8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

lenka1smejka
15. lis 2009

No tak na toto je vela nazorov viem,ze sa to nema ale aj ja malu drzim za ruky a ona pochoduje.Kedysi nam to mami tak robili a vsetko je ok

veronika81
15. lis 2009

čo sa týka vodenia za ruku.. dieťa od prvého postavenia po chôdzu potrebuje cca. 4-5 mesiacov, ktoré trávi lozením a obchádzaním nábytku, stien. Rodičia v snahe urýchliť príchod chôdze detičky často vodia za ruku, čo však s chôdzou nemá nič spoločné a už vôbec ju neurýchli, dokonca môže nastať stagnácia vývoja. Dieťa sa zavesí na rodiča a reflexne pohybuje nožičkami. Jediné čomu takto pomôžete, je zničenie vašej chrbtice 😅

Najlepšie je nechať všetko na dieťatko, nijako do toho nezasahovať, všetko príde keď bude čas 😉

lenka, koľko toho naše mamy robili a ukazuje sa, že to nebolo najšťastnejšie 😉

veronika81
15. lis 2009

sloto, dávala si malú ty sama sedieť? keď píšeš, že od 5. mesiaca ti krásne sedí?
Môj malý tiež robil to, že keď som ho chytila za ruky, tak sa ťahal do stoja..doslova nám to zakázali, bábo nemá pasívne robiť nič, čo samo nedokáže. Tak som mu nedávala možnosť chytať ma za ruky a ťahať sa hore..a jedného dňa sa postavil sám, najprv o postieľku, o skrinku, teraz sa postaví už aj pri stene.

Dieťa by malo najprv stáť a loziť, až potom je pripravené na sedenie!
Samozrejme, aj tu môžu byť výnimky, ale poväčšine je to takto 😉

sloto
16. lis 2009

veronika moja malá sa od troch mesiacov tahala do sedu sama. ked som ju polozila na chrbátik, tak sa proste tahala o hocico do sedu ale cez brusaky. potom ked mala 5 mesiacov som to ukazovala doktorke a ona mi povedala, ze ved ked je taka sikovna tak ju mozem posadit ked sa uz tak pekne drzi no a za chvilku sedela uplne sama.
ja viem ze by malo stat a lozit same, resp. sa postavit a same stornozkovat aj. ale neviem ako jej pomoct.skoro cely den je na bruchu ale len sa toci dokola alebo nervaci ze sa niekam nedostane. mne pripada ze nema pevnu volu, pretoze ked zisti ze je nieco daleko, tak sa bud prestane o to zaujima, alebo zacne plakat ze to nema a place tak ze ma az sople na brade 🙂

rioko
16. lis 2009

sloto mě taky na rehabce primář důrazně řekl, že mu nemám pomáhat posazovat se - taky se tak zvedal už asi od 5 měsíce, ale prostě mu ty ruky nedám, posadit se má, jak píšou holky, správně s kleku.Věřím, že by se posazoval rád, ale páteř na to není takhle připravená.
To vodění za ruce sice rodiče dělali, ale kolik z nás má problémy se zády a podobně že....
souhlasím s tím, aby si na to děti přišly samy a dělaly to, až je tělíčko dost silné a připravené, důležitější než chození za ruce je motivovat v pobytu na bříšku, aby se rozlozily

dagina
16. lis 2009

Ahojky,
Lenka1smejka- Vše je OK??????? Já osobně neznám snad nikoho, kdo by nejen z naší generace neměl problémy se zádama - někdo měnší, někdo větší. Teď když máme tu možnost být takto informované (to naše rodiče neměli), chci co nejvíc udělat pro své dítě

veronika81
16. lis 2009

sloto, správne posadenie bábätka je z polohy na bruchu, že je na štyroch, dá sa tak ako keby trošku na bok a sadne si na zadoček. Zo začiatku môže mať jednu nožičku ešte pokrčenú, tiež sa pridŕžať rukami o zem. Sadanie cez brucho nie je správne, sedieť má, keď je na to pripravená chrbtica a tá sa posilní jedine lozením.
To, že ju máš ako píšeš, celý deň na bruchu, to je dobre. Neboj ona jedného dňa začne loziť 😉 Motivuj ju hračkami, daj jej hračku skoro na dosah ruky, ale tak aby ju úplne nedotiahla, aby proste bola donútená pohnúť sa vpred.
Môj malý začal napr. ako prvé plaziť sa do zadu 😀 čo bol dosť komické, lebo hračku mal pred sebou, vyslovene chcel ísť za ňou a dokázal akurát tak cúvať. Ale potom sa všetko pekne naučil.

