Třezalka tečkovaná na úzkosti a mírné deprese

aneven
2. zář 2017

Zdravím všechny. Obracím se hlavně na ty, kteří se potýkají s psychickými problémy, ať už jde o úzkosti, deprese, panickou ataku nebo obsedantně kompulzivní poruchu. Zkoušel jste někdo na zmírnění vašich stavů fytoterapii? Zajímá mě především třezalka, našla jsem několik studií, které dokládají, že u lehčích stavů má prakticky stejné účinky jako syntetická antidepresiva (hlavně inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), zato ale s minimem vedlejších účinků. Já se dostávám z poruchy příjmu potravy a antidepresiva zatím úžívat nechci - jednak chci nechat pořádně zregenerovat játra a ledviny, kterým jsem dala drastickým hladověním dost zabrat a jednak dávám přednost spíše režimové léčbě a psychoterapii, AD chápu jako poslední záchranu, kdybych už zkrátka nemohla fungovat jinak...Děkuji za všechny vaše poznatky a zkušenosti.

ela90
2. zář 2017

Ahoj, já jsem si třezalka sbírala když jsem cítila přetížení v práci a potřebovala jsem "to mít víc na háku". Rozhodně se to nesnese s hormonální antikoncepci a větším množství sluníčka. Každopádně to mělo velmi pozitivní účinky. Asi po 14 dnech jsem se hodila do klidu. Pila jsem ji skoro přes celou zimu. Ale pro jistotu pokud bereš nějaké léky tak si projeď všechny přívalové letáky, ona může třeba zvyšovat účinnost nebo snižovat a to taky není dobře. No hlavně ať se ti stav brzy zlepší, já nejdříve taky fandím přírodní léčbě a až když není jiná cesta tak pak chemie.

aneven
autor
3. zář 2017

Děkuji za odpověď.

evitang
3. zář 2017

Ahoj. Taky jsem si prošla PPP. Třezalku jsem nezkoušela, protože jsem brala antikoncepci. Nakonec jsem musela skončit na AD, ale zkoušely jsme s terapeutkou taky L-Tryptophan. Na mě to bylo slabé, ale pokud ti třezalka nezabere, můžeš to taky zkusit. 🙂

rousse
3. zář 2017

Pozor na to, ne všem třezalka sedne dobře a je silně návyková, ale za zkoušku nic nedáte. Jinak ještě můžu doporučit kapky Passedan - i sestřenka i mamka s nima mají velmi dobré zkušenosti a je to rostlinného původu.

aneven
autor
3. zář 2017

@evitang Dekuju. A smim-li se ptat - pokud jde o AD jake jsi zaznamenala vedlejsi ucinky? S pribyvanim na vaze tak nejak pocitam, ale kdyz si clovek precte pribalovej letak, skoro se boji, ze umre. 😀

makky1310
3. zář 2017

Medunka ja taky proti stresu http://bylinkopedie.cz/medunka-lekarska/

hz
3. zář 2017

@aneven Ahoj, osobni zkusenost nemam, ale mam tu fajn knizku Bylinky pro deti a maminky, kde se o trezalce mimojine pise: "..je hlavni bylinou pri psychicke uzkost, neklidu, depresich, stresu, panice..... zabira po 10 dnech lecby, kombinuje se s nati dobromysli a vrbky uzkoliste..." dale tu v te knizce jsou recepty pro nalev (caj), trezalkovy odvar pro posileni nervu, zaludku, jater a 12terniku, pri nespavosti a bolestech hlavy. Trezalkova tintura pri nerv. slabosti.... ..
a dulezite: " ...trezalka je velmi ucinna, rozhodne neni bylinou pro bezne piti, ale jen pro kratkodobe. Nemela by se bez porady s lekarem uzivat s jinymi leky. Kontraindikaci e take tezka f. cukrovky a pylove alergie, velmi nizky tlak a nad. onemocnni...."
Treba ti to pomuze 🙂

irinka
3. zář 2017

Mám PP a třezalka mi moc nezabrala, pořád jsem si myslela, že to zvládnu bez AD, ale asi je nasadím, protože už mě nebaví bát se jít ven a tak...

