Včera jsem byla na umělém oplodnení. Byl někdo taky?

kacenka.p
29. srp 2006

Zdravim vsechny ve spolek.
Tak jsem objevila tyto stranky a hned mam jedno nove tema, ktere se tyka velmi konkretne me osubky.A to umele oplodneni. Totiz ja vcera mela prvni - a doufam i posledni embryotransfer.
Velmi by me zajimalo, jestli je zde nekdo, kdo prodelava to same. Rada bych si vymenila zkusenosti, rady, pocity, radosti, vysledky a to az do porodu. A naopak, kdyby nekoho zajimal proces, ktery jsem prodelala a co me jeste ceka, zadny problem. Budu moc rada.
A jak je to momentalne u me? Po ctyrdennich prisernych bolestech a krecich po punkci 16-ti vajicek-folikul, a jeden den po transferu je mi o moc lepe a co vic, citim se uzasne, porad se jen smeju, chci mit kolem sebe porad jen vse krasne a vonave a v noci jsem se vzbudila a uvedomila jsem si, ze si hladim brisko...Proste jsem blazniva Kaca. A do vcera jsem mela ke vsemu dost rezervovany pristup, nechtela jsem se moc tesit ci mit prilis mnoho nadeji, ale dnes, dnes to prislo samo a je mi opravdu nadherne.
Tak zatim s pranim vsecho krasneho
Kacenka a jeji dve embrya
😀

jalu
7. bře 2007

Ahoj Evi,
ja mam s tym utrogestanom ten isty problem, skoro vsetko mi vyjde von roztopene, ale vidim, ze nie som sama. Hlbsie to uz fakt neviem dat, tak dufam, ze to bude stacit. Ozaj dnes som volala, zo 7 nam ostalo 6 ks, to jedno sa vraj prestalo vyvijat a ostalo len tusim 4-bunkove... Takze mam zase volat zajtra, uz budu vysledky Pigd.
Mna este stale po odbere bolia vajecniky, nie je to strasne, ale fakt ich pri kazdom kroku citim, je to normale???

rozarka73
7. bře 2007

dakujem umelinky za podporu, sledujem to tu a ked budem mat cim prispiest, rada poradim.evitam neboj, ten utrogestan som mala tak isto, to staci, vacsinoou sa nevstrebe ten obal,ale to je ok.nenamahaj sa hlavne pomaly vsetko, nech sa ti tam dobre usalasia, ja neviem, preco si to tie moje nakoniec rozmysleli ☹ , jalu aj ja som mala pgd, mala som dve zdrave tusim zo siedmich,vtedy je vacsia pravdepodobnost, ze vydrzia, lebo su zdrave, tak drzim palce aj tebe, mne zaviedli jedno vo forme moruly a druhe ako blastulu.mna boleli vajecniky otrasne skoro 5 dni, ale to sa zlepsi.tak sa majte umelinky, ja uz mam po tychto peknych starostiach, skoda, ale vam drzim palce, nevzdavajte sa a neupinajte sa myslou stale na to, ako ja 😅 dobru noc, zajtra nakuknem, ako pokracujete. 😀

sonkaj
8. bře 2007

Ahoj kočky - snažilky a budúce "tehulky"
všetky vás krásne pozdravujem. Kámoška mi dala kontakt na túto stránku, tak rovnako ako Kačenka, aj ja vám v stručnosti napíšem môj príbeh a dlhú cestu za bábätkom, aby ste verili, že "zázraky sa skutočne dejú". AJ ja som kedysi bola závislá na stránkach tohto typu + bábetko.sk + rodina.cz a podobne...

Všetko sa to začalo v roku 2001, keď som spontánne otehotnela, žiaľ mimomaternicové tehotenstvo a od tohto okamihu už to normálnou cestou nešlo. Po xx vyšetreniach lekári zistili, že mi nedorastá výstelka-sliznica v maternici a teda je strašne malá šanca na otehotnenie.
V roku 2002 som navštívila centrum asistovanej reproduckie. Počas tých 5 rokov mám za sebou laparoskopiu, 2x hysteroskopiu, diagnoza anovulačné cykly a slabá reakcia na hormonálne lieky, 3 neúspešné IUI, kúpele, alternatívnu liečbu a návštevy xx liečiteľov.
18.1.2006) som podstúpila 5.IVF - transfer 3 embryí - chytli sa dve.

