8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

rioko
28. říj 2009

dagino byla jsem na rehabce u primáře a řekl mi, že vojtovku znovu cvičit nemusíme, prý se tak plazí hodně dětí - i jeho vlastní se tak plazili, že je to jeho styl a že se to upraví až bude lozit. Ale že má čas i na to, mám ho nechat, že je prý moc šikovný 🙂

dagina
28. říj 2009

Vždyť malému je teprve přes 7měsíců, tak to je opravdu šikula že se už plazí, to naše Lůca začala asi týden před 8. měsícem. No a dneska lezla víceméně na kolínkách 😵 .

lenka1smejka
28. říj 2009

dagina tak to mas pravdu s tym,ze tie tabulky su z tach starych db mne mala ani nesedi,ani sa neplazi.bude mat 7mesiacov ale ani sa nepokusa sediet

matysekasasenka
28. říj 2009

baby moj maly ma 11m a ani nesedi, ani nelozi, stale by len chcel chodit a to mu staci dat jednu ruku a uz chce cupitat po zemi. ked ho dam na brusko tak sem tam sa do zadu nejako smyka, asi je to plazenie ale vacsinou sa len kotula dookola. takze uvidime ci zacne skor chodit alebo lozit.

dagina
28. říj 2009

Lenka, tvá malá má si myslím ještě čas, oni to jsou pak skoky a umějí všechno najednou 🙂 .

Matysek, a mudr vám na to nic neříkal???

rioko
29. říj 2009

Lenka Vojta taky ještě nesedí, na to má fakt čas, děti si můžou sedat sami klidně až v 9 měsících některé i později, každý má své tempo a plazení má být kolem 7-8 měsíce tak mi to říkali na rehabce tak se neboj
dagi Vojta se plazí od 6 měsíce, ale odečítají mu 2 týdny protože se narodil dřív - ale přisuzuji to tomu, že jsme cvičili vojtovku tak se rozplazil dřív

janajanajana
30. říj 2009

Moja mala zatial vobec nelozi, ma 7 a pol mesiaca, plazi sa ale len dozadu a zatial sa jej podari len zdvihnut zadocek a v momente ho aj polozi. . . Sedi pekne sama, nepodopiera sa ruckami a takto v sede sa dokaze aj sama zahrat a nepada, takze absolutne odmieta lezat ci uz na brusku ale na chrbatiku 😖 Zaujima ma ci su nejake cviky ktore by dietatko stimulovali k lezeniu. Dakujem

germik
30. říj 2009

janajanajana - mrkni sem: http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1100/ch...
my budeme mat 8 mesiacov,zatial sa plazíme ako partizáni 😎, hupeme sa na kolienkach a v podstate celý den ked nespinkáme,tak sme na brušku. Nesedíme a priznám sa,že nechápem ako tvoja malá sedí,ked ešte nelezie...žeby ju posadila mamina? 😲

gloria78
30. říj 2009

jana-náš Marek sa plazil do 11 mes., potom len vyše mesiaca štvornožil a hneď na nohy. netráp sa z toho tak ako som sa ja zbytočne trápila 😉

eben
30. říj 2009

Ja se taky trapila náš Filípek se pořád jen plazil jinakk nic a jak se přehoupl devaty měsíc tak to šlo ráz narár. První jen seděl jinak nic takže ja jsem ho vzdycky položila on se posadil a bylo a nebo se plazil a ted bude mit skoro 10 měsícu a teprve začal lozit a ted uz asi 14dni lozi a ted pridal že se stavi na nožicky.ale do devateho měsíce se jen plazil a ani naznak něčeho jineho....... 😎

rioko
30. říj 2009

janajanajana mě říkal primář že nemám nijak k lezení pomáhat, jako v 7 i 8 měsících lozit nemusí - jen ho mám dávat na drsnější povrch že třeba plovoučka je pro ně dobrá na plazení a vyhovuje jim to, třeba koberec je ok
a s tím sezením, taky si myslím že posazovat když nelozí je blbost - to mi taky rehabka když jsme cvičili vojtovku říkala že se nemá dělat

dagina
1. lis 2009

Ahojky, Janajana.., buď úúúplně vklidu.

Ve čtvrtek jsme byli na desetiměsíční, mudra se mě jen ptala, zda si malá leze, tak jsem řekla, že seasi dva měsíce plazí, a lést po kolínkách teprve začíná kratší úseky, a že si sama ještě neposadí... . Prý se nemám vůůůůbec vzrušovat, až bude drandit více na kolínkách, tak se sama posadí, má prý čas, posazovat ji násilím nemám, svalíky si musí vypracovat sama právě tím plazením, lezením....

