2,5 měsíční mimi přibralo jen 1 kilo. Je to málo?

klara.t
13. bře 2010

Mám 10ti týdenní holčičku. Původní váha 3290g a 49cm. V 6ti týdnech měla 53cm a 4,15kg. Další kontrola má být v 3 měsících. Jenže podle naší váhy váží malá v 10ti týdnech asi 4,3kg (rozdíl váhy manžela s a nebo bez malé).
To by znamenalo že přibrala jen kilo za 10 týdnů. To je asi málo že? Kojím často. Snažila jsem se po 2 hodinách, ale ted už když si řekne (prostě když brečí a nekroutí se při tom). Po kojení (kdy u něho třeba po 20-30min usne, nebo prso pustí) si zkusím prso a mléko mám. Poctivě saje tak 6-8 minut, pak ho cucá občas zase saje pořádně. Všichni mi tvrdí jak je malinká (asi 56cm). V porovnání s jinýma dvouměsíčníma miminkama opravdu malinká je, ale vyhublá není. Sice nemá faldíky, ale kosti z ní netrčí. Já nepoznám kdy má hlad a nebo jí trápí prdíky. Ty nás totiž trápí skoro pořád.
Co myslíte? Přibírá fakt málo? Nechce se mi do příkrmů, bojím se, že nebude chtít prso.

Venku v kočárku vydrží bez jídla i 3-4 hodiny a nevzbudí se (snažím se ale nakojit do těch 3hod). V noci mi usne na 4,5-6hodin, pak už se budí po 2 hodinách. Když vydrží takto dlouho, tak hlad mít nemůže ne? Pak se budí stejně kroucením, takže prdíkama a né hlady podle mě.

csina
13. bře 2010

ahoj klara...asi ti veľmi neporadím, ale všetko ako popisuješ je presne ako u nás, len s vínimkou, že mala priberá trošku lepšie, ale hlavu hore..mám pocit, že ak je malinká spokojná, tak sa až tak obávať nemusíš...a hlavné slovo bude mať pediatrička..každopádne takéto váženie nie je presné, viem to podľa seba...neboj, iste to nebude tak tragické.. 🙂 😉

strapco13
13. bře 2010

ale ved to je pekny prirastok 😉 ..kasli na tych co tvrdia, ze je malicka...uzivaj si ju, netrap sa takymito vecami, pusti to z hlavy
a nemozu vsetky deti byt velke a tazke 😉
na prikrmi zabudni..maz moznost kojit, MM je to najlepsie pre babo
ak Ti vydrzi 2-3 hodky bez jedla, tak hladna urcite nie je

nas drobec zo zaciatku priberal za mesiac skoro 1300g..teraz tak 400g za mesiac..a co, je spokojny, usmievavy, vela sa hybe..tak neriesim..pokial pribera je vsetko OK
inak rozdiel medzi tym, co sme odvazili doma /rovnakym sposobom ako ty/ a tou vahou, co bolo na poradni bol dost velky...aj pol kila..a to som ho vazila pred odchodom na poradnu 😅

kojit treba podla potreby dietata..babo vie kedy je hladne, neboj

simounah
13. bře 2010

Ahoj, nejsem v tom až tak sběhlá, ale třeba zkus převážit kolik si opravdu vypije. Já jsem malého od porodnice na půl kojila a pak dokrmovala flaškou. Až jsem si myslela asi po 14 dnech, že jsme rozkojená a nedávala jsem mu flašku tak 3dny - také vydržel 3-5 hodin přez den a v noci se budil jen 2x. Pak jsme ale náhodně kvůli něčemu jinému zkončili v nemocnici a tam jsme museli převažovat a když zjistili, že malý si ode mne vypije málo, tak mi opět nařídili dát flašku na dokrmení. Vysvětlili mi, že to co sice vypil mu jakž takž stačilo zahnat hlad, ale nepřibíral by z toho pokud by jsme to tak dělali dýl. Měla jsem málo mléka a prostě by mu to nestačilo. Na druhou stranu mě štvalo, že mi překazili moji snahu se rozkojit, protože kdyby sál jen prso a častěji, tak by se mléka utvořilo víc. Ale tím, že jsem nadále přikrmovala, tak mléka ubývalo. Ale je fakt, že já ho měla opravdu málo. A my jsme teda neměli problém, že by po flašce nechtěl prso - vždy měl první prso a pak falšku Avent a v pohodě (teda do 4.měsíců), pak už opravdu mléka ubývalo, že kojení už nestálo za nic. Tak jsme od 5. měsíce na UM. Ale v kombinaci s příkrmama přibíral malý od začátku hezky, ale i tak nás plně kojené děti ve váze předbíhali. Toť má zkušenost.

