8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

mousunek
27. čer 2009

eliotka - plazenim to zacina, zkus mu trebas ty kolinka pod nej dat at vi ze to jde 🙂 taky jsem to tak delala a od te doby malej udelal veliky pokroky a ted uz se i sam postavuje 🙂 chce to trpelivost

eliotka
autor
27. čer 2009

Já mu je občas pod bříško dám a on se tak pěkně udrží, ale nevím, jak ho pak dál motivovat.. Pohupuju s ním, nebo se trochu pohupuje sám. Ale dál? Když motivuju hračkou, natáhne nožky... 🙂
Budu trpělivá, jsem šťastná, že začal plazit, jen jsem se bála, aby lezl, když máme plovoučku. Na té se to děcka taky naučí?

potapko
27. čer 2009

Eliotka, musim ta troska ukludnit 😉 Moja starsia lozila v osmich mesiacoch a vsade mame plavajucu podlahu. A moja mladsia sa zacala v osmich mesiacoch plazit a az teraz ku koncu 10. mesiaca zacala liezt. A este aj teraz niekedy prejde z lezenia do plazenia. Takze sa neboj, vsetko pride. Inak, tiez som sa ju snazila motivovat, ale nic mi nepomohlo. Proste to chcelo svoj cas. Ale v plazeni bola moja Patka majsterka, mohli by sa od nej ucit vsetci vojaci - bolo to velmi rychle a dokonale 😀 😝

alishia
27. čer 2009

nam se malej take nejdriv plazil,) pak zacal pod sebe davat kolinka, pak ty nozicky uplne napinal, ze sme mysleli ze udela stojku.) v 8 mesicich si poprve z tehle sve stojky zacal sedat a asi o tyden pozdeji si stoupnul u postele, a pak zacal lezt i po plovoucce. ono se jim na tom dobre plave...nemaji takovou potrebu hned lezt. Takze klidek🙂

mousunek
27. čer 2009

eliotka - on na to prijde neboj ja jsem maleho pokladala trebas ze zacatku na koberec ze jsem ho dala na kolinka a udrzel se pak si lehl na brisko a plazil se za cas si zacal na kolinka "stoupat"

berenika39
27. čer 2009

eliotka, na plovoucí podlaze ted v létě je to výhoda: dej mu kraťásky a ponožky, at má holý kolínka a půjde mu to snadno! jinak to opravdu strašně klouže a oni na to nemají ještě sílu, podjíždí jim to a odradí ho to.

mikulka
28. čer 2009

Holčiny, mně malý plazí a na koberečku, takové podložce i trochu leze, ale nic moc.
Ale... řpi tom plazení mám pocit, že moc nezapojuje nohy, spíš je tahá a sem tam s nimi udělá lezecí pohyb. vadí to?

berenika, dobrý typ ty kraťásky, pokud etda bude nějaký léto, že jo. 😒 😕

shaula
28. čer 2009

Mikulka, podle mě je to začátek, jeden můj se taky tak plazil, tahal to jen po rukách a navíc je ani nestřídal, plazil se stále jen po jedné. Pak se najednou začal plazit střídavě po obou a za pár dní lezl.

laculik
28. čer 2009

chcem upokojit maminky, nasa mala sa len plazila vobec neliezla po styroch. Ale rovno chodila. Uz ako 6 mesacna vstala pri postielke sama tak, ze sa rukami vytiahla. A samosttane chodila uz v 10 mesiacoch. Dokina mi hovorila, ze niektore deti preskocia fazu lezenia....

fiallinka
28. čer 2009

mikulka: mně se malý plazí ani ne týden a dělá to přesně jak ten tvůj a z okolí vím, že je to normální. Někdo se ani nezačne plazit jiným způsobem a začne zrovna lézt nebo si stoupne 🙂

bereninka
2. črc 2009

Holky, mně malý týden plazí přes celý byt. Akorát že od té doby, co začal plazit, přestal si dávat pod sebe kolínka. To už mi nepoleze? Bojím se, aby se naučil sedět. 😕

A plazí se tak, že se přitahuje rukama, nestřídá je a plazecí pohyb dělá jednou nohou, druhou má jako fajifku ohnutou nahoru. Je to ok? Díky.

shaula
2. črc 2009

Bereninka, ten pohyb sice není OK, ale podle mě se to spraví - mně se jeden taky takhle strašně dlouho plazil (už jsem psala kousek výše), pak začal pohyb střídat a za pár dní začal lézt. Takže to zatím neřeš 😉
Plazení je základ, teprve potom děti začínají lézt, takže se neboj, určitě ti poleze🙂 A až poleze, teprve pak se naučí sedět.

