Trilingvní rodina. Jste ve stejné situaci?

sariss
10. čer 2011

Ahoj vsem, je tu nekdo ve stejne situaci jako my - tzn trilingvni rodina? Ja jsem Ceska, pritel Nemec a zijeme v Belgii takze mala ma kolem sebe 3 jazyky. cestinu, nemcinu a francouzstinu. Doma mluvime francouzsky, protoze ja bohuzel neumim nemecky a muj pritel zas cesky. Rikam si jak to mala zvladne a budu rada kdys se podelite o podobnou zkusenost...

pai
16. čer 2011

Ahojky,
můj manžel je Holanďan, mluvíme spolu francouzsky (žili jsme taky v Belgii, teď v ČR), já na děti česky, on holandsky. Takže taky pěkný "blázinec". Ta starší holandsky rozumí, ale odpovídá česky, protože manžel jí rozumí, možná bohužel☹. Francouzštinu si chceme zachovat, máme vazby a kontakty na Francii, možná zase budeme žít v zahraničí, atd. Taky jsem zvědavá, jak se s tím děti popasují - když budou chtít rozumět, co si povídáme, budou muset...🙂
Říká se, že někdy to naskočí naráz - takže to bych ráda pro tu holandštinu i francouzštinu.
Jinak česky mluví výborně, čistě, už pěkně říká i "r".
A ten menší - uvidíme, asi to bude podobné...
Někdy mám taky pochybnosti, jestli toho není moc, kdybychom třeba tu francouzštinu vypustili, tak by se to usnadnilo, ale my jsme takhle zvyklí, tak to nechceme měnit. 😎

sariss
autor
8. lis 2011

@pai ahoj,az ted vidim zes reagovala-dik 🙂 nikdo se neozyval tak jsem se prestala koukat,asi je tu rodin s 3 jazyky malo,no v Belgii to tak vzacne neni vzhledem k mnozstvi cizincu,ale ty jazyk.kombinace jsou fakt pokazdy jiny,neznam nikoho kdo by to mel jak my 🙂
a vy spolu mluvite FR? A ty umis NL? Nase mala bude muset umey vsechny 3jazyky pac my si s pritelem navzajem nerozumime. Ja teda jemu jo,ale ne vsechno, on cesky umi par slov. Taky bych chtela jit zit do CR na naky cas a pak do DE ale nak je to desne slozity to stehovani a hlane mnenit praci...

yellowbanna
8. lis 2011

ahoj, pridavam se k trilingvnim rodinam 🙂 Manzel je Ital, zijeme v Italii, ale mluvime spolu anglicky - potkali jsme se v Irsku, ja italsky neumela a uz nam to zustalo. Ja italsky rozumim a pod natlakem se i domluvim 😉, ale doma ji nepouzivam. Muj muz cesky dost rozumi, ale nemluvi. Na syna mluvim cesky, muj muz italsky. Tonik zatim nemluvi, ale stoprocentne reaguje na oba jazyky a uz jsme si i overili, ze rozumi i anglictine, i kdyz ji nepouzivame na nej, ale jen mezi sebou. Casem taky uvazujeme o presunu do CR...

juju
12. lis 2011

@sariss neboj takych rodin je vela / my sme 3jazycny ale maly je v kontakte s 5timi jazykmi. Ja na neho SK, manzel, prostredie, jasle NL, my dvaja doma ANJ, mal spanielsku opatrovatelku a vela spanielsky hovoriacej rodiny a od januara bude chodit do FR jasiel. Pocitam, ze zacne rozpravat okolo 3 rokov a netrapi ma to. Ked bude mat 20 a bude hovorit vsetkymi jazykmi ani si nespomenie, kedy zacal rozpravat 😉 Bola som v kontakze s prof. Stefanikom z FiF UK BA a hovoril, ze detom jazyky nevadia ale musia byt dodrzane 2 pravidla: rodicia hovoria na dieta v jeho rodnom jazyku a ten jeden jazyk uplantuju na neho vzdy a vsade