Keď vám lekár po takom dlhom boji v pondelok poobede oznámi, že ste tehotná, ani tomu nechcete veriť. Ked vám to však potvrdí aj obvodný gynekolog, neprestanete na to myslieť celý den,neviete sa na nič sústrediť a plačete od šťastia. To moje trvalo najprv dva dni. Silné krvácanie, hospitalizácie a následne potrat dvojičky. Ale jeden bojovník, môj malý teraz už polročný drobec bojoval. Vydržal tie dlhé týždne hospitalizácii, vyšetrení, injekcií a všetkých možných komplikácii v tehotenstve, ktoré som si vyčerpala fakt úplne všetky... Marodka od prvého do posledného dňa. Ale kočky stálo to zato. Teraz sa na mňa usmieva 5 mesačné slniečko a ten úsmev mi vynahradí všetku tú bolesť za 5 rokov snaženia sa o bábätko.

Prajem vám všetkým veľa síl, energie a optimizmu na ceste za vytúženým bábätkom, pretože bojovať za niečo tak nádherné sa oplatí...Nevzdávajte sa po počiatočných neúspechoch, ani pri negatívnych názoroch okolia...bojujte...zo všetkých síl. Po každom neúspechu zodvihnite hlavu a vykročte ďalej, toto najviac na bolesť z každomesačnej MS zaberá...

aaandrejka
8. bře 2007

sonka, krasne si to napisala, myslim, ze tvoj prispevok je obrovskym prikladom a motivaciou pre dievcata, ktorym ivf na prvykrat nevyslo... drzim ti prsty a vela radosti z drobca 🙂

evitam
8. bře 2007

Janka,to je supriš,že máš tých šesť.Ak sa zadarí,tak ešte štyri môžu byť potenciálni súrodenci.. 😉 Zajtra pôjdeš na trasfer?
Mňa Jani nebolelo ani po odbere,ani transfere a nič mi nie je ani teraz.Takže neviem posúdiť,či je to normálne.Na lekárskej správe z transferu som mala ale napísané,že sa môže prejaviť hyperstimulačný syndróm.Ten sa prejavuje bolesťami podbrušia a navretím vody v bruchu alebo v hrudníku.Prevencia proti tomu je nadmerný pitný režim.Pokiaľ je to akútne,treba volať do centra.Mám aj kontakt na mobil-ak je potreba volať po pracovnej dobe...
Držím ti palce.Dúfam,že ťa dnes v tom telefonáte potešili... 😉

Sonkaj,je to prejav veľkej húževnatosti a neoblomnosti tvojej osoby.5x IVF,no to je teda dobrý záťah na psychiku,čo? A čo na to telo,v pohode?Krásne chvíle pri bábätku a dík za tvoj príbeh...

jalu
8. bře 2007

Ahojte vsetky kocky, Evitam aj Rozarka

tak dnes ma nepotesili. Vsetkych 6 bolo zlych. Takze zajtra ziadny ET nebude. Som z toho uplne na dne, lebo to so fakt necakala. Dufala som, ze aspon 1-2 sa podaria... Zatial neviem, v com bola chyba, ale dohodla som sa s genetickou, ze za nou skocim a vysvetli mi to. Len dufam, ze to neznamena, ze to uz mozeme uplne zabalit a ze nie je sanca na vlastne babatko... Ma niektora z Vas s tym skusenost??? Ze boli vsetky po genetike zle, ale napokon pri dalsom IVF-ku sa Vam to predsa len podarilo???

sonkaj
8. bře 2007

Evitam,
pri pôrode cisárskym rezom ťa zvnútra prehliadnu kompletne. Ja osobne som si to tak priala, pretože som mala vypichaných injekcií na stovky počas 11 stimulácií a ver mi, neriešila som v tom čase čo nato moje telo. Zaujímalo ma len a len bábätko aby to vyšlo. Až ked to vyjde začneš premýšľať nad niečím iným a to je, aké môžu byť následky z toľkých hormonov. U mna to dopadlo všetko dobre a nemám po 5-tich rokoch stimulácii žiaden zzdravotný problém...klop.klop.

EVI - mna vaječníky po odbere boleli zakaždým a dokonca aj krátko po transfere. Jedinýkrát ma boleli veľmi veľmi a to týžden po tranfere - a to po poslednom, ked sa embryá chytli.