Inak keď sme pri tom posadení, môj malý sa zatiaľ posadí len bez plienky, keď je oblečený, asi mu to tam ešte zavadzia 😀 Aj tak každému hovorím, nedávajte mi ho sedieť!! Rodičia a svokra to našťastie rešpektujú, ale keď dôjde niekto "múdry" na návštevu, tak iba pozerá na mňa či som normálna, prečo ho neposadím 😠 veď v tomto veku už predsa má sedieť 😕 Ale je mi to jedno, je to moje dieťa! A ono samo najlepšie vie, v akom veku čo dokáže 😉 Keďže sa mi už aj stavia, stojí doslova všade, hneď som vyrukovala s ďalším zákazom 😀 že žiadne vodenie za ruku! Moja mamina na to iba..dobre robíš, aspoň si nezničíš chrbticu 😅 Ale ide hlavne o malého, naučí sa spoliehať sám na seba a to je dôležité 😉

dagina, presne tak 😉

sloto
16. lis 2009

veronika no mala sa tiez odtlaca dozadu. ked chce ist za rackou tak sa vzdy odsunie daleko od nej namiesto k nej, ale proste nozicky vobec nie pod seba, len kopcuje a kopcuje alebo ich ma vystrete. vobec nevie ako na to. dobre budem j davat dalej na brucho a prestanem s tym vodenim za ruky a hadam sa dakam pohneme....dufam.

tytyta
16. lis 2009

Ahoj holky,nečetla jsem celou diskuzi, ale rozhodně neposazovat a v 5 měsíci už vůbec ne, i když se přitahuje za ruce. Za ruce se přitahuje už od nějakého druhého měsíce. Takže se nestresovat a počkat až si dítě sedne samo. Také neni pravidlo že si sedne jenom ze čtyřech,zvládnou to děti i přes bok z lehu na břiše a také je to správně. My jsme si tedy sedly z polohy na čtyřech, ale to ještě nelezla (pouze si vlezla na čtyři a to bylo vše), lézt začala až tak 14 dní po tom co seděla.
Opravdu to holky nedělejte, ubližujete zádíčkům, ted to nepoznáte, ale za pár let Vám vaše děti "poděkují".

PS: něco málo o tom vím,jsem fyzioterapeutka 🙂

veronika81
16. lis 2009

sloto, určite sa pohnete ďalej. Veď nebude do 18-tky ležať, neboj 😀 To že cúva dozadu, to je už prvý náznak toho, že sa chce hýbať. Každým dňom bude šikovnejšia a príde na to, ako ísť dopredu, ako loziť..

germik
16. lis 2009

Sloto - presne tak, ako píše veronika - u vacsiny detí sa to začína cúvaním dozadu až potom sa začnú posúvat dopredu 😉 my sme sa dozadu neplazili, začali sme hned dopredu a straaaašne nám k tomu pomohol mobil 😀 proste ho strašne chcela mat a urobila všetko preto, až sa zrazu pohla.
Plazí sa krásne a už velmi dlho, ale zatial nelezie ani nesedí. Sme asi len o týžden mladší od vás a vobec sa nestresujem....klíííídek 😎

veronika81
16. lis 2009

germik, aj u nás mobil vedie 😀 😀 a ešte papuče a plastová fľaša 😅 Neviem načo máme všetky tie hračky..

sloto
17. lis 2009

ahojte baby. no musim sa vam pochvalit, nasa mala sa nakoniec vcera zacala plazit. neprejde este daleko, mozno tak 30 cm a potom pauza a znovu o nejaku chvilku ale ide jej to. strasne sa tomu tesim. a asi pomohlo to, ze som ju vyzliekla z plienky a pancusiek a nechala ju chvilku taku nahatu na zemi. samozrejme som si vykurila poriadne izbu pred tym a ona sa zrazu zacala metat za mobilom az sa pohla 😀 tesime sa strasne a dakujem vam vsetkym za povzbudenie, hadam to uz bude lepsie 🙂

germik
17. lis 2009

sloto - neviem,či je to správne,lebo niektorí odporúčajú tvrdu podložku, ale my sme sa rozplazili na našej velkej posteli... najlepšie len v bodýčku, s holými nožkami...a už sme dnes mali na posteli prvé úspechy - tak 3-4 pohyby vpred na kolienkach...dnes pre zmenu chcela zapnut lampu tak sa pohla 😀
Sloto, ešte budeš spomínat na chvíle,ked si babo položila na zem a našla ho tam i po pár minutach...Ja ked teraz malú položím, za par sekund už je odplazená v inej izbe 😀 Takže oči na stopkách 😎

veronika81
17. lis 2009

sloto gratulujem 😵 týmto sa to všetko začalo a už sa nezastaví 😀 Veru, budeš len spomínať na "staré dobré časy".

