8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

latvia
1. dub 2010

riskovat co konkretne? zle drzanie tela? to mas tak ako s rajcinou, niekto ju je skoro a je cely zivot zdravy, niekto ju je skoro a v 20tke sa mu objavi astma....kde mas istotu ze je to tym ze si bola krmena rajcinami? ak mas na nieco predispoziciu, tak sa pocas zivota aktivuje cikolvek od infekcie az po latky v prirode a okoli....ak ma tvoje dieta chabe svalstvo a hodis ho do choditka, mozes mu urobit skoliozu, nevravim ze nie, ale dieta ktore sa stavia na nozicky pri posteli si nemyslim ze v choditku nadobudne blbe navyky....ved ho nenechavam cely den 😉
a konzultovala som to s ortopedom, nieje ziaden padny argument na to aby som maleho nedala do choditka denne na chvilku ak vidim ze uz ma chut "lietat"...ono samo povie co chce, a vidim ze proste chce na nohy

latvia
1. dub 2010
latvia
1. dub 2010

myslim ze v sucasnej dobe sa robi velke bububu uz s vela vecami....dusikate latky v mrkve, kupovanie kojeneckej vody a podobne....vsetko sa moze, len s mierou a vyvazene.... 🙂

rimmel
1. dub 2010

aj ked 4mesacne babo chce sediet , tiez je to pren dobre? 😝 😉 ja mam taky nazor na choditka a nezmenim ho. a ano, mohla som dat malemu v 6mesiacoch piskoty ako ine mamicky a riskovat tym alergiu a dufat ze bude jeden z tych co ju nedostane, no naco riskovat? preco? nevidim ziadny vyznam

rimmel
1. dub 2010

a bububu sa robi pravoplatne, v minulosti sa tolko veci nevedelo a ver mi , kebyze vedeli co vieme my dnes, tiez by z toho robili bububu.

germik
1. dub 2010

baby, fakt sa nebojte, detičky sa vám určite rozlezú 🙂
Skuste sa mrknut sem ohladne lezenia - http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1100/ch...
my sme to doma skušali, malá postupne prišla na to že treba krčiť nožičky pod seba a pokúšala sa ma preliezt....ale úplne rýchlostou draka 😀 sa rozliezla ked sme boli v MC medzi inými detičkami, pozorovala ich a zrazu si to chcela skúsit sama a šlo to 😎 a to som ja mohla pred nou doma liezt po štyroch aby som jej to ukázala, na mna uplne kašlala 😀
možno tiež skúste íst medzi iné detičky ktoré lezú a pomože to ako nám 😎 A ako som tu už babám radila, nám na plazenie zase pomohol mobil...proste sa musela pohnut ked ho chcela mat 🙂 tak možno niekomu mobil pomože na podporu lozenia 😀 držím palčeky

adka12
1. dub 2010

My sme na tom boli podobne s dcérkou, tiež dlho nechcela nič robiť, lietali sme po neurologoch, cviceniach a ja neviem čo...
A teraz vidím, že som sa mohla radšej nato vykašľať, každé dieťa je iné lekár ho nemôže tabuľkovať - s tým mi už idú pekne na nervy doktori!!!
Naša Saška sa naučila v priebehu dvoch týždňov sama sedieť, plaziť a teraz sa krásne stavia popri nábytku a to všetko fakt v priebehu 2 týždňov, takže niektoré deti idú nato postupne, naša Saška to vzala hopom všetko naraz. Teraz už nepochybujem o tom, že v tých 10, 11 mesiacoch bude sama chodiť. A lekári už neviem čo nám predpovedali.....
Takže treba byť trpezlivý, dieťatko sa všetko naučí keď príde jeho čas 😉

lenka1smejka
1. dub 2010

latvia-suhlasim s tebou ...Ja tiez davam malu do choditka

germik
1. dub 2010

adka - aj ja som si myslela že ked sa moja začala v 8mom mesiaci stavat a pomaly obchádzat nábytok, že v 10 mesiaci bude chodit......haha.....nechodíme doteraz 😠 ona je strašne opatrná, síce už chodí len za 1 prst ale sama ani za svet 🙄
Takže až tak istá si nemožeš byt nikdy 😉