Držím vám kočky všetkým palce. Ja mám v centre ešte 5 mrazáčikov, takže ak prejde trocha času a ja zabudnem na všetku tú bolesť /nielen duševnú/, ktorou som prešla počas rokov stimulácii a liečby, tak si možno po eskimáčika dôjdem.

ika_ba
8. bře 2007

ahoj jalu,
nam zatial genetiku pri ivf nerobili, ale mame ju odporucenu, takze ma to caka pri dalsom ivf, zatial mi ale nedosla ziadost schvalena z poistovne
tiez sa toho obavam, ze nam povedia, ze to nie je dobre a koniec, ked tak nad tym rozmyslam len rozumovo, je to lepsie, ako som dopadla naposledy, ze som sa tesila, ze som tehu a v 9. tyzdni mi zistili, ze asi v 6. prestalo mimi rast
a bola si predtym na genetike? nas tam poslali a aspon tieto vysledky mame dobre, su to hrozne nervy
a ja som dnes neprezila zrovna dobry den, lebo kolegyni sa vcera vecer narodila druha vnucka, tak dnes bola stastna, telefonovala a kazdemu sa chvalila, ze je babicka, viem, ze sa chcela pochvalit, ale ked ja nemam mimi a neviem, ci aj budem mat, tak na mna to posobilo dost zle

jalu
8. bře 2007

Ika,
boli sme na genetike hned ako nam zistili zly spermiogram - mame az 80-90 percent patogennych, vtedy nam nic zle nenasli a odporucili nas na IVF, tak neviem. Je to fakt hrozne, ale zase si hovorim, ze lepsie, nez sa este 2 tyzden cpat hormonmi, dufat, cakat a aj tak by mi odumreli a nic by z toho nebolo... a tiez lepsie, nez mat chore dietatko. Aj preto sme si tu genetiku dali robit.

ika_ba
8. bře 2007

jalu, ja som uz 2 krat potratila, vzdy v druhom mesiaci, druhy raz to bolo po ivf, par tyzdnov som sa vytesovala, ze som tehu, aj som si musela kupit vacsiu podprsenku, lebo sa mi zvacsili prsia, teraz su mi nanic, lebo su mi velke
a tak mi potom robili vysetrenie krvi a genetiku, ale vsetko dopadlo dobre, mame podanu ziadost na ivf, cakam na odpoved a podla poradovnika, by som mala ist v maji
ale tiez sa bojim, najprv ako dopadne genetika pred transferom, pokial mi teda odoberu vajicka, a potom, ked nahodou budem tehu, ci o to zase neprideme

sikulka
8. bře 2007

jalu ahoj, je mi luto, ze Ti nepriala stastena a vypalilo to tak .... 😨
POdla mna ste mali len smolu ze sa netrafilo pravdepodobne pre tie zle spermijky, a ked citam,ze mate 80-90% ( my mame 80%)patologie tak to bude asi v tych spermijkach...Treba fakt asi len skusat skusat, ono sa trafit raz emryolog predsa musi!ved nemame ani Ty ani my 100% patogennych,no nie!?
Ale verim,ze je to o nervy( ja som tym presla 2x,z toho na 1.IVF islo o biochemicke tehu), musime si skratka to baby nase vysliapat a to poriadne....
Na kolky pokus si bola teraz?

jalu
8. bře 2007

ika_ba
to mi je fakt luto... to je asi este vacsie sklamanie ako to moje
a kam chodis? Ja do isc-Ba.
Ak nam odporucia dalsie ivf-ko, tak urcite pojdeme a aj na pigd, lebo normalnou cestou sa nam to pri nasich spermijkach urcite nepodari...
A to sa dnes na mna v obchode usmievalo pekne babatko-dievcatko v kociku, este som si v duchu myslela, ze to je asi dobre znamenie a potom som zavolala a sprava bola zla...

jalu
8. bře 2007

Sikulka,
ja som bola prvykrat. Doteraz som nemala ziadne problemy, ani potraty.
Ja tiez dufam, ze sa natrafilo na tie zle kusky, ale myslela som si, ze oni vedia vybrat prave tie dobre a verila som, ze nam to vyjde - tak ako veri kazda z nas.