radka.m.
13. bře 2010

Kláro-dojdi si k vaší mudr na převážení,aby jsi měla jistotu,tohle vážení doma je velmi nepřesné a pak se může stát,že se stresuješ naprosto zbytečně,pokud by se ti nízká váha potvrdila,tak vzhledem k tomu,že kojíš docela často,jak píšeš,tak bych na tvém místě určo vyhledala laktační poradkyni,poněvadž pak by fakt mohlo jít o problé,minimální přírustek v tomto věku je 450g za měsíc,více to může být,ale méně rozhodně ne,těch 450g je hraničních 😉

jijitka
13. bře 2010

Taky bych se tím zbytečně netrápila.
Je sice pravda, že dokud mi doktorka při převážení někdy ve 3 týdnech nepotvrdila, že malý přibírá, taky jsem se stresovala, jestli dost pije, jestli mám dost mléka atd. Po porodu císařem jsem v porodnici měla problém se rozkojit, navíc tam jsem malého vždy převážila a věděla co vypil.

Malý měl porodní váhu 3250 z porodnice jsem odcházeli s 3100 a v 6 týdnech měl 4210, a to mi doktorka řekla, že podle tabulek přibírá nadprůměrně 😅
Taky je třeba vzít ohled na to, že každá váha váží jinak a odchylka může být i několik desítek gramů...
Důležité taky je, kolik má počůraných plínek za den. Jestli je dostatečný výdej, je i dostatečný příjem 😉

Kláro, jestli se ti malá budí kroucením, nemusí to být nutně prdíky, jestli tedy u toho neřve jak tur. Malý se taky kroutí jak žížala, šklebí se u toho, prostě se jen protahuje, když se vyspí..

Jinak hodně užitečných informací ohledně kojení, všechny možné dotazy a odpovědi jsou na: www.kojeni.net

joa.n
13. bře 2010

Klaro, nase cacorka take hodne malo pribirala. Chodily jsme kazdy tyden k Dr. na prevazeni a pokazde kdyz cacorka pribirala, Dr. byla spokojena. Drzela svuj pribiraci tydenni limit kolem 100g/tydne - neni to mnoho, ale ji to stacilo. Jakmile to slo pod 100g/tydne Dr. doporucila prikrmovani. Taky jsem se s pomoci laktacni poradkyne hodne rozkojila (poslala mi nejake tipy jak mimco "prinutit" vice vypit) a taky jsem cacorce davala prso kdykoli to vypadalo, ze by si vzala (tj. nekdy i co 1,5 hod). Casteji by se to pry nemelo, u ni by to stejne nemelo vyznam, nebot vzdy kdyz byla prepita, tak si hodne ublinkavala.
Takze podle mych zkusenosti bych prvne zasla k Dr. na prevazeni - ona podle rustoveho grafu zhodnoti jak tvoje mimi prospiva - a taky bych kontaktovala laktacni poradkyni (www.kojeni.net - muzu jen doporucit) a zkusila to kojeni upravit.. Mozna pomohou i homeopatika 😉
Drzim palce.. 🙂

jijitka
13. bře 2010

Klaro - ještě jsem jednou koukla na tvůj dotaz. Podle toho co píšeš, měla v 6 týdnech 4150 g a v 10 týdnech po převážení doma 4300 g.
Takže se určitě nespoléhej na domácí váhu,protože by to znamenalo, že ti za 4 týdny přibrala jen 150 g a to je nesmysl. V tom případě by ti malá řvala hlady od rána do večera a hubla před očima, to bys poznala na 100%.

A jak píše Radka, jestli by ses tím měla doma trápit, zajdi si k doktorce na převážení.

germik
13. bře 2010

klara - myslím že už si zakladala tému, kde píšeš že malá ti velmi často plače a je nespokojná..Prepáč ak sa mýlim 😨 Mne malá tiež strašne plakala, myslela som že ju bolí bruško ale nakoniec som prišla na to,že to bolo od hladu...Bola som odporca prikrmovania, ale proste mliečka bolo málo, a chcela som aby malá bola spokojná - a po dávke UM jednoducho plač prestal a zrazu bola zlaté a usmievavé mimi... Len ma to teraz tak napadlo, či to nemože byt váš problém 😖

janca.23
13. bře 2010

Ahoj Klaro!Mám půlroční holčičku(předčasně narozenou)a ta nám taky každy měsic přibírá po kile a teď nám přibrala jen půl kila,ale paní doktorka nás chvalí a říka že hlavní,že aspoň něco...

