Zemřelo mi dítě před porodem

pentagras
5. kvě 2012

Ahoj maminky, zemřelo mi miminko v 38+5 před porodem, první dítě, jsem neštastá a každej den je utrpení, pokud tu je některá ze stejným problémem, napište ☹

smutek
15. srp 2012

ahoj holky, taky se mě to stalo porodila jsem chlapečka Danečka ve 34tt, taky mrtvý. Mě je ale divný že mě nikdo do dnes neřekl z doktoru na co vlastně zemřel, v porodnici nám jenom řekli že neměl přirození narostlé. Je to všechno divný .Ahojky všem

smutek
17. srp 2012

je to strašný

drahukl
19. srp 2012

Ahoj, zapojuji se do této diskuse, před dvěma měsící mi museli předčasně vynadat miminko. celé těhotenství mi bylo zle, jakoby virozy, zvraceni....ke konci hubnuti.....prestoze jsem chodila za obvodni, neuracila se nabrat ani jeden test, ani jedno vysetreni. gynekologovi tez nebylo divne, ze skoro v osmem mesici hubnu. ve 32 tydnu jsem se doplazila do nemocnice, kde zjistilli 10 x zvysene jaterni testy. Syn se narodil predcasne, byla tam rustova retardace, malo plodove vody ..... pry to mohlo skoncit smrti, sice neskoncilo, ale syn ma vrozenou vadu...je to pro me hrozny...co bude a jak bude.

drahukl
19. srp 2012

@pentagras Je mi to strasne lito!!!! Se smrti ditete se nikdo nikdy nesmiri. jenom ten cas to trochu obrousi.

pentagras
autor
19. srp 2012

holky je to hrrozný, furt to není za mnou a asi nikdy nebude, doufám že se nám brzo zadaří

drahukl
19. srp 2012

@pentagras je tomu třeba dát čas......

drahukl
21. srp 2012

snad mozna trochu prevence...bacha na cholestazu v tehotenstvi....nespecificke priznaky, ale muze to byt pro mimco katastrofa! Nechte si vzdycky radsi nabrat jaterky. my to prezili jen o fous, ale mame dost dalsich probblemu. D

luznicarka
21. srp 2012

@pentagras Trvá než se to srovná a já nemít doma ty dva zbojníky tak se s tím asi nikdy nevyrovnám a smířit se s tím prostě nejde pořád je doma o jednoho člena rodiny míň 😔

petkaoule
19. črc 2013

Zdravím všechny maminky. Potřebuji se také podělit o svou strašlivou bolest. Je to týden co jsem musela porodit svého malého andílka mrtvého v 36tt. Je to tak strašně bolestivé..každou vteřinu na něj musím myslet. Nic mě nebaví, život jako by skončil. Prosím, maminky které mají za sebou tuto nejstrašnější zkušenost o radu. Za jak dlouho se vám podařilo znovu otěhotnět? Nedovedu si představit ten strach při dalším těhotenství. Jak jste to zvládly?

luznicarka
20. črc 2013

@petkaoule JE tomu už 6 let co sem si tím samým prošla i já a ve stejném týdnu těhotenství. Bylo a je to pořád těžký toho už se nikdy nezbavíš nejde to. Bolest musí ven a chce to se zaměstnat po šestinedělí jsem nastoupila zpět do práce a ještě v průběhu šestinedělí jsme s manželem odjeli k moři na dovolenou abych se zotavila s duší to bylo na dýl , ale prakticky jakmile sem se s tím srovnala i po duševní stránce tak sem otěhotněla znovu cca za 5 měsíců od porodu. Syn se narodil další rok v srpnu strach sem měla ale můj gynekolog mě hned na začátku předal dorizikový poradny k Apolináři kde mi vystavili rizikovku a musím říct že ač sem se hodně bála tak tam je skělý doktor, který se stará o maminy s těhu cukrovkou a vysokým tlakem a to mi hodně pomáhalo 🙂

