Temperamentní dítě a já někdy na mrtvici

luthien.k
18. únor 2010

Milé maminky, zajímalo by mě, kolik nás tu je "od malých neposedů" do jednoho roku. V mém reálném okolí se totiž daleko častěji vyskytují děti, které jsou klidné, což se o našem dráčeti opravdu říct nedá, jeho životním heslem je nejpíš: neustále v pohybu!
Na každé prohlídce doktorka nezapomene poznamenat, že bychom ho měli zklidňovat (chování v klubíčku, povídání, zpívání - to ho fakt nebaví 😅 ), že je to divoch apod. Dodnes nedokáže spát bez zavinutí ručiček... Je mu 8,5 měsíce a už se sám s oporou postaví a vydrží tak klidně čtvrt hodiny i víc. Od půl roku se plazí, dnes už i leze, jako blesk. Všechno se mu hned okouká, pořád vyžaduje nové podněty. Obvykle když si připravuji jídlo (mažu chleba), ječí a ječí, to samé, když jsu přiložit do kotle, na záchod apod... A to ho nedávám do žádné ohrádky, je vždy poblíž ve ve volném prostoru.
Nemůžu s ním nikam jít (popovídat si s kamarádkou apod.), po 20 minutách je totálně zpruzený (i když má možnost se zabavit - hračky, mojí pozornost, prostor na lezení...). Včera jsem se vydeptaná vrátila z návštěvy jídelničky zdravé výživy, kde mají krásný dětský koutek - kamarádky stejně starý chlapeček celou dobu spokojeně prohlížel hračky apod. a náš blesk po 15 minutách ječel a ječel, sápal se mi po špaldovém kafíčku, šplhal se po mně, sápal se po kamarádky malém apod. Při oblékání a přebalování mívá úplně hysterické záchvaty... U toho se někdy tak vytočím, že na něj zakřičím a pak mě to mrzí 😔 (a stejně to nepomůže, spíš řve a vrtí se ještě víc).
Co ho celkem pěkně uklidní, je nošení v nosítku - ale venku samozřejmě, což je tady vzhledem ke sněhu a samým kopcům zase docela problém při mých 51 kg a jeho 8 kg... Kočárek tady nehrozí.
Co děláte s takovými dětičkami? Máte nějaké tipy na zabavení (a taky jak to přežít - já si říkám, že až bude samostatně a bezpečně chodit, že to bude lepší... nebo se mýlím?) Nějaké paci paci a podobné ho absolutně nezajímají. U toho musí být v klidu, že... 😅
Předem díky za reakce! Jinak poučování typu, že jsem matka, tak se mu přece musím věnovat a to ostatní vydržet - to samozřejmě vím a dělám. I mm říká, že to moc řeším, že mám být ráda, jaké máme šikovné a čilé dítě. Jenže on s ním doma celý den není...
Než jsem to dopsala, tak jsem nesčetněkrát vymýšlela, jak ho zabavit, abych to mohla docvakat...

momin
18. únor 2010

he ja znam jednu takovou holcicku ale te uz je rok a pul.... ji to nejak vekem nepreslo... 😎
Ale ve stejnem veku co sou tak sou zlaticka... Jenom my sme dabli... 😀

moravanka
18. únor 2010

taky mam pocit, ze jen ja mam takove zlobidlo. kamkoliv prijdu, tak vsechny deti sedi ukaznene v kocarku a divaji se kolem. a moje mala se stavi a skace tam.

betty2
18. únor 2010

luthien.k: musím říct, že máme asi dvojčata 😀 😀 náš Filip je téměř na chlup stejný... kromě návštěv, které miluje, ale že bych si s někým v klidu popovídala to nehrozí, protože ho nejvíc zajímají věci na stole v restauraci, takže neustále chytám, skleničky, prostírání, nádobí atd.

