8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

usounek25
27. srp 2009

Ahoj holky, prosím o radu. Dá se miminku nějak pomoci, aby se začalo plazit? Náš malej by už tak moc chtěl někam odlézt, na rukách už se krásně vzepře, dává si kolínka pod bříško, ale zatím nepřišel na to, jak tohle všechno zkombinovat, aby z toho vylezlo plazení. Už je z toho dost nervozní, snaží se a ono mu to nejde, tak se vzteká a poplakává, no prostě hrůza. Dokáže se otočit na místě jak hodinová ručička, ale dál se prostě nepohne. Sednu si vždycky kousek od něj a ukazuju mu hračky apod., ale prostě mu to nejde. Máte nějaký fígl, jak miminku pomoci a nějak mu to třeba ukázat, jak na to 🙂 ? Jo a je lepší, dávat mimi na koberec?? Malej leží na takové hrací dece, možná by mu to šlo na koberci líp. Kde máte mimi vy?? Díky moc za tip.

dvojka
27. srp 2009

usounek-však vy máte ještě čas,jestli Adámek dělá co popisuješ,tak je na dobré cestě k lezení.
Ten koberec by zabrat měl 🙂 ,ale myslim,že až se rozleze půjde mu to všude

usounek25
27. srp 2009

dvojka: díky, já jen, že je to s ním poslední dny k nevydržení 😕 , furt se vzteká, no a do toho nám rostou zoubky, dneska jsem našla první jedničku. Tak snad se rozjede, někdy je mi ho chudáčka tak líto 🙂

monika77
27. srp 2009

usounek nám drobec tiež tak začal liezť, kolienka pod seba a hned sa dával na chodidlá ... dávala som ho často na zem na deku kde sa hral s hračkami a nejak po dvoch týždňoch už prišiel na to ako sa štvorkuje ... od včera mu to už krásne ide

hantik
31. srp 2009

Ahoj,
naše Adélka má už 9 měsíců a ještě neleze ani sama nesedí.Hlavičku s ramínkama zvedne jakdyby si chtěla sednout ale nejde jí to.Na bříšku pořád dělá letadlo a kope nožičkama.Když se snaží lézt tak se posune jen do strany a víc nepopoleze.Jinak je stále usměvavá, už ji předběhly i o 3 měsíce mladší děti...Je to tím že byla hodně spavá do 3 měsíců, nebo má svůj čas?

moda08
31. srp 2009

ahoj hantik, tak my máme za 3 dny taky 9M a taky nelezeme a posadí se sám jen když se za něco přitáhne, ale teď poslední dva dny se už snaží trochu ten zadek na bříšku zvedat, tak uvidíme🙂

bereninka
1. zář 2009

hantik: má ještě čas, neboj. A pokud dělá letadlo, tím to začíná. Nejprve se ti bude točit dokola, pak začne plazit a pak lézt. Nebo rovnou lézt.

😉

sjuzan
1. zář 2009

Naše malá bude mít za pár dní taky 9 měsíců a taky neleze,ani nesedí,dokonce se ani neudrží v sedě,když ji posadím,předklání se dopředu a do boku a spadne,tak ji ani neposazuju.Jen to jednou za čas zkusím,jestli se ještě pořád neudrží,tak si myslím,že ještě dobu si sama nesedne,protože když by se posadila sama,tak by stejně spadla.V poloze na bříšku je ráda,dělá taky letadlo,dokáže se otočit dokola tím,že dá nožičku do strany trochu se odstrčí.Jinak by se taky chtěla někam posunout,ale jde na to špatně....vždycky zvedne ruce a začne na bříšku kmitat nohamam nahoru a dolů.Zjistí,že se nikam nedostala,tak pokračuje dál.Je mně jí líto,jak se chudinka snaží,ale zatím nepřišla na to,že se právě musí držet na těch ručičkách a kolínka dát pod sebe.Myslela jsem si,že taky začne lézt a sedat dřív,protože od narození byla hodně živá,kolínka pod sebe dávala už někdy kolem 5. měsíce,ale to si zase položila hlavu a ruce měla vedle sebe,tak se spíš tak tulenila.Pak se začala víc zvedat na rukách,ale od té dob pod sebe zase nedává kolínka.Všichni říkají,že jsou holky rychlejší a šikovnější,ale u nás to tak není.Máme ještě staršího syna a ten byl teda ve všech aktivitách rychlejší než malá a to je kluk.Tak to asi není tím,jestli je to kluk nebo holka,ale je to dítě od dítěte.

slavi1
1. zář 2009

nasa ma 9, ona sa skor zacala stavat na nozky ako lozit po styroch.Bud si sadka, alebo len vstava na nozicky-takze kazde dieta je v tomto asi individualne

bereninka
1. zář 2009

sjuzan: náš malý byl právě taky nejdřív rychlík, brzy držel hkavičku, obracel se a tak. Ale pak se to nějak zarazilo a lézt začíná až teď skoro v 11 měs.! Od 9 se plazí.
Pokud ti nesedí, tak ji neposaźuj, zkřiila by se jí páteř!

