8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

hantik
11. říj 2009

Ahoj ,naše Adélka začla lozit teprve v 10. měsících.Těd má načatý 11. a zatím leze tak, že si ručičky dává pod hrudníček a nožičkama se pokouší odrážet, ale po kolínkách ještě neleze. Ale začíná se o to snažit, někdy nadzvedne i zadeček.Teprv jí vykukuje i 1. zoubek. Jinak cvičíme i Vojtovku ale nestíhám to cvičit 3x denně,možná je to i tím že tak pozdě leze.Sedět sama taky nedokáže ale v kočárku jí dávám do polosedu, nebo i do sedu aby viděla, v leže mě plače a chce se dívat tak jí vyhovím.

danu
12. říj 2009

hlavinka • 1d • Dnes o 16:21
Ahoj holky, prosim mate nekdo zkusenost s tim, kdyz vase deti zacly lezt pozdeji? Adelce bude 10 mesicu a neleze, nesedi (neumi se sama posadit). Stale je na brisku, nekdy se odstrkuje rukama a odjede dozadu, nekdy trenuje na kolinkach houpani, ale to dela uz mesic a lezeni stale nic.
Pokud vase deti lezly az pozdeji, resili to nejak doktori, treba Vojtovka nebo tak?
Diky za info a hezky den!!! 🙂

cestovatelkaandrea • 1d • Dnes o 16:24
hlavinka moj syn zacal sam sediet ked mal 10mesiacov. myslim tym, ze sa sam dokazal pozadit z lahu. no a lozit zacal ked mal 11mesiacov. mne doktorka povedala, ze sa to zacne riesit az ked sa nenauci lozit do 12 mesiacov. poslala by nas na neurologicke vysetrenie a potom nejake cvicenia. pravdepodobne Vojtovka.

beruska2x • 1d • Dnes o 16:25
bud v klidu, malej nelezl jeste dele, nic jsem s tim nedelala, nekdo driv a nedko pozdeji - pak se zacal soucasne stavet i lezt a ted pelasi jako fretka... az k tomu dospeje tak to udela... 😉

nas dlouho nic, i koniky pasl pozdeji nez jine deti a ted je jak strela 😀zacina sam chodit a uz umi na gauc vylizt i slizt, je hodne pohyblivej a akcni 😉

usounek25 • 1d • Dnes o 16:29
ahoj, my jsme o trochu mladší, ale náš malej též neleze ani se neplazí, nesedí. Dělá přesně to co tvoje Adélka, většinou je na břichu, vzpřimuje se na rukách a docela často se dostává na kolena a houpe se, ale většinou se po chvíli rozpleskne jak žabák 🙂 . Taky na to čekáme, jak na smilování, je na něm vidět, že by chtěl, ale furt na to nemůže přijít. Naše dr. v 8 měsích řekla, že není kam spěchat, že má do 10ti měsíců na lezení čas, tak nevím no. Na žádný cvičení nás neposlala. Ale podobný téma už tu je - myslím s názvem Zatím neleze, vadí to?? tak se tam zkus mrknout, tohle stejně za chvíli zamknou. Nedávno tam psala mamina, že její syn začal lézt po 4 až v roce 😉 . Myslím, že každé dítě má svůj čas a pokud se malá jinak vyvíjí normálně, tak to zatím neřeš, ono to příjde.

matysekasasenka • 2d • Dnes o 17:07
moj maly bude mat 21.10 11mesiacov a este stale nesedi, neplazi sa a ani nelezie a ani sa na kolienka nedava...ale zato vkuse by len na nohach stal a chodil s nasou pomocou, tak uvidime ci najskor zacne chodit a potom liezt, alebo co.

hlavinka • 1d • Dnes o 17:51
usounek: Adelka je lina, kdyz pred ni dam zajimavou vec, natahuje se, natahuje a kdyz nedosahne, proste to vzda, i kdyz ji to zajima sebevic.