Abych pravdu řekla, zatím jsem moc nic nevymyslela jak na něj. Nejvíc nadšený je když mu ukazuji něco nového, venku za oknem, v bytě, hračky ho zajímají chvíli takže spíč se zabaví chvíli věcma jako je ovladač, telefon atd, ale to musím neustále "rvát" z pusiny... Ale je fakt, že tohle člověk nemůže dělat věčně, takže prostě, někdy ho nechám vztekat a ječet.

Jo a co se týká oblékání, divím se, že na nás nezavolali sociálku, protože má takové záchvaty, že dokud ho nikdo nevidí tak nevěří 😝 😝 Jedině co mě utěšuje je, že jsem četla, že takto aktivní a akční děti jsou nadprůměrně inteligentní a prostě potřebují spoustu podnětů, protože se potřebují co nejvíc rozvíjet... 😵

kadlecova.misa
18. únor 2010

ahoj K..., jsem "ráda" že takové živé , akční ditě nemám sama...u nás je taky pořád v pohybu, chce si hrát, s náma,pochopitelně že ne sama, to je nuda.. 😉 Tak se doma honime kolem sloupu,nejraději po kolenách, ječíme , stavíme a bouráme (z kostek) 100x komíny a věže..Co tak někoho navšívit? Malá se vždy strašně zklidní a je "úplně jiná" než doma.. 😉

sicinka
18. únor 2010

Ahoj Luthien a není to jen věkem? Já že moje klidné dítko, které se vydrželo dívat půl hodiny na kolotoč, se od objevení pohybu vpřed chová zcela jinak. Hračky ho nezajímají jediná. Vyhazuje knížky z knihovny, bere kocourovi misky (a občas i obsah, miluje ovladače, mobily..Na notebooku mi během vteřiny vyrval klavesy. Včera se postavil o lehátko PF a tlačil ho před sebou atd... Se mnou si hrát nechce jako blbnout zvedat ho bafat jo, ale ukázněně s hračkou ani nápad. Pořídila jsem si krásná říkadla a cvičení pro děti a vůbec nehrozí se prostě otočí a hybaj pryč. Ted používá všechny lidi jako stoupátko když Jsem si ho člověk položí tak řev, olbékání řev, vezmu mu kocourovi sušeny řev aatd... Já tedy doufám že se zase zklidní, že je to jen takové období neděste mě 🙂

luthien.k
autor
18. únor 2010

Betty, Tobík taky miluje návštěvy (když k nám někdo neokoukaný přijde), na každého se směje, dneska odpoledne ve městě byl ukázkovej a prodavačky i kamarádka, co jsme potkaly, jihly na potkání 😀 Ale jak se ten někdo okouká za 15 minut (nebo jsme i někde na návštěvě takhle dlouho), tak je to zase to stejné. V restauraci je to s ním taky nemožný, jak je tam omezenej v pohybu, tak to prostě vůbec nesnese. Kde jsou ty časy, kdy v létě jako malej prďolka spinkal v kočárku a my s ním hezky seděli venku na zahrádce... 😉
Nicméně na návštěvu k někomu vyrážíme každý týden, ke kámošce, kolegům z práce a tak, vždycky si dělám naději, že se aspoň tam zabaví, ale scénář, viz. výše, pořád stejný.
Sicinka, popsalas to taky dost přesně, jak to u nás vypadá - misky pryč, notebook mimo dosah, jinak všecko rabuje 😀 No a že jsme s mm pro něj šplahdlo? No že váháš 😉 Uvidíme, jestli je to jen období...

