Vydrží vaše dítko přes den v postýlce,nebo taky moc pláče?

snezenka123
17. led 2009

Ahoj holky,už jsme bezradná...Mám skoro půl roční holčičku,kterou nadevšechno miluji....Ráno se vzbudí a žvatlá si v postýlce,pak si povídáme ještě u mě v posteli,hrajeme si,mazlíme se,malá se směje,je to sluníčko🙂pak jdu dolů do patra,abych zatopila a pak vemu malou dolů-dám ji do postýlky(máme dvě-jednu nahoře v ložnici a druhou dole v obýváku-ta je na hraní)a dopoledne si s polu hrajeme,povídám jí,vydrží sama v postýlce si hrát i třeba půl hodky_hrazdička ani kolotoč jí moc nezajímá_)Pak jde kolem 11-12 spinkat a odpoledne to samé,věnují se jí,rozesmívám,mazlím,zpívám jí...Kolem 2 jde na hodku spinkat. A pak odpoledne to čačne-horor-nědy je to i přes den-a to je to-že když jí dám do postýlky tak smustí-začne plakat,někdy chytne takový amok že nemůže ani popadnout dech,zalyká se...je rudá...Snažím se jí vzít do ruky(to dělám asi chybu,že)ale mě to prostě rve srdce,jak pláče...Samostřejmě že ji musím někdy nechat brečet,protože si taky musím dojít na wc,pověsit prádlo,zatopit(bydlíme v baráku)dát vařit nějaké jídlo...Někdy stačí když příjdu k postýlce a začnu na ní mluvit,jakmile ale zmizím z dohledu tak spustí znova...zkoušela jsem na ní mluvit aby mě slyšela,když jsem třeb ajen kousek od ní,aby věděla,že i když mě nevidí,jsem stále u ní,ale nefunguje to,ani v lehátku už pak nevydrží,prostě odpoledne a podvečery jsou u nís děs...Jakmile ji vemu do náručí-tak je po pláči...když je manža doma,tak si jí vezme nebo se jí věnuje a je klid,ale když je v práci tak mám jen jedny ruce...Nevím,jestli jí třeba neporostou zoubky,nebo já nevím. Jak to máte vy? V noci spinká dobře(tuk tuk tuk)probudí se,nakojím ji a usne mi většinou u prsa a spinká dál. Svoji dceru nadevše miluji a chtěla bych,aby byla v pohodě a neplakala v postýlce,aby věděla,že i když jsem za rohem,jsem u ní a miluji ji stejně jako když ji mám v náručí.
Prosím poradtě... 😒

anatanka
19. led 2009

Miri nebyla nikdy v postylce ani v ohradce ani v sedacce ani v zadnem lehatku, nic, porad jen v naruci. Cely prvni rok jsem ji v podstate pronosila.

solvejg
22. kvě 2011

Pokusím se oživit tuto diskuzi.

Moje 9ti m dcera je relativně bezproblémové dítě. Krásně jí, je velice šikovná, upovídaná, v noci obstojně spinká, sama usíná v postýlce jak večer, tak i dvakrát přes den- uložím ji, dám dudlík, pohladím, pustím krávu, ona si chvilinku zpívá a hned je tuhá. Problémem je, že mimo spaní postýlku absolutně neuznává.

