Těžká životní situace. Prosím poradíte?

zakarin
23. led 2011

Ahoj, mám skoro pětiletého syna a nyní čekám druhé dítě. Po mateřské jsem se evidovala na pracovní úřad a usilovně hledala práci, ale protože jsem s dítětem sama, těžko se práce hledá, když jej nemá kdo hlídat. Pak se mi jen přece poštěstilo s tím, že se synem mi pomůže přítel, protože to mělo být v pekárně, takže tam jsou převážně odpolední, noční. Nastoupila jsem na dohodu na zkoušku a pak mi měli dát smlouvu, jenže jsem otěhotněla, takže už mě nevzali a i brigádně mě vystrnadili. Díky otěhotnění už mě nikdo nezaměstná, ale to bylo ještě málo, opustil mě i přítel, takže jsem zůstala na vše úplně sama. Ráda bych přijala jakékoli rady, tipy, kdo je v podobné situaci jako já, jak to finančně zvládnout a alespoň trochu se vysvobodit od tohoto trápení a stresů, že mi odeberou děti a já skončím na ulici. A jaká je nyní moje situace. Jsem na ÚP, už nepobírám podporu, mám příjem pouze ze sociálky příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě, sociální zrušili a plus alimenty na syna, ale tohle nestačí, teď jsem měla našetřeno něco z brigád, ale zásoba už se snížila. Jsem úplně na vše sama, nemám podporu ani od rodiny. Ještě jsem se dozvěděla, že já nemám nárok na volbu trvání rodičovské dovolené, takže devět měsíců budu pobírat 7600,- a pak po zbytek až do čtyř let věku dítěte jen 3800,- z toho se prostě žít nedá. Máte někdo rady, jak z tohoto ven? Už kvůli tomu nespím, jsem utrápená a tíží mě, že nemůžu synovi koupit ani blbou čokoládu. ☹

popelka.miri
23. led 2011

Jediiný, co mě ted napadá, že takových příběhů ted bude víc a víc...a to hlavně proto, že stát se o to postaral hlavně tím, že nám vzal sociál a ten nám ve většíně případů dorovnal právě to, co nás samoživitelky dělí od fin.krize až bídy!!!
Jediný, co tím tam nahoře dosáhnou je, že děti budou končit v děcáku a mámy asi pod mostem...ne každý má rodinu nebo známý, který mu můžou pomoct...viz. tvůj případ. Já si taky těžko najdu práci s třema malýma dětma a hlídání taky nemám. Ani brigádu nemůžu sehnat. Děsím se toho, co přijde až mi skončí rodičák a já v lednu půjdu na pracák...z čeho budeme žití!!! Vím, že můžeš jít ve tv situaci na sociálku a říct v jaké jsi nouzi a oni by ti měli okamžitě doplatit do hmotné nouze, kolik to je nevím. Říkala mi to sociální pracovnice u soudu. Ale moc to není. Nebo se zatím uchýlit do azylového domu pro matky s dětmi, tam ti určitě pomůžou i najít práci...Moje známá tam taky byla.

mamusa1611
23. led 2011

je to smutné..:( byli jsme na tom podobně,přítel nemohl ani za boha najít práci, žili jsme,vlastne přežívali od mateřské k mateřské...hrůza, sama mám strach,aby se to už nikdy nevrátilo...Ale my měli podporu od rodiny,a velkou...
Asi jediná rada, najdi si chlapa, který vás zaopatří.. Zní to asi divně,ale já bych to tak řešila,kdybych neměla fakt nikoho..
Přeju hodně štěstí!

paegaska
23. led 2011

@mamusa1611 Jako těhotná s dítětem si má najít chlapa, který ji finančně pomůže ?
Radu nevím, ale určitě zkus kontaktovat sociálku.

popelka.miri
23. led 2011

Jenže tím, že se bude za každou cenu lepit na chlapa a nejspíš ani nebude moc přemýšlet o tom, jestli je to ten správnej partner, tak se spíš dostane do začarovanýho kruhu...a taky se může stát, že ji to bude dávat sežrat, že nic nemá a on ji živí a ještě může takhle hezky rychle přijít o sebevědomí. Moje kamarádka má tři děti a nedělala nic jinýho, než se lepila na jednoho chlapa za druhým s tím, že se s ním bude mít líp...bohužel...jen narážela...nevyšlo ji nic...a jen proto, že s těmi chlapi byla ze špatného důvodu a nakonec byla absolutně nesamostatná. Hledat si chlapa za každou cenu je jako jít do pekla!!!!
Já bych se spíš spoléhala sama na sebe...takhle si můžu totiž vážit i sama sebe.