sikulka
8. bře 2007

jalu,nezufaj, prvy pokus malokedy vychadza,aj ked v kutiku duse to kazda z nas ocakava.Mna caka tento mesiac KET z druheho IVF a uz teraz sa bojim, ci sa rozmrazi, a ked sa rozmrazi ci sa bude dalej vyvijat a viem,ze ked mi to nahodou (co dufam,ze nenastane) nevyjde budem z toho blazniet do dalsieho pokusu...
A k tomu, z romzrazeneho embryjka mi uz nevedia urobit pigd,lebo ma uz 16 buniek a v Iscare robia pigd z 8 bunkoveho,cize este nemam ani istotu ci geneticky bude O.K. ach jajjjj....clovek aby sa len trapil...
😨 😔

jalu
8. bře 2007

Sikulka neboj, aspon mas dalsi pokus a tentokrat "lahsi", ze nemusis celu proceduru od zaciatku opakovat a mozno tento lahsi proces pomoze, ze sa to ujme. Tak drzim palceky a daj vediet.

sikulka
8. bře 2007

😵 jalu jasne, ze dam vediet,brazdim tu teraz dost casto.....
este sa Ta spytam ake lieky/stimulacne/ si uzivala? 😵

rozarka73
8. bře 2007

ahojte umelinky, konecne som sa sem dostala!!!!ja uz som si totiz pred tyzdnom myslela,ze som tehu, v robote, ktora ma aj tak nebavila ,som dala vypoved a teraz si hladam novu robotu, lebo tehu nie som!!!! 😠
sikulka, jalu aj my mame ten isty problem, moj drahy ma velmi zly spermiogram, nepohyblive a velmi malo spermii.na genetike a vsetkych vysetreniach sme boli, vsetko bolo ok, ta priroda je nevyspytatelna, robi si co chce!!!!bez ohladu na to, co by sme si tak velmi priali.aj ja mam este 4 embryjka zamrazene, ale tiez mi tvrdili, ze uz sa pgd nebude dat spravit, tak neviem,ci to mam risknut, co ked sa uchytia a nakoniec nebudu zdrave???po tom pgd mame aspon nejaku istotu, ved su vysetrovane najdolez.chromozomy!!!!tak neviem, mala by som sa v iscare zastavit v maji, ved je to skoda, aby som tie 4 embryjka nevyuzila!!!co vy by ste urobili???
evitam velmi drzim palce,nech to vyjde, si zlata, ze si si ma vyhladavala a zistovala, co sa so mnou stalo, ja som nepisala, mala som depku a nechcela som vas deprimovat.
jalu, to je smutne, ja som mala tiez prvykrat 10 oplodnenych a zo 6 po pgd mi zostali dve a tie mi vlozili, a teraz z 13 oplod.mi 4 zmrazili a z 9 vysetrili pgd 7 a z nich zasa len dve aj to jedno bolo spomalene.
nesmut, nabuduce nam to vyjde!!!! 😉

rozarka73
8. bře 2007

sikulka ty tak vsetko vies 🙂 ,ked chceme transfer tych zmrazenych embryi, tak co sa uziva pred transferom a kolko stoji len transfer???dakujem 😉

sikulka
8. bře 2007

ahojky rozarka 🙂 aj Ty si taky nocny vtak 😀 😀
ja som sem chodievala pozerat na konika tiez najma preto, aby som Ti vedele ako si dopadla a tajne som dufala, ze Ti to vyjde,lebo uspech u kazdej z nas v konecnom dosledku znamena uspech aj pre mna- ze to aj takym sposobom ide,ked inac sa neda.....,ale co uz-clovek mieni,panbozko meni...
Ten hore nas ma ale za poriadne silne bojovnicky, ked nam kladie na nase ramnea tolko toho.....
My tiez genetiku mame v poriadku,ale pigd je super vec,pomocou ktoru vyselektujes poskodene embryjka.Hlavu hore,nemyslim si ako som to uz velekrat pisala,ze pomocou ako patologickych spermii vzijde dietatko s vacsou pravdepodobnostou poskodene.Ptologia totiz este automaticky neznamena aj to, ze mnuz je nositelom nejakych anomalii, ci inych chromozalnych vad..My sa prave o tyzden idemepodrobit testiku spermii ,ktory je uplne podrobny a zisti tieto skutocnosti,prave nam dnes z Iscare volali, ze je to uz v prevadzke- ten test. Inac cakali sme na to dobre 3 mesiace a konecne dosli vsetky materialy do centra,takze som zvedava ako dopadnu nase spermosky....
Ja by som na tvojom mieste rozarka skusila Ketko,ved aj ja idem..fakt je ze sa nim az tak neplunguje telo...a predsa nenechate im tam svoje deticky!!!!! 😀 😀 😀

