4měsíční syn se zvedá a vzpírá do sedu, je to normální?

muman
16. bře 2014

Maminky, mám 4 měsíčního chlapečka a chci se zeptat, když ho mám v náručí na ležení, tak se mi vzpírá do sedu, sám se zvedá do sedu i když leží a já ho držím za ručičky... Je to normální? Sám bez opory rozhodně sedět neumí to je ještě samozřejmě brzy, ale jak ho mám zastavit v tom vzpírání se do sedu? Děkuji 🙂

gosa22
16. bře 2014

nám to malej dělal taky a od 8 měs sedí sám 😉 doktorka říkala, ať ho necháme dělat to, co sám zvládne a nebráníme mu...jen je fajn to trošinku zbrzdit, pokud by mu to mělo ublížit...na tohle je dobré držení jako by sed na rukách, ale držíte malé pod kolínkama, kouká dopředu, druhou rukou v podpaží zepředu (vypadá to trochu jako v houpačce, kulatá zádíčka, velká část jeho váhy bude v prdelce, která bude zhouplá dolů)...nevím, jak to lépe popsat 😉

elastiq
16. bře 2014

U některých dětí to je normální a neřešila bych to, zastavit to stejně nezastavíte a proč byste to taky chtěla dělat ? 🙂 Už se Vám malý otáčí sám na bříško? Třeba bude dříve sedět než se otáčet. Rozhodně z toho nebuďte nešťastná 🙂

hadroslava
16. bře 2014

Pokud se nemá za co chytnout (např.tvoje ruce), sám se nezvedne. Ani dvou tříleté dítě se nezvedne bez opory rukou. Normální to ale je, mimina to dělávají. Podporování v tom už dobré není. Ve 4m je ideální trénovat na břiše správné pasení, správný úchop hraček do ruky, otáčení.

katyxq
16. bře 2014

je to normální, že se o to snaží, ale určitě neposazovat (pasivní sed není nic dobrého) a uřcitě ani nenabízet situace, kdy se může přitahovat (to je taky pasivní sed) - prsty nepodávat, autosedačku omezit na nejnutnější minimum, nepoužívat lehátko, nenechta přitahovat za šprušle postýlky .... a naopak ho dávat co nejvíc na bříško a taky na záda na zem, aby mohl trénovat pasení a přetáčení ze zad na bŕíško, tak posílí ty správné svaly (zádové, hluboké svaly trupu, šikmé břišní), které jednou bude potřebovat pro lezení, sed (sednutí přes bok z polohy na čtyřech, to je správný vývoj), stoupnutí, chůzi, správné držení těla - víc informací třeba tady https://www.modrykonik.cz/group/1830/

pavlise
16. bře 2014

Je to normální, nám i doktorka říkala, že máme nabízet prsty, ať se malá může chytit a sama se přitahovat. Ale musí sama, neměli jsme ji aktivně pomáhat. A od sedmého měsíce sama sedí - uměla se už sama posadit. Já za sebe bych ji v tom nebrzdila, nevidím k tomu důvod... Navíc každé miminko je jiné - malá se nikdy moc nechtěla přetáčet (i když to uměla), spíš si chtěla sedat a stoupat. Větší potěšení z přetáčení má až teď v poslední době 🙂 Prostě ji to zaujalo asi v jiným pořadí, než jsou tabulky... nemůžem být všichni stejní, že... Nicméně pasivně jsem ji neposazovala, ale to spíš kvůli mediální masáži. Dříve se normálně pasivně posazovalo a nepřipadá mi, že by většina nás byla nějak tímto ovlivněná...

cutie_01
17. bře 2014

Suhlas s tím, co psala @katyxq Neposazovat, nenabízet možnost k přitahování se apod. @pavlise - dřív se dělalo spoustu věcí a zrovna co se tohoto týče nemohu souhlasit - snad druhý v naší generaci má problémy se zády apod. A spousta pediatrů toho bohužel o motorickém vývoji moc neví.
Tady je k tomu ještě pěkný článek http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejs...

lenkalenulka
17. bře 2014

Chce sledovat okoli, naucit se neco noveho, urcite ho nedavj uplne do sedu, bude sikulka a brzo bude sedet sam, ve 4 mesicich je brzo, davej ho n brisko hracky pred nej, zacne se ti za chvilku pretacet, plazit, proste ma silu🙂 spis ho nos tak aby hezky kolem sebe videl, nebo na par chvil davej do lehatka, nejake hracky na ktere dosahne a nebude tak trenovat ty brisaky😀 ...