Inak, fakt sa odporúča skôr tvrdá podložka, ale môj malý sa začal plaziť, keď sme boli na týždennej dovolenke a vtedy bol väčšinou na manželskej posteli, tam sme ho na zem nedávali.

rimmel
26. lis 2009

ahojte dnes som bola v babygroup a co som si povsimala ma dost zmiatllo

moj syn bol rarodeny o 7 tzdnov skorej , teraz ma 8.5 mesiaca a stale nelezie, sam bez opory nesedi, jedine co vie je sa otocit na brusko ale nie naspat 🙂 na nozickach ked sa hrame sa vie sam udrzat par sekund haha
doteraz ma to netrapilo vobec..ani doktory ani nikoho..ale tam vidim 7mesacne babo uz lezie, 5-6mesacne normlane sedia!?

mam sa obavat ci je to v poriadku co si ot om vy mysliete???

rimmel
26. lis 2009

sme tam boli jedine babatko co malo nad 6m co nevedelo sediet ci liezt 😀

rimmel
26. lis 2009

a este chcem pridat sadat ho moc nedavam, iba trosku ale vzdy chrbatik podoprety...na brusku je velmi casto ma to tam rad..robim daco zle?? dkaujem

rimmel
26. lis 2009

sorry a este pridam ze sa vie otocit okolo vlatnej osi ale ritku niekedy vie zdvihnut a trosicku sa posunut dozadu 😖 ?

evinkaa
26. lis 2009

My máme taky 8,5 měsíce a nesedíme ani nelezeme. Já na malou nespěchám, až to přijde, tak to přijde. Ještě máme čas. Na kolínka už se malá dostane, ale jen se pohupuje. Leze pouze dozadu, to už je dost rychlá. 🙂 Hlavu si s tím zatím nedělám.

rimmel
26. lis 2009

ok dakujem....tiez sa neponahla len som sa asi trosku nalakala z toho co som videla! 😀

evinkaa
26. lis 2009

rimmel, úplně Tě chápu. 😉 Když tady čtu, že někomu dítě sedlo v 5 měsících, tak nechápu a tiše zírám. 😅

tajava
26. lis 2009

nas maly zacal liezt v 8,5 mesiaci (asi dva tyzdne po tom, co sa postavil na styri a zacal pohupovat). Sedel az v 10tich mesiacoch. Niektore deti vraj preskocia lezenie a rovno chodia, tak mozno budete ten pripad. My este nechodime 🙂

rioko
26. lis 2009

Vojtíšek taky pořád neleze, plazí se už dva a půl měsíce. Mluvila jsem s rehabkou a ta mi říkala, že je ve slepé uličce, že neví jak dál a asi se mu bude muset pomoct - nějakým cvikem.On se na kolínka ani nestaví, sám taky neusedí. Plazení by prý nemělo trvat moc dlouho. No tak uvidíme co nám řeknou na rehabce

crca
26. lis 2009

Holky já mám asi trochu opačný problém 😀 od 5,5 měsíců lezeme a od 6,5 měsíců stojíme a vylezeme na kde co(teda to se teprve snažíme 😀 )ale kluk(mám dvojčátka) ten se teprve jen plazí a staví na čtyři 😅

rimmel
26. lis 2009

rioko ja ti neviem...podla mna urcite aj bez cviku sa raz poplazi a aj posedi sam 😎

rioko
27. lis 2009

rimmel my jsme ale cvičili od 3 měsíců do půl roku vojtovku víš, pak se to zlepšilo, rozplazil se, ale zase se asi zasekl, plazí se sice rychle, ale to je všechno a hlavně se ani nesnaží na čtyři

rimmel
27. lis 2009

aha no ja o tom vela neviem, tu v uk vojtovku nepraktizuju 🙂

hoogy
27. lis 2009

crca nas je tiez ten pripad cov 6,5m stoji a zacina byt odvazny a chodi pomali popri nabytku.a pritom je taky maly,ze ani poriadne nedociahne. 😀

dagina
28. lis 2009

Ahojky, Rioko, naše se plazila také přes dva měsíce, občas se teda nakolínka vyhoupla, ale jinak nic. Už jsem si tkaé myslela že na kolenách nepoleze a jejda, přesně v 10ti m začala pořádně na čtyřech, a drandí a drandí 🙂 . TAkže i bez cviků (pokud není jiný problém) to jde. A vůbec si nemyslím ani mudra, že je malá opožděná, spíše je lepší déle než dřív, svalíky má lépe připravené a fakt pevné.