terkytka
23. led 2011

a co azylový dům? Nepíšeš, jak to máš bydlením, ale to je ideální pro takové případy jako jseš ty. Tam se dá vyžít celkem slušně. Na obranu státu - stát nenabírá peníze na poli donekonečna lopatou, pouze s nimi hospodaří a přerozděluje je. Když po něm budu chít, aby se o mě v těhotenství a s dětmi postaral, musím to mít od něj předplacené a tudíž mu dokážu, že mu to někdy zase vrátím. On mě dotoval 18 let školy, 25let zdravotnictví, např, já jsem pak jen 3 roky pracovala a už mě zase dotuje děti a v mém případě (podle vydělávané částky v 3 letech práce) nemalými částkami. takže tak. Do těžké životní situace se může dostat každý, chápu, ale i tak si myslím, že stát dělá v tomto případě maximum. Vemte si jiné evropské země, kde se peníze v mateřství pobírají např. max. 6 týdnů...

popelka.miri
23. led 2011

Což o to, na netu si vždycky najde nějakýho "chlapa", který ji bude chtít i těhotnou, ale co to je zač, o tom už nikdo moc nepřemýšlí... Jsou to např. ujetý chlápci, který vyloženě jedou po těhulkách, protože je vzrušujou sexuálně!!! I to se mý kamarádce stalo...mazal ji med kolem pusy a vzápětí mektal o jejích rostoucích prsech, hormonech a sexu. NECHUTNÝ!!! Nebo jsou to typy, který si něco dokazujou...a nemají na to. Takže já bych v její situaci opravdu známost nehledala, ale spíš bych se snažila domluvit na sociálce a tak.

mamusa1611
23. led 2011

@paegaska napsala jsem jen svůj názor... 😉

popelka.miri
23. led 2011

Fajn, když teda stát nemůže pomoct...tak by teda měl něco udělat s otcem dítěte a napálit mu pořádný alimenty a ne jen almužnu. Když matka a dítě je v evidentní krizový situaci, tak by to mělo mít tedy dopad i na otce...tady v tomhle státě totiž platí, že tatík jen plodí, pak si stanoví směšnou částku alimentů a jede vesele dál. A nezajímá ho ,jj jestli to stačí nebo ne, co bude s matkou a dítětem dál. Tohle jsou taky místní zákony!

veri28
23. led 2011

Zakarin a odkud jsi? a co tvy rodice, nepomuzou?

paegaska
23. led 2011

@mamusa1611 o.k., nechtěla jsem se tě dotknout, ale s novým partnerem nemusí přijít jen pozitiva, ale taky negativa a v situaci zakladatelky najít sponzora bez vlastních problémů by byl zázrak.
Ale jinak bych jí hodného chlapa nebo výhru ve sportce přála.

leeena_4
23. led 2011

To není dobrá situace, já bych zkusila nějakou organizaci pro matky v nouzy, třeba bílý kruh bezpečí, nevím. Každopádně si ale nemůžu odpoustit názor, že pokud bych byla sama, na pracáku, malým dítětěm, tak bych se tedy sakra chránila, pokud bych vedle sebe neměla pořádného partnera! o to víc si člověk musí dávat pozor, když už se jednou spálil. držím palce 😉

mamusa1611
23. led 2011

@paegaska v poho 🙂

martinka24
23. led 2011

Hodně těžká situace...asi bych opravdu vyhledala nějaký azylový dům, který je v nejbližším okolí a otcům dětí navýšila alimenty.jinak mě nic nenapadá, přeju hodně štěstí!

mairi
23. led 2011

Opravdu nejsi v lehké žiivotní situaci. Můžeš zkusit kontaktovat občasnkou poradnu, která by Ti mohla poradit s dávkami, bydlením, eventuelně by Ti měli doporučit jiné sociální služby či zařízení vhodné v Tvojí životní situaci (takto aleposň funguje občanská poradna v Jihočeském kraji, tyto služby jsou u nás anonymní; v okrese Nový Jičín by měla také nějaká fungovat, na netu jsem našla tyto kontaktní údaje: KONTAKTNÍ MÍSTO KOPŘIVNICE Štefánikova 1163, 742 21 Kopřivnice, budova MěÚ, místnost č.642, telefon 556 879 634PO: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
ÚT: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 (pro objednané)
KONTAKTNÍ MÍSTO NOVÝ JIČÍN Sokolovská 9, 741 01 Nový Jičín
ST: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
ČT: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 (pro objednané)
Jinak, až se narodí malá Anetka, tak bys určitě měla požadovat alimenty po jejím otci.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy, abys to vše zvládla!