ludmilad
17. bře 2014

můžeš ho zkusit nosit na rukou na tygříka - to bude vidět okolí a nebude se ti snažit posazovat 😉

jaav
21. bře 2014

syn i dcera to dělali..ale neumožnovala jsem jim to, nepřitahovala je. Syn zapojil vsechny síly, až se mu to v půl roce podařilo, seděl, koukal a nic jiného nechtěl. Dcera není tak zarputilá, takže se věnuje i pasení a otáčení.

pepibubu
21. bře 2014

Hele, odpovím ti slovy naší doktorky - dítě do ničeho nenuťte, ale ani mu v ničem nebraňte. Řekla mi to, když jsem se jí ptala u staršího, že mi světaznalé příbuzenstvo káže mu podkládat kolínka, a zopakovala mi to u mladšího, který byl zase napřed a příbuzenstvo se křižovalo, jak to, že "už" sedí, stojí, to nesmí, ježišikriste on chodí a nemá devět měsíců? to se zničí... A mudr mi zopakovala - dělá-li to sám od sebe, pak na to rozhodně má.

gala_rediviva
29. kvě 2014

Doporučuji knížku Naše děti, naše světy. Tam je hezky popsáno, jak každá kultura vychovává děti diametrálně odlišně. Je to o kulturních 'požadavcích'. U nás se jede na to, aby dítě bylo samostatné, jinde zase potřebují, aby byl nový človíček co nejvíce prokomunitní. Tady je špatně, když pomáháte čtyřměsíčnímu miminku posadit se, jinde je naopak takto trénují mnohem dříve a - světe div se - taky se z nich stávají zdraví dospělí jedinci.. Myslím, že nejdůležitější je nevěřit slepě nějakým doporučením, ale řídit se instinktem.

holkazvedava
9. čer 2014

Mám taky prcka něco přeš čtyři měsíce a dělá to samé a už docela dlouho. dětská mudr ho za ručičky z leže zvedala už ve třech měsících a strašně se divila, že se ještě neumí přitáhnout. tak nás poslala na neurologii, tam to samé. tak nás poslala na rehabilitace. mám sice první dítě, ale tak nějak podvědomě mi přišlo, že není zas tak opožděný, když to neumí. ted se z leže za ručky přitáhne, když úplně neleží, tak se snaží si sedat sám, a to ho nijak netahám, ze zad se překulí na bříško v pohodě, jenže když už to umí sám, tak jen tak pást koníky už nechce a přijde mně, že se už snaží zkoušet plazit. zvedá zadek a nožky strká pod bříško. v ničem mu nebráním, záměrně neposazuju, nechávám, at si zkouší sám. ani si to teda moc nedokážu představit, vysvětlovat mu, že tohle ještě dělat nemá, tohle zas už dávno, a nutit ho do něčeho násilím nebudu. každé dítě je jiné a nesnáším takové to škatulkování(u mudr tabulkování), kdy má co umět.

aknildes
2. črc 2014

Mám stejný problém a nejhorší je to v kočáru, potřebuje vidět, ale nemůže sedět, je vzteklej, protože nevidí, mám pocit, že potřebuje prostě vidět vše, co se kolem děje...tak to řeším teď tak, že kočár je jen přemisťovadlo a jak to jde, tak ho dávám na deku a je spokojenej...🙂 Doma to samé, buď je v lehátku, ze kterého vidí lépe, nebo pod hrazdičkou či na břiše a na břiše asi tráví času nejvíce...🙂

nikomik
31. črc 2014

Je to normální, dcera ve čtyřech měsicích dělá uplně to samé. Zvedá hlavičku a snaží se přitahovat do sedu - bez pomoci "trenuje břišáky" s pomocí se z úplného lehu přitáhne do sedu bez problémů. nejhorší je to v kočárku kdy to vydrží dělat dost dlouho, až mám strach aby si nějak nenamohla svaly :( . Jinak pasení koníků je zábava jen nachvíli už snaží zkoušet plazit. zvedá zadek a nožky strká pod bříško. Tak uvidíme kdy se začneme plazit 🙂