ali27
13. bře 2010

mohlo by to byt tou vahou... kazda vazi inak. stale treba vazit na jednej, potom mozes porovnavat. napr. u nasej doktorky vaha vazi o 1/4 kila viac ako ta nasa... takze no stress. bez prevazit k doktorke 😎

zuzik_p
13. bře 2010

Klara, vubec se nestresuj a zvlast ne z domaci vahy. A navic jeste pouzite celkem bizarnim zpusobem vazenim s manzelem 🙂 Pokud ti to neda, jakoze asi ne, tak si zajdi v pondeli k vasi dr a necehej malou prevazit. Miminka ale stejne pribiraji narazove, tyden 2 treba nic a pak hodne. Moje mala mela ve 3 tydnech stejnou vahu jako ve 2, ja na nervy, ze budu muset prikrmovat a pak ve 4 najednou vice a uz to bylo dobre.

beruska24.9.
14. bře 2010

klara - mě Dr. říkala, že stačí, když miminko přibere 100 g /týden.
Malá přibírala zpočátku 150 g/týden (to se Dr. zdálo až moc 😀 ) pak přibírala také tak 100 g/týden (počítáno průměren od jednoho vážení ke druhému).
Zato od 4.m. co jsme přešli na sunar přibrala 1.500 g za 4týdny. Až jsem se vyděsila, že je to moc 😉 Ale je spokojená, Dr. to komentovala slovy, že je pěkná, ale není tlustá, tak to neřeším.
Pokud je malá spokojená, tak to nijak neřeš 😉 Pokud máš obavy, tak zajdi k Dr. na převážení.
Já s malou chodila jen první 4 týdny, abych zjistila, zda přibírá, pak už jsem chodila jen na pravidelné prohlídky.

neurologia
14. bře 2010

Ahoj klara,

hlavne klud a nepanikar...urcite sa nespoliehaj na domacu vahu-pokial nemas na 100% vyskusane ze vazi presne ako vaha u tvojej lekarky...kukala som teraz v tabulke a mala podvyzivena urcite nieje...a urcite nebez hned kupovat UM lebo dcerku urcite trapis hladom...
mozno je len problem v technike kojenia...takze urcite napis annag-ma tu aj temu ona je veeelmi super zlata zena a poradi vyzna sa vie o com rozprava...takze jej urcite napis

nasa mala tiez patri k "lahkym" vaham nema ziadne faldiky ale je to ciperne dietatko ...mne sice v kociku nezaspi nikdy ale zo zacitaku prespala noc celu -vobec nechcela papat...tak som bola tiez cela nesvoja ved ostatne baby pisali ze deti su stale hore chcu jest a podobne tak som ju zacala budit ze nech papa aj v noci ale ona sa vobec nezobudila a papat teda nechcela....tiez som napisala annag a ta ma ukludnila ze kebyze je hladna tak sa urcite zobudi a dozaduje sa cicika....teraz sa to uz zmenilo a zobudi sa aj v noci na papacku ...ty si uzivaj ze sa v noci aj ty vyspis a cez den sa mozes naplno venovat svojmu dietatku lebo si oddychnuta

fifa79
14. bře 2010

klara.t:přibírá ti nádherně, my jsme za takovou dobu nikdy kilo nepřibrali.

briketa
14. bře 2010

pribera pekne, neboj. kilo u takeho drobca je riadny kusisko. moja mala ma v siestich mesiacoch 4.9 kg 😅

jasminet
14. bře 2010

pokial vazis malu na osobnej vahe pre dospelakov, nikdy ti neukaze kolko naozaj vazi. aj ked si odpocitas svoju vahu od vasej spolocnej. bez si ju prevazit na detsku vahu k nejakej kamoske. tam budes mat naozaj istotu kolko vazi a kolko pribrala 😉

