8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

dagina
11. srp 2009

Ahojky holky,
Kamarádka dnes byla s holčičkou na 8mi měsíční kontrole. Nezávisle na sebe jsme holčiny nikdy neposazovaly, nestavěly na nohy...
Dneska přišla s tím, že ji mudr poslal na neurologii + rehabku, že malá nesedí (má prý sedět, když ji matka posadí 😕 ), nestojí na nožičkách a neleze. To vše by prý měla umět. Moje malá na tom byla motoricky dost podobně, takže nás asi čeká to samé, 8 měsíců máme za dva týdny.
Tak jsem z toho jelen. Má se snad dítě posazovat od 5ti měsíců jak se to dělalo dříve, stavět na nohy atd????? Co vy na to maminy 😔 ?????

dagina
11. srp 2009

ještě bych dodala, že jsem se dost inspirovala knihou Něžná náruč rodičů, nebereme to do slova, ale třeba se důrazně vyhýbáme přívějším způsobům držení např. svislá poloha čelem proti sobě, žádné zvedání širokým úchopem, samozř. žádné sedání, stoupání..., možná kdyby jsme se na to vykašlali, bude dnes malá chodit, lést a sedět?! Fakt tomu nerozumím 😒

mikulka
11. srp 2009

dagino, tak po tomhle bych okamžitě vyměnila doktorku!!! Na žádnou neurologii by tvoje kamarádka neměla chodit, je to pro dítě velký stres. To vyšetření je náročné, hlavou střemhlav dolů apod. (aspoň dříve to tak bylo)!
Ani v tabulkách nikde nenajdeš, že dítě v 8. měs by už mělo lézt!
Je přece všeobecně známé a omýlané pořád dokola, že dítě se:
NEMÁ POSAZOVAT
NEMÁ POSTAVOVAT.

Jediné, s čím bych malinko souhlasila, že když se dítě posadí na klín, mělo by v 8. měs trošku už v sedě udržet rovnováhu, ale i tak se doporučuje ppsazovat do polosedu, že jo.
Já třeba malýho dodnes krmím v polosedu, i když sedí krásně s rovnýma zádama. Sám se ale do sedu nedostane, tak ho posazuju jen na sebe občas a v nejnutnějším případě. V kočárku je taky v polosedě.

A ty neboj, za 14 dní ti holčička může udělat velký pokrok, až se budeš divit. Náš se začal plazit dokola a za tři dny už přeplazil celý byt. Pak za týden jsme mu už sotva stačili.

🙂

chiwule
11. srp 2009

mikulko, máš naprosto pravdu. k tomu cos napsala, není co dodat 😉 navíc, každé dítě je individuální, jde si vlastním tempem.
Tak třeba naše malá si naprosto nedělá hlavu z tabulek a tak nejdříve se plazila, pak se začala zvedat do sedu, pak trochu lezla po 4, začala stavět za šprušličky v postýlce a teprve si dokázala sama sednout. A to se říká, že nejdřív by dítě mělo bez problému lézt po 4 a pak si teprve stoupat, ona si to však upravila sama podle sebe a teď to střídá plynule, jak potřebuje.
Na dnešní kontrole z ní mudra byla vedle, že už chce chodit sama a navíc jen za jednu ruku, tu druhou nabídnutou jí odstrkovala.

matra
11. srp 2009

Dle me neposazovat nestavet,nechat mimčo at si určí samo své tempo a postup. Malý má půr roku a 2 týdny a zatím se přetíáí na záda a bříško a občas se posune dopředu nebo dozadu jak sebou mrská,snaží se a časem se bude plazit,při sezení když jej posadím tak začíná držet balanc a sám se z polosedu přitahuje a když semá čeho hdžet tak sám rovně sedí 🙂 Ani se nenadám a budemi tulozit po 4řech 😀 Jen at si zatím pěkně polehává a pořádně se zpevní...

dagina
12. srp 2009

Ok, díky moc, máme totiž stejného doktora.

