10měsíční dcera stále nesedí a asi by měla

diamanta
18. čer 2014

Ahoj, moje první dítě si v 10ti měsících začlo samostatně běhat, a dlouho předtím obcházel nábytek a pádil po čtyřech. Moje druhá byla vždy hodná, spavá, i teď. Než je zas čas spinkat, stihnu tak nakrmit a malinko si pohrát. Mě to asi moc nevadí, ale ono je jí 10 měsíců a stále nesedí. Nejdřív jsme si říkali, že když bude pomalejší, aspoň bude déle klid, ale už třeba je těžká a nemůžu ji venku posadit, nemůžu krmit v židličce ale jen v pololeže a tak... Že neleze je jasný, válí sudy, točí hodiny, couvá, ale žádný známky posazování. Měl jste někdo až tak spavé a spokojené mimi co dlouho nesedělo? Ona je nespokojená jen tehdy, nedám-li jí do určité chvíle spinkat. A to když přetáhnu, hrozně blbě zabírá a může i brečet.

lv
18. čer 2014

Úplné běžné je to do roka, ale pokud pivotuje, couva atd, tak to zvládne v pohodě..

hojda
18. čer 2014

Obě až v 10 měsících 😉

martina_z
18. čer 2014

@diamanta Hlavne aby lezla. Sezeni neni dulezity, coz mi potvrdili jak na neurologii, tak na rehabilitaci. Taky neni az tak podstatny kdy, ale jak.

irennn
18. čer 2014

Nás v 9 měsících teď poslala doktorka kvůli tomu na rehabilitace, jenom se plazil,bez náznaku sedu, chtěla Vojtovku,ale já si vydupala Bobatha. Máme za sebou 2 rehabilitace a já mám úplně vyměněné dítě....spokojené, šíleně aktivní, jako by najednou pochopil,co má dělat s tělem, jde do všeho s vervou a naplno,najednou ho je plný byt...on už trpěl tím,jak byl furt na jednom místě, chtěl všechno sám.

edeltraut
18. čer 2014

Adélka si také sedla až kolem desátého měsíce, když začala lézt. Zatím bych byla v klidu 😉

koncita
18. čer 2014

Klid! Náš malej začal lézt, sedět a stoupat si - všechno najednou- těsně před 1.narozeninama!!!....a je úplně normální, zdravý kluk, jen je prostě pomalejší 😉 Ale že jsem taky z toho před tím byla nesvá, vzala jsem ho k fyzioterapeutce a ta jen potvrdila, že je ok, řekla nám, proč to tak je a že žádné cvičení ani rhb nepotřebuje, jen si musíme počkat, že k tomu dojde sám. A došel 🙂 Teď má 14m a teprve pomalinku začíná capat s vozíčkem, takže chodit bude taky o dost později než jiné děti a mně to vůůůbec nevadí 😉

jarcatko
18. čer 2014

napřed by měla lézt a sednout si až pak, alespoň ak by to fyziologicky mělo být správně... a uklidním tě, můj syn lezl po 4 od necelých 10 měsíců, ale do klasického rovného sedu (jako rozkročmo s nohama před sebou) si sedl až asi ve 13 měsících! do té doby si seděl na patičkách, jako když si klekneš a dosedneš zadkem na paty... stačilo mu to tak, ručičky na uchopování věcí si tím uvolnil, pohled na svět měl taky jiný než z lehu, a seděl s nohama před sebou nebo v překážkovém sedu prostě nepotřeboval...
chápu, že židlička na jídlo by se hodila, ale nemáte nějakou polohovací, kde by to byl takový pololeh-polosed?

marrei
18. čer 2014

Syn začal sedět až v roce... do té doby pouze sed na patách, jakmile jsme mu natáhli nohy dopředu, hned se klátil... a je v pořádku, normální vývoj, jen to sezení měl nějak na háku 😀 Zato chodit začal o 2 měsíce dřív než dcera.

lu777
18. čer 2014

@diamanta sezení bych jak tu píše většina nebrala jako bernou minci moc... důležité je jestli má zájem o pohyb, jestli nemá nějak oslabené svaly, nedává hlavu ke straně, nedělá něco neobvyklého apod....

kolik toho naspí?
některé děti jsou pomalejší a pak se člověk nestačí divit - např. moje mladší do 6 měsíců jak palačinka jen ležela, jinak nic.... v 9.5 měsících se postavila a pak už to šlo ráz na ráz.... a pak jsme ji nemohli uhlídat.. dneska se smějeme tomu, že měla být údajně pomalejší jak zkonstatovala i doktorka... je to pěkné šídlo, neustále někde leze, baví ji jakýkoli pohyb, takže jsme i pořídili domů malou tramplínu a chodí na plavání, aby se vybila... může se to pak rychle otočit 😉

ale pokud máš pochybnosti, tak skákni k doktorce ať na ni mrkne... 😉

martinakl
18. čer 2014

Syn si sedl skoro v 11m, lezl asi dva týdny na to. Ještě má čas 😉

andelka
18. čer 2014

Obě děti lezly až po 10m, spíš až k 11m. A seděly tak v 11,5m. skoro ve stejnou dobu začaly lézt, sedět a stavět se. A to až mezi 11 a 12m. A že by byli spaví, tak to vůbec ne. 😅

