8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

andy80
9. srp 2009

janadean: asi většina miminek nejprve couvá, jde jim to líp. Neboj, všechno je v pořádku.

zoeno.1
9. srp 2009

ahojte maminy.chcem sa vas spytat na vas nazor.moja svagrina ma synovceka,je o tyzden mladsi ako moja dcerka,neplazi sa,neviem sa prevalovat na boky,ked je na brusku,tak nevie sa opret o lakte o stvornoskovani ani nehovorim...vie len sediet a aj to keby ste ho videli aky ma uz ohnuty z toho chrbatik a ked je na chrbatiku,tak len hlavicku dviha od podlozky....udajne vie poslat pusu a to je vsetko ani poriadne hracky nevie chytat.....o strave ani neovorim,ten uz je vsetko od pol roka (vratane krupicovej kase a dokonca aj segedin) 😔 😔 😔 ......ja som z toho taka smutna aj svagrina samozrejme a ten je brat vravi,ze je uplne zdravy a v poriadku,len ze ma slabe rucky 😠 😠 😠 zda sa vam to normalne?lebo mneveru nie 😖

gabrianka
10. srp 2009

a proc by to nebylo normalni?kazde dite je jine dokonce jsem videla pripad ze holcicka skoro v roce a pul jeste ani nechodila(to je podle me vic nenormalni)nez to ze osmimecini miminko jeste neleze...

berenika39
10. srp 2009

zoe, ahoj, záleží na tom, jestli je v péči lékaře - chodí na pravidelné poradny? absolvovali nějaká speciální vyšetření, pokud je poslali? jinak pokud je na tom takhle proto, že nemá dostatečnou péči, v pořádku to rozhodně není. nedělá věci, které patří menším dětem. že třeba neleze, neva, ale pokud neumí uchopit hračky,opřít se a vzepřít na rukou v ddesátém měsíci, nevím, ale to není ok. jediný,co mě napadá - měl by ho vidět lékař, který to posoudí. ale pokud by takhle rodiče pokračovali, mohli by mu ještě přidělat dalšíproblémy (ad sezení s kulatými zády).

držím palce, a zkus nějak zasáhnout, to mimčo si to zaslouží 😉 😉 , určitě..

gabrianka
10. srp 2009

moje dcera zacala lozit az v devatem a v jedenactem uz chodila 😉

andy80
10. srp 2009

zoeno.1: lezení můžou děti úplně přeskočit, ale pokud se neotáčí na bříško a neopře se o lokty, tak jet něco špatně, určitě bych se obrátila na pediatra

zoeno.1
10. srp 2009

ahojte dakujem za nazory 🙂
ja viem,ze deticky su kazde ine,ale ja si nemozem pomoct,mne sa zda,ze je tak na urovni 4-5.mes.miminka.ziadne spec.vys. podla jej brata neabsolvovali,vojtovku necvicia,podla neho je uplne zdravi,ze to mu povedala aj dr....zevraj chodia normalne k DR....ale to je vsetko,len z jeho ust....viete oni byvaju v inom meste,jeho zena je taka....no maju komplikovane vztahy v rodine,svagrina maleho vidi raz za par mesiacov,cez telefon je vravel,ze uz sa stavia,lozi....a realita je uplne ina....proste vidno,ze sa mu nevenuju a nema ich kdo "kontrolovat".tazko sa radi,doovara,ked to akoby ste hadzali hrach o stenu,zato jej mamu pocuvne,lenze tie jej rady....no uf.
zajtra pojdu s nim k inej DR,tak som rada,ze som ich trosicku nasmerovala,aj ked pojde s nim svagrinej mama a nie svagrina...
kiez by to bolo vsetko v poriadku....snad...uvidime zajtra....

zoeno.1
10. srp 2009

janadean ,nasa mala sa vedela plazit iba do zadu 😉

bereninka
10. srp 2009

Holky, můj malý plazí od 8. měs, ale neleze a nesedí. Je mu přesně 10 měs. Jsem z toho trochu smutná. Mám to řešit s dr., nebo čekat?

andy80
10. srp 2009

berenika, lezení můžou děti úplně přeskočit a děti si většinou sami sednou až když lezou, takže bych se tím netrápila, ale pro klid duše se mudry můžeš optat.

evelina0007
10. srp 2009

Ahoj,moje dcera se dost dlouho plazila pak si sedla,stoupla ale lézt začala až v 10 a půl měsících 😉 a Dr mi řekl,že vše chce svůj čas teď chodí už dva měsíce okolo nábytku,ale sama se bojí 😅

blandik
10. srp 2009

Berenika - náš malý se plazí od ukonč. 7M, od ukonč.9M balancuje na 4. Te'd má 10M a taky neleze, pořád se jen plazí, už tedy střídá nohy a ruce (ale pravá strana pořád hraje prim nad levou). Nesedí, nezvedá se. Chodíme na kontroly na RHB, nechtěla jsem cvičit kvůli ekzému, že se mu zhoršoval. Zatím nás nechávají bez cvičení, co vím, tak máme skluz 6 týdnů oproti normálu. Chodíme jen na kontroly cca co měsíc. Jsem přesvědčená, že kdyby jsme měli doma koberec, už by lezl, ale máme plovoučky a tak to plazení je lehčí a když je na 4 tak mu to podkluzuje. Na to sezení se těším neskutečně, že se mu bude opět líbit v kočárku.

bereninka
10. srp 2009

Holky, ale jak si může sednout, když je na břiše a ne na kolínkách? 😕
Když ho dám na kolínka, drží pevně a houpe se, ale sám to neudělá...

