja jsem zadost podavala v lednu, kdy dorazil cesky RL a rod. prispevek mi bude vyplacen od rijna. Diky nevedomosti uredniku jsem prisla o 4 mesice rodicovskeho prispevku, protoze se se mnou nechteli bavit, dokud jsem nemela cesky RL, pak se mi jen v lednu urednice omluvila, ze to nevedela. Napsala jsem na radnici stiznost, ze takto doplacim na spatnou informovanost uredniku a prichazim zbytecne o penize a vcera mi volala mamka, ze mi odpovedeli, ze oni uz bohuzel nic nemohou delat, protoze system jim to nepovoli a ze se muzu obratit na ministra, fakt dobry.

Takze andy, tebe alespon dobre informovali, mela jsi stesti.

ajulinka
6. bře 2007

Ahoj holky, tak dekuju za odpovedi, o porodne se nebojim o to jsem zadala uz pri prvnim diteti, ale na prvni dite jsem brala rodicovsky prispevek v nemecku a ten budu jeste brat a taky jsem se nekde docetla ze na rodicovsky prispevek mam narok tam kde jsem byla zamestnana, coz by bylo nemecko.Pouze v pripade ze tam bych nemela narok nebo tato davka neexistovala, pak bych si mohla zadat v CR. Ale jestli mi tady neco vystavi ze nic nepobiram kdyz narok mam a navic na prvni dite jeste pobiram ? Nevim. A materskou bych rada v Nemecku pobirala, protoze tu v CR urcite nedostanu. Nevim jestli se mam do toho poustet, pak nedostanu nic ani tady ani tam. Nevite jestli treba neexistuje nejaka poradna vCR se kterou bych mohla spolupracovat, neco jako pravnik nebo danova kancelar, ktera se na tohle specializuje. Protoze na urade se ptat nechci, vzdyt vite jak se tam ty urednice vyznaji.

mate
6. bře 2007

Ahojte 🙂
Doubek, mate ma volal brat ked nevedel vyslovit moje meno a uz mi to zostalo 🙂
Nasa mala je v skolke uz od 5-tich mesiacov, takze uz druhy rok. Ked je chora mame to naozaj pestre, lebo sme daleko aj od svokrovcov a tak riesime ako sa da, nastastie sa da... bud zostanem doma ja, alebo muz a sem tam robime na striedacku, ja robim len na polovicny uvazok, takze ked pride z roboty manzel ja letim na 5 hodin a tak podobne. Nikoho tu nepozname, tak ani nepremyslam nad nejakou opatrovatelkou. Pomahame si sami ako vieme, ale niekedy to nie je jednoduche. Hlavne teraz cez zimu, ked byvala casto chora. Musim si poklopat, od januara nic, chvalabohu 😅

doubek
7. bře 2007

Ahoj Mate, to je dost tvrdy tady s tema detma. My mame dedu a stryce , ale deda uz neni nejmladsi, takze asi na hlidani ne. Jak dlouho uz tady zijes?
Co pocasicko? Brzo uz to bude na plaz, ze jo? Tady bylo ted moc hezky, ale nejak se to pokazilo. 😎

kocurek
autor
7. bře 2007

Ahoj doubku a mate, tik vidim, ze se do doskuse primo ve Spanelsku moc nemate..no neva.....tak se vam musim pochlubit. Dnes bylonadherne pocasi.... bylo u nas v poledne kolem 22st, tak jsem se vydala k prehrade a tam se slunila....bronzu jsem moc nenabrala, ale sil a energie ze slunicka, to ano... 🙂 🙂

kocurek
autor
7. bře 2007

Je to vzdy skvele, kdyz ve Spain je skarede, v CR je nadherne a teplo a naopak.....tak snad si teploucka a slunicka zde jeste do porodu uziju...... 😉

doubek
7. bře 2007

Kocourku,moc se neslun, matrona rikala, ze je to v tehotenstvi nebezpecne, ze ti vylezou hnede fleky a tech se pak uz nezbavis. ☹
Tak ja ti udelam jeste vetsi radost. Tady dnes bylo jenom 10 stupnu, byla jsem v SS, ale hruza a des. Prijela jsem domu tak rozcilena z te cesty, protoze jsem skoro nevidela na cestu jak lilo a foukal vitr. Ted se zacalo dokonce blyskat. Ale uvidime, urcite se brzo udela kraasne. 🙂

skaredka
7. bře 2007

ahoj holy .. tak to jsem rada, ze ten rodny list muzu dolozit dodatecne. Mala se narodila pred tydnem a neco a ja tady volala na urady, ze potrebuju rodny list, abych ho mohla nechat prelozit a poslat to do cech a tady mi rekli, ze si muzu zazadat az 90 dni po narozeni .. docela sila 😒

kocurek
autor
8. bře 2007

skaredka : to ti nezavidim, 90 dnu je docela dlouha doba. NAstesti ve Spanelsku si pro nej muzes dojit osobne, vydaji ti jej na pockani do tydne.

skaredka
8. bře 2007

kocourek .. ja jeste zkusim dnes volat na jiny urad, snad neco vyridim .. taky ten RL potrebuju kvuli pojistovne, jinak mi malou nepojisti ..