Jasne, zatim to neresim, vim, ze kazdy ma svuj cas, ale jen jsem chtela vedet, zda to resi nejak doktori podle tabulek a tak. Pokud ne, tak jsem jedine rada.

maty: adelka se ani nestavi, proste jen briskuje 🙂

meleri • 1d, snž • Dnes o 18:23
mě se malý posadil až v jedenácti měsících, bylo to před několika dny...lézt začal v necelých jedenácti měsících. všechno chce svůj čas, člověka to sice znepokojí ale určitě počkej..
správně se má děcko překulovat, pak se má plazit, pak má začít lézt a pak si sednout. někdo to má třeba naopak, od kámošky syn už sedí a ještě se neplazí, ale je to možná i tím že ona ho posazuje.

dagina
13. říj 2009

Ahojky, u nás to teda mudr docela řeší..., už jsem to tady jednou psala, že kámošky holčina se v 8.měcíci nepostavila, neposadila, nelezla a už je poslal k neurologovi ..., ale jiný doktor řekne, nechte dítě podle sebe, hlavně na něj nespěchejte...
Naše malá je takový střed, žádný extra rychlík také není, někdy jen pruděj ostatní maminy, jakto že malá ještě nesedí, když jim dítě sedí od půl roku 😠 😠 ...

henikav1
13. říj 2009

ahojte maminky, len som vas chcela ukludnit, moj syncek nikdy nelozil stvornozky, vzdy ked sme to skusali, tak sa jednoducho rozplestil na brusko. Iba sedel a posuval sa po zadku 😀 No a ked mal nejakych 14 mesiacov, tak sa z nicoho nic postavil a zacal behat okolo stola, dovtedy nic, neskusal sa ani postavit vedla postele a chodit okolo nabytku, iba v postielke sa staval, ked chcel z basy von 😀
No a teraz je uz velky a musim povedat, ze v nicom nezaostava za svojimi rovesnikmi, je sikovny, mudry a robi mi radost. Proste chcela som len prist k tomu, ze kazde dietatko ma svoj rytmus a to ze susedove uz lozi a nase nie, neznamena, ze nase je pozadu. Netreba sa zbytocne stresovat a silit dietatko, ked sa na to same neciti, ved ono to pride velmi rychlo 😉

cernovlaska
13. říj 2009

Ahojky 🙂 můj syn taky ještě neleze,plazí se,krásně zabírá rukama a i se na nich vzpřimuje,na kolínka se zvedne,ale už to nezkombinuje s rukama a když ho dám na kolínka já,tak chvíli kouká,trošku zapéruje a plác na břicho 🙂 je mu 10 měsíců a zrovna včera jsme byli na prohlídce a dr říkala,že má slabou hypotonii,ale že nás zatím nikam posílat nebude,že ho mám dávat na kolínka aby péroval,že má oslabený svalíky na rukách a zádech,a že jak si začne věřit,že ho ruce unesou,tak začne lézt 😉 ale každopádně mi řekla,že v roce určitě chodit nebude,což mě zas až tak netrápí,a že ho nemám vůbec posazovat a tahat či zvedat za ručičky,abych mu nevyhodila rameno 😕. Byla jsem z toho včera špatná,ale co,má svoje tempo,plazit se začal těsně před 10.měsícem a jemu to teď asi stačí,pže se dostane všude,kam potřebuje a já ho mám pořád za zadkem 😅.

Hlavinko,ahojky 🙂 jak píšeš,že Anetka se natahuje a pak to vzdá,to dělal Matěj taky a ještě k tomu přidal děsný vztekání,ale pak přišel na to,že když se odrazí nožkama,dávala jsem mu tam ruku,aby se mohl zapřít,a přitáhne rukama,tak dosáhne a tak se začal plazit a za pár dnů tak neskutečně vybrousil styl,že je rychlej jak blesk,když někam moc chce 😀 takže neboj,i Adélka to zvládne,jen jí pořád lákej na to,co se jí líbí,u nás je to mobil,popř ovladač,zapírej jí nožičky a ona na to přijde 😉 a dobrý je taky dávat prcky na overball,posilují tak záda a ruce 😵