kulimka
10. srp 2009

Ahojky, dcera od 7měsíců běhala po čtyřech po kolenou, no a syn ten má 11 měsíců, měsíc se plazí, teď se snaží občas po čtyřech. Dcera od kamarádky už od 10,5 měsíce chodí sama. Takže každé dítě je jiné. Ale taky mám někdy pocit jako bychom byli opoždění, ale prý to doženem, jak řekl mudr. Taky jsme se narodili v 35. týdnu... 😅

bereninka
10. srp 2009

kulimko, a neřešíte to, není tedy třeba nějak cvičit?

jankapiknova
10. srp 2009

no moj maly veru po 4 nechodi a ma 9mesiacov a nic si z toho nerobim, lebo niektore deti vobec po 4 nechodia. napr moja sestra ta len sedela a maximalne sa za niecim natahovala a potom sup a chodila a po 4 vobec

kulimka
10. srp 2009

S tou plovoučkou je to pravda, na koberci po 4 chodí, ale když je na plovoučce, rozjede se 😵 a plazí se jak partyzán 😀 😀 , odrážá se jen jednou nohou tu druhou má nataženou a přitahuje se ručkama.

eliotka
autor
10. srp 2009

kulimka: přesně tak leze ten můj. A když máme plovoučku, to jako teda nepoleze nikdy? A jak bude sedět? 😕

kulimka
10. srp 2009

bereninka, mudr říkal, že to dožene. Sedí hezky, kolem nábytku se taky snaží chodit, divoký je dost. Jen některé děti jsou asi čilejší 😅 co čtu tady na koníkovi tak myslím, že až tak špatně na tom nejsme. Chtěla jsem ať nás mudr pošle na cvičení, ale říkal ať mu věřím, že to malý dožene.

eliotka
autor
10. srp 2009

A do sedu se ti dostává jak? 😅

kulimka
10. srp 2009

eliotka: když je horko a má kraťásky tak to neklouže 😀 , ale viděla jsem takové nákoleníky pro děti, něco jako protiskluzové ponožky, ale nemám přehled o ceně. Viděla jsem to v katalogu, zkusím se podívat i na netu, nebylo by to špatné...

kulimka
10. srp 2009

No přece když ho posadím... 😀 😀 😀 Sám jedině když sebou plácne ze stoje. I když on se většinou spouští pomalu 😵

blandik
10. srp 2009

No to je to - posazení není to samé jako když si sám sedne. Já taky pořád čekám, že si sám sedne, posazování máme z RHB zakázané.

evelina0007
11. srp 2009

Bereniko,moje mlá si sedala dřív než lezla a takovým zvláštním způsobem,že jsme všichni čučeli 😀 jak ležela na břiše tak si jakoby roztáhla nožičky do roštěpu a zvedla tělíčko a seděla to dělala asi 3 měsíce a pak teprve začala lézt a sedat si normálně 🙂

monika77
11. srp 2009

janadean mojej kamoške chlapček sa tiež začal plaziť najskôr dozadu ... u veľa detičiek je to normálne

my sa snažíme liezť, ale on skôr podkladá chodilo pod seba a chce sa zdvihnúť ... keď mu podám rúčky, posadí sa a hneď sa stavia na nožičky ... dokonca včera ako som ho držala za rúčky, bol postavený a urobil pár krôčkov ... je to normálne? bude mať tento týždeň pol roka .. dokonca sa už aj sám snaží posadiť

mikulka
11. srp 2009

Holky, vždyť je to všeobecně známé a furt dokola. Děti se nesmí postavovat!

Moniko, proč jsi ani ne půlroční dítě držela ve stoje za ručičky? Víš, jak mu můžeš ublížit? 😒
Je sice pěkné, že to tvůj drobínek zvládne, ale pro něj je to moc špatně do budoucna. Nehledě na to, že pak nebude mít důvod lézt.

Co se týče sezení, pokud si dítě samo nesedne, nesedí. Že sedí na klíně atd., dobré, ale nepočítá se to jako že sedí.
Ale samozřejmě, u starších dětí to nelze jinak, že třeba na tom klíně sedí, to se těžko udrží v leže, že jo. Ale jako záměrně posadit na zem třeba, to by se dělat nemělo.

dvojka
11. srp 2009

mikulka
a považuje se za posazení samo to,když se dítě posazuje v kočáře,v postýlce za asistence šprušlí,nebo když doválí sudy,dejme tomu k židli a přitáhne se do sedu?

evelina0007
11. srp 2009

Dvojko,mě se Kája taky nejdříve posazovala v kočáře a v postýlce a vlastně všude tam kde se mohla přitáhnout 😉

monika77
11. srp 2009

mikulka, náš drobec sa dvíhal do sedu od 4,5 mesiaca .. pýtala som sa svojej pediatričky, čo mám robiť, bo som vedela, že je to priskoro a tá vravela, že mu nemám brániť keď chce sedieť ... dobre , nepokladá sa do za sedenie kým sa sám neudrží, tak potom ako to nazvať? a keď sa sám keď je na štyroch dáva do sedu, mám mu v tom brániť?

za ručičky som držala len pár krát, ale špatne som to napísala, držala som ho pod pazuškami a to myslím, že sa môže, či ani to nie?

mikulka
11. srp 2009

Když se dítě samo zvedá za šprucle atd., nemá se mu v tom samozřejmě bránit.
Ale sezení jako takové je, když se dítě posadí samo bez pomoci čehokoli či kohokoli. Tedy ze země z kolínek. 😉

moniko, to se právě dělat nemá to držení pod pažím, to je postavování a na to fakt pozor... 😉