popelka.miri
23. led 2011

...a rozhodně bych při určování alimentů na otce dítěte nebrala ohledy...on je na tebe taky nebral....tady jde sentiment stranou.

consti
23. led 2011

Nepíšeš nic o tom, že by ti bývalí partneři platili alimenty. Kolik na měsíc budeš tedy mít? Jaký platíš nájem? Spočítej si, kolik asi tak budeš potřebovat s dvěma dětma (jídlo, oblečení, nájem atd.) a pak také příjmy. Pokud z příjmů nezvládneš platit byt a živit děti, tak bych asi taky uvažovala o tom azylovém domě 😅. Pokud ti příjmy pokryjí náklady na bydlení a jídlo, zkusila bych nějak žít s tím, co budeš mít. Holt děti nebudou mít vše, ale lepší, jak v azylovém domě 😅 ...Nebo mě ještě napadá vzít na byt nějakou podnájemnici (pokud máš třeba byt 2+1), která ti pomůže tedy alespoň s nájmem. Nic jiného mě nenapadá...Držím pěsti. 😉

marecek4
23. led 2011

už jsem měla rozepsáno-tak jako @consti -radu s podnájemnicí,a další věc je,že po nějakou dobu máš nárok na výživné i pro sebe-jek dlouho to Ti určí soud,tak jako máš nárok na příspěvek i na výbavičku pro mimi-takže šupky dupky na sociálku a podat žaloby na určení výživného pro Tebe a dítě a nevím jak se jmenuje oficiálně to druhé,ale oni už si poradí,a pak operuj s tím co bude,pravda taky ještě záleží na tom,jestli Ti budou tátové platit pravidelně to co mají,ale to je už jiná otázka

peroli
23. led 2011

@zakarin jako první bych si asi na soud podala žádost o zvýšení výživného na syna a hned vzápětí žádost o určení výživného na druhé dítko (dokonce je i možnost uplatnit výživné i na sebe - na to se poptej - nejlíp na nějaké Péči o dítě)...
taky by možná nebylo od věci si to nechat vyplácet exekučně protože pak by se to s nimi táhlo jak "smrad" 😅 😀 a i kdyby změnili práci tak už to budou mít v záznamech a ty bys tak měla větší šanci že alimenty budeš dostávat a pravidelně...
potom (ale nevím jestli se to ještě dneska dělá) bych zašla na sociálku protože bys teoreticky měla mít nárok na jednorázovou podporu - kdysi to bylo možné uplatnit jednou za půl roku a dala se z toho koupit buď postýlka nebo kočárek, skříň nebo (v případě že ti ten byt patří) i lednička apod.. ale jak říkám, nevím jestli se tato dávka vyplácí ještě i dnes, chce to tam zajít a poptat se... nebo máš ještě možnost si najít v okolí bezplatnou právní (sociální) poradnu a tam jim svoji situaci nastínit a třeba nějak poradí 😉
jo a s tím jak tě vyhodili z té práce... nevím přesně jak jsi to měla ale nespadáš třeba ještě do té ochranné lhůty? kdyby se to totiž na tebe vztahovalo tak to bys pak měla i nárok na mateřskou těch 6 týdnů před porodem a 5 měsíců po porodu a tím pádem i nejspíš volbu rodičáku...
nebude to lehký ale chce si to prostě všechno pozjišťovat a vyběhat sama, protože na úřadech ti nikdo neporadí... se tam občas chovaj jak kdyby ti to dávali ze svýho.. 😠 😖
jsou to jen moje laické rady ale snad aspoň trošku pomůžou... držím pěstičky 😉 😵

aleachim
23. led 2011

Pár z vás se tu už stihlo rozohnit, že otcové neplatí nebo platí almužnu, ale nevšimla jsem si, že by @zakarin cokoliv o výživném zmiňovala. Takže jako bych jako 1. šla na sociálku a vyřídila alimenty na starší dítě (určitě by prošlo zvýšení, pokud jsou alimenty nízké) a zároveň výživné po dobu těhotenství (též na sociálce). V tvém případě by výživné pro tebe v době těhotenství (do porodu) neměl být problém. S výživným po porodu už si tak jistá nejsem. Nicméně, to už bys měla dostávat výživné i na mladší dítě. Podle toho, kolik bys od povedených tatínků dostala, by ses musela zařídit.