sjuzan
13. říj 2009

Holky,k tomu lezení....nemáte některá zkušenost,že by vám dítka poskakovaly,jak žabka?Naší malé je 10. měsíců,od 9. měsíců sama sedí,sedla si tak,že se vyhoupla na kolínka a posadila se mezi nohy,a pak si nožka natáhla před sebe.Teď už si sedá i přes bok.Po 14 dnech,co si sama sedla se začla přemisťovat,ale ne lezním po kolínkách,ale skákáním jak žabka.Sedí mezi těma nohama,je rozčapená a přtahuje se rukama a přiskakuje těma nožkama a zadkem,fakt jak žabička.Je to ale sounož,žádné střídání rukou a nohou.Už to dost vytrénovaa,tak valí o 106 a všude se tak dostane...ALE....dneska jsme byli na rhb a tam se paní fyzioterapeutce tento způsob pohybování se nelíbil.Musí se prý naučit normálně lézt po kolenách a tudíž musíme cvičit Vojtu.je to náročný a vůbec to nezvládám sama,malá je už velká a má sílu a samozřejmě se tomu brání,co může,protože se jí to nelíbí a já ji nemůžu vůbec dost do potřebné polohy.Navíc nám fyz. řekla,že by bylo dobré,abychom ji v tom hopsání zabraňovali,že si to ještě víc zafixuje...což ale bohužel není reálné,protože malá už se nenechá,to bych ji musela jedině někde přivázat a to fakt dělat nebudu.Nemáte některá s tímto zkušenost?

cernovlaska
13. říj 2009

Sjuzan: tak s tím zkušenost nemám,ale paní,co k ní chodíme na cvíčo,je to taky rhb sestra,ale je to klasický cvíčo pro prcky,nás před tímhle stylem sezení a hýbání se,varovala,že tak nemáme prcky nechávat,pže oni zapojujou jiný svalíky než by měli a zlehčujou si to a do budoucnosti by mohli mít bolesti zad,kyčlí atd. Chodí tam mamina s chlapečkem a on byl první,kterej se začal stavět na kolínka a pérovat,ale neuměl si sám sednout jinak,než mezi nožky a ona ho nechala a teď s tím hrozně bojujou,pže malej si absolutně nechce sedat jinak než tak ☹ a ta cvičitelka jí řekla,že ho má z toho sedu sundavat a nenechat ho i s tím,že bude plačkovat a sám si sedne dobře až třeba v roce 😖. Ale taky si nedokážu představit,jak bych Matějovi zabránila se takhle přemisťovat,to aby jsi u malý seděla pořád a pořád jí hlídala ☹. Já ti můžu opravdu doporučit ten overball,houpej jí na něm a ono jí to bude nutit jít na kolínka a opřít se o ruce a taky si dávám Matýska před sebe na bříško,jednou rukou mu ze strany nadzvednu pánev a druhou mu zasunu nožičku pod bříško a po nějaký době si začal pod sebe dávat i tu druhou nožičku a dneska si tam ty nožky dá obě a sám,jen je sehrát s ručkama 😉. Pořád jí dávej na kolínka a drž jí nožičky u sebe,aby se nerozplácla a za uvidíš,že na to přijde 🙂 každopádně to chce trpělivost a čas 😵

hlavinka
14. říj 2009

ahoj holky, dekuju za informace a - musim se pochlubit - porad nic nic a pak hop - Adelka dneska zacla lezt - tedy tak napul plazit napul lezt, je to sranda ji pozorovat. Lezla jen ale za telefonem a fotakem 😀
neni to klasicky lezeni po 4, ale castecne jo, pritahuje se rukama, pak kolinkama dojde. nekdy se zvedne na 4 a zkusi to, ale neudrzi se.
tak vsem drzim palecky:o))

mejte se pekne

atrami
14. říj 2009

Pri troch deťoch možem porovnávať.
Najstarší chodil sám už v 9. mesiaci- lozil v 7. mesiaci
Prostredný s posunom troch mesiacov. Najmladší lozí od 11. mesiaca. Doktorka riešila len najstaršieho- pridala vitamíny 😀