sariss
autor
15. lis 2011

Ahoj holky, duo za reakce🙂 obcas je to ale drina, ze?🙂

yellowbanna
15. lis 2011

@sariss obcas je docela na hlavu se uhlidat a opravdu mluvit na maleho jen cesky, myslim ted v pritomnosti dalsich osob, co cesky neumeji. Ted uz jsem se vic otrkala a tak si s tim delam mensi hlavu, zase ale jak Tonik roste, je vic situaci, kdy bych chtela a potrebovala, aby rozumeli i ostatni. Nekdy to neresim, nekdy to po ceske verzi zopakuju v italstine pro "publikum", ale idealni to asi neni...jak to resite vy?

chadia
11. led 2012

Ahoj, já jsem češka, manželuv rodny jazyk je činština, společně mlulvíme anglicky (žijeme v čechach). Ted se nam narodilo miminko(je mu 1 měsíc) a řešíme podobnou situaci. Já na malého mluvím už teď výhradně česky, ale chci aby se malý naučil i čínsky, to se mu bude hodit. Manžel to zatím fláká a hovoří na mimčo anglicky, snažím se ho napomínat aby se rozhovořil čínsky.... Moc ráda slyším zkušenosti jiných rodin...

sariss
autor
29. led 2013

@chadia Ahoj, tak my uz jsme ted o kus dal nez kdyz jsem zakladala tuhle diskuzi, male jsou 2 roky a zacala mluvit celkem brzo, na to ze ma 3 jazyky z cehoz 2 opravdu paralelne (FR vsude kolem a v jeslickach a CS se mnou, DE je zatim nejslabsi na mluveni ale rozumi tez vsechno) zacala mluvit ve slovnich spojenich v srpnu, tzn 2 mesic epred 2mi narozeninami, dneska uz mluvi v jednoduchych vetach. Ja se ale striktne drzim cestiny a i pred lidmi co nerozumi mluvim cesky a pak to prelozim. Vim ze to casem takto dal nepujde ale dokud je malinka proste mluvim cesky chci aby se to naucila a manzel dela to same. Je fakt uzasny videt jak to dite to vnima prirozene, na me ona nemecky nepromluvi 🙂 na manzela obcas cesky kdyz to nemecky neumi rict a je ted apravda ze urcite veci rika jen francouzsky, to ji pak rekneme to slovo v nasme jazyce ona ho zopakuje a umi 🙂 Takze doporucuju vysvetlit manzelovi ze se ted musi "kousnout" a proste mluvit cinsky i kdyz to treba neni nejpohodlnejsi, jinak to maly nebude umet a casem do cinstiny neprejde...zas ale je pravda ze to jde pak snaz kdyz je mimco vetsi a uz reaguje, jde si s nim hrat...my treba od narozeni zpivali oba dva male, kazdy ve svem jazyce a dneska on aty pisnicky umi aniz bychom ji to ucili, proste je slysela tolikrat ze je umi, z ceskych Hali Beli, Holka Modrooka, travick azelena, prsi prse, Kocka leze dirou.., celou uli Hali beli od odtatnich tak sloku ale stejne je to podle me super! Tak preju hodne trpelivosti...stoji to za to!

sariss
autor
29. led 2013

@chadia Je az te dvidim z evas prispevek je z minuleho ledna...takze se omlouvam. Jak to zvladate?

kaja2016
28. kvě 2018

Zkusila bych tu diskuzi obnovit. Je tu nekdo, kdo ma triligvni batole? Jak vam to jde a jak to mate nastaveny? Zijeme v CR, u nas doma se mluvi cesky, manzel obcas svym jazykem, tchyne prez leto svym jazykem (stejny co manzel). Ja jsem sama bilingvni (cestina, anglictina) a zacala jsem ted ve dvou letech mluvit na dite mluvit anglicky, s cimz jsem chtela puvodne pockat, ale zvlada to dobre a pomalu se rozmlouva i anglicky. Jinak se budeme presouvat do anglicky mluvici zeme. Nekdo na pokec?