diamanta
autor
18. čer 2014

@lu777 to je přesný, ještě nedávno ležela doslova jak placka s očima 🙂 ale moc doufám, že to šídlo nebude, už jsme si užili 🙂 Já jako právě to nechci moc řešit, tabulky jsou tabulky, a živé dítě je realita. Jenže mi tak trochu hrozí, že když si do poloviny července nesedne, tak už nás opravdu doktorka někam pošle. S prvním jsme cvičili vojtovku a můj pocit zpětně je: prostě nás zaháčkovali a už se jelo... vlastně nevím proč, zato dojíždět byl děs. No vidím, že pomalejších dětí je habaděj, ona jinak je mrška mrštná, ač neleze. Krmím tedy ve sporťáku na polosed-pololeh, a nebo v polohovacím lehátku taky pololeh...ale je to hrůza. Ona totiž jak má sílu, tak v lehátku kmitá tak, že nestíhám za ní lítat s lžící, a v kočárku zas sjede úplně na záda a blbne nohama proti madlu. Větší masakr je ale v tom lehátku. A když se potřebuju třeba osprchovat, místo abych dítě posadila na rohožku, musím ji poutat do autosedačky, a ona se tam houpe, sama. Ale jak ta se houpe!! Ona se houpe tak rychle, že se mi občas postaví na hlavu ta autosedačka, a zůstane viset hlavou k zemi. No prostě, některý věci bez sedu nejdou. Ale zatím nemám chuť oblítávat rehabilitace či neurologie, věřím, že je všechno v pořádku, spíš mě zajímalo, jak jsou na tom jiné děti, protože já mám pro srovnání jen to první, a tam to bylo diametrálně odlišný.

diamanta
autor
18. čer 2014

@lv
@hojda
@martina_z
@irennn
@edeltraut
@koncita
@jarcatko
@marrei
@martinakl
@andelka díky za reakce, já právě v klidu docela jsem, spíš je to někdy nepraktický, ale klid mě neopustil. Chtěla jsem se jenom ujistit, že to s tím klidem nepřeháním. A tuším, že to je i tou spavostí, když nespí, dělám resty a krmím a nakupuju a tak, čili nehrozí hodiny pohybu a tréninku.

anetka1701
18. čer 2014

Myslím že mám doma prakticky dvojče té tvojí :oD Spí hodně a kvalitně, vývoj pomalejší... Bude to dobrý, neboj :o)

dezyre
18. čer 2014

@diamanta Staník si sám sednul až téměř v 11ti měsících, a to byl tryskomyš. Po čtyřech lezl od necelých 7dmi měsíců, ale aby si sedl, to neexistovalo 😉

lu777
19. čer 2014

@diamanta jo tak to je přesný popis.... my cvičili vojtovku u staršího, šíleně plakal, v noci se budil, nechtěl se ani chovat najednou... takže jsem tam šla a požadovala něco jiného, no byla jsem za špatnou matku ale viděla jsem, že to snáší opravdu dost špatně a na férovku jsem jim řekla, ať se nezlobí, že vím co jsou potíže s páteří, mám celý život, ale prostě priorita je psychický stav dítěte, až potom i tak důležitá věc jako páteř...
cvičili jsme pak takovou formou her... ale hlavně z toho vyrostl víceméně... on prostě má tendenci mít slabší svaly atd., po mně, to vidím, u něj je důležitá motivace k jakémukoli pohybu prostě...

vždycky je to o tom co je ještě ok a co už ne... doktoři rádi řeší čísla, tabulky a opravdu často to neodpovídá realitě, xkrát nás chtěli posílat na různá vyšetření dle mě zbytečně (a později se ukázalo, že zbytečně)... na druhou stranu si člověk chce být jistý, že je vše v pořádku....
asi bych tak měsíc dva vyčkala, pokud je jinak silná a má zájem se učit nové věci, tak je to v normě si myslím.... já znám děti, které začaly chodit třeba v 19 měsících a byly naprosto v pořádku...

jinak super na pohybové věci je plavání 😉

evulatko
25. čer 2014

@diamanta, nas syn taky jeste nesedi, ani neleze, dle fyzioterapeutky je ok...

eiram2010
30. lis 2014

Náš Filípek začal sám pevně sedět a rovnou i klečet a ostatní přesně ve 12 měsících a o měsíc déle skoro chodí 🙂

veeeraf
30. lis 2014

Kdy mi začala dcerka sedět to nevím, lézt začala ve 9 měsících a až v 15 měsích začala chodit. Jinak mam opravdu klidné a hodné dítko, vydrží si hrát v postýlce od 4 měsíců spí celou noc, nepotřebuje mě ke hraní a strašně ráda se vozí v kočárku (21měsíců). Všichni se divý jak je klidná, i mě to kolikrát rozčuluje, ale já i přítel jsme byli taky hodný děti 😀

diamanta
autor
1. pro 2014

Novinky po pár měsících: tak už je jí 16 měsíců a sedí, leze, stoupá si, dělá kotoul. Sedět začala v 11m a lozit, a stoupla si až před dvěma týdny. Kroky nedělá, ani úkroky s opřením o nábytek. No ale vývoj tu je, také jsme totiž začaly v září jezdit na rhb, tak možná i tím to je. Žádná vojtovka, jen cviky na míči. A jak jste na tom po čase vy, co jste psaly o podobně starých dětech s lehce pomalejším vývojem, nějaké změny a v jakém měsíci?