pagaroty
25. srp 2013

@pentagras v mé rodině se dítě narodilo se zápalem plic a porod neudýchalo.. musí to být opravdu hrozné 😔

nada_m
30. dub 2014

@pentagras Ahoj. Vím přesně jak se cítíš. Já rodila 12.4 malej byl ve 24 tt, ale bohužel žil jen hodinku. V naší porodnici totiž nemají vybavení a vrtulník nám přiletěl pozdě. Sem z toho zoufalá, snažím se jít dál ale nejde to.Stačí aby se někdo zeptal jak je a už ten potok slz nezastavím. jak píšeš mužský chce jít dál, ale já to nezvládám. jestli ti můžu radit vyhledej psychologa, pomůže ti, já k němu mám také namířeno. Nejvíc mě štvou lidi který mi furt říkají že musím dál, já to vím ale ta bolest je silnější. Držím palce.

nada_m
19. kvě 2014

Ahoj holky. Tak už je to 5 týdnů a já se cítím čím dál tím hůř. Nemám vůbec chuť žít, nic mě nebaví. Změnila sem lékaře a za 8 měsíců prý můžeme zkusit otěhotnět, ale manžel nechce ani slyšet. On Adámka vyděl, já bohužel ne a dodnes nevím co se stalo proč se narodil tak brzo. Je to hrozný. Máte s tím některá zkušenost a jak se vám podařilo chlapa přesvědčit. ☹

123456666666
16. srp 2015

@pentagras
@pentagras Ahoj, mě umřelo v únoru miminko den před porodem. Je to strašný a moc strašný smutek, ale musíme žít dál. Je mi moc líto, co se ti stalo a úplně vím jak moc nešťastná jsi, ale je třeba žít dál i když je to těžké. Ale počkej ještě pár týdnů a bude ti lépe. My se teď můžeme začít snažit o miminko, tak snad na podruhé to bude mít šťastný konec, ale neboj se doma přiznat ten obrovský smutek a popovídejte si o tom. Já mám skvělého může, který je naprosto dokonalý i když jsem na něho křičela ze samého smutku a stezku po naší Valince a neměl to vůbec jednoduché, ale je strašně důležité dostat ven ze sebe veškeré emoce i ty které nejsou příliš pozitivní. Psycholožka mě připravila i že budu mít i výlevy zla a ty přišly, neboj se toho a vykřič se. Je to obrovská bolest, která nepřestává, ale buď silná, nejsme jediné matky, které musí bojovat. Držím palečky a snaž se dostat do života i když to není jednoduché.

millyh
16. srp 2015

@pentagras drž se

krouparovapetra
3. bře 2016

Ahoj holky,zajimalo by me stalo se nektere,ze se miminko ve 29-30tt omotalo pupecnik kolem krcku a uskrtilo se tak.Vite proc se to stava?Me to nejde porad do hlavy

kittykat22
3. bře 2016

@krouparovapetra stava sa to pretoze dieta sa otaca a otoci sa tak nestastne ze sa do pupocnika zamota. Je to nestastna nahoda a moze sa to stat pocas celeho tehotenstva.

krouparovapetra
3. bře 2016

@kittykat22 jenze doktor rikal,ze se to stava 1%zen a vetsinou starsim.zenam a i se muze pry omotat a vetsinou se neuskrti.Tak fakt nejsem schopna to chapat.To abych se klepala cele tehotenstvi

