5 mesačný sa neotáča z bruška na chrbátik. Je to zlé?

alenaajakub
23. říj 2009

Ahoj holky,mam jednu otazku. Kubickovi bude za tyzden 5 mes. Este sa neotaca z bruska na zadicka? Je to zle? Ako ho to naucit? Alebo to pride samo? Dakujem

evabelk
23. říj 2009

Je to individuální...některé dítko se otáčí už ve 3 měsících, jiné až v šesti. Malá bude mít 7 měsíců a taky jsem to nedávno řešila. Okolí mě strašilo, že už ve 4 měsících se musí bezpodmínečně otáčet, my sme se ale neotáčely. Doktor vždy řekl, že je malá v pořádku, sám ji při vyšetření svými speciálními chvaty otočil, tak jsem to neřešila.Ŕekl, že na cvičení Vojtovkou to není. Podle více brožurek jsem se dočetla, že dítě by se mělo samo otáčet do ukončených 6 měsíců, tak to máte ještě 2 měsíce čas 🙂 v jedné knize psali dokonce do 8 měsíců. Dala bych na vašeho dětského lékaře, pokud se mu něco nezdá, tak bych klidně i cvičit chodila, tím se nic nepokazí, ba naopak, jinak bych to zatím neřešila. Pomáhat se miminku samozřejmě dá, ale musí chtít samo. Pokud bude hodně stočené třeba na bok, tak bych mu trochu pomohla, ale násilně ho přetáčet bych teda nezkoušela. Všechno chce čas. Vím, že to přetáčení je celkem složitý proces, co se týká souhry činností ruček, tělíčka, hlavičky...mimčo na to musí být prostě vyzrálé. PS: my sme se začaly otáčet v 5,5měsíci a krásně i válíme sudy 😉 ono to pak jde rychle, jak na to to miminko přijde.

alenaajakub
autor
23. říj 2009

Dakujem. Doktorka zatial nevravela nic,naozaj kazde miminko je ine. Zvedame ho do sedu na radu doktorky,tak to mu ide super. Aj ked som niekde citala ze pritahovat do sedu ano ale nenechavat v tejto polohe. Malemu sa to vsak paci ked ho drzim za rucicky a on "sedi". Na brusku sa mu velmi nepaci.

pikusa
23. říj 2009

Alenko...náš Mates začal asi před týdnem 😉 a od té doby už se točí parádně...
máte ještě čas 🙂

alenaajakub
autor
23. říj 2009

Dakujem pikusa. Naozaj kazde miminko je ine a nas cas pride. Mna len hnevaju reci ako ten nas uz umi to a tamto a ten vas este ne? To ma ide roztrhnut od zlosti. Snad mi poradite este co sa tyka nosanku. Ked mu ho vycistim,tak aj ked tam uz nic nevidim tak pocujem ye tam este nieco ma. Chropti,dr.nam dala sirup na vykaslavanie ale nic moc. Niekedy sa dusi ako mu tie hleny stekaju dole.

sayast
23. říj 2009

alenko,nase julca se teprve pred 14 dny naucila otacet z briska na zada,obracene tio vubec neumi. dle dr je vse v naprostem poradku,jen se ji nechce 😉

germik
23. říj 2009

alenaajakub - vobec sa nestresuj,každé babatko je iné, mrkni sem,možno ti to pomože http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

tymothy
23. říj 2009

alenaajakub, nám dr říkala, že tomu otáčení se dá u některých dětí trochu napomoct - když leží na zádíčkách a už zvedají nožičky nahoru. Chytíš ho v poloze na zádíčkách jednou rukou za nožičku a druhou rukou za ručičku a přetáčíš je tak na bříško - nemusíš ani přetočit úplně. Navozuješ tak tomu dítěti pohyb, co má dělat. Naše holčička se začala přetáčet asi za týden po tomhle cvičení 😉 No možná by se otočila i bez toho, ale myslím si, že jí to ukázalo, že se dá dělat i něco jiného než třeba ležet.

alenaajakub
autor
23. říj 2009

Dakujem,ste super.

dagina
23. říj 2009

Ahojky maminy, malá se uměla sice přetáčet ze zad na bříško kolem 5.měsíce, ale opačně ji to dodnes nejde, spíše jakoby nemá potřebu to dělat. Právě od toho 5.měsíce si vyhrála na břiše hodně, nikdy mě nějak nenapadlo to řešit, až když teďka párkrát sebou sekla na zem, když byla už hodně na boku (skulila se záda jak hruška)..... . Sudy nikdy neválela...