gabinaf
18. únor 2010

Ahoj holky,
přidávám se, ale já už mám prcka o něco staršího. TAky to byl jeden z těch, který všechno zvládli brzo, v 5,5 měsících válel sudy, v 6,5 se plazil, od 9 m do schodů a od 10m ze schodů (prdelkou napřed), stavění a obcházení od 9 m. chodit sám ale začal až ve 14ti m a pak objevil, že může běhat 😝 V kočáře mi vydržel tak do roka, ale musela jsem jezdit, zastavení nebylo povoleno 😅 od 18ti m nemáme ani kočár ani golfky, všude jsme pěšky. U nás je to tak, že živost neskončila, spíš naopak. Bydlíme taky mimo město, jezdím tam 2x denně, ráno (většinou cvičení, plavání, atd.), na spaní domů a odpoledne po jídle opět (v létě na hřiště, v zimě do herny atd.). Nevím, co to je jít s někým na kafe nebo si dát oběd, celou dobu jenom běhám a honím ho. Dle dr. je pouze velmi živý a chytrý a potřebuje podněty. Ale já jsem ztahaná jak kůň, nemám ani 5 minut pro sebe a nevidím, že to někdy v dohledné době skončí. Nemáme ani babičky nebo hlídání, jsem na to vlastně sama. Teď v zimě mám problém, že mi v tom sněhu ujde i např. 4 km na jedné procházce, a když zjistí, že jdeme domů, tak mi udělá hysterák, protože chce ještě.
Nevím, jestli tohle je povzbuzení 😅 ale já jsem si už tak nějak zvykla, večer padám na gauč a spím během 5 minut, ale zase si říkám, že to je lepší, než kdyby to byla buchta, kterou kde posadím, tam najdu 🙂

moravanka
18. únor 2010

gabinaf, jima me hruza, co na me jeste ceka. ale snad v roku me bude spat celou noc, ted se budi 2-3 v noci na mliko. jit cely den a jeste nespat v noci... normalne se mi sevrel zaludek.

momin
18. únor 2010

Ja si myslim ze u nas to teda urcite nebude obdobim. On je takovy vecne nespokojeny... 😀 kdyz byl malinky porad brecel,ted je taky hodne ubreceny,ale to uz je spis vztekani,kopani nohama,takove to rvani co ze sebe uplne tlaci.. 😎
Me to nahosou docela bavi,ze je tak akcni.... vlastne to vidim jako gabinaf 😉 aspon se ve svete neztrati ti nasi dablici...

sisi.v
18. únor 2010

já mám už holčičku větší, ale byla jsem na tom stejně jako vy - nechápala jsem, že jiná mimina můžou být i hodná a maminy si můžou vypít kafe bez toho, aby se jim dítě během 5ti minut nepřizabilo..ve 14ti měsících jsme kočár pomalu přestali potřebovat, protože buď chodila a když byla grogy, tak lezla po 4, ale sednout ani náhodou. na nákup do košíku??? ani v křeči, to si po 2 minutách stoupla a lezla po regálech... žádná forma zabavení nikdy nepomohla.

ale abych vás potěšila 🙂, teď je to u nás lepší, protože je větší, občas se dá zabavit mluvením o něčem zajímavém atd., ale akční je pořád a na zadek si sedne jen v autě do autosedačky, protože prostě musí - jinak nehrozí. nejvíc ji ovšem stále baví skákání gauč - křeslo, lezení na krb, běh po chodbách nebo šplh po zahradním altánu...jo, a akční je ve všem - pusu celý den nezavře, pořád se ptá na všechno, umí počítat a skládá si slova z písmen na tabuli - tak asi tak, prostě být s ní je chvílemi děs, protože nemám ani pět minut pro sebe. tak jsme zavedly cvičení v sokole, kurz tancování atd., protože se tam alespoň trochu utahá...

sparka
18. únor 2010

ahoj holky tak já se přidám mám 2,5 roku holčičku a ta je taky peknej ďábel až sem kolikrát na mrtvici ona chodi od 9 ti měsíců a od roka mluvi ve větách atd.. a bez plen sme taky od roka ale ona je fakt tak aktivní kdyby aspoň byla sama ale mám ještě jednu holčičku 9 měsíců a ta už chodi taky takže rodeo ale dá se to i když stále plne kojim tak se mi budí jednou na jídlo jinak kvůli zoubkym už jich máme 8 takže tak a taky jsem na vše sama a ti bydlíme v baráku takže práce i okolo manžel furt v práci a babičky 60 km a 100 km daleko kolikrát jsem na mrtvici ale zvládnu snímá všechno takže bych klidně šla do třetího jsou proste úžasný i když vlastně jiný ostatní maminky v okolí máj takový medvídky který jim dědek na kline to u nás fakt ani u jedny nehrozí ale aspoň ze vím ze v tom nejsem sama a buďme radi ze jsou takový a zdravý než aby sme byli nešťastný ze jen lezi no takže tak pevne nervy holciny sem v tom svama🙂