klara.t
autor
14. bře 2010

Bohužel, nemám možnost si malou někde převážit. Zítra s ní zajdu k Dr. abych věděla, kolik tedy skutečně váží. Ona vypadá dobře, ale bohužel jí porovnávám s jinými, stejně starými miminky, které jsou větší.
V porodnici zhubla na 3070, takže ve skutečnosti přibrala vlastně něco přes kilo. Rodila jsem císařem, takže jsem z počátku nekojila, ale ještě v porodnici se to povedlo. Myslím, že techniku mám dobrou. Dělám vše podle rad. Má vysunutý spodní ret, vidím v koutku jazyk, hýbou se jí spánky (alespon z počátku), držím prso, aby k němu dobře mohla atd.
ode dneška jsem jí začala dávat obě prsa při jednom kojení. Tak pije i z toho druhého. Takže uvidíme. Nevím ale , jak často kojit. Dříve jsem se snažila kojit jednou za 2 hod, ale mezitím brečí. Myslím, že prdíkama, ale možná i hlady. Nevím. Prdíky nás ale trápí. Ted už týden zkouším probiotické kapky, ale zatím žádný pokrok. Dneska zase vydržela víc než 3 hod bez prsa, když jsme vyrazili na návštěvu a ona tam spala. MYslím, že kdyby měla hlad, tak by se vzbudila.
No zítra dám vědět, co na tu Dr.
Díky za vaše ohlasy.

vevusiatko
14. bře 2010

klara moja mala mala porodnu vahu 3030 g. v mesiaci mala len 2720 ☹ takze pokial pribera tak to je v poriadku, my sme postupne zacali priberat a neskor nam lekarka nadaval za to, ze vela priberame.
A podla mna tvoja mala pribrala celkom pekne 🙂 takze a netrap nadalej koj 😉 a drzte sa obe 😉

maryanna
14. bře 2010

ahoj, ja sa pridam....my sme tiez malo priberali...v mesiaci sme mali len o 60 g viac ako po odchode z porodnice....tak mi lekarka povedala ze mam dokrmovat.....moj maly tiez ten prvy mesiac tak ze sa napapkal nakojila som ho a zaspal a spal tri aj viac niekedy...vobec nevystrajal zeby bol hladny, sztale spal alebo papal....ale vobec nepriberal ale mne sa zdal spokojny.....neplakal od hladu po najedeni..tak som myslela ze ma dost....ale on len bol asi lenivy ze si vytiahol len tolko co mustacilo na prezitie a nic navyse alebo neviem co.....neskor som citala ze deti ktore su hladne resp ze nemaju dost pri nakojeni tak bud placu neskutocne alebo su starsne spave....ako ten moj....tak som zacala dokrmovat...a urobila som veeelkui chybu...teraz mame 2,a pol mesiaca pomaly aaa uz sme len na MM.......klara radim ti len koj a koj aj kazdu hodinu ak to bude treba.....len nedavaj UM, respektivee mozes davat ak sa ti zda ze nepibera alee bud striekackou, hadickou, lyzickou---nie flasou.......ja starsne lutujem ze som zacala hned dokrmovat....mala osm dost MM aa mohla som kludne aj kazdu hodinu kojit len som to nevedela a dala som MM...do dvoch mesiacov sa drzal aj prsnika aj flasky...aleee teraz uz psnik nechce len flasku...:( pri druhom babe to urcite zariadim inak...len kojit a kojit.....

ralanka
14. bře 2010

klára to je dobré neboj nám povedala DR. že 1kg za mesiac je akurát taký priemer že pekne priberá. Malý mal 3060g a 48 cm a naposledy ked sme boli tak mal cca. 2 a 1/2 mesiaca tak vážil 4,750g tak tých 500g za necelé 3 týždne do mesiaca približne asi to kilo priberie.
Akurát v stredu ideme na kontrolu tak som zvedavá kolko bude vážiť a ideme sa aj štepiť tak potom poviem kolko vážil 🙂

babulina
14. bře 2010

nasa za prvy mesiac dala len 800g a druhy len 600g, sme doteraz nizsia vahova kategoria ale mala je aj bola stastnym spokojnym dievcatkom, nerobila by som si velke starosti pokial dr nevidi dovod na paniku, skus sa rychlo zbavit pocitu porovnavania lebo to hold budes mat velmi velmi tazke 🙂

jaaty
14. bře 2010

Hoci je to dávno- ale Hanka pribrala prvý mesiac tiež len 800 gr. a potom čo mesiac to 400-500gr. Doktorka nám ani raz nepovedala, že by sme boli pod váhou prípadne že málo priberáme. Takže kľud 😉 😉

dorinek
15. bře 2010

klara - neřeš kolik mimi přibralo, ale jak celkově vypadá. Jestli není mrzutá, pohublá.... Mám taky dceru 5,5 měs. a vážila jsem ji poctive do 4 měs. Jeden týden přibrala 60 g další týden 200 g. Přibírala mi 380g - 530g měsíčně. Taky žádnej cvalík. Podle "tabulek" podprůměrně 😅 Ale podle doktora krásný zdravý prospívající miminko.Když ji v poradně rozbalim vedle stejně starýho mimča, tak vypadá o 2 měsíce mladší. Musíš brát taky v potaz, jaký jste vy dva s manželem, jestli jste drobnější, tak nikdy nebudete mít buřtíka. A taky kojené děti tak rychle nepřibírají, jako živené uměle. Rozhodně se nejdřív poraď s dr. než začneš přikrmovat s UM, třeba to ani není nutný. A z reakcí okolí si nic nedělej, kde je psáno, že dítě v 2,5 měs. nemůže mít 56 cm ???

