1 rok s miminkem. Jak ho rekapitulujete?

karot
10. dub 2008

Ahojky maminky prvorodičky!
Nám už se blíží 1.rok a než opustím toto téma a nastoupíme do Batolat,chtěla bych se ohlédnout trochu zpět a popřemýšlet nad tím,jestli jsem všechno,co jsem chtěla dělat správně,správně dělala a kde jsem udělala nějakou chybu,které bych se ráda při dalším miminku vyvarovala.
Máte některá podobné váhavé myšlenky?.......... 😕
Já třeba teď(s odstupem času)vidím,kde jsem udělala chyby v kojení,jak jsem vždy neporozuměla pláči miminka(hlavně v prvních 3.měsících),...................apd.
Kdyby šel vrátit čas,tak bych se ráda vyvarovala určitých chyb a tím pádem bych si mateřství a společné chvilky s miminkemo trochu víc zpříjemnila. 😵 😖

ocicka
10. dub 2008

No ja bych asi prcka nenechala uz s nama spat v posteli. Pred 14 dny jsme zacali ucit usinat v postylce a docela nam to slo, ale prcek je ted nemocny tak je zase s nama v posteli, tak budeme pak zacinat znovu 😀

natalia3
10. dub 2008

Ahoj, no ja bych davale me dite casteji na brisko, jelikoz do ted je dost linej a nechce nic delat.... 😉 Nemel polohu na brisku rad a brecel a znate to prvni dite, nechtela jsem at tak breci..... ☹

martinaema
10. dub 2008

ja by som si asi dala veľký pozor na to, aby som nenaučila bábo zaspávať na prsníku 😢 My sme mali od začiatku veľké problémy so zaspávaním a vtedy sa mi to zdalo dobré, lebo zaspala veľmi rýchlo, ale o pár mesiacov 😨 😠

dominica
10. dub 2008

Ahoj, tak dnes som akurát rozmýšľala, že my už patríme do batoliat, ale keďže malý je predčasne, tak som si povedala, že ešte mesiac a pol bude patriť medzi bábatká, no a myslím si, že pre mňa bude bábatko ešte dosť dlho 😀

A tiež som spravila pár chýb, aj keď si pamatám len jednu 😀 , ale určite by sa ich našlo viac. Moja chyba bola v tom, že som kvôli svojej sprostosti prestala kojiť, ale zas si to už teraz až tak neberiem, lebo kojený bol do 10 mesiacov perfektne a do 11 už len minimálne a potom mlieka nebolo. A viem, že si za to môžem sama, ale hlavne, že dostal to najhlavnejšie prvého pol roka...

natalia3, ja som spravila to isté, ale nebanujem, napriek tomu, že nebol na bruchu, doktorke ukázal vždy len to najlepšie a keďže bol predčasne bol braný trošku ináč. Ale do pol roka bol lenivý jak voš, to je pravda, ale po 7-8 mesiaci sa to rozbehlo a teraz je neskutočný šikulo, myslím, že ako jeho rovesníci narodený na čas.

frog
10. dub 2008

Ahojky,já bych dávala malou víc na zem a nebrala při každém větším zaplakání,páč teďka je pěkně líná..jediné co umí je přetočit se na bříško a to ještě jen na jednu stranu a maximálně se na tom bříšku otáčí jako hodinové ručičky a to je vše 😒 ..

neeve
10. dub 2008

Ty jo já nevím... možná bych už na podruhé nechytala ty první měsíce tolik nerva... 😅 Ale to bylo tak nějak asi zapříčiněno hormony nebo co. Asi to vyzní blbě, ale od té doby co nekojím jsem víc v pohodě. Asi mě nějak ovlivňoval prolaktin nebo co. Jinak mám pocit, že jsem všechno tak nějak zvládla dobře... jedinou výčitku mám, že mi spadla z přebalováku, když se začínala v pěti měsících přetáčet 😔 Ale dopadlo to dobře... ale zase - zrovna na to jsem si dávala hodně pozor a stejně se mi to stalo 😔 Jinak z těch zásadních věcí mě ale opravdu nic nenapadá. 😕 Asi by se něco našlo, ale fakt víc teď nevím... 😅

susik77
11. dub 2008

ja nic nelutujem, vsetci sme toto obdobie v zdravi prezili, mala je sikulka a hlavne zdrava.Myslim, ze som sa o nu starala ako som najlepsie vedela 🙂

iwca
11. dub 2008

Ahojky já to mám podobně jako neeve. Připadám si mnohem víc v klidu a v pohodě než když jsem kojila. Ale uvědomila jsem si to až teď když jsem kojit přestala. Všechny maminy mi říkali jak je kojení uklidňuje (né že by mě rozčilovalo to ne 😉 ) byla jsem celých těch osm měsíců nervózní. To mě mrzí nejvíc ☹ .