Jako mimnečko se dost chovala, jakmile se začala otáčet, byla na koberci a hrála si....vždy naprosto bez problémů. Několikrát jsem se pokoušela na radu mé mamky, dávat ji hrát si do postýlky....ale to vždy po chvíli začala křičet, plakat apod a vydržela to, dokud jsem si ji nevzala ....nikdy jsem to ale nevydržela déle, než půl hodiny...nemám na to, nechat ji ječet a zalykat se v slzách. Navíc po každém takovémto výstupu je prakticky na zbytek dne rozhozená a drží se mě jako klíště....nechce ani k nikomu jinému. A vzhledem k tomu, že jí kvůli mé škole hlídávají různé chůvy a chůváci, nechce být ani s nimi, i když je normálně v pohodě bere.
Kvůli tomu, že mi prostě nechce "bydlet" v postýlce, máme se mamkou neustálé konflikty....my všichni prý v postýlce byli celý den, tak se to naučí i ona....pravdou je, že už je velice mobilní a až začne chodit, budu ji muset někam na chvíli položit, bude-li třeba- aby si neublížila....ale rozhodně nechci, aby tam byla pořád....jednou mám dítě, tak se mu budu věnovat a nenechám ho celý den v postýlce....navíc hodně přes den spí, takže toho dost udělám, když si háže šlofíka...
Co si o tom myslíte? Rozmazluji svým přístupem dceru? A jak ji případně naučit, aby hned nedostala v postýlce hysterický záchva a třeba tu půl hodinu si tam vydržela hrát?

anetka1701
22. kvě 2011

@solvejg proč dávat malou do postýlky si hrát? Jenom proto, že to chce tvoje máma?? Není to nějaký divný? Když jsme byli malý my, tak se tradovala spousta věcí, který jsou už dneska přežitý - nechávat vyřvat v postýlce, budit na krmení - krmit striktně po určeném čase, s dítětem se nemazlit a nechávat ho samotný... Klasická hláška "dítě po jídle CHCE spát, tak ho dej do postýlky ať usne" (přesto že potomek je jak sluníčkom usmívá se, hraje si a živě se zajímá o okolí a položení špunta do postýlky by spustilo nekončící histerickou scénu) mi otevírá kudlu v kapse... Nevidim jedinej důvod, proč by si mělo hrát v postýlce... U nás doma je pravidlo, že postýlka je na spaní. Takže tam malou jindy nedávám. A ona to ví a vždycky, když jí tam položim, tak se "naladí" na spánek a krásně usne. Kdybych jí tam dávala i si hrát, tak by z toho podle mně byla dost zmatená... Navíc postýlka většinou bejvá na odlehlym místě, kde tě dítko nevidí, takže může bejt i rozhozený z toho, že je samo...

Takže za mně - ignoruj mámu a dělej si to po svém! Zatím nechodí, tak od ní na chvíli můžeš a časem se dá odběhnutí si od dítka řešit ohrádkou nebo třebas chodítkem (nevím jakej na něj máš názor).

mamutka
22. kvě 2011

@solvejg postielka nie je na hranie, ale na spanie....pises, ze ti spi vela, mas si kedy porobit, takze zvysok casu ma dieta travit s tebou, si koli tomu na materskej.....zoberte sa a chodte von, v tom veku som s malym bola asi take 4 hodky denne vonku - na deke v parku, na dlhych prechadzkach..... nedaj na reci starej generacie, ved dieta sa uci a vyvija tak, ze poznava svet okolo seba, musi vsetko vidiet a ochytat, to ma len spat alebo poslusne pozerat okolo seba a dat pokoj vsetkym dospelym? nechat dieta sediet a vyplakavat v postielke, tym potom len dosiahnes to, ze ti neskor bude omietat v nej sama zaspavat, lebo to je prenu miesto, kde sa nudi, prip.place.....potom ti matka povie, ze ju treba nechat plakat kym nezaspi a aj tak ti vytkne, ze mas problem len preto, ze si nesla od zaciatku podla jej rad.....
teda mne sa zda, ze tvoja matka je typ ktory vsetko vie a ked niekto nejde podla nej, robi to proste zle a nech uz by si sa akokolvek snazila, aj tak sa nezavdacis....
9 mesacne dieta nemoze predsa len tak sediet a stracat cas.... potrebuje zit a ucit sa, ved ti pekne spava, si zober deti co spat nechcu, tie matky sotva stihnu daco zjest, ty to mas pekne zariadene, bud rada a ked nespi, naplno sa jej venuj, citis to spravne, tak si nenechat nahovorit somariny....
to volakedy sa deti buchli do ohradky alebo postielky a robilo sa na stavbe domu, na zahrade.....matka ma byt pri dietati, je sice pravda, ze deti ten odstrceny pristup prezili, ale iskricky stastia pri tom v ociach nemali...

