8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

rimmel
1. bře 2010

baby chcem sa vas spytat, moj ked sa plazi, pouziva pri tom jednu nohy a jednu ruku, nimi sa posuva..myslela som si na zaciatku ze casom sa to spravi ale nist...ideme na rocnu prehliadku v marci, upozornim nato no co si o tom vy myslite?? zdoraznujem ze sa plazi, este neni na 4

aleachim
1. bře 2010

rim, až se dostane na 4, tak se to srovná, tam musí ruce a nohy střídat. Klidně na to upozorni, ale nemyslím, že by z toho dělali nějaké závěry. Lucka se nejprve přitahovala oběma rukama najednou a rehabka říkala, že ok, že si na to musí přijít sama. A přišla. U nás novinka, začala si stoupat a obchází nábytek.Zatím ale jen zlehka.

rimmel
1. bře 2010

wow! ty aj momin uz budete cochvila chodit! 🙂

ale dobre no, uz nestresujem 😀

momin
1. bře 2010

rimm me rikala lekarka ze to dela kazde dite tak jak to umi,jak mu to jde..a kazde jinak.... 😉

rioko
1. bře 2010

Vojta to dělal stejně, jednou rukou se natahoval a jednou odrážel, levou nohu ze sebou vekl...a primář na rehabce řekl, že to je jeho styl a stejně se plazilo i jeho dítě, opravdu se to srovnalo lozením, to musí používat obě ruce i nohy 😀 a taky začíná obcházet a vydrží stát bez držení, pouští se docela často, akorát pak padá dopředu 😀

aleachim
1. bře 2010

rio, to Lucka se ještě nepouští. ona se začala stavět minulý týden, a to jen na špičky. Teď už stojí pěkně a snaží se pochodovat. Pustit se zatím bojí. No, na kontrole neuro to doktorka viděla a říkala, ať ji nechám, ale ať ještě raději leze.

rioko
1. bře 2010

lození je určitě dobré co nejdýl, i mě to říkala rehabka, že tím nejvíc všechno posílí a na chození není třeba spěchat vůbec...já ho v tom taky nepodporuji, ale ani ho nebrzdím - ale zase na druhou stranu v dubnu jde na operaci obou ukazováčků na rukách a pak je bude mít v dlaze a lozit nebude moct, tak kdyby uměl chodit, bylo by to lepší

lily1983
4. bře 2010

ahojte 🙂 nasa sa zacala davat na styri, tak sa velmi tesim 😀 😀 😀 dufam, ze bude rychlo loziť 😵 😵 bojuje, sikula jedna 😀

lenka1smejka
4. bře 2010

gratulujem

katy2
4. bře 2010

my sme dnes boli na rehabke, a nadalej cvicime vojtovku, kym sa mala nerozlozi a neposadi... zatial stale len plazi - priskokom vpred... ale rychlo a dostane sa vsade, kam potrebuje....

lily1983
4. bře 2010

dakujem lenka.. 🙂
katy, nasa sa plazila..plazi, ak sa to tak da nazvat, tiez sa dostane kam chce..nieje to normalne plazenie, a pohne sa tak par centi..posledne dni hlavne dozadu, to jej islo dost rychlo..no a dnes..len kukam ako puk. 😀
..keby som doma, tak určite aj my uz chodime na rehabku..tu to neriešia..a nevidia to ako problem.. 😉

andy24
5. bře 2010

Ahojky
tak jsme včera byly u primáře na neurologii.Byla jsem docela překvapená,a dr.mě docela uklidnil.Nejdřív se nás ptal co umíme.Tak jsem říkala že ještě nelezem ,plazíme se 3 týdny a nesedíme.Říkal že je supr že se plazí a že tet už se bude snažit.Chodit každopádně bude díl než na roce.Ve správě máme napsáno že málá udělala velký pokrok 🙂 Pohybově jsme na 8+-,ale to je tím že jsme nedonošený.Až začneme lést na rehábku pak už nemusíme.

sterea
5. bře 2010

Andy- zbytočne sa nestresuj, každé dieťa je iné a ty hlavne musíš odrátať 5 tt o ktoré je malá skôr narodená a v žiadnom prípade sa nemôžeš porovnávať s maminami čo majú deti "načas a bezproblémovo" narodené, nám to neurologička vždy zdôrazňuje !!! Ja mám 9,5 mes.dvojčatá a poviem ti každé je úplne iné. Sú o 3 tt skôr narodené , počaté , vynosené a porodené za rovnakých podmienok a malý už v 7 mesiacoch sa vedel sám posadiť, plazil sa , začal štvornožkovať a sám sa postavil, zatiaľ nechodí , nikdy sme ho k ničomu nemotivovali a nenútili ho a malá sa doteraz nevie sama posadiť , neštvornožkuje a ani sa nevie postaviť, iba sa plazí okolo svojej osi a cúva plazením ale moc sa jej nechce, dopredu sa plazí min. ale pekne samostatne sedí, a to s ňou od 5 mesiacov cvičíme. A poviem ti vôbec sa tým nestresujem a netlačím na ňu, myslím si že sama bude vedieť kedy je vhodný čas na to aby začala štvornožkovať a chodiť. Všetci hovoria že pokiaľ dieťa začne do 18 mes. chodiť je to v úplnom poriadku a to si myslím že to dovtedy stihneme 🙂 . Takže hlavu hore. Naša neter začala tiež chodiť až v 18 mes. a je úplne v pohode a poznám zo svojho okolia aj iné deti čo začali takto neskoro chodiť a o nič neprišli a na ostatné maminy kašli.