Takže můžu bez obav Lůcu zkoušet sedat?? Nikdy jsem to s ní nepraktikovala, bude to pro ní úplně nová poloha, takže balanc určitě držet nebude, dnes to tedy zkusím. Jinak ji krmím v polosedě, a je fakt, že se snaží dost přitahovat bříšákama 😅.

smardik
12. srp 2009

dagina náš Tomášek bude mít 25. už 10měsíců a nesedí, nestojí, včera se mu poprvé podařilo trošku lézt ale je to takové nejisté a byl to jen kousek a dr. nás nikde neposlal, prý je v pořádku a má čas, říkal že dítě se neřídí podle tabulek 🙂

plechajda
12. srp 2009

AHoj holky 🙂

Nas lenoch Mates se zacal plazit stylem "napul ochrnuty partyzan" az kolem 8mesice pak dlouho nic, pred 1 rokem si zacal stoupat, sedat a v roce a 14 dnech zacal lezt po 4 a rovnou i sam tapat....taky jsem byla nervozni, byli jsme parkrat i na rehabkach, ale proste kazdej prcek je jinej a jen na to musej sami prijit a nekterym to holt trva dyl 😉 😀

mikulka
12. srp 2009

Dagino, ale posazovat jen v nutných případech! Třeba při hře si můžeš malou posadit na sebe a tak. Ne abys ji dala na zem samotnou sedět v prostoru, to se nesmí!

misicka85
12. srp 2009

My jsme byli dneska na 8-měsíční. malá taky sama nesedí, neleze, jenom se přetáčí. Dr. mi řekla že je to vše ok, určitě neposazovat, nestavět ani nic podobného!!!! V kočárku jí teda vozím v takovém polosedu pololehu, protože ležet už nechce a sem tam si ji posadím třeba na klín.Ale jinak nee! Každé dítko má své tempo a nějak to urychlovat je myslím úplně zbytečné a mohlo by to nadělat víc škody jak užitku 😉

dagina
12. srp 2009

Ahojky, moc díky za všechny názory a postřehy.
Dnes jsem malou poprvé, když jsem měla malou na sobě v klubíčku zkusila opravdu jen na chvilku více napřímit. Seděla jsem zrovna u PC, tak si krásně přitáhla do sedu ke klávesnici, byla u toho docela čiperná, ale na kvalitní sed to vidím, až si sedne sama ve volném prostoru, do té doby ty zádové svaly nemohou být plně vyvinuté, ať si říká kdo chce co chce. Dle mě je takové posazování předbíhání ve vývoji.

monika77
13. srp 2009

a čo keď mimčo je v kočíku aj v polosede ale stále sa dvíha sám do sedu ... mám mu v tom brániť? chodíme na plávanie, s rovnako starými detičkami, ktoré keď položíme na dosku oni ležia a náš stále dvíha hlavičku hore, bo nechce ležať, tak čo mám robiť? a čo keď je dieťa o niečo vpred ako iné deti, aj tak mu to nemám dovoliť?

usounek25
14. srp 2009

Ahoj, náš Adam se taky zatím neplazí, neleze a ani nesedí. Ze začátku jsem byla trošku nervní, ale po přečtení této diskuze jsem se uklidnila 🙂 . Otáčí se ze zad na bříško, občas se mu to už povede i na zpět, koníky pase krásně. Rád už by se plazil, ale zatím ještě nepřišel, jak na to. Někdy sebou mrská jak had, je sranda ho pozorovat. Co mě ale nejvíc vytáčí, jsou ty debilní otázky lidí kolem: ,,Tak co, už sedí?" apod., jako kdyby to bylo to nejdůležitější na světě jestli sedí nebo se plazí. Mě stačí, že je malej zdravej, je to pěknej rarášek a až poleze tak poleze apod. Já se vždycky jen usměju, když má někdo přiblbý poznámky, že už by jako ale sedět měl ne a myslím si svoje.