Jak holky psaly, nic nezmiňuješ o bydlení. Pokud máš nějaký slušný byt, tak vzít nějakou kamarádku do podnájmu (třeba by pomohla i s hlídáním). V krajní nouzi by to pak chtělo kontaktovat ten azylový dům.

V neposlední řadě bych možná zkusila kontaktovat babičky. Skutečnost, že jejich vnoučci strádají by je mohlo chytit a alespoň by mohli přinutit synky, starat se o své děti. Chápu, ale že tohle není jednoduché. Dále píšeš, že nemáš podporu od rodiny, možná je teď čas udělat něco pro to, aby se vztahy v rodině urovnaly (samozřejmě absolutně netuším, proč podporu nemáš☹). Držím palce, ať to zvládnete.

petamaskova
23. led 2011

@terkytka musím stebou souhlasit,jako čekat na to co mi dá nebo pro mě udělá stát je dost nezodpovědné.každý se může dostat do špatné situace ale taky jsou cesty které předcházejí těm špatným cestám.

zakarin
autor
23. led 2011

Všem děkuji za názory. Nejprve se ohradím na tady zmiňovanou skutečnost,že by si dávala více pozor. Jo tak vzhledem k tomu,jaký jsme měli krásný vztah by mě ani ve snu nenapadlo,že by mě opustil, na dítě jsou vždy dva. Neměl prostě žádný důvod mě opouštět a později to i přiznal. Věděl že antikoncepci neberu a to ze zdravotních důvodů a taky jsem otěhotněla dříve než zase vyplodili naši slavní zákonodarci tyto zákony co zase ubírají jen maminkám s dětma. Na babičky se bohužel obrátit nemůžu,z mé strany to po finanční stránce nemá taky lehké a z jeho strany nevím nejspíš bude mít jen jednu babičku,protože jeho odchodem malou o tu druhou babičku připravil. Ale to nebudu řešit. Bydlím v nájmu a je to garsonka,takže nepřipadá v úvahu si tady brát ještě dalšího podnájemníka. S tím vyživným na mě samou tak to nevím jestli bych nějak vybojovala,když jsme spolu nebyli manželé a ani jsme spolu nežili jako druh a družka. A řešit to dalším chlapem? To já nedokážu být s někým jen kvůli penězům bohužel a přesně jak už tady bylo zmíněno,kdo ví na koho bych narazila. A po tomto velkém zklamání nemám ani chut se do dalšího vztahu pouštět. A podpora a úřadu práce je pouze 5 měsíců,pak už nedávají nic.

popelka.miri
24. led 2011

Máš pravdu, myslíml, že chlapi ti zkomplikovali život už dost a jsi jen rozumná, když se jich ted budeš nějakou dobu stranit...a máš pravdu, na dítě jsou vždycky dva a co já vím, tak je logické, že musí nést taky oba dva pávní i finanční zodpovědnost. Já se taky neobracím na rodiče, radši si pomáhám sama jak to jde...jestlii ti tu někdo bude psát, žes mohla tušit, co se z něj vyklube atd...tak at se nejdřív každá koukne na sebe...když je někdo zamilovanej, tak je i zblblej, a o budoucnosti moc nepřemýšlí! Zkus si najít práci na doma, už jsem na něco narazila, je to sice otročina, ale přivydělat se na tom dá. Aspon do doby, než něco najdeš. Nevím to jistě, ale mám pocit, že bys mohla nějké výživné na sebe dostat...jelikož jsi ted odkázaná na mateřskou, ale nevím to jistě. Rozhodně ale zažádej o zvýšení alimentů. Držím palce a pevný nervy!

sylvka
24. led 2011

@zakarin ahoj,to je neskutečné jaký jsou chlapi parchanti ☹ bohužel jsem se o tom přesvědčila na vlastní kůži.jak píšeš o těch penězích,tak snad manžel bude platit alimenty,ne?píšeš že jste nežili jako druh a družka,ale chlapeček ho v rodném listě jako otce má,ne?já jsem zůstala sama na začátku prosince,s martínkem máme na živob. 5600 a to ještě díky mému dědovi,o kterého se chodí starat a on mi dává 1000kč.docela se to zatím dá.

