Úklid v nenáviděném domě

hathor86
4. srp 2017

Ahojte holky,

potřebuju poradit a podpořit, jestli to máte taky tak... Koupili jsme před 8 lety dům. Je po nezdařilé rekonstrukci, a já se tam nerada vracím! A ještě míň mě tam baví uklízet! Nikdy jsem nebyla taková ta precizní uklízečka co každý den litá s prachovkou, ale tohle je extrémní. Už mě nebaví uklízet vůbec nic! Nesnáším mytí nádobí, když nemám svůj vysněný dřez. Bydlím prakticky na stavbě! A tak to mám ve všem!!! Paradoxně mi nevadí uklízet na dovolené nebo u známých, kde mají krásnou kuchyň!

Máme skoro 5-mesiční holčičku, mám 3 děti a u toho pracuju! Takže mám i málo času. v nefunkční domácnosti se mi fakt špatně uklízí a ještě to trvá dlouho... Znáte některá ten pocit, že byste tak ráda uklidila, ale máte bloky, když nemáte po čem toužíte??

katgatoo
4. srp 2017

Mě se zdá, že řešíš kraviny. Představ si, že někdo nemá ani dům ani ty děti. Taky žiju na stavbě s tříměsíční holčičkou, nastěhovali jsme se měsíc před porodem. Nemáme ani skříně, v oknech máme prostěradlo místo závěsu a spíme na zemi. No a co, raduj se z dětí a kašli na bordel. Bordel v bytě - šťastné dítě 😉

petrasipkova1
4. srp 2017

Neznám,ale napadá mě jediné to,udělejte si to tak,abyste byla spokojená !

zuzineckah
4. srp 2017

nešlo by občas zavolat paní na úklid? Když ti to tam dá do pucu, pak to udržování nemusí tak bolet...
taky mám barák, tři děti a pracuji, jednou týdně paní přijde a je to pro mě velká pomoc👍

victress
4. srp 2017

když ten dům tak nenávidíte, tak ho neprodáte a nepřestěhujete se jinam, kde vám to bude víc vyhovovat? však v tom domě nemusíte bydlet do smrti....taky jsem si představovala, že budu bydlet v krásné luxusní novostavbě, ale bydlím v domě po rekonstrukci, kde ještě zdaleka není vše hotovo, nějaký čas jsme taky bydleli "na stavbě" i s dětmi, ale mám na to krásné vzpomínky, aspoň bylo dobrodrůžo, nemám svůj vysněný dřez, mám střešní okna, která jsem NIKDY nechtěla, ale jsem tady šťastná, protože mám manžela a dvě krásné zdravé děti....materiální vymoženosti nejsou všechno, věřte tomu, že vysněný dřez není to, co vás udělá šťastnou.....

volfici
4. srp 2017

Ahoj, trochu tě chápu, my před čtyřmi lety koupili dům, ale už při koupi jsme věděli, že budeme kompletně rekonstruovat. Ne že by dům byl neobyvatelný, ale chtěli jsme všechno předělat podle sebe. Půl roku jsme bydleli v jednom pokoji, bez koupelny (zahradní sprcha to jistila), bez kuchyně.... Vím jaké to je, tohle provizorium, věci nejsou na svém místě, pořád se jen něco přenáší, stěhuje.
Proč si dům nepředěláte podle sebe? Pomalu, postupně, podle možností? Navrhni si kuchyň, nemusí být z kuchyňského studia za statisíce, typové skříňky se dají poskládat dohromady v hobby marketech, případný jeden, dva atypy ti vyrobí truhlář...

jade85
4. srp 2017

@hathor86 Tak trochu ti rozumim, ono uklizet v dome, kde je vsechno krasny, novy a cisty je o necem jinym, nez udrzovat v aspon relativnim poradku barak, ktery je napul rozestaveny. Mam to tak taky (i kdyz my teda mame prizemi, kde bydlime, hezky a uz skoro hotovy, kdyz pominu par detailu jako zadne ulozne prostory, stare dvere a hnusnej koberec v chodbe). Jestli bydlis na stavbe, tak predpokladam, ze rekonstrukce jeste jede, takze mas pred sebou aspon nadeji, ze to bude lepsi?