a nevies ako dopadala fialka?myslim,ze mala ist s tebou na krvicku,ze? 😵

sikulka
8. bře 2007

rozarka som sa pousmiala nad tym ze ja vsetko viem, no to iste 😀 😀 😀
len splodit neviem..... 😔

ale toto nahodou viem, lebo to prave podstupujem.
Mne Valky predpisal estrofem od 1DC 1 tlb. denne prvych 5 dni, potom 2 tlb.denne dalsich 5 dni a potom 3 tbl.denne zase 5 dni ,potom idem na 15 DC na UZV a od cca 19 DC berem aj Utros spolu s s 3 tbl. estrofemu denne az do transferu, kt. je na ten 21 DC a po trans. berem dalej Utros a estrofem, aspon zatial to tak mam.
Mozno sa to ale zmeni, uvidime.....

rozarka73
8. bře 2007

jasne, som nocna sova-rozarka z popelky 😀 😀
s fialkou komunikujem cez IP, ked bude mat naladu, vsak fiala, tak vam to napise, vies aby sa nenahnevala!!!! 😉
aj ja si myslim, ze je tam skoda nechat deticky cakat, ved prave tam je stale ta nadej, ze prave oni su tie co zabojuju a narodia sa 😅 😅
to by sme si mali dat ten spermiovy test aj my spravit, daj potom vediet, ako ste dopadli, moj drahy tu az do juna nie je, tak to mozme absolvovat az v juni najskor.
sikulka musime si verit, sme bojovnicky, ze nam to raz vyjde, mozno uz z najblizsieho KET!!!co to musim brat pred tym, len utrogestan a estrofem alebo aj nieco ineho??? 🙂

rozarka73
8. bře 2007

sikulka, dik za podrobne info o liekoch,ja pri 2 IVF po transfere mi nepichli pregnyl, lebo som mala hyperstimulacny, mozno aj to prispelo k tomu, ze sa mi neujali!!! 😒

sikulka
8. bře 2007

ozaj a KET aj ked nie je taky uspesny ako prenos cerstvych embryjok, predsa len je tu vyssia sanca ako pri inseminacii.....
a vraj tie embryjka, ktore prave vyzerali najpomalsie vedia prekvapit,tak im ver...mne ostava verit iba tomu nasmu jednemu opustenemu.... 😵

rozarka73
8. bře 2007

aj mne ostava verit, ze sa vobec rozmrazia a dalej budu pokracovat 😅
takze kedy ti vychadza ten KET???budem na teba mysliet!!ozaj, to by som mohla vlastne absolvovat aj ked tu drahy nie je, vratil by sa domov a ja by som mozno bola tehu 😀 😀 😀 to by bol asi prekvapeny a mozno by ma upodozrieval, co som tu vyvadzala???chlapi su nevyspytatelni!!! 🙄
sikulka, dobre sa mi s tebou chatuje, ale zajtra rano idem k nasim na cely vikend, skoro vstavam, tak idem spinkat. ozvem sa az v pondelok, ked dorazim domov!!!!tak dobru nocku, nech sa nam to vsetko dobre vyvija a prajem tiez krasny vikend!!!!ahoj 😅

sikulka
8. bře 2007

rozarka dobry napad s tym prekvapkom pre draheho! 😀
tvoj drahy by tak prisiel k svojmu biologickemu babetku,aj ked nebol doma... 😵tomu sa hovori helpnutie....ci viacej fusovanie do remesla?!!!! 😀 😀

ja uz idem pod sprchu,este sice cakam na manzelika,ale ledva klipkam...