danny31
15. říj 2009

Ahoj, my taky patrime k tem, jenz v 8,5 mesicich nelezou. Doktorka se tim nijak nevzrusovala, tak jsem to moc neresila, ale neurolozka me posadila pekne zpatky na zem a rekla, ze v nasem pripade to problem je. Malej totiz od malicka nesnasi byt na brisku (a na zemi obecne), tudiz ho hodne nosim (abych ho nenechavala vyplakat). Tim jsem mu ale chudackovi zadelala na to, ze ma slabe svalstvo a neurolozka hrozi, ze bude mit spatne drzeni tela. Jsem z toho pekne hotova, navic malej na zemi nechce byt, tak je to takovy velky trapeni...

zuza77
15. říj 2009

ahojte
moja mala ma 8 mesiacov a 1tyzden. Vobec nechce byt na brusku a "past koniky". Sem tam sa sama pretoci, ale vzapati sa hned vrati naspat na chrbatik. Nechavam ju na zemi na deke, hracky jej davam tak ,aby sa ich snazila sama dociahnut...
Co ma "trapi" je, ze sa este nevie sama posadit. Je to normalne? V tomto veku uz by hadam aj mala, nie?
Ked ju posadim na zem k hrackam, tak je spokojna, vydrzi sa sama hrat, alebo aj v lahu sa vydrzi hrat, ale ked ju to omrzi, tak zacne plakat, ze chce ist do sedu. Sama sa o to ani nepokusa. A ked ju necham, tak reve ako pominuta...A najnovsie sa pyta na nohy. Sama sa neudrzi, ale strasne sa jej paci stat "na vlastnych". Sem tam s nou aj urobim par krocikov, ale radsej to moc neprehanam.

danny31
15. říj 2009

Ahoj zuza77, tak to mame asi to samy jako vy. Jen me varovala neurolozka, ze v zadnem pripade neposazovat a uz vubec nestavet na nozicky. Jak malej neleze a taky nechce byt na brisku, alespon jsem se utesovala tim, ze hezky sedi, ale pry mu tak skodim, protoze se nema posazovat dokud se sam neposadi. Coz v nasem pripade mozna bude az tak za rok 😀 A totez plati o nozickach - hlavne nesmi byt na spickach! Docela me vydesila. Taky si rikam, jak na to prijde, ze chce sedet, kdyz ho nikdy nesmim posadit..? 😝

zuza77
15. říj 2009

no ,ale co mam robit, ked mala uz sediet vie - ked ju posadim. Ona vie, ze sa to da, ale nevie to sama. A ked ju necham lezat, tak skor ci neskor zacne nariekat, ze si chce sadnut. Mam ju nechat plakat?
Sem tam to skusam, skusam motivovat, podavam hracky, ale nic nedocielim, len za zacne plakat este viac....

sonik28
15. říj 2009

Ahojte zuzi a danny,

ani my sme nechceli byt na zemi, ale potom si lahla aj mamka a ocko a hrali sme sa s Nataliou a podavali hracky a steklili a hladkali a prihovarali sa, ze si napokon uvedomila, ze na tej zemi nie je az tak zle. 🙂

Co sa tyka sadania si, niektore deticky na to pridu same, ako sa da posadit, väcsinou z polohy na styroch, ale niektorym to treba ukazat.

My mame 11 mesiacov a este nevie si sadnut z polohy na styroch, lebo sa tam nevie ani dostat. Ale vraj niektore deti ani nestvornozkuju, takze to neriesim. 🙂

To podstatne pre vas je, aby ste dietatku ukazali, ze sa da posadit aj inak, s polohy na chrbatiku ju treba naklonit na jednu stranu, napriklad napravo, pokrcit jej pravu nohu v kolienku do uhla 9O stupnov a pritlacit jej ju k podlozke. Ona bude mat snahu akoby sa pretocit, ale to jej netreba nedovolit a ako sa oprie pravym laktom o podlozku, tak jej treba chytit lave ramienko a pomoct jej sa posadit.