sayast
23. říj 2009

no,podle clanku, ktery jsem si precetla od germika me prepadl docela strach 😅. ale dr na to nic nerika, jen ze ji chybi fakt malo a povede se ji to. ale to rika uz od 4. mesice 😒

dagina
23. říj 2009

Jj, to je zajímavý článek, mě teda zaujalo to plazení, bo si nejsem tak jistá, zda naše Lůca u toho střídá nožičky 😖 , někdy jo, někdy ne 😒

sayast
23. říj 2009

no,nase lezi jak pecka 😒 . kdyz ji dam na bricho,tak se teda otoci. ale jinak nic. sedet by chtela,ale to ji nedavam.
snad je vse v poradku

dagina
24. říj 2009

Sey, jééé, Julinka je krásná 🙂 , ale také pěkný puclíček..., nemůže to být tím?????
No my jden ve středu na desetiměsíční, tak uvidíme, nevím, jestli ji mám říct o tom sounož plazení..., dneska budu Lůcu sledovat, někdy střídá nohy, ale někdy sounož 😖

sayast
24. říj 2009

dag,jj,dr rika ze jak ma holt mohutny telicko,takze ji to chuderce moc nejde 😅. ale, tak ja si myslim ze by ji to slo, kdyby chtela 🙂. ale taky ji to asi radsi reknu,jdeme tam za mesic.
a dekuju za pochvalu juli 🙂. je jen kojena,posledni mesic na zelenine a ma 11,5 kg 😀
tak ji to radsi rekni,tim nic nezkazi,urcite te uklidni a ty aspon budes mit klidny svedomi 🙂

kadlecova.misa
24. říj 2009

ahoj, naše Nelinka se začala přetáčet až ted, kolem 6m....takže máte čas.. 🙂 😝 😀

dagina
24. říj 2009

Say, a jakou jsi měla prosím při kojení stravu????? Já jsem jedla tak nějak všechno, dávala jsem si samozř. pozor na nadýmavé věci, pak jsem nemohla mléčné výrobky, bo malá má alergii a atopák..., nějak jsem to se zdravou stravou nepřeháněla 😅 , takový střed. Ptám se proto, jestli se nějakou stravou opravdu nemůže ovlivnit hutnost mléka, po kterém se příbívá více...., vím, že hladové mléko neexistuje, ale přeci jen Jůlinka je opravdu puclík a znám i spoustu jiných kojených miminek, které jsou na tom podobně. 😉
Moc dík za info.

germik
24. říj 2009

sayast - nestresuj 😎 raz to príde,neboj. My sme tomu asi trošku napomohli /písala o tom aj tymothy/ a proste som jej ukázala,že sa nemusí len ležat na chrbátiku. Tak sme sa párkrát v rámci hrania prevrátili na bok,potom sme skusili na bruško a po pár otočeniach s pomocou to zvládala v pohode sama. Tak to máme i s plazením a teraz s dávaním sa na kolienka..vždy si to v rámci hrania ukážeme a potom skúša sama 😀 Ale určite to neskušam so sedením,to si počkám,ked na to príde sama 😉

sayast
25. říj 2009

dagi, ja se neomezovala v nicem .-N. proste na co jsem mela chut, to si dala 😎 . takze i obcas v lete na terasce maly pivecko 🤐 . obcas jsem se odbyla jen rohlikem, obcas jsem si uvarila neco sytyho. opravdu neni nic co bych vynechala. jediny co jsem opravdu dodrzovala a stale dodrzuju, hodne jsem pila. Cca min. 4 litry. Caje-kojici,ovocny a zeleny, Caro, meltu, litr mlika.. tak jestli to bylo hodne tim, nevim

klematis
3. lis 2009

náš malý se dokázal otočit na bříško ve čtyřech měsících a z bříška na zádíčka asi o měsíc později, ale my cvičili Vojtu, takže malý je pěkně rozhýbaný 😀

adricc
3. lis 2009

ahoj tak a mam 3. mesicniho kluka a pretaci se od 2 mes. ze zad na bricho blazen 😀 ale prvni syn mi to delal dyl oklo toho 5.mes. kazdy dite se to nauci podle sebe jak jemu se chce jednou se to nauci vsichni 😉

sjuzan
3. lis 2009

Ahojte,
a ze zad na bříško se otáčí?Četla jsem ohledně tohoto nějaké dotazy na jiném serveru a tam paní magistra,co se zabývá vývojem dítěte píše,že otáčení se z bříška na záda není pro PMV vývoj podstatné,ale že to většinou přichází kolem 8. měsíce.Takže času dost,pa.

momin
4. lis 2009

Tak zrovna sem se na to chtela zeptat jestli si myslite ze je normalni aby se 8 mesicni mimco jeste neotacelo?? myslite ze jo??

aleachim
4. lis 2009

U zdravých dětí je normální se otáček do konce 6měsíce nejpozději, pak většinou je nějký problém proč to nedělá. To však platí o přetáčení se z bříška na záda, opačně to opravdu není pro vývoj podstatné, ale většinou se to děti naučejí krátce po přetáčení se na bříško. Naše malá to měla asi týden po sobě.

Jsem teď děsně vzdělaná, protože chodíme na rehabku. To je, abych nevypadala jako všeználek 😀

momin
4. lis 2009

😀 aha.... nas maly taky zacal tak po 5 mesici,ale kamoscina holciccka ma 8 a jeste porad nic...

aleachim
4. lis 2009

mom, neotáčí se z bříška na záda nebo ze zad na bříško? Je to docela podstatný rozdíl. Moje holka se začala otáčet v 6měsících a hned na to začala válet sudy.

momin
4. lis 2009

neotaci se vubec nikam! Jenom lezi na zadickach nebo na boku-otoci se teda na bok....

aleachim
4. lis 2009

tak to by už raději měla nějak řešit, aspoň se informovat. Normální to rozhodně není!

momin
4. lis 2009

dobre.. 😒 diky za info....