a ked niekto proste potrebuje pocit zadostucinenia, ze dieta kazdy den o trochu dlhsie vydrzi v postielke a da pokoj, tak potom nech sa da vysetrit, lebo normalna matka urobi vsetko preto, aby tie iskricky stastia v ockach boli.... rob ako to citis, tak to je dobre, nechod proti prirode, ani zviera neodstrci mlada a nejde sa flakat.....kym mas porobene, si najedena, vsetok ostatny cas mas pre dieta.

zvirka
22. kvě 2011

@solvejg Zdravím, náš malý si v postýlce taky nehraje, teda pokud nepočítám, že zívá na celé kolo a v postýlce najednou ožije a začne tam řádit. Já to nějak neřeším, nechávám ho v obýváku na koberci, jsem tam s ním většinu dne. Navíc tam má hrací deku, kam ho od 2. měsíce dáváme, je na ni zvyklý a je rád, že je s námi, nevím, proč by měl být někde sám v postýlce. Pokud něco dělám, snažím se to stihnout, dokud spinká nebo si ho dám v kuchyni do lehátka, případně se na něj chodím často dívat do obýváku. Odstranili jsme všechny potenciálně nebezpečné věci. Ale občas ho dám na chvíli do postýlky, když si jdu třeba umýt vlasy a neslyšela bych, kdyby něco. Ale řvát ho tam nenechávám, teda pokud neřve z toho, že je přetažený, to pak chodím uklidňovat a nasazovat dudlík. A kdybych měla poslouchat tcvhýni, tak mu valím od narození flašku s čajem, posazuju od 3. měsíce a krmím pribináčkem a špenátem s česnekem 🙄 V názorech na péči o děti určitě netřeba starší generaci poslouchat. Prostě to dělám tak, jak to cítím nejlíp 😉

zvirka
22. kvě 2011

Jinak naprostý souhlas s @anetka1701, @mamutka

solvejg
22. kvě 2011

@anetka1701 Jak kdybys znala mojí mámu🙂 Nejdřív jsem si musela "vybojovat" kojení podle toho, jak chce malá a ne po třech hodinách, to stejné s odpoledním spaním, denním režimem atd.....Jinak jsem ráda, že teda nejsem divná, že mi malá celý den poslušně nesedí v postýlce...A můžu se zeptat, kam dáváš (nebo spíš asi dávala) malého, když ses šla třeba sprchovat, prostě potřebovala něco udělat...? Mám obavy, že při takových případech se postýlce stejně nevyhnu...
@mamutka Jako bys mi mluvila z duše....přesně mé argumenty....koho by bavilo sedět celý den v postýlce.....

anetka1701
22. kvě 2011

@solvejg malá má zatím necelý 4 měsíce... nicméně co to tak dělaj holky kolem mně, tak v případě nouze to dítko "odkládaj" právě do ohrádky nebo chodítka (já jsem proti chodítkům, tak to dělat nebudu) no a nebo si dělaj povinnosti když spí nebo si zaujatě hraje a choděj ho často kontrolovat... Jasně že když je fakt situace, kdy to nejde (musíš na wc, pověsit prádlo na balkoně...) a dítě s tebou bejt nemůže, tak ho na nezbytně nutnou dobu do tý postýlky dát holt člověk musí, ale fakt na nezbytně nutnou dobu, ne ho tam nechávaj "jen tak"...

hamma
22. kvě 2011

@solvejg A maminka s tebou bydlí, že má tolik příležitostí ti do toho mluvit? Já bych jí pěkně poděkovala za rady a pak si to udělala, jak chci já. Náš Jojo taky není přes den v postýlce - zařídila jsem to v kuchyňo-obyváku tak, aby v jeho dosahu nebyly žádné věci, kterými si může ublížit (zatím se tedy jen plazí po zemi, tak to nebezpečí není tak velký), takže i když jdu do koupelny, můžu ho tam v klidu nechat. A plánuju to tak dělat i dál. Nelíbí se mi představa, že by dítě mělo být zavřený někde, odkud nemůže ven, když potřebuje za mámou.