Fitlopta v tom velmi pomoze, lebo tam ma dietatko snahu udrziavat rovnovahu a posiluje tym svaly.

My sme to cvicili na podlozke aj na fitlopte a po par dnoch zacala sama si davat spolu nohy na jednu stranu a rukou cez laket sa posadila...predtym vedela sa tak rovno otocit z chrbatika na brusko, no ked som jej toto ukazala, tak pochopila, ze v podstate ked v urcitej polohe zabrzdi nozky, nepretoci sa na brusko, ale vytiahne ju to do sedu.

Potom si zacala sama sadat aj z polohy na brusku a to tak, ze sa pootocila na jeden bok a vystrete nohy tlacila pred seba a to ju posadilo. 🙂

Sranda sa je pozerat sa na nu, ako sama posiluje. 🙂

Odkedy si sama vie sadnut, tak chce len sediet aj napriklad v noci, ked sa napapa, tak sa obrati na druhu stranu a hned sedi so sirokym usmevom na perach...🙂))

Este mozem odporucit knihu od Ivy Dolínkovej - Cvičíme s kojenci a batolaty, vydavateľstvo Portál. Tam su aj ine cviky, ktore v mnohych pripadoch nenasilnou formou pomozu aj hypotonickym detickam "dobehnut" zaostavanie v hrubej motorike. My sme mali odporucenu Vojtovu metodu od neurologicky, no ja som citila, ze je to zbytocne trapenie pre dieta a hladala som inu alternativu a nasla toto. Natalia aj bez vojtovky sa sama zacala plazit a vie sa posadit a za chvilu bude na styroch (podla pozorovania z poslednych dni to uz skusa) a chodenie je zbytocne unahlovat, ved raz sa postavi a potom bude musiet cely zivot sama chodit...🙂))

A co sa tyka posadzovania deti a nechania ich v tej polohe bez toho, aby si sami sadli, tak u nas sa to zakazuje, v USA z toho nerobia problem. Sesternicin skoro 11 mesacny syn si nevie sam sadnut, ale ked ho posadi, krasne vzpriamene sedi, posuva sa tak, ze ruckami sa v predklone taha dopredu a lekari to nepovazuju za problem. Vraj niektore deticky preskocia niektore fazy a rovno sa postavia...ale vseobecne plati, ze co najdlhsie lozenie po styroch je najlepsie pre chrbticu a jej spravny vyvin pred tym ako sa babätko postavi.

atrami
15. říj 2009

zuza77,
stačí ak malinkú chytíš za ručičky a nech sa priťahuje, aby si posilovala chrbátik. Nad postieľku zaves hračky, nech sa ich snaží chytiť.
Malý sa posadil v 9 mesiaci a tiež vedel usedieť.

sonik28
16. říj 2009

atrami, nie nie...toto mozu robit lekari v poradni pri zistovani, ci babätko napreduje a ako drzi hlavicku...ale nemali by to robit mamicky...

babätko treba na zemi motivovat...ked zacne plazit, väcsinou zacne aj samo si sadat...

ono totizto podanie mamickinych ruk babätku, aby sa pritiahlo, sa nepovazuje za samoposadenie sa...aspon podla vyjadrenia neurologicky a x- dalsich clankov, ktore som precitala...to v podstate posadis to dieta Ty svojou silou...🙂

atrami
17. říj 2009

sonik,
nemyslím na silu, ale vtedy ak dieťa už samo drží hlavičku a dieťa v 6.mesiacoch by ju už malo držať poriadne pevne.
A zuzkina malá má skoro 9 mesiacov, tam nejaké poškodenie nehrozí.

petkakrutik
17. říj 2009

Ahojky, maminky, našla jsem si vaši doskuzi, protože máme doma stejný problém. Chlapeček nechce lozit, na čtyřech pérkuje jak o život, ale dopředu nejde, dozadu mu to jde perfektně a kolem dokola taky. Palzit taky neplazí. Zato staršně rád sedí, ale enumí se posadit sám, takže ho radši nemám nechávat sedět, i když sedí pevně?

