3,5 měs. starý chlapeček si chce sedat, co s tím?

eluska87
23. led 2012

AHoj holky, potřebuji opět poradit. Náš syn když jej máme na klíně tak v pololeže, tak se krásně ručičkama přitahuje a hlavičku parádně drží, ale začíná si i sám od sebe sedat..jako kdyby dělal leh sed nebo nevím jak to ještě popsat..jak mu v tom zabránit a mám mu v tom bránit?
je to pro tak staré miminko nějak špatné? Díky

dlabinecka
23. led 2012

Ano, bránit!!! Roztahuje si tak břišní svaly a ničí záda!! A jednoduché řešení -prostě ho dávat do takové polohy, ze které se nezvedne -tedy leh 😉

jarkalada
23. led 2012

Tak nám jsou taky 3,5 měsíce a děláme to taky - jenže oba dva se snaží dělat "sklapovačky" i když leží. A to jsme je to neučili, ani je nikdy nedržíme, jako aby seděly, max. na chvilinku na odkrknutí. Taky nevím.

evulina77
23. led 2012

je to asi pěkná zvědavka 😀, ale se sedáním to nemá nic společného. Určitě ho v tom nepodporovat a dávat radějí pást koníčky 😲

mannadela
23. led 2012

Ahojka, no já jsem v nějaké knížce četla, že u takhle starých dětí je normální, že je tohle přitahování baví. A prý pokud se jen přitáhnou a hned si lehnou, tak to neškodí. Nesmí delší dobu sedět, aby si nebortily záda. Ale jestli je to tak opravdu, nevím ☹. Náš syn to taky dělá.

cuma
23. led 2012

naše malá to taky dělala, doktorka říkala, že pokud to chce dělat ať to dělá, nikdy nenutit,ale dítě si samo řekne co může. Malá dělala vše brzo a na konci 7měsíce už sama chodila a nikdo ji nic neučil. Takže buď te v klidu, prostě se vyvíjí jinak než ostatní děti a to neznamená, že špatně.

kammka
23. led 2012

no pokud dělá sklapovačky aniž by se ručičkama držel za cokoli a přitahoval se , tak jen ty sklapovačky asi neva..ale rozhodně nedovolit, bay si sedal. jestli se chce rozhlížet, tak jedině z lehu na břiše - ať pase koně...

aemmi
23. led 2012

Naše malá taky cvičí "sklapovačky" ono jim v tom asi moc zabránit nejde, ale rozhodně ji nepřitahuju za ruce a všem okolo stále opakuju říkám, at ji do toho sedu nedotahují.

helcas
23. led 2012

to nam delali obe deti - sklapovacky - bylo to hrozne srandovni ..ale nechali jsme jen pri tom, az si zvladnou sami sednout, at si sednou, ale do ty doby at pekne posilujou brisni svaliky, bude se jim to hodit 🙂

helulela
23. led 2012

nebránila bych, ale určitě bych mu to nijak neusnadňovala, třeba tím pololehem apod. Na rovné podložce ať dělá, co sám zvládne.

weri1
23. led 2012

nedávala bych ho do polohy pololeh, náš syn jen ležel....

tkanicka
23. led 2012

nám doktorka na to řekla, že rozhodně nevysazovat, ale pokud má snahu se přitahovat za ručky, tak jí to neublíží, no ale samozřejmě nepřehánět to a nedělat sedy lehy celý den

ivular
23. led 2012

Já jsem měla od fyzioterapeutky přikázáno nedávat ani do pololehu, ale výhradně na zem, tzn. tak, aby malý neměl ani za co se přitahovat. V tomhle věku by měl být co nejvíc na bříšku 😉

mrsblack
23. led 2012

Sezení má být vyvrcholením lezení, přirozené je pro dítě si sednout z polohy na kolenou, nikoliv z polohy vleže (říkala rehab.sestra). Já bych určitě neposazovala a nedávala do takových pozic, kde se může přítáhnout a sednout si. Hezky na záda a na bříško 😉

kach82
23. led 2012

Nám to malá dělala taky. Ptala jsem se na to doktorky a řekla, ať jí v tom rozhodně nebráníme. Však to dělá jen chvilku, pokud si sedne, tak taky jen chviličku a zase rychle položit. Za tu chviličku jí to prý neublíží. Nechápu, proč bych jí v tom měla bránit. Nijak jí v tom teda nepodporovat, moc jí nepomáhat, ale chvilička sezení jí neublíží. Toť můj názor požehnaný doktorkou. 😉