latvia
1. dub 2010

rimmel 🙂 tvoje dieta chcelo sediet v 4.mesiaci? ako sa prejavuje to chcenie? lebo ak tym, ze sa prevali na bok a snazi sa posadit tak si myslim ze by to nebolo az take zle dat ho sadnut, jasne ze nie na hodinu, ale skusanie ho nezabije , to je zas len moj nazor 😉
a este sa chcem spytat, tymi piskotami si myslela alergiu ohladne lepku?

rimmel
1. dub 2010

nie moje dieta, dieta znamej...taha sa do sedu...
ps. ja moje dieta nedavam do sedu doteraz, cakamkym sa to nauci sam,pretoze iba vtedy je jeho telo aj mysel pripravene.

latvia podla mna mas cudne nazory..ze ho to nezabije, no nie nezabije, iba mu to znici chrbicu, ktorej svalstvo proste nieje pripravene na sed a sposobuje mu neuveritelnu zataz.

nie, alergiu na vajicka. 😉

latvia
1. dub 2010

ja som napriklad lozenie uplne vynechala, mama vravela ze ked ma posadila a nahodou som sa zosmykla na stranu tak som tak ostala, ziadne prekotulanie sa na brucho a stvornozkovat.proste som to preskocila, ako aj niektore ine deti a zacala som chodit

rimmel
1. dub 2010

a baby tie choditka, uz tu niekde bol prispevok prosim chodte si precitat a potom, poprecitani vsetkychinfo zvazte si je to naozaj dobre pre vase deti 😉

rimmel
1. dub 2010

latvia dieta sa nema posadzovat..vobec..dieta sa ma nechat dokym sa neposadi samo a to bud z lozenia alebo z lezania na brusku.

rimmel
1. dub 2010

ale mas pravdu, niektore deti nelozia..ale sadnut by si mali same..tym ze ich mamicky posadzuju im nerobia dobre nakolko ako som uz spominala, sadnu si ked je ich chrbatik dostatocne silny a to , kedy to je, vedia iba ony, nie my 😀

heliik
1. dub 2010

ahojík 😀
Vidím, že tu řešíte chodítka. Tak mi ho doma máme, ale jelikož máme lenošku co se umí jen posadit, tak jí do toho nedáváme, ale až uvidím, že začne ťapat sama, tak proč ne??? Ale musí se postavit sama a jít aspoň kousek.. Samozřejmě nenechám ji pak v chodítku hodinu, ale jen chvilku. 🙂

latvia
1. dub 2010

rimmel 🙂 citaj poriadne, nepisala som ze denglave dieta davat do choditka alebo sadat, niesom az tak vysinuta aby som nestabilne dieta davala do takych poloh 😅
moj maly ked sa tahal do sedu, tak som mu pomohla, minutku sa vytesil ze sedi a potom lahnut, myslim ze som mu chrbticu nezdeformovala 😝 😉
co sa tyka alergie na vajicka, je to to iste ako alergia na zeler a ine silne potravinove alergeny...a aj ked dietatu striktne obmedzis do 3 rokov vsetky mozne alergeny, neovplyvnis velmi to co mozno bolo geneticky dane 🙂 alergie su geneticky "predisponovane choroby", to ze dietatu nieco nedas v utlom veku neznamena ze alergiu nedostane....vid moj priklad, mama ma vajickami nekrmila a schytala som alergiu na bielok v 23 rokoch 😝
ale inac s tebou suhlasim ze prepchavat malicke deti piskotami nieje uplne vhodne 🙂

latvia
1. dub 2010

rimmel, tak potom by medzi nami chodili sami pokriveni ludia 😉 nepredpokladam ze pred 10-20 rokami tu boli taketo diskusie a internet vobec, a ludia proste svoje deti aj posadzovali aj davali do choditok....a uz nehovorim o tom ze dieta je aj napr v babysatke alebo v roznych nosicoch tiez pokrivene, a jak to kazdy chvali ze je to vynikajuce pre dieta 😅

latvia
1. dub 2010

a ohladne alergii....
http://www.pneumoalergo.sk/index.php?option=com...