karot
autor
11. dub 2008

Tak k té nervozitě v době kojení se taky přidávám. 😉 Jakmile jsem přestala kojit,byla jsem víc v pohodě a dokonce jsem měla víc energie.A hlavně mě nebolela hlava.
A jak píše Susik....................hlavně,že jsme to oba přežili a jsme zdraví. 😵
Příště(pokud budu mít opět mimčo s bolením bříška)nafouknu gymbalón dřív,než po 3.týdnech.Miminku ušetřím trápení a mě nervy. 😀

smisela
11. dub 2008

Mne je za týmto obdobím,keď bola Ninka malinká veľmi smutno,viem ,že sa to nedá vrátiť spať 😒 ,mám pocit,že som si toto obdobie málo užila,viac som sa stresovala pre kojenie,ktoré sa rozbiehalo veľmi ťažko,kojíme mimochodom doteraraz 🙂 ,určite by som ju neučila zaspávať na prsníku,aj keď to nebolo plánované 🙂 ,mala som panický strach,keď sa rozplače a nebudem jej vedieť pomôcť,určite by som si status"čestrvá mamička"užívala viac,ale za to si to teraz doslovne užívam 🙂,robí mi len samú radosť 🙂

kajule
11. dub 2008

No tak ja kdyz nad tim tak premyslim, tak urcite souhlasim s tou nervozitou v obdobi kojeni, ale nic zasadniho bych asi nemenila. 🙂 Myslim, ze jsem delala a delam vsechno jak nejlip muzu a nejaky zasadni chyby nevidim. I kdyz nejaky maly by se asi nasly, ale to si ted neuvedomim.

maart
11. dub 2008

...mne je taky lito, jak to vsechno rychle bezi....mam posledni miminko a uz je ji, prdolce moji krasny, 3 a pul mesice. Proto se snazim co nejmin nervovat...jde mne to docela dobre, ale je to urcite proto, ze uz mam treti dite, takze se uz dokazu vyrovnat "chybam maminek zacatecnic 😉 "...Maly chybky delame kazda, ale to je uplne normalni, takze neee, zadne vycitky a sebeobvinovani, to holky, nema cenu. Kazda se urcite snazime co nejvic a nejlip a to je nejdulezitejsi 🙂 .

berynka
11. dub 2008

Teď zpětně jsem ráda, že už ty začátky máme za sebou 😉 . Spoustu věcí jsem dělala intuitivně nebo selským rozumem, takže bych se možná zhrozila, kdybych nahlédla do nějaké chytré knihy 😅 .
Jak tady řada z vás píše, asi bych se tolik nestresovala, i když se to dá přisoudit tomu kojení. Pamatuji se, jak jsem sledovala čas, jestli mezi kojením něco stihnu 😒 , jestli budu mít dost mlíka ap.

kristi
11. dub 2008

Karot, to takhle nemuzes brat, vsak jako prvorodicka jsi prece nemohla vsechno vedet, napr. s tim placem - to proste nejde nastudovat, to se musi zazit....

ja myslim, ze muzu byt spokojena..jen bych chtela priste vic zapojit tatinka,ale oni pro ty miminka maly nemaji moc cit, je bavej az ty batolata.

