Učitelka - miminko nebo praxe?

klarkakrejcova
25. čer 2012

Ahojte, je mezi vámi někdo, kdo je na tom stejně? Dokončila jsem vysokou školu a budu nastupovat jako učitelka prvního stupně...Chci si udělat nějakou dobu praxe (aspoň rok), ale na konci toho roku praxe už mi bude 25...Mám strach, že čím později se začneme snažit o mimčo, tím hůř to půjde... 😢
Tak se chci zeptat, jestli tu je někdo na vzájemnou podporu 🙂

terinda
25. čer 2012

@klarkakrejcova přikláním se k praxi, ať máš pak mít z čeho mateřskou 😉
A 25 není žádný vysoký věk, naopak.

naomi6
25. čer 2012

Ahoj, jsem učitelka a z vlastní zkušenosti ti doporučuji jít nejprve pár let učit. Rok mi přijde dost málo. Učila jsem 4 roky a pak šla na mateřskou a myslím, že to je tak akorát. Za ten rok jsme ještě nestihla všechno pobrat. Navíc třídnictví jsem dostala až po tom prvním roce učení a to je teprve mazec 😉 Myslím si, že ti nic neuteče, jsi hodně mladá. Já měla dcerku ve 27 letech a nepřijdu si nějak stará 😉. Takže držím palce a ať se v práci daří......

mmiirrkkaa
27. čer 2012

Rozhodni se dle vlastní intuice. Já učila před mateřskou 3 roky. Ale o dítěti jsem předtím neuvažovala. Postupně jsem si říkala, že mít mimčo by nebylo špatné, ale že schci dovést třídu až k maturitě..."nakopla" mě až kolegyně - ta taky říkala, jak čekala na tohle a pak na tamto no a děti mít nemůže. Kdyby to řešila dřív, prý by se s tím ještě něco dělat dalo... Takže jestli chceš mimčo, s chutí do toho. (Navíc čím déle člověk učí, tím horší je vybrat jméno - skoro každé máš spojené s nějakým exotem 🙂

renat2
27. čer 2012

Ahoj, já jsem měla výhodu, že jsem byla na částečný úvazek zaměstnaná už při studu na VŠ - takže poslední rok školy (kdy jsem měla už jen státnice a DP) jsem otěhotněla a tak nějak to vyšlo.
Kdybych neučila během studia, asi bych se rozhodla spíš pro praxi, aspoň rok, dva....ale musíš podle sebe, jak to cítíš.
Toužit po miminku a být někde jen z důvodu "abych si něco splnila" je taky na dvě věci.

Držím palce, ať to dopadne jak to dopadne 🙂

Já se teď naopak rozhoduji, kdy druhé, od srpna nastupuji zpět do práce a mám třídnictví (6. třída) - druhé bychom chtěli, už bylo v plánu, ale nabídka pak přišla nečekaně a docela vhod.
(a teď uvažuji, že bych i ty šesťáčky chtěla dovést do deváté třídy....ale kdo ví, jak to dopadne 🙂

terezet
29. čer 2012

Ahoj, jsem taky učitelka, mám za sebou teda už čtyři roky praxe, ale spolužačky, které plánovaly a měly děti dřív, tak v pohodě počkaly 2 roky (než ve škole dostaly smlouvu na dobu neurčitou, ať mají jisté místo a mateřskou), a s miminkem neměly problém... Věk vyloženě není kontraindikace, každé těhotenství je risk, ale jsi celkem mladá, tak bych zatím rok, dva neřešila... Spíš se na to dívám, že bys měla pracovat, ať máš mateřskou, praxe dnes ve školství není vůbec to hlavní, znám kolegyně, které hledají práci po 10 letech praxe a na druhou stranu takové, které ji najdou i bez praxe. Přeju hodně štěstí🙂

petrakm
29. čer 2012

@klarkakrejcova
Ahoj,jestli jdes hned po skole do sve 1. Práce a nepůjdes za nikoho jako zaskok,tak
Ze zakona automaticky mas smlouvu na dobu neurčitou!!!takhle to teda bylo ještě nedávno..?pokud chces mimco,tak bych to neresila nejakym dlouhým
Pobytem ve skole..se naucis az az😀bud to v sobe mas nebo ne,to se neda naučit..deti jsou proste detmi a v dnesni dobe dooost jiny 😒 takze nástup,získas super smlouvu a pak uz konej.jak to budes cítit🙂Možna té to chytne a možna taky budes chtit utéct🙂

jituliiii
30. čer 2012

@petrakm no ti si nejsem tak jista....i kdyznastupuje clovek sam za sebe, tudiz za nikoho, reditel ti muze dat (nevim jestli dva roky?) smlouvu na dobu na urcitou a pote teprve na dobu neurcitou🙂 ale zase je tu obklidka, ze vlawstne muze davat na dobu urcitou porad - v pripade, ze nebude smlouvu prodluzovat, ael bude zacinat jakoby novou....zalezi na rediteli....