Detaily typu vysneny drez bych neresila, spis se divim, ze se 3 detmi jste si neporidili mycku? Neni to zas takova investice navic a ten cas a neporadek, co to usetri, je k nezaplaceni.

zuzineckah
4. srp 2017

@jade85 jj, taky bych se vyprdla na dřez a radši koupila myčku, to je už dnes samozřejmost a vůbec si neumím představit, že bych po každom jídle měla sklízet po 5 lidech v ruce🙈
Zakladatelko, ta nezdařilá rekonstrukce to si myslela jak? Jakože jste koupili dům po ní a teď ho dáváte dokupy? Nebo jste rekonstruovali vy a něco se skonilo?

blahova_andrea
4. srp 2017

@zuzineckah já to pochopila tak, že někdo dělal reko a pak prodával a oni to koupili tak, že je to obyvatelné, je škoda to likvidovat, nebo už na to nejsou finance, ale prostě to není tak, jak by si přáli. jsou věci, které se dají řešit relativně snadno a nemusí to stát miliony 🙂 my stavíme, bydlíme už přes rok u přítelových rodičů, nemáme kuchyni, jsme závislý na tchýni, která je teda zlatá, ale je fakt, že na myčku se těším šíleně, protože já myčka po zbytek života být nechci 😀 na staveniště se budeme stěhovat snad na podzim a bude mi úplně jedno, že spousta věcí nebude, že budeme žít v krabicích, že nebudou mít věci své místo a budu je mockrát přeskládávat. pro mě je ten hlavní pocit to, že jsem doma, že je to naše, že tam mám muže a děti a už nikoho jiného, když to řeknu blbě 😅 už jsem ve stádiu, kdy je mi úplně jedno jaký tam bude dřez nebo barva podlahy. hlavně ať je to funkční a ať už jsme tam 🙂

krtcice
4. srp 2017

Chápu tě ani nevíš jak. Bydleli jsme v bytě kterej byl naprosto šílenej, malej, špatně řešenej (malé 2+1 ve stylu nudle). Nevešel se tam ani pořádnej gauč a skříně. Hrozný. Nebylo kam dát ani oblečení, furt bordel, okna se umyly a za 2 dny byly zvenku černý (barák je u kruháče na mezinárodní trase). Já to tam nenáviděla a uklízela jsem jen to nejnutnější. Partner prskal že se mi nechce uklízet a tak ale mě to nešlo překonat. Ono taky jak uklízet když není kam. Od dubna bydlíme jinde, byt krásnej, větší, koupili jsme komplet novej obývák, v neděli jedem pro nové vestavěné skříně do chodby, je tu prostor, byt vzdušnej, paráda a uklízím hned s chutí. A partner uznal že na úklid fakt líná nejsem 😉

dante_alighieri
4. srp 2017

Protože trpím úzkostnou poruchou, která stojí na mojí snaze o dokonalý okamžik - řekla bych, že trpíš tím samým. Snahou o dokonalý okamžik. Nemůžeš v klidu uklízet a užít si to, dokud nebudeš mít vysněný dům (to je u tebe ten dokonalý okamžik). Nemůžeš se v klidu a spokojeně najíst, když víš, že tě odpoledne čeká nepříjemný telefonát/zubař/cokoli nepříjemnýho. Nemůžeš jet v klidu na výlet, dokud nemáš doma pořádně uklizeno a vyřešenou reklamaci v elektru. Dobrý je si uvědomit, že dokonalý není nikdy nic a i kdybysme se zbláznili, nejsme schopný všechny ty dokonalý okamžiky, po kterých toužíme, zajistit. Já jsem si skoro jistá, že jakmile bys měla ten dům, stejně se objeví něco jinýho, co ti zase zabrání spokojeně uklízet, nebo cokoli...! To už máš prostě v sobě..