majka07
11. dub 2008

Tak jsem zapřemýšlela a neměnila bych nic. 🙂 Jediný co mi hodně vadilo, že nekojím, ale na to se už koukám jinak a vůbec mi to nevadí 😉

dominica
11. dub 2008

Tak na mna kojenie vplývalo veľmi dobre a zas mám opačný pocit - odkedy nekojím som oveľa nervóznejšia a mám oveľa menej sily. Čím viac si dieťa vyžadovalo, tým viac som všetkého zvládala aj naokolo/upratať, navariť, ožehliť a pod./, ale odkedy je samostatnejší/nie vždy 😀 /, tak som nejak moc zlenivela a už toľko nerobím a snažím sa čo najviac oddychovať. Zaujímavé, že vtedy som oddych nepotrebovala a to sme sa kojili pomaly kažú hodinu v noci 😕 , ja to akosi nechápem 😅

zuzka99
11. dub 2008

sice ešte patrime medzi babetka, ale už teraz viem, že by som nikdy malému neukázala, že niekto vymyslel flašku ( 😠 len keby im to nemuseli ukazovať ani v porodnici)

dominica
11. dub 2008

a vlastne, ešte ma napadlo, 1x som nevedela, čo mu je, keď plakal, ale asi po hodinke som na to prišla, ale teraz už tiež neviem, čo to bolo... 😀
A kakali sme 8 mesiacov s rúrkou, čo sa mi nezdalo hrozné a nijak ma to nezaťažovalo, ale až keď začal kakať normálne, tak som vedela, čo bola príčina - Maltofer a to som dovtedy nijako nezistila a nešlo mi do hlavy, ako je možné, že v nemocnici kakal sám a odkedy sme prišli domov, tak už nie a vôbec ma nenapadlo spojiť si súvislosti s liekmi/mali sme ich viac/ a pritom som to vždy hovovrila doktorke, mohla mi aspoň ona povedať, že to je asi z liekov...

bihan
11. dub 2008

Aj my sme ešte len na polceste k jednému roku, ale jediné, čo doteraz ľutujem, že sme začali s "vyplakávacou" metódou... síce nám to pomohlo k lepšiemu spánku cez deň, ale v noci pravidelne zaspávala s plačom, až kým sme si nepovedali, že je to pekná debilina a zmenili sme zaspávací rituál a drobná zaspáva sama v postieľke a bez plaču.

Čo sa týka dojčenia, tak som na začiatku urobila jedinú chybu - príliš som sa riadila radami z knižiek a jediné, čo som tým "získala", boli fialové bradavky 😅 a odkedy sa riadim malou a nie knižkami, ide nám to v pohode 😉

kupinka
11. dub 2008

Mě nejvíc mrzí,že jsem malého nedávala skoro vůbec na bříško,páč jsem se dočetla,že takhle je mnohem větší pravděpodobnost syndromu náhlého umrtí,já blbec jsem si to vzala moc k tělu a vůbec jsem ho na bříško nedávala,což byl potom problém-nechtěl na něm být,protože na to nebyl zvyklý...to je naštěstí asi vše 😅

junovka
11. dub 2008

Ja teraz babenky co robim , alebo som vykonala pri Nelinke, tak nicoho nelutujem, dokonca mam ovela vacsie skusenosti ako pri Timeike, ale hlavne co ma najviac tesi, a myslim si, ze mozem byt na seba patricne hrda, hoci niektorym ludom v mojom okoli sa to nepaci, ze som strasne prisna, co sa tyka zavadzania prikrmov a beriem to s velkou zodpovednostou, koli tomu, ze Timeika mala od mala atop.ekzem, o strave som nic nevedela a pocuvala som rady !starych skol".Teraz je to uplne inak pri Nelinke, nakolko mam spustu info a na rady "starych skol"mozem sa akurat tak vy..... 😉