usounek25
2. lis 2009

ahoj holky, vy se máte, že se vám prcci aspoň plazí, to náš Adam furt nic. Jsem už z toho nešťastná. Dokáže se otáčet dokolečka a to úplně šílenou rychlosti, tímhle otáčením se o kousky přesune, ale je to tak půl metru víc ne. Na kolínkách bývá teď už docela často, ale zatím ten první krok ještě neudělal. Nejhorší je, že je protivnej, už ho to prostě nebaví. Dneska jsem se dokonce před ním plazila a lezla po 4, asi jsem si myslela, že když uvidí, jak leze mama, tak povalí taky, ale nic 😒 . Já vím, že každý dítě má svoje tempo, na 8 měsíční kontrole mě dr. řekla, že má čas, ale my jsme třeba teď chodili na plavání, byli tam děti starší, ale i stejně staré a náš Adam byl jedinej, kterej se neplazil ani nelezl, jinak všechny ostatní nějakej ten pohyb předvedli. Já nevím jestli je línej anebo neví jak na to, spíš si myslím, že to druhý. On chce, jenže u toho dělá takový akrobatický kousky a prostě mu to nejde no. Jsem zvědavá co nám řekně dr. v 10ti měsích na kontrole, asi nás pošle na nějaký cvičení.

sjuzan
2. lis 2009

Ahojte všichni 🙂
GERMIK,RIOKO-náš malej taky nejdřív seděl,a pak teprve lezl a nikdy jsme ho neposazovali.Naučil se sedat z lehu,přes bok.Dcera taky nelezla a seděla,ale ta byla na kolenách a začala si sedat z kolen mezi nohy.

DAGINA-tak už máte 10. měsíční za sebou?A kolik měla teda malá obvod hlavičky?(psaly jsme si v jiném tématu,pamatuješ?)

tanitta
2. lis 2009

ahojky..
usounek....nebojkaj nic.. ono to zacne....ja som tiez sa bala maly v 9mesiacoch ako pises len dokola sa vrtel....a plazit sa zacal potroske v 10m a 1tyzden...teraz sa snazi 4nozkovat...ale prevlada stale plazenie....

leonik
2. lis 2009

usounek: já už jsem byla taky nešťastná, když Vojta ještě nelezl, neseděl a děcka v jeho věku si už stoupaly 😒Dlouho se plazil, rychlej byl teda jek blesk, ale lízt ani za nic. Pořád péroval na kolínkách, ale nevěděl jak na to 😅A pak zničehonic začal v 9,5 měs. lízt a hned na to sedět 😉Tak neboj, on to dožene 🙂 Když se jen plazil, tak jsem pod něj dávala ručník, z každý strany jsem ho chytla a tím ručníkem jsem ho nadzvedávala, aby byl na kolínkách a trochu se snažil, ale nevím, jestli mu to k tomu lezení dopomohlo, možná taky 🙂

lauraaaaaa
2. lis 2009

Ahojte mám ten isty problem.moja mala dcea ke mala pol roka sedela mi v lone a hopkala na oblubenu piesen, a má teraz 8 mesiacov,nelezie,meprevraca sa je nerada na druchu ale ináč je to čiperné dieta-rada hopká v bežke a ako som spomínala v lone a aj ked ju len za ručky držím.chodí s pomocou ze ju držim za ruku,izbu prejde 20x.bojím sa ci to nie je zle alebo neskodí kedze nelezie a chodit už chce

sjuzan
2. lis 2009

Ahoj lauraaaa,
nevím,co Ti teda napíší ostatní holky,ale myslím si,že na vodění za ruku je v 8. měsících dosti brzo,nehledě na to,že malá se ještě nepřetáčí,neleze a asi si ani sama nestoupla,že?Odborníci by asi rádi nebyli,ti vyžadují striktně jedno po druhém.Já teda zastávám názor,že ne každé dítko jde přepisově podle tabulek,ale nechávám teda všechno na malé..až si sama přijde na to,jak si sednou,jak se dostat na kolínka,jak lézt,jak si stoupnout...některé dítka to mají v jiném pořadí..třeba nejdřív stojí,pak lezou,ale přijdou si na to sami...radši bych ji na Tvém místě moc na nožky nestavěla a třeba ji radši víc motivovala na zemi na koberci,aby se začla přetáčet, a pak se dostávat na kolínka.Na lezení má ještě čas,to podle odborníků nastupuje po 9. měsíci..i když někteří dětičky jsou mnohem čipernější a zvládnou to i dřív.Tak pa.