Ještě mi pomáhá tohle vědomí: pokud o něčem sníte, nečekejte, až budete mít dokonalý podmínky a všechno, co k tomu potřebujete - prostě vyražte a všechno ostatní posbíráte a získáte cestou! Anebo: Nestěžuj si, že něco nemáš. Využij své aktuální zdroje na maximum!

hathor86
autor
4. srp 2017

@krtcice jj, to je přesně to o čem mluvím! Nejsem materiálně založená, nepotřebuju nic složitého a drahého, chci jen standard! Nejsem líná uklízet, ale tohle prostě neumim překonat!

hathor86
autor
4. srp 2017

@blahova_andrea ne, rekonstrukci dělal manžel sám, a není zedník ani obkladač, takže nic moc výsledek... Nemůžeme si dovolit zaplatit zedníky....

blahova_andrea
4. srp 2017

@krtcice tak já bydlela ve všemožných hrůzách a s úklidem jsem problém neměla. prostě jsem se cítila doma. měla jsem nájemní smlouvu, rozhodovala jsem. mám s tím problém vlastně jen u těch rodičů. prostě jsem tu nesvéprádné dítě a motivace a jakákoliv aktivita mi chybí. já se prostě vidím už u naklízení zas svého 😅 ne, že bych se tu o nich nestarala a neuklízela, ale je tu popsáno, nebaví mě to, dělám jen nejnutnější, v podstatě víc není ani kam. je to prostě provizorium. ale není to o tom, že je to tu staré. koupit takto dům a být náš, cítila bych to jinak. ale jsem u někoho, no.

blahova_andrea
4. srp 2017

@hathor86 ale on standard znamená pro každého něco jiného 😅 co je pro jednoho luxus je pro druhého chudoba 😉
dělal to manžel? a proč jste nepořídili rovnou dřez jaký by sis přála? 😲 no jako můj taky není od fochu a staví dům. je puntičkář a to, co on vidí, že se mu nepovedlo a že by rád jinak, to já svým okem ani nevidím 😀 já jsem na něj pyšná, že se do toho pustil, že nám šetří peníze, že buduje něco pro nás vlastníma rukama. přece nejde o tu dokonalost. dokonalé to není často ani od profíků. to si zajdi na modrou střechu, aby jsi viděla, jaká je realita a za jaké příšernosti si kolikrát účtují nehorázné sumy. prostě se přepni. vem to zdruhé strany, úhlu pohledu... 😉 neřeš co není dokonalé. přijmy, že je to prostě vaše, že to muž udělal s láskou a jak nejlépe uměl, že máte zdravé děti, které ti pomohou si to tam užívat. já se třeba děsně těším, jak budeme prasit novou kuchyni při společném vaření 😀 a přitom se mi ježí vlasy hrůzou, když si představím, že ji škrábnou nebo že ji budu xkrát denně leštit 😀 prostě to je život. jak tu bylo psáno...nejde pořád jen čekat na něco lepšího. musíš žít okamžikem, užívat toho hezkého, co máte a ne si to zbytečně kazit negativními myšlenkami. je pro tebe standard myčka? ok...to není nic co by přece nešlo vyřešit. a jestli úplně nelícují spáry kolem vany...no a? 🙂

jancip
4. srp 2017

@hathor86 Rozumím Ti, 3 roky bydlíme také v nedodělaném domě, žádné úložné prostory, věci nemají své místo, prach ze stavby...Už bych taky chtěla mít vše zařízeno, čisto a jen to udržovat...realita je ale jiná a uklízení mě pak také nebaví.

hathor86
autor
4. srp 2017

@dante_alighieri netrpim úzkostí! Jen mám ráda hezké a hlavně funkční věci!!!! A fakt mě dokáže naštvat když mi při mytí nádobí stojí kolem celého dřezu voda!! I kvůli plísním. Nechci pořád všude Šplíchat Savo a další skvělé chemikálie! Obvzláště když máme trativod...

olenula87
4. srp 2017

Já ti rozumím a chápu. Ale mohlo by to být i stokrát horší. Někteří lidé žijou hůře, tak si člověk musí uvědomit, že se má vlastně dobře. Pokus se to doma udělat tak aby ti to bylo příjemné a myslím, že zrovna čistota je důležitá, protože je pak v domě harmonie. Na nábytku moc nezáleží a když tobě jo, tak si ho třeba zrenovuj. Budeš na sebe pyšná a ještě k tomu zapomeneš na starosti. Já to tak dělám 😊 Prostě ze starého nové.

hathor86
autor
4. srp 2017

@victress dům má už rok realitka! Nikdo to nechce.... Se ani nedivím...

olenula87
4. srp 2017

A kup buď lepší dřez nebo myčku 😊 a hned to bude lepší.