jituliiii
30. čer 2012

jinak ja si nejprve chtela udelat praxi a ted cekame miminko - po petilete praxi, ale pokud si to udelas obracene, tak to taky nicemu nevadi.....pokud se na mimi citis, tak proc ne🙂))

rennu
30. čer 2012

já po škole taky nastoupila a učila jsem necelých 5 let, první dítko se mi narodilo v 29letech a v pohodě, ale taky jsem chtěla se svojí třídou dojít až do devítky a byla to moc fajn banda dětí, nelituju 😉 ale je fakt, že jak píše @mmiirrkkaa tak výběr jména a dohady, to byl mazec 😀 sice u nás jsme si nechali říct, co čekáme a u kluka bylo více méně jasno, že zachováme rodovou linii - ale bránila jsem se statečně a probírala jména a řešil s kdekým a to bylo a co třeba Alešek? Jéééžíííš, ten chodil do 7.A, to by lsííígr, v žádným případě a tak no 😀 každé jméno bylo s někým spjaté....

petrakm
30. čer 2012

@jituliiii Ja jsem to tak měla,jako absolvent mne museli předložit smlouvu na dobu neurčitou..jenže uz je to par let..asi 8 😲 je pravdu,ze jsem
O teto skutecnosti vedela a očekávala ji,taky jsem hned o tom mluvila..pochybuji,ze kdyby to bylo jinak,ze by mi zamestnavatel ve svem zajmu chtel dat tak vyhodnou smlouvu 😀 bylo to ze zakona,žádná předešlá smlouva na dobu určitou,aby se ukázalo..tu jsem ano získala u jiného zaměstnavatele a po roce mi ji změnil na dobu neurcitou..záleží jak si pádnější spis s vedením do oka..takze bych se pidila,jakej to stou smlouvou,třeba takovy benefit je stále,jen se o tom nevi..
@klarkakrejcova

jituliiii
30. čer 2012

rennu: haha, tak presne tak to mam...Vzdycky se mi libilo jmeno Edita....capla jsem do tridy jednu silenou holcinu Editu a proste neeeee!! a muzi se to jmeno libi😀 Ale nepremluvi me ani nahodou😀D

klarkakrejcova
autor
12. črc 2012

Holky děkuju moc za reakce...
Dneska opravdu nemusím dostat smlouvu na neurčito, zase asi nějak stupidně změnili zákon, a teď prý dokonce můžu dostat až 3x na 3 roky na dobu určitou... Což mi přijde jako totální teror... Ale jsem zatím asi pevně rozhodnutá jít učit. Dostala jsem místo jako třídní 3. třídy a děti se jevily jako docela fajn, tak uvidíme, co se mi z nich vyklube 😀
Jinak s vedením by snad neměl být problém, protože se jedná o školu, kam jsem sama chodila a většina z kolegů mě učila 🙂 Ale zase mě znají, mají ke mně vztah a dávají mi najevo, že mi chtějí po začátku pomoct... A pokud příští rok otevřou dvě první třídy, tak bych tam prý mohla mít místo na stálo, takže budu asi moc moc moc doufat 🙂

luciilui
4. led 2016

Já bych ráda obnovila tuto diskuzi-holky učitelky, podělíte se o zkušenosti, jak jste to měly vy? 🙂)

loafeer
4. led 2016

Já nejsem sice učitelka, ale zdravotní sestra a doporučuju jednoznačně praxi....Jednak kvůli zkušenostem, druhak kvůli mateřské a do třetice to v životopise nebude vypadat, že jsi bez praxe, po x letech na RD uplně nepoužitelná...

andelka
20. led 2016

Rozhodně praxi. Nejsem učitelka ( trochu jo,mám k Mgr.pedagog.minimum), a po škole jsem se rozhodla pro miminko. Jenže tehdy byla krize,2009. Teď po RD bojuju s malou sebedůvěrou a absencí slušné praxe. Tehdy se to rozhodnutí nabízelo,teď je situace na trhu práce lepší. Kdybych mohla radit, tak aspoň 2 roky praxe by to chtělo.