myslim ze viac ako vajicka by sa clovek mal bat inych veci....ked si clovek kukne co obsahuju masovozeleninove prikrmy pre deti od 4.mesiaca....zeler sa tam vyskytuje dost casto....s arasidami najcastejsie umrtia na alergicku reakciu....ale to uz nikoho netrapi 😝

rimmel
2. dub 2010

latvia to mas pravdu! preto som mu sklenicky ani nedavala..a vobec ja mam svoj nazor co sa prikrmov v 4m tyka 😅

a vajicka v tvojom prispevku sa vyskytli hned zamlieckom, vajicka a mlieko naozaj patria medzi najvacsie alergeny, to viehadam kazdy 😕

ale aj tak mam na alergie iny nazor nez ty 😉

ps. ja som baby satku nepuzivala..a babysatka je ina, nakolko tam nieje ziadna zataz na chrbicu.. 😉 a nosis...ano, tam je tiez zataz.

a to ze nechodia pokriveni ludia? preco myslis ze mame tolko skolioz, problemov chrbta, bolesti chrbta? myslim si ze skore sadanie a skora zataz na chrbitcu v tak skorom veku ma snim trosku spolocne.

rimmel
2. dub 2010

a s tou alergio , ze si nedostala ako dieta lebo ti to mama nedala..no aspon ti neskomplikovala zivot v takom utlom veku 😉

germik
2. dub 2010

baby, k tým chodítkam je tu špeciálna téma 😉 ale mrknite sem http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

ono sa pred tými 20-30 rokmi nevedelo, čo je pre dieta dobré, zistilo sa to až časom odbornejšími štúdiami, nas maminy posadzovali od 6 mesiaca ked sme ešte boli uplne nestabilní a strašne vela mojich známych v mojom veku má skoliozu a bolesti chrbta... takže možte zničit chrbátik svojmu dietatku veeelmi rýchlo posadzovaním bába alebo tahaním ho za ruky ako opicu /to može robit len doktorka pri vyšetrovaní/...ale to už je na každej mamičke či chce žit s tým, že je príčinou toho že jej dieta bude v budúcnosti trpiet 😖

rimmel
2. dub 2010

germik asi tak.

latvia
2. dub 2010

germik, ked uz hovoris o studiach, sice trosku z ineho sudka, ale v podstate o tom istom....preco sa najnovsie studie zmenili co sa tyka pohladu na lepok?dlhe roky fungovalo prikrmovanie bez lepku a az po 9.mesiaci sa lepok daval....a zrazu sa odporuca dat ho medzi 4.-6. mesiacom 😉 takze tolko k dlhorocnym vyskumom a studiam...

rimmel, ak si vsimnes v tom clanku, je pisane ze vajicko sice patri k najcastejsim alergiam , ale casto mizne medzi 5-7 rokom zivota.... a myslim ze vaznejsie je zivot ohrozujuca anafylakticka reakcia po zeleri nez alergia na vajicko...
a ked si precitas aj o skolioze, tak 80 percent skoliozy je idiopaticka....teda neznama pricina 😉
okrem toho, nemyslim si ze bolesti chrbta su podmienen len tym ze sa v utlom veku dieta posadzovalo....clovek ktory nema skoliozu a sedi par hodin pred kompom ma s chrbtom tiez problemy....a taktiez obezni ludia maju problemy s bolestami chrbta... takze niektorym staci schudnut... a v neposlednom rade sa pozri kolko mladych ludi nosi tasky na jedno plece....mas dojem ze skolioza je fakt o posadzovani dietata prilis skoro? 😉 nechce sa mi tu vypisovat kopec dalsich veci ktore nam krivia chrbat od mladosti....takze moj postoj k posadzovaniu ostava ten, ze ak sa dieta na to citi a ma pevnejsie svalstvo, na chvilku mu to urcite nezaskodi 🙂