Pekny vikendik, uzi si Vasich a nech aj oni Teba.
🙂 😀

vrtulka
8. bře 2007

Ahojky děvčátka sice se sem moje otázka tedka nehodí ale na beremese.cz nikdo už není...když chcete jít na radnici domuvit si svatbu,co sebou potřebujete?vim ze rodný list ale nevím co jěšte a jestli se to datum dá hned zamluvit a jestli se platí nějaky poplatky,,moc dekuji za rady pa

evitam
9. bře 2007

Bambulky,včera som to tu flákla.Bola som nejaká unavená a vlastne aj vplyvom utrogestanu hneď zmalátniem a hneď zaspím.Udialo sa toho tu dosť a teraz banujem,že som vás takto premrhala.Nie vždy vás je tu toľko. 😠

Jani,som z tvojho príspevku úplne vedľa,spadla mi sánka.Totálne.To je ku... osud,prepáč za výraz. Cítim to čiastočne aj ako osobné zlyhanie,lebo som na tom veľmi podobne ako ty a už teraz cítim,že ani ja nebudem úspešná.Nemám žiadne príznaky-ani prsia,ani podbruško,teda od začiatku celkom nič.X krát som sa tu zapovedala,že sa nebudem sledovať,pretože aj tak tie príznaky sú len súčasťou stimulantov a hormónov v našom tele.No keď mi je až nadmieru dobre,povedzte,čo čakať?Nerobím závery ani sa nesťažujem,len konštatujem,čo cítim. 😒
Je to všetko o psychike a tú z nášho procesu jednoducho vyňať nejde.Sme snažilky a nimi aj zostaneme.Nevysvetliteľné zázraky ála kačenka sú možné,no na ne sa čakať nedá.Zvlášť v niektorých z našich diagnóz a hlavne,ak má človek už nejaký ten rôčik a počuje nie tikot hodín,ale zvon orloja.
Ja mám pred sebou ešte 10 dní do kontroly na krv a verte mi,ani sa mi tam nechce.Najradšej by som si urobila test doma a tie slzy nechala vo svojom gauči a nie niekde u nich.Asi sa na to psychicky pripravím urobením teh.testu doma,nech som tam v pohode. 😒
Babenky,mám totálne blbú náladu a teda radšej odtiaľto vypadnem... ☹
Dúfam len,že tu podaktoré z vás večer budete a pokecáme...

ika_ba
9. bře 2007

ahoj jalu, aj ja chodim do iscare ba, chodila som k valkymu, teraz chodim k durechovej, u nej necakam tam dlho
evitam, zatial by si nemala mat ziadne tehgu priznaky, je na to skoro, pokial viem, tak tie priznaky by malo byt najskor v case ocakavanej mrchy, a okrem toho, kazda zena to citi inac, niektore ani nevedia, ze su tehu
asi som pisala, ze som mala blbu naladu aj ja, lebo kolegyna dosla, ze ma dalsi vnucku, predstavte si do porodnice isla asi o pol deviatej a mimi uz o 10 bolo na svete, a otehotnela bez problemov, je nejaka spravodlivost?
inac prajem vam pekny vikend

evitam
9. bře 2007

Ika,ahojček! Díky za pár ukludnujúcich slov.Keď každá popisuje bolesti tam a tam a nakoniec zistia dve //,tak už si namýšľam...
Dnes som mala takú náladu aj ja a nemusela som mať ani taký stresor v okolí,ako ty.Nasiavam pozitivitu,ale žiaľ aj negatívne veci z vašich riadkov.Dnes mi bolo od veci hlavne z výsledku Janky.Je to fakt nefér,že jeden podstúpi a urobí pre to všetko na svete a druhý k tomu príde spontánne a ani nevie kedy,a ani si to neváži.Holt,Murphyho zákon.Ten ty dokonca poznáš naspamäť,že? 😖
Prajem ti taktiež peknučký víkend,Ika,uži si ho a zo slniečka nasaj veľa pozitívnej energie.Už nám všetkým tak chýba... 😉

ika_ba
9. bře 2007

ahoj evitam,
ja som dobry priklad toho, ze ked si tehu, nemusis o tom vediet. ked som brala cloctyl, tak som bola hned tehu, ale nemala som ziadne priznaky, a pobavim ta, neskor som mala nejake taketo priznaky pred mrchou, bola som citliva na pachy, bolo mi zle od zaludka, boleli ma prsia, mala som blbu chut v ustach a tak podobne
no, asi darmo cakam, ze na tomto svete bude nejaka spravodlivost, jedna znama mi povedala, ze cez niekoho staci prehodit koselu a je tehu, to asi plati aj pri nasich tmavsich spoloobcanoch, ktori maju deti ako smeti ....