verenike
8. bře 2016

Krásný večer, dámy.
Ačkoliv do půlnoci už moc času nezbývá, nedá mi to nevyužít dnešního data a nepopřát nám krásný svátek žen. A proč píšu zrovna sem?
Jsem studentkou psychologie Univerzity Palackého v Olomouci a v rámci své bakalářské práce se zabývám tématem porod mrtvého dítěte.
Ráda bych provedla kvalitativní výzkum se ženami, které tato smutná událost potkala.
Jedná se totiž o téma, které není příliš zkoumaným, z čehož pak plynou mnohá nedorozumění, hlavně tedy mezi rodičkami a zdravotnickým personálem. Často se porod mrtvého miminka, (tzn. Porod po 22tt), neodlišuje od potratu v 1. Trimestru, což je také velmi smutná a náročná událost, ale není to totéž – při potratu v rané fázi těhotenství zkrátka žena nemusí porodit „plod“, který už vypadá jako miminko, o vnímání pohybů nemluvě.
Ráda bych, aby má práce napomohla zdravotnickému personálu, rodičům mrtvorozených dětí i jejich blízkým a v neposlední řadě všem těm, kteří v rámci své profese pomáhají rodičům se s touto náročnou životní situací vyrovnat. Já sama bych se tomuto tématu chtěla věnovat i po ukončení studia coby psychologický poradce.

Co se týče samotného výzkumu: bude se jednat o anonymní rozhovor v místě, které si každá účastnice sama zvolí. Vím, že je to velmi citlivé téma, a proto mi velice záleží na tom, aby se všechny účastnice mého výzkumu cítily bezpečně a co nejlépe to bude možné.

Chce-li některá z vás přispět svými zkušenostmi k pomocí ostatním ženám v této situaci a ke vzdělání odborné veřejnosti, napište mi buď do soukromé zprávy, anebo na mail veronicadohnal@gmail.com.

Předem moc děkuji, velice si toho vážím.

Dohnalová Veronika

absintka19
3. únor 2017

@krouparovapetra to je blbost ze starsim zenam. Hold pupecnik se omota aktivitou ditetet talze s vekem to skutecne nic nema 🙂 to jste se asi nepochopili. A ano, clovek se obava cele tehotenstvi a po porodu to neskonci 🙂

gabtcha
3. únor 2017

Mile maminky, prosim, mate nektera osobni zkusenost v Praze s nejakym pohrebnim ustavem s kremaci miminka porozeneho v 16tt? Kamaradka prave rodi u Apolinare a rada by se s nim v ucte rozloucila.. Vim, ze take zalezi a lekarske zprave..tak predem hledame nejaky tip na pohrebni ustav, se kterym by nekdo mel dobrou zkusenost. Dekuji a vsem preji hodne sil!

absintka19
3. únor 2017

@gabtcha ono z lek.hlediska 16tt neni porod ale potrat, zkusim se poptat zname doktorky v Praze, kdyz tak pisnu. U nas v Brne (co rikala Mudra) pokud je potrat tak je to jako biologicky odpad. Ale mozna nekde ne.

gabtcha
3. únor 2017

Ona uz rodi, vyvolavaji. V Brne pred rokem jina kamaradka rodila v 17tt a provedla kremaci, tam bych vedela kam se obratit, ale v praze? jeste zlezi na lek. zprave..

absintka19
3. únor 2017

Doporucili mi tohle, zkuste se obratit zfe.

Dítě potracené

Postup zacházení s plodem po potratu je upraven v § 91 zák. 372/2011 Sb.: Části těla odebrané v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb, plod po potratu, plodové vejce, plodové lůžko (placenta) nebo těhotenská sliznice, ....se zpopelňují ve spalovně poskytovatele, nemá-li poskytovatel vlastní spalovnu, ve spalovně jiného poskytovatele nebo v krematoriu, a to na základě smlouvy uzavřené s jiným poskytovatelem nebo provozovatelem krematoria. Vydání plodu po potratu k pohřbení se ukazuje jako závažný problém, jistá šance na zachování piety v zacházení s potraceným plodem tu je, pokud má nemocnice uzavřenu smlouvu s osvíceným provozovatelem krematoria.

V případě, že si přejete vydání potraceného miminka k pohřbení, kontaktujte sdružení TOBIT - sdružení napomáhá vyvíjet činnosti směřující k podpoře pohřbívání plodů po potratu a mrtvě narozených dětí, více na http://tobit.cz/. Jejím spoluzakladatelem je pan Tomáš Kotrlý, který funguje také jako poradce pro pozůstalé kotrly@volny.cz.