hathor86
autor
4. srp 2017

@olenula87 mám v plánu některé věci natřít a tak, ale třeba rezavý sporák? Co s tím? Máme doma tak vlhko, že mi během dvou let zrezavela fungl nová pračka...

bamishop
4. srp 2017

@hathor86 ja bych spis resila, jak to teda udelat funkcnejsi, kdyz sme bydleli v cizim, spoustu veci sem si delala svepomoci. Napriklad v kuchyni byly totalne zasle kachlicky i podlaha, tak sem to vzala hankou a kartacem a hned to prokouklo, Jestli neco nekam tece, da se to objet silikonem, drez si muzes vydrbat, aby aspon hezky vypadal atd. Vlkost de resit vetrnaim a odvlhcovaci atd, prestan si stezovat a zacni to resit a jak muze zreznout nerezova pracka mi teda hlava nebere... Chce to hlavne zmenit zpusob mysleni, udelat si to doma domactejsi a prestat resit kraviny. Bud rada, ze mate co jist a mate kde s detma spat a prestan srovnavat. Mate to nejlepsi, co si muzete dovolit, tvuj chlap je na baraku ochotny pracovat, co by za to jini dali... Na uklid doporucuju flylady.net nebo jestli neumis anglicky, cesky preklad je tady https://www.terapiedomova.cz/ a po 5 minutach si to doma zvelebuj a uvidis, bude ti prijemneji, kdyz to bude doma kazdy dne o kousicek hezci ❤

bamishop
4. srp 2017

@hathor86 a zadne velke projekty, kousek tady, kousek tamhle, na nevzhlednou kupu veci, pokud chybi ulozny prostor hodit peknou deku a podobne. nekdy staci fakt malo, aby byly veci hezci. Treba u zasle linky z nejakych 70 let sem se rozcilila, odmastila ji a nastrikala ji barvou ve spreji, zevnitr vydrbala, dala pekne voskove papiry a byla jako nova. Hod foto sporaku, treba se najde zpusob, co s nim nez bude na lepsi

dante_alighieri
4. srp 2017

@hathor86 Neřekla jsem, že trpíš úzkostí, ale snahou o dokonalý okamžik (která k tý úzkosti ale postupně povede). Protože to u sebe řešim dnes a denně, podle obsahu tvých příspěvků jsem poznala, že máš ty samý příznaky. Zkus to brát víc tak, jak to je - anebo to změň. Nic mezi není (a ten, kdo to tam hledá, si vypěstuje tu úzkost).

misa357
4. srp 2017

Jak já ti rozumim. Měla jsem to same, v bývalém domě. Ted jsme v jiném, stále v rekonstrukci, ale podle mých představ a je to úplně jiné. Predtim jsem byla svobodná, bezdetna, furu casu a stejne furt bordel. Ted máme náročné miminko, manžel má dost svoji prace, takze na domácnosti se nepodilí a stejně je tu stále uklizeno. Ne vygruntovano, ale neohlasene návštěvy mě nezaskoci 😀

jade85
4. srp 2017

Jinak teda vim, ze tohle ted nepomuze, ale kupovat barak pred rekonstrukci, kdyz nemam penize ani na zedniky, to je velka silenost. Muj muz toho na baraku udelal taky spoustu sam, ale byly to veci, ktere umi a rozumi jim, na zednicinu, obklady a dalsi veci jsme ty lidi proste zaplatili. Radsi x let splacet pujcku, nez mit vlhko v baraku a celej zivot koukat na krivy obklady.

bamishop
4. srp 2017

@hathor86 jo a jeste jednu vec, i pekne zrekonstruovany dum je porad stary dum, v jenom takovem jsme, 5 let po rekonstrukci a ze uz me toho tady irituje vic nez dost a rekonstrukce byla opravdu pekna. Jenze pod novymi okny profukuje, diky teplenym mostum to tu stejne plesnivi a vetrat si muzu jak chci ,takze kazdy rok malujem, jakmile se maluje ob rok, vyleze nekde plisen, nova kuchynska linka uz je jeta, dole mi do ni diky spatne zapojenemu umyvadlu vytekla voda, takze spodni sokl a jedna skrinka rozmocena nez se na to prislo atd, dokonale nebude nikdy nic a domov bude tak hezky, jak ho udelas i s tim pitomym nedokonalym drezem, kdyz se preneses nad tuhle blbou naladu. Ste velka rodina, je potreba se naucit zit z mala a radovat se z toho, ceho mate dost, detskeho smichu, toho, ze jste s chlapem spolu a zvladate i takovehle problemy atd, to ti neda sebenablyskanejsi barak, tohle vnitrni nastaveni, chce to byt proste trosku vic zenska do nepohody a nerikam, ze nejses, jen vic koukej po tom co mas a min po tom, co nemas....