dankolucka
11. bře 2010

ahojte dievcata vratila som sa cela frustrovana z 9 m poradne, nasa doktorka bola prekvapena, ze mala stale len plazi a este stale nelozi po styroch a tym padom si sama nesadne. Odporucila ist na neurologiu. Som dost sklamana. Mala sa mi zda velka flegmaticka, dostane sa plazenim vsade kam chce a asi nema potrebu ist na styri. Ako sa ale posadi a kedy? ☹

rimmel
11. bře 2010

dankolucka nic si z toho nerob, moj sa zacalplazit v 11m(cizze 9m -je nar.predcasne)a nikto z toho vedu nerobil! dotraz sa iba plazi 😝 boli sme na rocnej prehliadke a dokt.bola velmi spokojna 😉 a sediet tiez maly nevie a ja ho neposadzujem, tiez flegmos ako tvoja, ked sa naucil plaizt, plazil sa iba ked daco chcel 😀

monkula
11. bře 2010

dankuločka, nič si z toho nerob, jarko sa neplazil vôbec, ten začal hneď chodiť a Chiara sa plazial až do 16-icch mesiacov... vonku, doma, kdekoľvek...

dankolucka
11. bře 2010

dik, len som dufala, ze jej pojde vsetko akosi lahsie a rychlejsie, narodila sa v termine, sice cisarskym, ale uplne v poriadku, svalovy tonus ok, cula, zvedava, ale teraz sme akoby zastali.

rimmel
11. bře 2010

mozno je to ticho pred burkou 😀

monkula
11. bře 2010

dankuločka, len počkaj, ešte budeš plakať za časmi, kedy sa len plazila a ležala..
Ale moaj štvornožkovala, nie plazila...

monkula
11. bře 2010

prepáčte, som z "Maďarov", neplazila sa... 😀 😝

dankolucka
11. bře 2010

ahoj monkula ona nelezi uz od 7. mesiaca, furt sa plazi, len na 4 nie a nie sa dostat. Rimmel dufam, ze je to ticho pred burkou, to by bolo fajn. No dam vediet 🙂

t.

andy24
11. bře 2010

Ahojky
tak mi jsme na tom stejně.Byly jsme na neuroloii a pohybově odpovídáme 7+měsícu.Dr.byl spokojenej a na rehábku máme chodit pokud nezačne lést.Doufám že to bude brzo.Na rehábce mi říkala že to vidí že bude ještě takovej měsíc se plazit.A taky ještě nesedíme. ☹

bertica.h
11. bře 2010

baby naša anetka má 9,5 mesiaca a ani sa neplazí,nieto aby lozila.
Ale stavia sa na nohy..tak to asi nevadí,nie?

rimmel
11. bře 2010

berti a ako sa stavia na nohy ? sama alebo ju stavias ty? ak ty, tak to radsej nerob 😉

dankolucka
12. bře 2010

Rimmel, skusala si niekedy okolo 9. mesiaca, ci sa tvoj maly udrzi v sede chvilenku? Ja som moju skusila, ale neudrzi sa ani sekundu, som vyplasena, ci je to normalne. Ved uz ma 9 mes. a to by mala chvilu drzat v sede rovnovahu...baby ja som zo vsetko taka oplasena a to uz mam druhe dieta...normalne som na prasky, ci jej nieco nie je.

heliik
28. bře 2010

Ahojte dámy 😎
Taky patřím do klubu. Týna má 9.měsíců, a také nic nedělá. Neleze, neplazí se, neposadí se.
Teď 12.4. jdem na neurologii, tak jsem zvědavá co nám tam poví.
A máme problém, Týna se naučila sedat, tak, že leží, něčeho se přitáhne a sedí, ale měla by z kleku, což vůbec. Mi když jsme na břiše, tak ani náznak ničeho. Ale sedět vydrží, bez toho aby spadla.
Sama se na nohy nepostaví, ale když jí držím v ruce a postávím jí, tak chvilku drží...

rimmel
28. bře 2010

dankolucka no urcite skusala, ale veru nepamatam ...urcite neostal sam sediet bez toho abysom bola pri nom lebo by spadol dostran ci dozadu.

a neplas, ja si ozaj nemyslim ze to je nieco zle...

a berti niektore deti vobec nelozia, zacnu rovno chodit. 😉

rimmel
28. bře 2010

heliiik ak si sama sadne tak by som ju nechala no mozno by som davala bacha aby naokolo nebolo nic cim by sa mohla pritiahnut 😀

heliik
28. bře 2010

rimmel
Já tohle říkala doktorce, jaký má styl posazování, ona mi vynydala,že tak nemůže sedět, že musí si sednout z kleku,že teprve pak má ty svaly dostatečně silné na sezení.. No já se tomu stejně neubráním. Když chce,tak si sedne v postýlce, tím, že se přitahuje o postýlku, a to fakt nevím jak se jí to může povést, a nebo si sama sedne ve vaničce. Sepřitáhne, vyhoupne nohy nahoru a dolu a sedí.
Jinak se teda snažíme moc nesedět, což se Týně opravdu nelíbí. 😀

aleachim
29. bře 2010

helik, ono je to tak, že tento styl posazování svědčí o tom, že má slabé šikmé břišní svaly a silné přímě břišní svaly. To, že si takhle sedne v podstatě ničemu nevadí, blbý je, že se dostala do vyšší pozice a nemá motivaci být na tom bříšku. A ze sedu těžko začne lézt nebo si stoupne. Kdyby lezla bylo by to dobré - nejlépe tím zpevní břicho a záda, ale když nakonec lézt nebude a bude rovnou chodit, nic hrozného se neděje. Jen ty pak budeš muset víc dohlídnout na to, aby ve volném čase sportovala a přirozeně ty svaly posilovala. Ale to je třeba i u dětí, které lezly, takže buď v klidu.