Pomocnou ruku zde může podat také sdružení Hnutí pro život ČR, kontakt paní Rybová: zdenka.rybova@prolife.cz

gepe
3. únor 2017

@absintka19 jak kde v jake porodnici zrejme. Biologicky odpad to z Tebou uvedenho pohledu muze byt i pred porodem tesne. Ja mam zkusenost jinou.
@gabtcha ahoj, vim o Pegas, ze je delaji. Me ukoncovali tehotenstvi podzim 2015 v Podoli v 2.trimestru (nejtezsi srdecni vada) dostali jsme papiry s moznosti vyberu zda pitvu i pohreb, vcetne soupisu ulozeni plodu kde a jak a co. Tipuju, ze Apolinar ma urcite neco/nekoho smluvne osetreneho. Taky urcite budou mit psychologa v pripade zajmu ze strany kamaradky.

absintka19
3. únor 2017

@gepe to se pletes, to neni muj pohled ale definice zakonu, ja ho nepsala.
(1) Narozením živého dítěte se rozumí jeho úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, jestliže dítě projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost
a) 500 g a vyšší anebo
b) nižší než 500 g, přežije-li 24 hodin po porodu.
(2) Známkami života se rozumějí dech nebo akce srdeční nebo pulsace pupečníku nebo aktivní pohyb svalstva, i když pupečník nebyl přerušen nebo placenta nebyla porozena.

§ 3

Narozením mrtvého dítěte se rozumí úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, jestliže plod neprojevuje ani jednu ze známek života a má porodní hmotnost 1000 g a vyšší.

§ 4

(1) Potratem se rozumí ukončení těhotenství ženy, při němž
a) plod neprojevuje ani jednu ze známek života a jeho porodní hmotnost je nižší než 1000 g a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 28 týdnů,
b) plod projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost nižší než 500 g, ale nepřežije 24 hodin po porodu,
c) z dělohy ženy bylo vyňato plodové vejce bez plodu, anebo těhotenská sliznice.
(2) Potratem se rozumí též ukončení mimoděložního těhotenství anebo umělé přerušení těhotenství provedené podle zvláštních předpisů.

gepe
3. únor 2017

@absintka19 precti si poradne co jsem psala, tyka se primarne pohrbu a pitvy, ne pravniho pohledu a rozboru vahy plodu a pojeti zda se jedna o potrat ci porod. V 16tt jak jsem psala, jak kde pohlizeji na plod, nezavisle na pravnim vykladu.
Takze pokud mas potrebu pastovat dlouhe pravni odstavce, bud v IP, nebo jinde.
Tady tohle tema je samo o sobe vazne a smutne a dle meho nazoru neni o dohadovani, zda je plod/dite potraceno ci porodem o nej prisla predcasnym porodem.

lienocka2044
20. dub 2017

@gabtcha dobrý den, vite mi prosím dat info ohledne kremace? V Praze? Sestra prisla o miminko (33 tt) bude ho prave rodit, je potreba vybavit kremaci, a ja bych ji to zaridila, jen nevim co a jak, jsem z toho uplne mimo, tezko,semi hledaji informace. Tak jestli muzete, napiste. Dekuji

lekninek007
21. dub 2017

@lienocka2044 Dobrý den, nejsem z Prahy, zažila jsem to stejné teď na začátku března (Hradec Králové). Hodně mi pomohl web www.prazdnakolebka.cz - je tam spoustu praktických informací. Jinak u nás vše kolem kremace zajišťoval přítel, kontaktoval pohřební službu, předal zprávu z nemocnice a oni již potom automaticky kontaktovali patologii a kremaci zařídili. Domlouvali jsme potom jakou urničku. Davídka jsme si do rodinného hrobu uložili sami. Držte se a buďte sestře oporou. Je to hrozné, mě hodně pomáhá přítel, brácha a rodiče. Lenka