jaa
23. led 2012

Naše malá to dělala taky a ještě dříve..Už od 6t se takto vzpírala.Rozhodně jsem ji v tom nebránila a při každém přebalení jsem ji nechala přitáhnout do sedu.Stejně tak,jako to dělá dr,když zkouší,jakou má dítě sílu v přitažení a jak v ose ,nebo nad osu zad, hlavičku zvedá..Posiluje tím břišní svaly,což je v naší rozežrané době,kdy má 90% lidí prd pohyb,rozhodně dobrá věc.Pevné břišní svaly drží skvěle celý hrudník a páteř,nevyjímaje i orgánu v břišní dutině.(Neznám ,co to je bolení bříška ap..).Sama si takto z lehu do sedu sedla už v 5 měs.. 😉 A,jako raritu si ji dr točila na video.Pak podruhé,když o měsíc déle napochodovala do ordinace za ruku🙂Každé dítko je jiné a má se jim nechat volné pole působnosti ve vývoji. 😉 😉 😉 😉 😉

romcovaklarka
24. led 2012

Určitě nepodporovat. Doporučuju si přečíst http://www.poliklinikaprosek.cz/stranka-nejcast... , tam je to hezky vysvětleno. Ano, některá maminka se může chválit, jak jí dítko brzo sedělo, ale dítko jí nepoděkuje, až za třicet let bude trpět bolestmi zad. A posilování břišních svalů, to je v tomhle věku něco úplně jiného, než by si člověk představoval. Asi tak prospěšné, jako kdybyste dali tříletému děcku denně běhat 10km a zvedat činky 😒 Ano, posílí si svaly - ale nikdo si asi nemyslí, že to pro něj bude prospěšné.

brittta
24. led 2012

Teda sorry ale to co píše @jaa je vtip? 90% DOSPĚLÝCH lidí má prd pohyb, takže to posilování břicha bych přenechala nám rozežraným dospělým a ne aby si miminko posilovalo břišní svaly, protože je rozežraná doba!

petruskaz
24. led 2012

já souhlasím s tím, že každé dítě má své tempo... to je fakt... ale za sebe říkám nepodporovat v přitahování... důvody už byly určitě tady několikrát řečeny... 😉
nicméně názor, že v dnešní rozežrané době bychom měli být div ne snad rádi, že takhle malý miminko posiluje od útlého věku břišní svaly, mi fakt přijde dost přihlouplý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! slušně řečeno ☹
takhle malý dítě přece potřebuje posilovat úplně jiný svaly než břišáky......

andyalukasek2008
24. led 2012

No, mysllím, že hlavní chyba je v tom přitahování, to se totiž dělat nemá ☹, v žádném přípdě nedovolit sedat.

kachen
24. led 2012

Kdyz jsem byla na kyclich ve 3mesicich, ptala se tam nejaka maminka na to stejny. Doktor rikal, ze v zadnym pripade ho v tom nepodporovat. Z lehu si nesedne, neboj. Sed je vyvrcholenim celeho procesu (cituji jeden moc chytry clanek).

merilllyn
24. led 2012

Nevim jak by si mu v tom zabránila. Muj syn to taky dělal, nekdy se takto vytáhnul az do sedu. Kazde dítko je jiné. Tvoje je v tomhle cipernejsi 🙂 nemusíme se přece neustále řídit tím, co je napsáno v knížkách ( dítě dávejte na brisko, je to nejlepsi apod.) Myslim, že když to dělá sám, tak neni problém. Nevidím důvod proč mu v tom bránit.

sova33
24. led 2012

Jednoduše mu nedávejte příležitost a podporujte ho v tom, aby posiloval svaly, které posilovat má.
A v tomto si myslím, že je dobré ty knížky POSLECHNOUT (zejména o tom, že poloha na bříšku je v určitém věku nejlepší - přirozená), psali je totiž odborníci, kteří o stavbě a vývoji lidského těla něco vědí.
Mějte na paměti, že to vlastně nedělá sám, vy jste ten hybatel (dáte ho do pololehu, trochu přitáhnete) 😉

bocinka
24. led 2012

Sofinka to taky dělala, pořád, snad dva měsíce v kuse, ale snažila jsem se to minimalizovat a nepomáhat..... nějak mi přijde, že se pomáháním stejně nic neuspíší, takže tak.... když chtěla dělat "sed-lehy" tak z rovné plochy a bez mé pomoci.... 😉 😉 😉

sussanah
24. led 2012

taky mi to maly ted dela, ale kdyz zacne, tak to vetsinou znamena, ze chce mit vetsi vyhled. Takze ho dam do polohy na brisko, jednu ruku vedu pod pazema a druhou pridrzuju zadecek (trochu niz nez hrudnik), takze hezky vidi a jeste u toho posiluje 🙂
Rozhodne neposazovat, nedavat mu prilezitost k posazovani, proste podporovat jine stereotypy.