popelka.miri
24. led 2011

sylka 5600??? a kde bydlíte?? to je moc málo na bydlení a jídlo.

aleachim
24. led 2011

@zakarin Existuje příspěvek na výživu a úhrad některých nákladů neprovdané matce, jehož smyslem je pomoci ženě v případech, kdy se otec dítěte nestará a matky by pak musela sama nést všechny náklady spojené s těhotentvím a porodem. Nemusíš být za něj provdaná a ani s ním žít, jediné, co vás spojuje je očekávané dítě, takže tvé obavy, že bys na to neměla nárok jsou zbytečné. Matce vzniká právo na příspěvek na úhradu její výživy po dobu 2 let+ přispívání na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Návrh můžeš podat již v době těhotenství (na sociálce by ti určitě pomohli). V návaznosti bys pak měla žádat o výživné na dítě (poté, co se narodí).

Pokud jde o ostatní, s tím těžko poradíme, neznáme rodinné ani jiné osobní poměry. Bude to asi trochu drsné, ale spíše než spoléhat na stát, bys měla pracovat na tom, abys zajistila výživné pro sebe a své děti od můžů, se kterými děti máš. Pak se podívala pro začátek po agentůrách, co nabýzejí práci na doma, roznášení letáků,.......... vím, že to nebude lehké, ale to v dnešní době není nic. Hodně štěstí!

popelka.miri
24. led 2011

Ta práce na doma, to je vyloženě korunová záežitost. Musíš u toho sedět ason 8 hod.denně, abys měla nějaký peníze. A roznášení letáků? to je 1000 kč měsíčně.

aleachim
24. led 2011

@popelka.miri a není tis. měsíčně lepší než nic? Když ke všemu přistoupí tímto, tak se nikam dál neposune. Stát ji prostě nic nedá. Na svou rodinu a zřejmě ani přátelé se obrátit nemůže. Takže má buď možnost, spoléhat na to, že jí dají něco navíc otcové dětí nebo se obrátit na soud. Ani jedno není jistota, že to vyřeší její problémy. No, ještě můžeme uspořádat sbírku 😉

peroli
24. led 2011

@zakarin životní minimum pro tvou rodinku bude po narození miminka 6080,- http://www.mpsv.cz/cs/875 když k tomu přičteš výživný na děti (plus případně i na sebe) tak myslím že bys to nějak zvládat mohla - i když samozřejmě lehký to nebude 😒 jen musíš nějak odsunout veškerý city vůči "tatínkům" a dát si do hlavy kalkulačku... zní to sice hnusně ale je to tak, teď jsou na prvním místě tvoje děti... taky jsem si tím prošla - bohužel 😒
a jak už jsem jednou psala určitě si nech zvednout výživný na první dítě, nech si ho určit na druhé a vyplácení si "pojisti" exekučně

peroli
24. led 2011

@popelka.miri souhlasím s @aleachim je to sice "jen" tisícovka ale třeba právě díky ní by mohla koupit malýmu tu blbou čokoládu... navíc ji to může pomoct i psychicky když se něčím zaměstná 😉

zakarin
autor
24. led 2011

děkuji moc za rady,tady na úřadech spadám zrovna pod paní,která má nesjpíše na práci odlakávat klienty než jim poradit jak nejlépe vyžít,takže je lepší,když tam přijdu s hotovou věcí. Jen nevím zda jít na sociálku ohledně toho co co tady radí aleachim a nebo jít na městský úřad? A co se týče přivýdělku,tak zrovna v našem městě jsem na žádné možnosti nenarazila. Roznášku letáků jsem chtěla zkusit,dokonce už jsem měla v ruce smlouvu,ale nakonec z toho nějak sešlo,přestali sem jezdit mi materiál vozit a dokonce jsem ráda,protože spousta lidí naletělo byl to nějaký podfuk,určitě každá korunka dobrá,ale zatím bez úspěchu,domácí práce jsou vše podfuky a takové ty kosmetické firmy avon,oriflame apod. tohle dělat nechci,protože to nemám komu nabízet abych z toho něco měla a je toho kolem už sposta.