vejinka
14. srp 2009

ahojte dievcata trosku vas upokojim...my mame za dva tyzdne rok a maly pred dvoma tyzdnami zacal prekladat nozky..ako na chodenie po tyzdni uz krasne chodi za dve ruky navyse pred par dnami zacal stvornozkovat a vcera sa prvy krat doplazil tam kde xcel...takze je to vsetko velmi individualne..ja som uz ani nedufala ze by sa naucit stvornozkovat a dnes uz prejde po styroch cez pol izby sam...takze vela trpezlivosti prajem 😉

ygreen
14. srp 2009

dagina: můj názor je ten, že pokud se vyloženě bojíš vyšetření u neuroložky, tak si zaplať konzultaci na rehabilitaci. Hele my chodíme na neurologii kvůli malýho predilekci - tedy chodili jsme a to díky tomu, že jsme tam šli brzy a vše spravili. Vyšetření nebylo nic děsnýho a doktorka nám napsala 5 lekcí u rehabilitační lékařky. Ta byla skvělá a sledovala malýho jak se vyvíjí. Na predilekci hlavičky jsem cvičili, ale ona i tak sledovala celý jeho vývoj. Já vím, že se říká, že každé dítě je jiné a každé má svou rychlost, každopádně si myslím, že tady není místo na zanedbání. Kdysi jsem četla v mamince příběh, že takhle maminka poslouchala rady o tom, jak je každé dítě jiné a jak se nemá cenu stresovat (platí to pro většinu, o tom žádná). Tak nestresovala a až pozdě zjistili lehkou mozkovou obrnu (myslím), no a kdyby na to přišli dříve, mohl být vývoj malýho mnohem rychlejší. nechci strašit, ale myslím, že dětští neurologové a fyzioterapeutové nejsou lidožrouti a třeba u fyzioterapeutky stačí chvilka pozorování malé, jak si hraje na koberci a budeš vědět jak na tom jste 🙂

vranka4
14. srp 2009

Ahojte,pripojím sa do diskusie,naše dvojičky začali loziť po štyroch v 7.mesiacoch,nepoznali chodák-pavúk,dávala som ich na veľký spacák na podlahu,išlo to prirodzene,nesilili sme to, v 8.mesiaci sa začali stavať v postieľke,potom všade,kde sa doplazili,aj chodiť začali pomerne skoro,Marek-10,5 mes.,Ivka týždeň pred rokom,ale staršie dcéry boli od 6.mes. v pavúku,loziť po štyroch začali,až keď sa naučili chodiť a zo začiatku chodili po špičkách,preto sme pri dvojičkách pavúky nepoužívali,ale nechali sme tomu voľný priebeh a oplatilo sa 🙂

monika77
15. srp 2009

vranka a myslíš že to bolo kvôli pavúku-chodáku? každé dieťa je individuálne a čo tu čítam maminky ktoré majú tiež viac detí, jedno začne chodiť v 8.m a iné po roku ... ja by som to nevedela takto zhodnotiť už len kvôli tomu aké sú rozdielne tie deťúrence ... gratulujem k nádhernému počtu detí, musí to byť úžasné 🙂

dvojka
16. srp 2009

Ahoj holky
Je tu některá který by dítko nejdřív začalo sedět a teprve pak lézt?
U Anetky to nejdřív vypadalo že jako první poleze,houpala se na kolínkách a já měla radost,ale ted se posadila a vypadá to,že jí to stačí.Natáhne se teda za hračkou nebo se tu a tam někam doplazí,ale moc se jí nechce.Spíš se pokouší stoupat si 😒 😅

kamilka12
16. srp 2009

Ahojte,

nečítala som všetko, ale chcem vám iba napísať, že moj syn bude mať 28.8. rok a voobec neštvornožkuje...ale zato už behá sám 🙂 Začal sa síce posledné dva týždne aspon plazit...tak asi začne aj štvornožkovať (ved predsa nepoznám dospelého ktorý nevie chodit po 4roch 😀 ), tak som zvedavá že kedy začne. On proste vyslovene neznáša byť na brušku, takže sa potom ani nesnaží niečo robiť. Podla našej dr. je úplne v poriadku..vraj "ešte na to iba neprišiel"..

eliotka
autor
16. srp 2009

kamilko, a když ti enjprve začal běhat, jak si stoupnul, jako by z lehu?
dvojko, a jak to bylo u vás? Jak si sedla?
Přivítám jakoukoli útěchu. Já už bych ani netrbala na tom, aby můj maličký lezl, plazí krásně, rychle, ale teď se zas bojím, aby vůbec někdy seděl a stoupla!
Zatím falt jen plazí. Zítra má 10 a půl.