dante_alighieri
4. srp 2017

@bamishop Je to pravda, moje kamarádka, co se přestěhovala do fungl novýho bytu, už po 3 letech hlásila, že to tam začíná být olezlý. Prostě málokdo z nás bydlí v příbytku jak z katalogu IKEA a je třeba si to uvědomit. Všichni máme bydlení, kde je holt nějakej provoz a podle toho to i vypadá. Jakmile bude mít autorka novej nablýskanej dřez a vyřešenou plíseň, zákonitě se objeví něco dalšího - protože se tam bydlí a opotřebovává se. Moje máma je šílená z toho, že je v domě pořád "bordel", ale stejně jako autorka už tak dobře nevidí, že by vlastně měla bejt šťastná, že má vůbec nějakej dům k uklízení - protože by taky nemusela mít žádnej.

blahova_andrea
4. srp 2017

@bamishop nemyslím si, že všechny pračky jsou celé nerezové. hodně jich rezivý 😉 ale jinak souhlasím. chce to si to uzpůsobit. něco obrousit a natřít přece není problém. koupit jiný dřez, vyspádovat ho, nebo zasilikonovat taky není o statisících.
@hathor86 ta vlhkost nejde nějak řešit? základem je teda větrání a odvlčovače, ale nejde to nějak podřezat, odizolovat? to jsem koupili starou ruinu? to se pak nediv, že se ti tam nelíbí. staré domy mají svoji duši a kouzlo, ale na to, aby prokoukly je potřeba často víc peněz než na novostavbu a trvá to většinou i delší dobu. do toho se může pustit kutil, co to má jako koníček a nebo někdo, kdo si to může dovolit zaplatit. možná jste se před lety nerozhodli úplně nejlíp, ale teď se musíte nějak poprat s následky těch rozhodnutí. chce to trošku optimismu a vlastní snahy 😉

blahova_andrea
4. srp 2017

@dante_alighieri teď jsi na to kápla. ono fotky z katalogů, showeoomy, nový zařízených domečků, to je krása, ale ne realita. kde se žije, tam je to prostě poznat. tu šrám, tu otisky, tu hromádka něčeho...o tom je domov, rodina. krásné to chceme mít všichni, občas se ale zapomíná na praktičnost a na to, abychom si to pak dokázali vůbec užít. mě se toho třeba líbí děsně moc, ale buď na to nemám, ale nebo si dokážu přiznat, že pro náš způsob života, pro naše děti...to prostě není vhodné, ideální, praktické a jdu jinudy. ráda se pokochám u jiných, ale rozhodně doma nebrečím, že to taky nemám. nikdo nemá vše

dante_alighieri
4. srp 2017

Ještě bych dodala, že čím dřív si přiznáš, že je to velkou měrou v tobě, tím dřív budeš moct s tou negací nějak pracovat, odbourávat jí... To není o tom přiznat to tady nám, ale sobě - jde o tebe, jen o tvůj klid uvnitř. Když mi psycholožka řekla pravdu do očí (o těch mých stavech a přesvědčeních), taky jsem se nejdřív stavěla na zadní a chtěla jí něco dokazovat. I tvůj úvodní příspěvek, ve kterým hledáš holky, co jsou na tom stejně - a tedy UJIŠTĚNÍ, že je to v pořádku a nejsi v tom sama, odpovídá tomu, co říkám. Je sice fajn číst "já ti rozumím, mám to stejně", ale akorát to podporuje to, že se v tom vzteku budeš dál rochnit. Místo aby ses zastavila a řekla sis, že si přece nenecháš kazit život a přidělávat si vrásky nějakým z*urveným dřezem. 🙂 Je to těžký, já vím.. a dlouhá cesta. Ale když s tim něco neuděláš, budeš se s tim potýkat celej život.