latvia
2. dub 2010

a uz nehovorim o tom jak sa v minulosti odporucali tvrde topanocky vysokoclenkove pre babatko co zacina chodit....dnes? makke podrazky bez klenby , nizke, nie kotnikove.....tak ktore studie maju pravdu? 😕

opica
2. dub 2010

ja musim suhlasit s rimmel..podla studii nie je vhodne davta dieta do poloh, ktore zatazuju jeho pohybove ustrojenstvo, nez je danu polohu schopne zaujat same. len sa dieta zvykne naucit zle navyky a vlecie sa to s nim.
k tomu,ze mate pocit, ze ludia nemaju znicenu chrbticu, ked to neukazuju...kolkych ludi bolieva chrbat, maju problemy s klbami...to je vsetko o.i. i nasledoch zlych navykov.
bohuzial, nie vzdy plati,ze to co, bolo dobre a vhodne volakedy je vhodne aj dnes. ved vyvoj ide do predu, nechodime na kococh, ani neperieme v rukach. diagnostika ide dopredu milovymi krokmi a aj vdaka tomu sa prislo na to, co je vhodne a co nie je vhodne pre ludi, cize aj pre deti.

samozrejme, nebudem nikomu hovorit, co ma robit so svojim dietatom, kazdy si ho vychovavame podla svojich predstav, ci uz po fyzickej i psychickej stranke...urcite sa snazime urobit pren to, co pokladame za najlepsie,

rimmel
2. dub 2010

latvia nikde nepisem ze skolioza je zo zleho posadzovana...hovorim ze ju zle posadznovanie moze sposobit a taktiez jej nepomoze..ja ju mam po babke, no kebyze ma mama v 6m neposadzuje tak mozno dnes az take problemy nemam. ako dieta sommusela nosit tie hovadiny, ten pas na chrbat, traky aby som vzpriamene chodila a vzpriamene sedela..pretoze uz odmalicka som mala zly chrbat, pokriveny a kto vie, mozno aj prave koli zlemu sedeniu resp skoremu sedeniu kedy sa zatazuje chrbtica priskoro..a to je fakt , ci tomu veris ci nie.

a ano, chvilku asi nezaskodi, no velakrat ked dietatu nieco nove ukazete(sedenie) potom sa mu to zapaci a inerobit nebude chciet...neni lepsie tomu predist?

germik
2. dub 2010

opica má pravdu, každý sa musí postarat o svoje dieta s tým najlepším vedomím a svedomím, ja som strašne rada že som malú posadzovat nedávala /i ked mi to obidve babičky tlkli do hlavy už od jej 6teho mesiaca/ a budem mat svedomie čisté že som jej nejak neublížila mojou vinou. Detičky sú moc mudre a ony prídu na všetko samé, na čo to urýchlovat????? Kam sa poháhlate???
ešte si mrknite sem, teda ak mate záujem http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

rimmel
2. dub 2010

presne tak to citim aj ja...ze viem ze somspravila maximum a keby daco, nebudem sa vinit. 🙂

latvia
2. dub 2010

rimmel, moje dieta zacalo "chciet " sediet pred 2 tyzdnami, takze nemyslim ze by som ho nejak zdeformovala v 8.5mesiaca....hlavne ak sa uz vie sam postavit...na postavenie musi mat tiez dobre vyvinute svalstvo, nie? to, ze sa nepretaca z brucha na chrbat tiez neznamena ze nema na to dostatocne vyvinute svalstvo, ci ano?
a niektore deti proste robia veci skor....mam 2 kamosky, ktorych deti v 6.mesiaci uz vstavali na nozicky, jednej syn dokonca chodil uz v 7.mesiaci, nemozes posudzovat kazde dieta podla toho ze do toho a toho mesiaca nemoze robit toto a toto 😕 kazde dieta je individualne