leonik
2. lis 2009

lauraaaa: naprosto souhlasím se sjuzan. Pokud dítě samo nechodí, nemá se za ruky vodit. Tak je to i s posazováním 😒 Tím se může dítěti zadělat akorát tak na celoživotní problém s držením těla a páteří 😒 Důležitější je, aby se naučila prvně lézt.Je to hodně důležitý do budoucna ke správnýmu držení těla. Chce to trpělivost, a dítě v tom lezení podporovat, až přijde jeho čas, tak se to naučí. Někomu to trvá dýl, jinýmu dřív. Takže až bude tělíčko dost silný, tak se postaví a začne chodit sama 😉

rioko
3. lis 2009

souhlasím s holkama, že vodění za ručičku dítěte které ještě samo neleze ani se nestaví samo není dobré, zaděláváš mu na problémy s držením tělíčka a podobně, nemá na to ještě vyvinuté svaly

janajanajana
4. lis 2009

Baby, k tomu sedeniu, no ano, priznavam, obcas som ju posadila a zacala si to vynucovat sama, a tak aj zacala sediet sama. Neviem, mne prislo dost neprirodzene, aby dieta stale vsetko spoznavalo poleziacky. a ako vlastne tie deticky krmite, ak ich vobec nedavate sediet?

germik
4. lis 2009

janajanajana - to je to najhoršie čo možeš spravit,ak dietatko posadíš do priestoru bez opory 😝 nemala by si posadzovat vobec,ked ju maš v ramci hrania posadenu na sebe a opretú chrbátikom o teba,to nevadí /aspon som to tak čítala, ale nie zas celý pol dňa 😉 / Ako som už predtým písala,my mame skoro 8mesiacov a ešte nesedíme, papáme v lehátku a príležitostne v autosedačke.

dagina
5. lis 2009

Janajana, malá baští v polosedu/pololehu, též jsem ji neposazovala a sama si ještě nesedne. Naopak, pro dítě je naprosto přirozené všechno sledovat a hrát si z polohy na břichu či zádech...., teda do té doby dokud si samo nesedne, nestoupne....

janajanajana
5. lis 2009

no, mate pravdu, tak odnes len na brusku, ale ked sa tak zlosti, ked len lezi 😠 Nemate s tym problem?

kristinka4m
5. lis 2009

Ahojte baby tak moj maly sa z chrbatika prevrati na brusko a potom stvorka len pohyb mu nejako moc nejde mozno pol metra a dost a nakoniec si sadne a dokonca sa uz aj sam postavy najlepsie sa mu vstava vo vanicke stiesneny priestor ma sa o co zapriet a chytit ale krocky este nedava ale ani ho nejako nezeniem vsetko ma svoj cas a dokonca niekedy sa postavy na celu nozku nie len na spicky a to vsetko zacal robyt asi len pred par dnami.uz som mala strach ze sa k tomu ani nedostaneme 🙂

rioko
5. lis 2009

kristinko ma čas na všechno, to stání když neleze a neplazí se není úplně ok, hlavně ho v tom nepodporuj - kamarádka k vůli tomu dokonce chodí na rehabku, dítě tak nezatěžuje svaly postupně, jinak má na všechno čas
já Vojtu na jídlo dávám do poosedu do židličky, je polohovatelná, takže tam úplně nesedí, jinak ho ale neposazuji - v kočárku buď leží nebo to má trošku zvedlé taky do polosedu

sloto
15. lis 2009

ahojte, naša Nikolka bude mať za chvílku 9 mesiacov a zatial stále vôbec neštvornožkuje a ani sa zatiaľ nedáva na kolienka a ani sa nevie sama posadiť. ako sedieť sama sedí už dlho, prakticky od 5 mesiaca a prvého týždňa, aj doktorka nás vždy chválila, že aká je v tomto šikovná. problém je, že keď je na brušku, tak sa len ,,plazí,, dookola, dopredu ísť nevie a ešte sa vie odtláčať dozadu. dopredu vie, len ak jej zapriem nožičky, vtedy sa rýchlo posúva i dopredu, ale bez toho to sama proste nevie. takisto sa strašne nerada otáča z brucha na chrbát. vie to, ale nechce to robiť. zato keď ju chytím za ruky tak ide vždy až do stoja, a hneď vykračuje ľvá, pravá.... ja viem, že by som ju nemala vodiť takto ale ona sa hneď ako ju chytám proste rozbehne.
za týždeň ideme na 9 mesačnú kontrolu, aj sa bojí čo mi povie doktorka, že nelozí. myslíte, že to mám nejak riešiť, alebo to nechať na malej? aj som počula, že niektoré deti proste nelozia a rovno chodia. riešili by ste to? alebo ako ju to naučiť??

lenka1smejka
15. lis 2009

sloto-ja by som to neriesila-niektore deti nelozia a nechyba im to

sloto
15. lis 2009

a co si myslis o tom, ze mi uz mala chce pochodovat ked ju drzim za ruky. ona normalne vykracuje, a nie tak, ze ide podla toho ako ju ja vediem, ona si proste ide sama, len ma oporu vo mne. moze alebo nie?

dagina
15. lis 2009

Sloto, děti se většinou sami posadí když začínají lést po čtyrech, teda tak by to mělo být správně. Ale znám i mimčo, které se posadí jakoby zlehu na boku.
Ruce k chůzi bych určitě nedržela.

Naše malá má přes 10m a leze po čtyrech tak 14 dní, zatím si ještě sama nesedne, čekám kdy to přijde 🙂 .