sjuzan
1. zář 2009

Jj,vím,že se nesmí posazovat,dokud si nesedne sama a normálně to nedělám.Jen tak 1x za týden ji na minutu posadím,abych viděla,jestli se udrží nebo ne.

dagina
8. zář 2009

Ahojky maminy, měla bych na vás dotaz ohledně posazování. Je to cca 14 dní co jsme byli na 8smi měsíční ko. Ptala jsem se mudry ohledně posazování, on říkal, že SAMOZŘEJMĚ můžu dávat sedat, ještě se divil, že to už neděláme dávno. Důrazně jsem mu řekla, že se sama ve volném prostoru neposadí, bo teprvé začíná lést. Dál jsem to s ním radši neřešila. Vždyť nejnovější poznatky všude zdůrazňují neposazovat dříve, dokud se neposadí samo ze stádia lezení, vzpřimování....
Jednou jsem byla svědkem v poradně kdy mamina přitahovala cca 2měsíční mimi do sedu, a ještě mu u toho říkala " tááák, musíme pěkně posilovat", tak jsem čučela jak tele .

Já můžu říct, že to s neposazováním dodržuji, ale připadám si jak blb, když už všechny děti(i mladší) sedí v kočáře, a my stále ne. Malou jsem párkrát posadila po 7. měsíci, ale asi jen 3krát.... , ale zase abych ji přeci jen nějak nebrzdíla ve vývoji..., fakt nevím co je správné... 😖

bereninka
8. zář 2009

dagi, většina maminek posazuje. Bohužel trend dnešní doby je, aby dítě co nejdříve dělalo to či ono. Že bude mít v budoucnu potíže ze zádama, to už maminy neřeší.
Samozřejmě se dítě posazovat nesmí, dokud to neudělá sám.
Ale... myslí se tím převážně posazování ve volném prostoru. To, že si dítě posadíš na chvíli na klín, nevadí.

Sporťáky jsou dnes dělané tak, že se dají hodně sklopit, takzže dítě je tam pak v polosedu.
My i přesto jezdili do 9 měs v hlubokém kočáru. byla jsem za debila, ale co. Malý mi ještě neseděl, tak proč riskovat jeho zdraví.

Maminy, které děti posazují a postavují se budou v budoucnu moc divit.
Dagi, děláš to dobře, neboj. 😉 Jen ji občas dej na klín, ale víc ne.

To s tím 2 měs dítětem je to hnus! 😠

sisstin
8. zář 2009

neposazovala jsem vůbec, sám si sednul v 9m 😎 nechodila jsem s ním za ruce, sám začal chodit v 16m 😎 nechápu ty potřeby dítě neustále posazovat nebo ho vodit za ruce jak opici 😝

bereninka
8. zář 2009

Za ruce se taky nemá vodit a já neznám nikoho, kdo by to nedělal.
Prostě dnešní doba je soutěž, co dřív které dítě bude umět. Na úkor dítěte.

eliotka
autor
8. zář 2009

Holky, tak jak to vypadá s vašimi malými?

Můj se konečně začal stavět na kolínka, jinak se jen plazil, ač pěkně. Teď si z kolínek i sedne, ale "kroky" kolínkama nedělá. Myslíte, že je to na dobré cestě, když už se na ty kolínka dostane?

dagi: to ví přčeci každý, že se dítě nesmí posazovat! Co to je blku doktorku! 😕

pindruska
8. zář 2009

berenika: malému je dnes 9 měsíců a včera jsme prohodili hlubokou korbičku za spotovní. taky se mi všichni ptali, proč je v hlubokém. ale prcek se teprve plazí a nesedí, tak proč bych to měla urychlovat. do hlubokého se už moc nevešel, tak jsme dali sporťák, ale je v něm většinou položený (na chvilku v polosedu). takže není kam pospíchat a děťátko k něčemu nutit. přesně jak píšeš.

eliotka
autor
8. zář 2009

Já to samý s tím kočárkem. Dala jsem v 9 měs sporťáka protože mi ještě neseděl, byl tam dost položený.
Já nevím, co všichni blbnou, cice jim děti brzy budou sedět a stát, ale budou nemocné. Stojí to za to?

euphoria
8. zář 2009

Moja dcera uz ma rok a par dni a stale nelezie.Posadit sa vie od 11m, nikdy som ju nedavala sediet. Tri mesiace sa plazi, velmi rychlo a sikovne, ked je na koberci, vie to aj na styroch, ale kedze mame plavajucu podlahu, liezt sa jej nedari.Uz sa aj stavia a skusa prve kroky pri nabytku. Vsetko nechavam na nu.Ma svoj cas, nema sa kam ponahlat a do nicoho ju nutit. Ale na rehabilitacii, kde cvicime vojtovku mi hovoria, ze by dieta urcite malo liezt-stvornozkovat, pretoze to potrebuje pre posilnenie chrbta,tak sa ju snazim davat aspon na jediny koberec, ktory doma mame.

holly1
8. zář 2009

holky, proč se nemá vodit za ruce?

dagina
8. zář 2009

Ahojky, moc díky za informaci, všem. Teď mám i trochu výčitky ohledně toho mála posazování, které jsme prováděli, ale bylo to vždy jen na chvilku, pár vteřin. Do sporťáku jsem dala malou v 7,5m, a to jen z toho důvodu, aby viděla i ven, dokud je pěkně, ale i tak, kdybych se mohla znovu rozhodnout, dala bych sporťák později....