sonik28
17. říj 2009

petkakrutik...podla nazorov odbornikov v SR a CR dieta, ktore si samo nevie sadnut, nema v priestore byt samo nechane v sedacej polohe...cize ked sa nema o co opriet, tak sa zhrbi, lebo po case je unavene s drzania tela...tekze sedenie v lone matky alebo nejakej osoby je OK...

ale v zahranici je to OK...nemaju s tym problem...

breslerka
18. říj 2009

Sonik 28 a ako to teda pri takychto detoch co sa tyka sportoveho kocika...mozu sa tam davat deti sediet, ked sa este nevedia posadit, ale ked ich posadis sedia a sem tam sa potrebuju po case opriet?

zouaoui
18. říj 2009

Ahoj děvčata,Eliášek při destiměsíční kontrole nelezl,plazil se s pokrčováním jenom levé nohy,nesedal si,pouze se snažil se z lehu na břiše něčeho chytit a vytáhnout se do stoje,když se mu to povedlo,stál hodně na vnitřní hraně. Bylo mi jasné,že to má po mě,já jsem začala chodit bez předchozího lození v 15ti měsících,ovšem MuDr.nás poslala na rehabilitaci.Po dvou návštěvách Eliášek vše dohnal-začal pérovat,z kleku se posadil a po druhé návštěvě leze po čtyřech.Doma jsme trošku trénovali a posilovali hlavně zádové svalstvo,což měl údajně oslabené,pár cviků před zrcadlem,vše se mu líbilo,žádné násilí a pláč, jsme Brňáci a chodíme do Bílého domu k úžasné tetě MuDr. Pololáníkové.
My jsme tedy dělali špatně snad všechno,hned jak jsem vstoupila do ordinace mi MuDr. opravila nošení,manžel malýho tahal za ručičky ve stoje,děsně se mu líbilo jak ťape,od babičky jsme dostali chodítko...-
-neposazovat,(nesedící děti údajně ani v kočárku-pokud už nevydrží na zádech,tak alespoň na břicho)nepostavovat,dokud se do těchto poloh sami nedostanou-špatné na záda(pokud to sami nezvládnou,nemají dostatečně vvinuté zádové svaly,s tím se jednak mohou z části narodit,u nás to spíš bylo tím, že jsme málo dávali na bříško-děsně to nesnášel-bodejť,musel by zabrat,zvedat hlavu apod....) a klouby,hlavně kyčle,u nohou hrozí špatný vývoj klenby a plochá noha...
Ale žádnou paniku,každé dítě je jiné,někdy asi stačí jenom trochu naťuknout, jako u nás,ovšem je lepší odborně,oni na to mají i spoustu dobrých grifů a vychytávek,při první návštěvě Eliáš trochu pobejkával-nic se mu nedělo,ale tušil,že bude muset dělat něco,co nechce,ovšem MuDr.ho čapla,jenom kulil oči a než se stačil rozkoukat,už krásně spolupracoval a snažil se.. 😵

petkakrutik
18. říj 2009

on při sezení na zemi má záda rovná... No ale stejně ho raději teda sedět nebudu nechávat.

Hm, já jsem čekala, že nás MUDr. pošle na rehabku už v půlroce, když se nechtěl ještě přetáčet, ale i teď na osmiměsíční kontrole říkal, že je psychomotoricky v pořádku. Já bych ale stejně radši dělala nějaký cvik. My chodíme od 7 týdnů věku na cvičení a plavání, takže svaly posilujeme celkem dost. Prostě je asi lenoch po otci...

sonik28
20. říj 2009

breslerka...

sportovy kociarik je v pohode, lebo tam sa da opriet...a nesedi babätko zhrbene, ked je unavene...ale sa oprie...

breslerka
21. říj 2009

aj tak uz neviem co je pravda, skoro vsade sa pise ze dieta sa ma dat sediet az ked si vie samo sadnut....mne sa tiez zda ze ten sportak je ok....ale daktori by ma za to zvozili...a co taka stolicka na krmenie???