kocurek
autor
8. bře 2007

skaredka: rodny list potrebujes na kazdy pad, pri kazdem vyrizovani jej budou potrebovat, ptaji se na nej a pak delaji zbytecne problemy, kdyz jej nemas, nekdy staci, abys o nej mela zazadano, teda potvrzeni. Informuj se, kazdy stat to ma jinak, teda dobu, kdy ti jej vystavi. A na uradech, to si uzijes, ja si vse zjistovala telefonicky a pote si to nechala pisemne vse potvrdit z kazdeho uradu...jinak pak prijdes a oni ti stejne reknou neco uplne jineho.... 🙂

monikita
10. bře 2007

ahoj holky pisi z canaru mam 7mes. holcicku a zajimam se o to porodne a ty prispevky nemam trvale bydliste v cr jelikoz ma matka me odhlasila asi pred 5 lety z jejiho bytu kde ma ted majitele,myslite ze bychom mely na neco narok tak jako tak?diky

mmmk
10. bře 2007

Monikita, myslim, ze urcite ne. Ten trvaly pobyt je bohuzel dost podstatny 😅 Navic v EU ma clovek trvaly pobyt jen jeden.

kocurek
autor
11. bře 2007

monikita : na porodne a rodicovske prispevky mas narok pouze v pripade, ze mas trvaly pobyt na uzemi CR, ale je mozne se zde opet prihlasit. 😉

mishita
16. bře 2007

Kocourek: nevis jak to je s tim formularem E411 - potvrzeni o tom ze nepobiram materskou tady? O to si zazada primo ta kancelar kde v CR podam zadost ne? Nebo kdyz bych to mela vyrizovat kde se to dela? Na SS nebo INEM? Budu tu pobirat materskou tech 16 tydnu pres SS protoze jsem ted na neschopence, ale pak by mi meli platit v CR ne? Protoze oboji zaraz mi asi nezaplati nebo ano?

kocurek
autor
21. bře 2007

12.3.07 ERIK

ahoj holky, tak uz mame miminko!!!!!!!!!!!!!

Porod byl velice rychly, bolestivy, ale uz to skoro ani necitim. V 21:00 jsme se je¨ste divala na TV a ve 23:00 uz byl Erik na svete. Bylo to dost zajimave, vyrazili jsme s nasima kolem devate a pak me monitorovali atd...a mamka rikala, ze uz rodim a sestra porad, ze ne, ze je jeste cas a pak najdednou mamka rekla, ze at me vezmou naporodni sal, nastesti me vzali a kdyz se na me podivala porodni sestra,m rekla, honem, honem, uz je cas a zacalo to. Nestacili me ani nastrihnout, ani zadnou uklidnujici injekci, prasek...prsoste uplne prirozeny porod sevsemi bolestmi, ale to nevadi, stiöji to za to...csiti uz ani necitim.

mishita
22. bře 2007

kocourek: Tak to ti moc gratuluju!!!!!!!!!Hlavne ze je vsechno v poradku a tu rychlost ti teda zavidim, to byl fakt fofr 🙂 Ja si jeste musim 2,5 mesice pockat, ale vsak se dockam. Tak si to hezky uzivej a sem tam napis jak pokracujes, co kojeni atd....

kocurek
autor
22. bře 2007

mishita: moc dekuji

anddy
28. bře 2007

Ahoj holky, ziji v UK a jsem ve 32tt. nema nektera zkusenost s porodem v UK? Docela se toho desim. A taky bych potrebovala vedet, jak je to s pasem pro prcka. Desi me to cekani na RL z matriky v cechach. Nebo da se to vyridit i bez nej? Rodim v kvetnu a v srpnu bych chtela jet ukazat mimi do cech. Jinak co se tyce pece v tehotenstvi, tak ta je tady v pohode. Chodis jednou za mesic k porodni asistentce, 2krat jsem byla na ultrazvuku a k doktorovi pokud nemas problemy tak nejdes. Ne ze by mi to vadilo. Vse mas zdarma. Ted pobiram materskou a tu budu brat jeste pul roku po narozeni mimi. Ale nevim co pak dal. Do prace urcite nepujdu. 😖

doubek
28. bře 2007

Ahoj Anddy: tak si potom vyrid pas UK, protoze mimi bude dve obcanstvi ne? Ja nebudu vyrizovat cesky pas. Bude mit jenom spanelsky, na co mit dva. 😉
Na ceske obcanstvi musis cekat a to UK bude mit automaticky, takze ten pas ziskas rychle.
To mas teda super,ze beres materskou.

balsiger
28. bře 2007

ahoj holky, muzu se k vam obcas pridat? Jmenuju se simona, je mi 25 a zijeme s manzou ve svycarsku nedaleko bernu. chtela jsem se zeptat, jestli tu je taky nekdo ze svycar???

vsechny zdravim

anddy
29. bře 2007

Ahoj Doubku, ten nas prcek bude mit obcanstvi ceske po rodicich. Ona totiz Anglie, Nemecko to ma tak, ze se nedava obcanstvi po zemi, kde se mimi narodi. Takze budu vyrizovat pas. Ambasada absolutne nespolupracuje. Docela me tady vydesil prispevek, ze muzu cekat na cesky rodny list ditete az pul roku. Ceske urady opravdu funguji jak maji. Premyslim, ze si potom pozadam o rodicovsky prispevek. Mam tam tvale bydliste a mimi bude mit, mozna 😀 , cesky rodny list.A taky mi vlastne skonci materska. Ale bojim se toho vyrizovani a te hnusne byrokracie. 😝
Co jinak jak se zije ve spanelach? Ted uz je tam urcite teplicko co?