mata79
11. dub 2008

No ja som uz chcela vytvorit temu Nikdy nehovor Nikdy.
Mam vela priateliek a znamych a pozorovala som, ako vychovavaju svoje deti. Nieco sa mi pacilo a nieco nie. Tak som si hovorila, toto nikdy robit nebudem......
Ha ha ha.....
Kazde dietatko je ine a treba k nim aj individualne pristupovat.
Neviem, ci je slovko "lutujem", alebo "urobila som chybu" spravne.
Ale fakt je, ze som si hovorila, ze nase dietatko nebude spat s nami v posteli. A veru spi. Mali sme vela pokusov zmenit to, ale on si skratka vyzaduje, aby bol pri mne. Teda v noci. Cez den na mne nalepeny nie je.
Mala som komplikacie po normalnom porode, tak maleho som dostala k sebe az na 3. den. Na celu noc az na 4.
Teraz si hovorim, ze nech druhy porod dopadne akokolvek, chcem mat dietatko pri sebe od zaciatku. Aj ked pri Matejkovi by som to asi nezvladla. Mala som co robit so sebou.
Niekto sa snazi dietatko oducat od cumlika. Ja som zo zaciatku cumlik nedavala, aby nestratil saci reflex, a ked som mu ho potom chcela dat, aby nezaspaval na prsniku, tak ho ani cumlat nevedel a nechcel ho. Tak mal prnik miesto cumlika.
Hovorim si, ze pri druhom dietatku beriem cumlik hned do porodnice. Ale zase ktovie, mozno len vdaka tomu, ze casto sal aj v noci som si udrzala kojenie aj napriek 3 krizam, ktore sme mali. Zvladli sme to bez dokrmovania, ale dalo to zabrat. To je asi jeden z dovodov, pri ktorych manzel ocenuje moju tvrdohlavost....
Niektore veci by som pri druhom dietatku chcela robit inak, ale clovek mieni, Pan Boh meni.... 😉

paolin
11. dub 2008

taky bych to tak videla. jsou veci, ktere jsem delat nemela a se kterymi ted musim bojovat, ale zadny uceny z nebe nespadl 😉 nejspis bych to nedelala jinak. ted uz vim ty zasadni "chyby" a budu se snazit jim podruhe vyvarovat-jde predevsim o pochopeni potreb mimca. kamoska s prvni dcerou strasne moc bojovala. vsechno slo pod tlakem nebo vubec, byla z toho na nervy, pro kamosky vylozene neschopna matka. s druhou dcerou delala vse uplne stejne a svete div se - ono to najednou fungovalo uplne v pohode! dala ji do postylky a ona tam sama usla, sama a vse jedla, sama si hrala..proste si myslim, ze to neni jen o nasich chybach, ale hlavne o povaze deti.

alcatko.j
11. dub 2008

Tak ja bych uz mohla taky zacit "zuctovavat"...zrovna dnes, rano v 9:36 se z nasi holcicky kojence stala batoleci slecna 😵 Ale kojim teda furt 😅
ja asi niceho nelituju, protoze kazde moje rozhodnuti, ktere jsem v prubehu toho roku udelala,bylo v tu chvili podle meho nejlepsiho mineni a svedomi 😔 V tom okamziku bylo spravne...
Bude to znit asi namyslene, ale jsem na sebe hrda, a na manzela, ze jsme, zda se, zvladli ten prvni krok ,ze jsme pro Nelinku dobrymi rodici, ze vyrusta v lasce, to je nejdulezitejsi...
dneska jsem nejak namekko, furt se usmivam, hladim ji, objimam a jeji rucicky kolem meho krku jsou pro me tou nejlepsi odmenou a dukazem toho, ze snad jsem spravna mama...chyb uelam urcite pri jeji vychove strasne moc, ale to ted neresim, hlavne ze ji mame a ona nas...

petruna
11. dub 2008

zajimavy tema....docela se z toho da poucit... 🙂 a pripadne necemu vyvarovat.
ja se snazim uzivat kazdej den, protoze mi vsechny kamaradky co maji vetsi deti porad rikaji, jak to miminkovsky obdobi bylo uzasny a jak si ho malo uzily a jak se jim stejska....
ale taky mam tendence rikat : uz aby....se aspon usmival...atd
alcatko : jee, gratuluju Nelince k jednomu roku. 🙂 🙂

alcatko.j
11. dub 2008

Petru, dekuju 🙂

susik77
11. dub 2008

alcatko: vsetko najlepsie nelinke 🙂

alcatko.j
11. dub 2008

Susi, dekuju 🙂 😵

mata79
11. dub 2008

A predsa som nasla nieco, coho lutujem. Ze som po prvej poradni posluchla lekara, ktory mi odporucal kojit max. 10 minut a vzdy z ineho prsnika.
U nas bol vysledok taky, ze maly bol 10 dni nespokojny, hladny a mal velke bolesti bruska. Potom som sa docitala, ze zelena stolica je od predneho mliecka. A on mi tahal pomaly a nestihol si za tych 10 minut vytiahnut aj to zadne. Pri dalsom kojeni som mu zase dala len predne z druheho....
Tak som kaslala na rady studovanych a riadila som sa podla potrieb maleho hladosa.....