aneven
autor
3. zář 2017

@irinka Zdravím a děkuji za odpověď. Já zkusím dát ještě svému tělu šanci, aby se dalo do kupy přirozeně. Taky nechci ještě zatěžovat játra, jak jsem psala, dala jsem jim zabrat, není to teda žádná krizovka, ale mám nějaké hodnoty zvýšené, tak bych ráda co nejméně chemie, dokud to půjde. Samozřejmě pokud by mě měla psychika nějak omezovat třeba v práci, tak zkrátka budu muset AD nasadit, nechci, aby mě moje nemoc invalidizovala, podle mě už pak z toho téměř není cesty zpět. S panikou mám také zkušenosti, ale jen ve velmi mírné formě. Například v obchoďáku, když je u pokladen narváno a já se ocitnu ve stísněném prostoru, tak se mi rozbuší srdce a udělá nevolno, ale zvládám to zatím ovládat a tyto situace obvykle ustojím, aniž bych po někom mrštila košík a zdrhala ven. :D Spíš mám teď starosti s určitou hypochondrií, bojím se až přehnaně o své zdraví, moc se pozoruju, strachuju se, že se neuzdravím...Ale jelikož jsem ještě na začátku cesty, tak je to do jistý míry normální, si myslím...Podle mě psychiatři dneska nasazujou léky tak nějak automaticky...a ne vždy je to podle mého názoru nezbytně nutné. Nicméně rozhodně antidepresiva nezavrhuji úplně, chápu, že jsou stavy a případy, kdy účinnější řešení bohužel není...

evitang
4. zář 2017

@aneven Nepřibrala jsem ani deko. Po jedněch jsem dokonce i hubla, ale to u nich není to podstatné, že? Když jsem brala SSRI, tak vedlejším účinkem ze začátku bylo, že jsem byla strašně naspeedovaná a hůř jsem se soustředila. Zkus to nejdřív bez, a pokud je budeš muset začít brát, tak je nikdy sama nevysazuj. Zkusila jsem a byl to fakt hnus.. 🙂

aneven
autor
5. zář 2017

@evitang Děkuju. Po těch, co mi předepsala současná psychiatrička, se v některých případech taky hubne, alespoň ze začátku užívání, protože to je často doprovázeno nevolnostmi, nechutenstvím a problémy se zažíváním...Což je teď to poslední, co bych potřebovala...Je mi jasné, že vysadit antidepresiva jen tak prostě nelze, dočetla jsem se na netu dost na to, abych to nezkoušela. Nárazové vysazení prý může vyvolávat příšerný stavy. Už kvůli tomu z toho mám fakt respekt...

irinka
5. zář 2017

@aneven Jansý, já to zkouším od února a je to horší než lepší, takže opravdu už chci sáhnout po lékách. Nemůžu se k tomu odhodlat, bojím se vedlejších účinků, ale prostě budu muset vydržet a pak doufám, že bude dobře 🙂 Přeji hodně sil!

aneven
autor
5. zář 2017

@irinka I já přeji hodně sil! Je to boj...Nejhorší je, že u psychických problémů se člověk občas setká s nepochopením okolí...Dost často se lidé domnívají, že se jedná jen o nedostatek vůle, doporučují: "jdi na procházku, najdi si nějaký koníček,přihlaš se na kurz hebrejštiny, začni běhat...", ale ono tohle vždycky nestačí...

normalnimatka
5. zář 2017

bacha na to,třezalka má taky hodně kontraindikací. pro spoustu lidí není vhodná....