stvura
2. črc 2009

Kocky, nerobte si ziadne starosti. Moj maly uz chodi skoro sam /rozbehne sa hocikedy/, najprv sa staval na nozky a az potom liezol = liezt zacal az ked mal 9m a 3tyzdne /sedel mi uz od siestich mesiacov a 1tyzdna...sam sa vytiahol rukami z lehu..../...s tym plazenim, aj on tak chodi ze jednu nozku ma kazdu chvilku hore ako keby cupel. Akonahle najde nieco kde moze vyliest, sup a chodi...

bereninka
2. črc 2009

shaula: a tobě taky lezl tak, že nestřídal ruce, ale jako by se přitahoval oběma najednou?

shaula
2. črc 2009

Ano, přesně takhle.

eliotka
autor
28. črc 2009

Holky, tak mně malý plazí už měsíc a půl, skoro. tedy od 8 a půl měs. Zlepšil se v tom, je rychlejší,a le na kolínkách není, ani si sám nesedá. Za týden bude mít 10 měs. Dost mne to znepokojuje. Co myslíte, mám s tím něco dělat, nebo nechat?
Ted jsem ho teda asi 4x viděla na kolínkách, jak se pohupuje, to bylo před dvěma dny, pak zase nic...

kokaka
28. črc 2009

eliotka: dcerka se začala plazit v 9,5 měsících a přitahovala se oběma rukama najednou a odrážela jednou nohou, tak to trvalo 3 měísce a 14 dní po svém roku začala konečně lozit a je rychlá jako tryskomyška, měli jsme sice mírnou hypotonii a cvičili Vojtovku, ale pokroky byly pomalé ale už leze a u všeho si stoupá, takže už necvičíme, taky jsem z toho byla nešťastná, zda bude vpořádku, každý je opravdu jiný

natasa8
28. črc 2009

eliotka, mne sa mala tiez plazila skoro 3 mesiace.....
tiez sa na 4 vobec nedavala, pretoze to nepotrebovala 😒 zmenilo sa to az ked sa zacala stavat na nozicky, to sa musela dat na 4 aby sa dociahla chytit gauca alebo mojich nohavic. No a posadit sa naucila naskor zo stoja a potom uz aj zo 4.

Ja som ju potom prinutila trosku stvornozkovat tak, ze ked sa hcela postavit o moje nohavice a dala sa na 4, tak som pred nou trosu cuvala, a ona zacala stvornozkovat - ale to bolo len z donutenia. Dobrovolne sa len plazila.

Zacali sme chodit na detske ihrisko, a tam som ju chvilku nechala plazit sa po kamienkoch a po travicke a hned bola na 4 a stvornozkovala 😀 Teraz uz asi 2 tyzdne vacsinou stvornozkuje, ale ked sa ponahla tak sa obcas hodi na brucho a plazi sa (mame doma podlahy). A ma rovnaky styl plazenia ako pise kokaka 😀

jankapiknova
28. črc 2009

natasa8 a kolko ma tvvoja mala, moj ma dnes 9 mesiacov a vobec nestvornozkuje, ja viem ze ma cas ze to pride ale len tak pre zaujmavost.

eliotka
autor
28. črc 2009

kokaka: tak můj se taky přitahuje oběma rukama a odstrkuje jen jednou nohou, občas zapojí druhou. 😅
Tak já zatím počkám, stejně má naše dr. ted měsíc dovolenou, tak bych s tím nic neudělala.
a jak se pozná hypotonie, to pozná jen doktor?

fridininka
28. črc 2009

holky, já myslím, že by jste měly být v klidu. Každé dítě je jiné. Jedno leze v 7měs. jiné v 10měs. Mě prcek začal lézt opravdu nedávno a to mu to ještě moc nejde. Takže mu kolena ještě ujízdějí dolů. Taky se plazil, že se přitahoval obouruč. Potom pod sebe začal dávat kolínka a péroval na kolenou. Teď to pomalu zapojuje do lezení. A to už trochu ťapká po svých, tedy s oporou. Já bych to tak přehnaně neřešila.
Prostě žádný přesný metr, kdy a co neexistuje. Každé děcko to má individuálně.

paja1975
28. črc 2009

každé miminko je originál... přece nechceme mít děti podle tabulek.....každé si to udělá tak jak jemu to vyhovuje...a to je důležité,že děti jsou spokojené néééé??? 😉

eliotka
autor
29. črc 2009

Já se právě děsila toho, že s ním budu muset někam chodit, na Vojtovku či tak. Ale snad tedy ne. 😕

blandik
29. črc 2009

Náš kluk se plazí od ukonč. 7M. Te'd bude mít za týden 10M a pořád neleze, neposadí se. Vrtí se při tom plazení, taky se asi měsíc houpe na kolínkách, ale neleze a nesedí. Taky jsem z toho trošku nervózní. Chodili jsem cvičit vojtu, te'd už jen na kontroly na mou žádost, takže vím, že máme skluz asi 6 týdnů (a to mu ještě odečítaj tři týdny pro dřívější narození). Jezdíme v golfkách v leže, ale už tak nechce být, chtěl by sedět, takže se opírá o lokte a zvedá hlavu, když jedem. Myslím, že problém je trošku i v plovoučkách, že mu to klouže, když jde na čtyři, protože na posteli je na čtyřech daleko častěji, ale zase ho tam na té posteli nemůžu pořád hlídat, je jako šídlo.