klara.t
autor
15. bře 2010

Tak jsme přišli od doktora. Malá přibrala za 4 týdny jen 150g ☹ To je velmi málo. Mám zkusit, kolik vypije čaje po nakojení z jednoho prsu. Pokud víc než 50ml, tak bude asi problém u mě. Tak jsem koupila granulovaný od Hippu (myslíte že je vhodný? nebo je lepší nějaký sáčkovaný? Tento je totiž slazený, to mi v lékarně neřekli).
Musím zároveň zachytit její moč a odnést do laborky,kde jí vezmou i krev. Doufám, že je zdravá a nic jí nebude. Mám velký strach. Moc chci kojit, nechci příkrmy, ale když to bude nutné, tak jí UM dám. Co nadělám, hlavně aby rostla.

lucie777
15. bře 2010

Granulovaný čaje vlastně čaje nejsou, kup sáčkový, třeba fenyklový. .-)

A neboj, ona to zas dožene! 😉 Třeba za další měsíc nabere o to víc!

hannah23
15. bře 2010

Ahoj holky, jsme na tom taky bledě, malý na tříměsíční kontrole měl 4400g a narodil se s 3610g.Ale od narození má o 7cm víc.Nejdřív přibral za týden 160g a pak za dva týdny jen 130g a u prsa vydržel čím dál tím mín, tak nám doktorka řekla, at dáváme po každým kojení příkrm 40-80ml.Malý ode mě pije mín a mín, ale z flašky at už moje nebo UM pije.Taky bych chtěla kojit, ale když bude nutné UM tak budu muset krmit UM.JInak jak jsme přibírali mám v albu.

hannah23
15. bře 2010

Ještě bch se vás holky chtěla zeptat, jak dlouho vaše mimi pijou a jestli z obou nebo jednoho prsu??Dík

klara.t
autor
15. bře 2010

Já už přišla na to, proč jsme asi tak málo přibrali. Je to technikou kojení. tu mám sice dobrou, ale Adélka špatnou. Ona saje aktivně jen chvilku a pak to vlastně jen cucá. Po nějaké době zase popotáhne z hluboka a je slyšet jak polyká, ale vydrží to tak minutu. Ona mi u toho prsa furt usíná a musím jí budit. Mluvila jsem s laktační poradkyní, ta mi řekla at jí neustále budím, vyndavám prso, střídám jedno za druhé atd. Tak jsem to ted při večerní kojení dělala, ale stejně se jí moc nechce sát. Také mám kojit častěji v noci, to je prý laktace největší. tak to zkusím. Prý max po 4-4,5 hod v noci a 2-2,5 hod přes den. No snad ve čtvrtek, kdy jdem na převážení, bude alespon mírný nárust.

klara.t
autor
15. bře 2010

Jo a ted jsem jí na prsu měla asi přes hodinu, ale sála opravdu jen občas, řekla bych tak čtvrtinu času a to možná přeháním. Nevíte jak jí donutit sát víc? Klepání na bradu a povytahování prsa moc nepomáhá. 😒

Jo a čaj něchtěla vůbec. Zkoušela jsem to lžičkou, to vystrkovala jazykem ven. Z lahvičky taky nechtěla.

radka.m.
15. bře 2010

klara-doporučuje se,pokud je dítě taskhle spavé,tak při kojení hlavně měnit často prsa,prostě si jí třeba každou minutku přehazovat z jedné strany na druhou,jinak je určitě dobře,že vám bude doktorkas dělat odběry,protože ten přírustek 150g za 4týdny je fakt hooodně pod hranicí v tomto věku,je jasné,že kojené děti přibývají skokově,ale klesnout takhle hodně pod hranici by prostě neměli,něco tam opravdu bude v nepořádku,nejspíše ta technika,jak píšeš,uvidíš,jak dopadnete na příštím převážení,budu držet palce,pokud by se nezdařilo a v tom případě by byl dokrm určitě na místě,tak si nedělej zbytečné starosti 😉