solvejg
23. kvě 2011

@hamma Nebydlí, ale dost často k ní jezdíme (a ona k nám), a to hned dostanu přednášku, jak všechno dělám špatně. Ale doma si to samozřejmě dělám po svém🙂 Jen už jsem z ní někdy tak zblblá, že začnu zpochybňovat samu sebe. Také zatím malou nechávám lézt po bytě....ještě není nikterak rychlá, ale kramařit už umí náramně....mám třeba strach, že si přivře prsty do šupíku, ráda také kuchá žaluzie, takže na delší odchod to opravdu není, musím ji mít pod dozorem...

@anetka1701 Jé, já se omlouvám....jsem si popletla Vaše děti s předchozí přizpěvatelkou 😅 Ano, já také odkládám do postýlky pouze v případě nouze....chodítka také nejsou nic pro mě, z toho bych měla strach. No každopádně děkuji za psychickou podporu🙂

danabel
23. kvě 2011

@solvejg úplne sa zhodujem s tým, čo ti napísala@mamutka je to stručné a veľmi výstižné ...

ja.na81
23. kvě 2011

@solvejg ahoj, take se pridavam k tem, jejichz deti si v postylce nehrajou 🙂 A ano i ja jsem slysela od me mamky, jak my jsme krasne byli cele dny v postylce a kdesi cosi 😉
My vlastne klasickou postylku ani nemame - v loznici mame tzv. balkon - postylku bez jedne bocnice pripevnenou k ramu nasi postele, takze tam si prcek dost dobre hrat ani nemuze. V obyvaku mame tedy cestovni postylku, ale tam je maly tak 10 min kdyz potrebuju vyluxovat (jinak leze za mnou a vypina mi vysavac). Jinak se proste volne pohybuje po byte, kdyz jsem v kuchyni, tak je tam se mnou a kramuje skrinky a supliky (ma v tech dolnich schvalne dane plastove veci, s kterymi si muze hrat a nic si neudela)... obcas jde se mnou i na zachod, proc ne, me to nevadi (nebo necham otevrene dvere, abych na nej videla.. (to je zas vyhoda toho, ze mame maly byt 🙂 )
Vlastne to uz krasne vsechno napsaly holky prede mnou, tak jsem jen chtela vyjadrit podporu 🙂

ikke
23. kvě 2011

nerozumiem, preco by dieta malo byt cely den v postielke? 😨 ja predsa tiez nesedim cely den za stolom alebo zavreta v jedne izbe 😝
nedavno sa ma pytala manzelova teta, ci je maly este v "boxe" (ohradka, akoby taka sirsia postielka), tak som na nu hodila znacne nechapavy a trochu zhnuseny vyraz 😅 mozno to bolo v ich generacii bezne...
moj maly nebol v tej ohradke nikdy viac nez 20 min., na nevyhnutne potrebny cas, kym som ho nemohla mat pod dohladom.

veronika.h
23. kvě 2011

@solvejg Ahoj, nic proti tvé mamince, ale takový názory mě dokážou pořádně vytočit! Postýlka je na spaní, přece není možný, aby 9-ti měs dítě bylo zavřený v postýlce, vůbec se nedivím, že se jí to nelíbí. Můj prcek měl odjakživa k dispozici celý byt k lezení, všechno jsme přizpůsobili tak, aby mohl kamkoliv. Když jsem potřebovala třeba scedit těstoviny nebo s odpadkama, pořídila jsem si malou ohrádku, kam jsem ho na pár minut postavila. Chvilku to vydržel, jakmile začal chodit, stejně si jí dostrkal, kam potřeboval, tak jsme jí zrušili. Nenech si kecat do výchovy, řiď se zdravým rozumem a instinktem. Já jsem svým rodičům, když měli nějaké tendence sypat nějaká sto let stará moudra, poděkovala a řekla, že si to stejně budeme dělat jak chceme my a bylo po diskuzi. 😝 🙂