bubinko83
29. črc 2009

naš maly začal lozit ai pred troma tyždnami a ide mu to super.Ja si mylsim že jemu sa skor nechcelo než že by to bolo preto že to nevie 🙂 .A hned ako začal lozit sme začali chodit aj za ručičky ,takže všetko naraz a krasne mu to ide.Každe dieta je ine ale všetky sa naučia čo maju.A kamaratkyn synček lozil asi od pol roka a začal chodit aj tak až v roku.Takže ani to sa neda ovplynit.Aka je dlha doba medzi štvornožkovanim a samotnym chodenim.

1980mat
31. črc 2009

Ahojky,

já chci také upokojit všechny maminky, které se zaobírají tím, že jejich miminko ještě třeba v osmi, devíti měsících neleze. Mému synovi už před více jak dvěma týdny byl jeden rok a neleze doposud. Plazit se začal až 14 dní před prvními narozeninami. Navštívil jsme několik doktorů z toho dva neurology a oba shledali, že je syn v pořádku a jeho vývoj odpovídá širší normě. Musíme jen od osmého měsíce věku chodit na rehabilitaci a cvičit Vojtovu metodu. Synovi máme dát čas a neznepokojovat se tím, že ačkoliv už mu byl rok neleze, sám si nesedne a nechodí. Každé děcko je holt jiné a nelze úplně vždy postupovat podle tabulek. A abych pravdu řekla, ani mě netrápí to, že někteří synovi vrstevníci už běhají jako draci a náš syn byl ještě před měsícem ležák. Beru to tak jak to je a hlavně nesrovnávám syna s ostatními dětmi. Když nám doktoři řekli, že je v pořádku, tak jim věřím.

ondrat
31. črc 2009

Náš Míša ( dnes jsou mu dva roky ) v roce jenom válel sudy, nelezl, nestál, neseděl, prostě nic. Od devíti měsíců jsme poctivě cvičily Vojtu ( celkem skoro půl roku ).Byla už jsem z toho na nervy, že to není možné, byl o celý trimestr pozadu...Od mala nerad ležel na břiše, což si myslím, že byla hlavní příčina. Ve 14-ti měsících začal naráz sedět, lést, stát a obcházet nábytek 🙂 . Sám začal chodit v roce a půl, za ruce chodit nechtěl, vždycky se mi prověsil. Dnes je naprosto v pohodě, až na to, že mi nechce nic udělat do nočníku ( sedí na něm třeba hodinu a nic ), prostě si vždycky udělá , co chce sám.Už dávno jsem zjistila, že nemá cenu ho do něčěho nutit. Myslím, že Vojtovka nám pomohla... 🙂 Každé dítě má svůj čas a nervy rodičů to neuspíší. 😉

vejinka
1. srp 2009

ahojte tak moj maly donedavna sa nexcel ani otacat z chrbatika na brusko vsetko co chcem dosiahol a ked nedosiahol tak reval...no a len pred par dnami zacal robit prve kroky ..drzi sa oboma rukami ale robi kroky co by som neverila kedze sa sam neposadi vobec neleze nestvornozkuje akurat dnes zacal lozit ale dozadu..no aspom nieco takze naozaj je kazde dieta indi vindy..a ked nam doktorka povedala ze je vsetko v poriadku a nemam sa znepokojovat tak sa to snazim plnit..aj ked vidim ako jeho vrstovnici uz behaju sami stvornozkuju o sto sest a robia vsetko co moje dieta nerobi...no kazdym dnom badam na nom pokroky..takze treba vydrzat este sa ti nasi drobci za zivot nachodia 😉

emaso
1. srp 2009

ahoj,z mojich deti nelozilo ani jedno,teda Ella zatial nelozi ale zda sa ze ani nebude,ona neznasa byt ani na bruchu,oni rovno sa postavili a odkracali 😀 teda ked prisiel ten spravny cas 🙂 u syna to bol 10-ty mesiac,u starsej babule 11-ty mesiac,u mladsej uvidime....

janadean
9. srp 2009

Ahoj Holky,
tak muj maly mi roste pred ocima. Mame presne pet mesíců a uz se mi plazí po bytě. Začalo to otáčením dokola a ted se mi zacal posunovat do zadu. Snaží se plazit dopředu ale moc mu to nejde. Dozadu mi to jde ale výborně a docela dlouho vydrží - tak půl hodky. Začalo se některé mamince plazit poprvé dozadu.