marus313
23. říj 2009

ahojte moja mala ma 9mesiacov a uz chodi tak,ze sa drzi iba za jednu rucicku a lozit vobec nevie dam ju na brusko a iba tak lezi alebo sa otoci na chrbatik a po chvilke zacne nervacit a nasa lekarka ma zvozila,ze este nemoze behat,ze najskor musi po stvornozky ale ako ju mam donutit ked to nechce aj ked sa stavia tak hned na nozky

sonik28
23. říj 2009

marus....a ako sa dostala do polohy na dvoch?...🙂

postavila si ju Ty, vsak?

ako pises, na brusku len tak lezi, na chrbatiku nervaci...a posadis a sama?...neviem si to totizto vysvetlit a predstavit...ako sa sama postavi?

🙂

dagina
24. říj 2009

Ahojky, no také mi není moc jasné jak píše Marus, že se jí malá postaví a přesto neleze.... . Právě to lezení je vzpřímení důležité, jak by si jinak přeci stoupla??? Naše malá se právě postaví, když si k objektu doleze po čtyrech a pak se postupně staví. Ale jinak u naší malé stále převládá plazení 😒 , jen tak půl metru před tím, kde se chce postavit si doleze po čtyrech..., takže už to asi moc dlouho trvat nebude, ale i tak...

evulinkab
24. říj 2009

Ahte holky, já se připojím do diskuze..mě zaujalo, jak píše Marus...že ji proste malá neleze.Já mám doma uplně stejný případ, malej má skoro 10 měsíců a také neleze.Postavit se na nožky umí, samozřejmě se musí něčeho chytit..at už v postýlce šprušlí nebo mě za ruky...On proste uplně vynechal tu etapu plazení a lezení.JInak umí všechno, otáčení na břiško, na záda, umí se sám posadit, stoupnout.Ale když ho dám na břicho a volám na něj, motivuju ho, aby se začal plazit..tak proste NE!Ne že by se nehýbal🙂, ale proste neleze.Překulí se na břicho, otáčí se kolem své osy, ale lezení ne-e.

rioko
24. říj 2009

ahoj holky, tak Vojtíšek se plazí od 6 měsíců - cvičil předtím vojtovku na jiný problé, tu nám ukončili.Ale on se plazí pořád jen na jednu ruku, nemáte s tím někdo zkušenosti? Jednou rukou se jen odráží a druhou natahuje.Nevím, jestli nemám jít znovu na rehabku, bojím, se, že nám zase daví vojtovku...ale pořád si říkám jestli to nemá víc dětí a nespraví se to pak lozením....poraďte

dagina
28. říj 2009

Rioko, byla jsi tedy u mudry, že se ti malý plazí na jednu stranu??? Jak to popř. dopadlo???
Naše malá se stále více plazí než leze po čtyřech, sezení jí také moc nejde, ví jak na to, ale je stále vratká...., takže padá..., zítra jdem na desetiměsíční, řeknu to tam. Já osobně bych to nějak nehrotila, dítě se fakt zlepší ze dne na den, ale nevím co na to mudra, každý má jiné požadavky na dítě co by už mělo umět, jeden řekne na vše si dítě přijde samo, nespěchejte, druhý zase hned posílá na Vojtovku, pokud v 9ti měsích samo dítě nesedí a neleze.... .

Tak mě teď napadá, když se razantně dneska doporučuje dítě neposazovat, nestavět na nožičky......, pokud to opradu neumí samo ve volném prostoru, já toto opravdu dodržovala, tudíž malá nemůže mít vypracované svalíky tak, jako dítě, které maminka od 4 měsíců posazuje, staví na nožičky atd... . Tabulky, podle kterých mudři hodnotí co kdy by mělo dítě umět, jsou právě z dob, kdy děti běžně v půl roce seděli či stáli....
Tím se nechci nějak utěšovat, ale možná na tom také něco bude.