aneven
autor
6. zář 2017

@normalnimatka @normalnimatka No právě...Co jsem si tak nastudovala, tak třezalka je v kontraindikaci prakticky se všemi léky a doplňky stravy, které nějak ovlivňují psychický stav a náladu...Navíc u citlivých jedinců může způsobit fotosenzibilizaci, pokud se budou vystavovat sluníčku...Obvykle se ta třezalka kombinuje třeba s kozlíkem lékařským, který má sedativní účinek, tam by to teda asi vadit nemělo...Nicméně je mi jasný, že něco si laicky ordinovat je vždycky tak trochu vabank, člověk si říká "vždyť jsou to jenom bylinky", ALE...V žádném případě se nesmí kombinovat antidepresivy, anxiolytiky jako je Lexaurin a zpětnými inhibitory serotoninu...No, zkusila jsem si koupit L-tryptofan forte, vyrábí to česká firma a má to podporovat kvalitní spánek a duševní pohodu...ovšem s třezalkou se to taky neslučuje...

dante_alighieri
6. zář 2017

Dobrá věc je taky tohle: http://www.jukl.cz/p/fyrosan-sisak-bajkalsky

Osobně bych se ale AD nebránila. Nejdůležitější je nenechat ty stavy rozjet! Já beru Trittico, jen 50 mg denně a pomáhá to dost. Je nenávykový a předepíše ho i obvoďák. Před dvěma měsíci jsem se rozhodla ho postupně vysadit, protože jsem se cítila silná, ale moje úzkosti se vystupňovaly, tak jsem opět nasadila. Radši si nebudu hrát na hrdinu, dokud to nejsem schopná zvládnout sama. Při tom ale zároveň chodím k psycholožce a nepočítám s tím, že bych AD brala celý život. Jo a nárazový vysazení: jestli tím myslíš to, že ze dne na den přestaneš brát, tak to je opravdu blbý. Ale pokud třeba jedeš někam na víkend a zapomeneš prášky doma, nic moc se nestane. To je má zkušenost i lidí kolem mě.

Více než AD se bojím tý třezalky. 😀 Jsi po ní fotosenzitivní a nefunguje ti antikoncepce - platí to i pro Postinor! Právě kvůli tomu, že se pravidelně bojím toho, že se nám s přítelem i přes všechny opatření stane nehoda a já budu muset jet pro Postinor, mi třezalka nesmí přes práh! 🙂

aneven
autor
6. zář 2017

@dante_alighieri Jojo, s antikoncepci se taky nesmi...je to sila, clovek by to vubec nevedel...trezalka se doporucuje i na ledviny a procisteni mocoveho ustroji...Holky si pak v dobre vire nasadi trezalkove caje na zanet mocaku a prusvih je na svete. 😀 Ja do te trezalky nakonec nejdu, sice ted antinu neberu, ostatne byla by prakticky bezpredmetna, pac kvuli te anorexii jsem uz 5 mesicu bez menses...to holt jeste potrva, nez se to upravi...Jojo, zensky, radim vsem, nikdy neblbnete s dietama, mnohem prospesnejsi je mit se rada za vsech oklnosti...a par kilo navic (nemluvim tu o nejake morbidni obezite) je pro zdravi mnohem mene nebezpecne nez podvyziva a kachexie...muzete mi to verit. Ted mam pekny bobky, abych se z toho vykresala bez nasledku, navic to rozesira i vztahy v rodine, nestoji to proste za to...Ale bohuzel, tyhle zkusenosti jsou neprenosny, kdo nezazil, nepochopi. Bohuzel sj kazdej mysli, ze jeho se to netyka, ze by to nikdy nenechal dojit tak daleko, ze ma vsechno pod kontrolou..

irinka
6. zář 2017

@aneven Jojo, je to tak, někdy si připadám jak kdybych si vymýšlela :( ale naštěstí mám skvělého manžela a rodinu, tak už "jen" tím je to o něco snažší 🙂

aneven
autor
7. zář 2017

@irinka Bez podpory a pomoci blízkých by se to zvládnout nedalo. Díky bohu za ně!!! Jsem si toho plně vědoma a jsem za ně nesmírně vděčná. Je mi líto těch, kteří nemají nikoho, kdo by jim podal pomocnou ruku a když už není možné plně člověka potýkajícího se s duševními nesnázemi pochopit, alespoň jej neodsuzoval a nabízel mu útěchu...