momin
19. únor 2010

ahoj holky.. dneska sme vstavali v 4:45 😀

kadlecova.misa
19. únor 2010

momim 😢 ...my zas Od 2 po pul 4 rano nespaly,jenom se ji nechtelo spat, otacela se,sedala si....a misto aby do hodnala rano,tak klasika..vstavacka pred 7.uff...hlavně že jsou zdraví, ne?? 😀 😀 😀

momin
19. únor 2010

On vetsinou vstava tak o pul6-6.. ale dneska to bylo extra brzo.... 😎 zase bude spat pres den 3x...
Jinak o nocich ani nemluvim.. jeste sme neprospali celou noc... 😎
Ale nedela to teda jako nelinka...ze by byl vyspany..on breci ze spani....

gabinaf
19. únor 2010

jsem na tom podobně jako sisi.v 😅
malej sice před nějakou dobou spal už celou noc (už má všechny zuby, tak ho to nebudí), ale teď se mi zase začal budit několikrát za noc, pokaždý, když se počůrá, tak brečí. Jediný, kdy se vyspím, je když má přes noc suchou plenu 🙂
u nás opravdu zabírá ho servat 🙂 utahat ho co nejvíc to jde a pak i líp spí. A já taky 😀

luthien.k
autor
19. únor 2010

mom, tak to je teda mazec, takový vstávání... No a u Míši to samé. My jsme byli v noci taky nevím kolikrát vzhůru, ale pokaždé to spravil dudlík nebo zastrčení vylezlých ručiček (nějak se nám to zavinování asi vymklo z rukou, protože bez toho fakt nespí, jen sebou mlátí, šmudlá se, ztrácí dudánka... ☹ )
No uklidňuje mě trochu už jen ten fakt, že v tom nejsme sami 🙂
Mimochodem, třeba u toho břebalování, jak to děláte? Já jsem asi moc měkká, takže nasazuju plínu, jak se dá, třeba i když je malej na čtyřech, protože mě prostě nebaví pořád poslouchat ten jekot. Manžel zase prosazuje, že prostě některý věci malej MUSÍ vydržet a respektovat (řev neřev), tak ho u přebalování drží násilím na zádech a nechá ho klidně vztekat, dokud ho nepřebalí... Jak jste na tom vy?

momin
19. únor 2010

luthein tak v tomhle bych se priklonila k tvemu manzelovi... 😉 maly se proste vzteka a rve. Nekdy kdyz mu durazne reknu at toho necha tak na me hodi takovy nevinny pohled a asi 5 vteriny je klid a to nekdy na zalepeni pasku staci... 😎
Ja sem to videla u kamaradky ktera ma ted rok a pul starou holcicku,ted ji nahani po byte a to brebalovani je opravdovy horor..tomu bych se rada vyhla.... 😅

moravanka
19. únor 2010

ja kdyz prebaluju, tak ji polozim na zada a strcim do ruky neco, co nezna. hrebinek, tubu od kremu atd. ona si to prohlizi a ja rychle vymenim plinku. ale musi to jit rychle, jinak mala za chvilinku tu vec zahodi a pretoci se. a nejhorsi, kdyz ma v plince naloz, vymenit plinku je fakt neco.