Holky, a ještě jsem se chtěla zeptat, může rehabku předepsat i dětská dr., nebo jen neurolog? J8 teda doufám, že k tomu nedojde, ale kdyby náhodou.

dvojka
16. srp 2009

eliotka-neboj,neboj,opravdu neboj,on si sedne.
Aneta to měla celkově zajímavý.Nejdříve si začala sedat v kočáře,furt se přitahovala do seda,pak už chtěla jen klečet.
To trvalo asi tak necelé dva týdny.Před čtyřmi dny si sedla z boku.Prostě se se natočila na bok,opřela se o loket,pak o dlan a seděla.A včera si sedla ze čtyř.Prostě se hopala na kolínkách a najednou sedí a ted už nedělá nic jinýho.Ale ještě nemá moc stabilitu,pořád přepadává a nebo když teda zareaguje včas,tak se podepře rukama a zabrání tak pádu.

Já jsem s ní dlouhou dobu cvičiala tak,že jsem jí dala kolínka pod bříško,ona spolupracovala a líbilo se jí to,takže se vyhoupla a já jí pohupovala zepředu dozadu.
Jednou rukou jsem jí držela za zadeček a tu druhou jsem měla pod hrudníčkem.A ona postupem času už ani nepotřebovala mou asistenci a bych jí pomáhala.
Takže můžeš to dělat i s ním a ukazovat mu při tom houpání jak si má sednout.
Ono se to blbě popisje,někde jsem tady viděla video,jak se cvičí s mimčem.Pokusim se ho najít

dvojka
16. srp 2009

našla jsem jen tohle,ale to jsou chmaty profíků 😀 ,já cvičila trochu jinak

https://www.youtube.com/watch?v=wX0kayGly8g
eliotka
autor
16. srp 2009

dvojko, jsi moc hodná, díky za rady!!! 😉

dvojka
16. srp 2009

eliotka-víš co,bud ráda že se plazí a píšeš že krásně.Ani nevíš co bych za to dala.
To ta naše jak se dostane na čtyři si hned sedne a tím to končí a ted jen doufám,že se k tomu pohybu nějak dokope.
On až bude mít svalíky připravený,tak se taky posadí.Ty mu můžeš pomoci tím,že mu to budeš ukazovat jak se to dělá.

vejinka
16. srp 2009

no dievcata my sme sedeli od 5. mesiaca a dlho dlho nic...doteraz sa plazi len dozadu ale stvornozkuje uz celkom pekne..a chodime za dve rucicky

kokaka
16. srp 2009

dvojka: Silvinka si sama sedla kolem 11. měsíce, plazila od 9,5 a leze od 12,5, stojí u všeho, ale na chození to zatím nevypadá, zítra bude mít 14 měsíců

dvojka
16. srp 2009

kokaka-no to ste to měly hezky popořádku.Jsem si právě myslela,že mi taky nejdřív poleze a pak si sedne.A ted se jen bojim,aby mi dva měsíce krom toho sezení nic nedělala 😖

atrami
16. srp 2009

dvojka,
super video, zajtra skúšam.

dagina
17. srp 2009

Ahojky,
Dvojka, krásné video, kolipak je malé (na videu)???

dagina
17. srp 2009

ygreen, já osobně si nemyslím že by měla malá nějaký problém. Krásně se plazí cca od 6 měsíců, ručkuje- točí se dokola, a vůbec se mi zdá, že ji PMV jde krásně postupně jak má jít, a hlavně to co umí, je fakt takové pevné a sebejisté. Kamoška má stejně staré dítě, posazovala, dávala stoupat.... cca od půl roku, ale nyní mi přijde, že je jak loutka - umí všechno, ale zároveň nic pořádně. Ale to je jen můj postřeh a názor.