luthien.k
autor
19. únor 2010

Já mu taky vždycky dávám něco do rukou, ale ne vždy to zabere.
mom, asi máte s mm pravdu, asi by si člověk takové dítko neměl nechat přerůst přes hlavu... 😅

luccii
19. únor 2010

hmm tak prebalovani je u nas taky des bes 😀 v mziku je na kolinkach a utika, pokud to jde, kdyz je na prebalovaku, tak aspon trosku popoleze... ja to delam tak, ze bud ho zaujmu nejakou hrackou (tak na 5 s vetsinou) a nebo nandavam, kdyz kleci a pak ho otocim na zada a rychle to doopravim... ale od te doby co latkujeme, tak uz se spis snazim dat mu hodne zajimavou vec, nejradeji ma ruzne provazky a rychle rychle nandat plenu 😉

kadlecova.misa
19. únor 2010

ahoj Katko..ještě mě napadla jiná možnost.. 😀 co když jsou ti naše děti "normální"..to je my už jim prostě nestačíme?? 😀 😀 . Malou jsem měla ve 31letech, to je spíš pozdě než brzo, stavěli jsme si a rekonstruovali sami barák, jsme prostě už unavení a nestíháme..napadlo mě,že založim anketu,v kolikati jsme měli první ditě.. 😀 😝 😉

momin
19. únor 2010

Miso to nebude tim.. me je 22. Nic sme nestaveli ani nestavime... 😀 energie mam dost 😎 ale maleho stejne nestiham! 😀 dneska byl narocny den. Konecne sem ale uspela s pacipaci.. tekze muzu rict ze to konecne umime! v 11 mesicich... 😀
joo a podobne tema uz sem tady nekde videla.... 😅

sisi.v
19. únor 2010

misa - no už jsem si taky říkala, jestli to není tím věkem...já jí měla taky ve 30ti. narodit se mi ještě o 10 let déle, tak to bych asi nedala 😉.

momin
19. únor 2010
moravanka
19. únor 2010

ja mela julinku v 36, driv to proste nevyslo. ale nemyslim, ze bych citila ten vek, nekdy unavena jsem, hlavne kdyz ji lezly zuby a noci byly silene. spis je mi lito, ze nemuzem chodit treba po venku, kdyz mi v kocare cvici nebo na navstevy. ale az se otepli, tak snad bude lip. clovek kdyz musi, tak toho zvladne dost.
sestre je 31 a mimco zatim jeste nema, ze pozdeji.

kadlecova.misa
20. únor 2010

mom: my už taky konečně umíme paci paci, taky v 11 měsících..úspěch..s tím věkem jsem se nechtěla nikoho dotknout, byl to jen nápad. 😀 😝

moravanka
20. únor 2010

miso, vubec ses me nedotkla, neboj. 😉

simicak
20. únor 2010

Jee holky,vase deti mi uplne pripominaji kluka od me kamaradky. Od mala neposedi,jen beha,rve a dela bordel. Nemuze s nim do mesta,k doktorovi,do knihovny,na play group,ve skolce si na nej uz nekolikrat stezovali......ted bude mit 3 roky. Vsude ma ostudy s nim a je uplne vyrizena z neho. Hracky ho zacinai zajiimat az ted.
Ja jen muzu poradit,pockat az z toho vyrostou a jak budou vetsi,tak unavit na fotbale nebo nekde jinde,jestli to jde. Od te kamaradky nechce chodit ani ven na prochazky. tak nase prochakzy vypaadaji tak,ze moje holka jde a hraje si a on jde za nama a rve i 2 hodiny venku,rve v kocare,kdyz chodi......fakt s nim nejde nic delat.
Preji hodne energie 😉

momin
20. únor 2010

😀 😀 😀 simicak pomoooc.. to si me moc nepotesila..... 😎

veronika.h
17. čer 2010

Ahoj holky, nějak toto téma upadlo, to je škoda, ráda bych věděla, jak se dál vaše dětičky vyvíjejí a jestli je to už lepší. I já mám doma neposdného tygříka a občas si říkám, že brzo asi padnu a nevstanu, jak jsem z něj vyřízená 😝