Holly, dle mých informací se to nesmí právě z několika důvodů - předbíhá se tím přirozený vývoj, když se vodí za ruce, je v jakési nepřirozené poloze, což (nejen) zádíčkům určitě neprospívá...

soanpe
8. zář 2009

euphoria
zkus jí koupit ponožky, co mají ABS ne jen na chodidle, ale i na nártech 😉

http://www.krejsa.cz/

dagina
9. zář 2009

soanpe, ty ABS vypadají dost dobře, jen asi nejdou objednat přes net..., nebo jsem blbě koukala???

soanpe
9. zář 2009

dagina. maj je v Puntanela, nebo když si zadáš výrobce do vyhledávače 😉

dagina
9. zář 2009

jj. 😉

usounek25
10. zář 2009

ahoj, náš Adam se třeba zatím ještě ani neplazí, už se o to nějakou dobu snaží, ale zatím prostě neví jak. Vzepře se na rukách, ale většinou mu nohy ujedou dozadu a když zase strčí kolena pod břicho, tak nic nedělá s rukama, někdy se opírá dokonce o hlavu 😕 , je zajímavý ho pozorovat, jak se snaží všemi možnými způsoby a zatím nic. Ráda bych mu to třeba nějak ukázala, ale nevím jak. Ale snad na to příjde sám. Takže sezení nebo lezení po čtyřech zatím taky vůbec nehrozí. A vždycky mě dorazí, když se mě každej jako první zeptá : A už sedí?? a když řeknu, že ještě ne, tak se na malýho dívají, jak kdyby byl nějaký exot. Nejhorší je, že všude slyším a čtu (třeba i tu na koňovi), jak už miminka v 6ti měsících lezou po čtyřech, sedí, v 7 měsích už stojí apod. a to si pak někdy říkám: Ježíši, není ten náš kluk třeba nějakej opožděnej, když to ještě neumí. Už jsem se dívala i po nějakých rehabilitacích u nás v okolí, za 14 dní jdeme na 8 měsíční kontrolu k dětské, tak uvidíme co nám řekne. Navíc na každým serveru pro maminky, na kterým se dá vyčíst co by dítě v jednotlivých měsích už mělo umět taky píšou něco jinýho. Takže si pak z toho vyberte 😠 . Ale každé mimi je fakt jiné, od mé kamošky holčička byla taky velkej rychlík, chodila už před 11. měsícem, ale dneska je jí 2,5 roku a má třeba strašně malou slovní zásobu, vpodstatě nemluví. Takže každé dítě umí jednu věc a ta druhá mu jde zase hůř. Ale každý ten náš podklad je vyjímečný a já ho budu milovat, ikdyž začne chodit třeba až v roce a půl. Nic mu přece neuteče, vždycky si říkám, že se za celý život ještě nasedí a nachodí 🙂 .

soanpe
10. zář 2009

usounek
všechno je ok. naše Sofí se plazila tak od 7 a půl měs. v kočárku se přitáhla tak v 7, ale sama sedí asi 3 týdny. před týdnem se postavila v postýlce a tenhle tejden se rozhodla navzdory 6.nemoci, že bude lízt po čtyřech 😵
když jsem to říkala dr. že se postavila v postýlce a u stolu,tak řekla: " Ježiši, Sofí, ty jsi nějaká rychlá" 😀
Takže Adáme má ještě fůůůru času 😉
V Nestle příručce jsem jen tak listovala a podle ní, je Sofí zase pozadu 😀 😝 protože nechodí kolem nábytku a neříká máma,táta,děda... 😅
hlavní je , že si umí říct důrazně HAM 😀 baba papapa a hele 😎

pindruska
7. říj 2009

usounek: úplně tě chápu že si zmatená, každý zdroj uvádí jiné informace. náš Tomášek, jak říká naše Mudra, je takovej svůj, takovej pohodář 😀. on nikam nespěchá, na všechno má dost času, takže i já jsem někdy byla trošku rozhozená, že stejně staré děti jako je Tomík už jsou o pár "levelů" napřed. Tomáška nebavilo pást koníky, když se začal otáčet tak dlouho se otáčel na jednu stranu, pak na druhou a hnedka za chvilku začal válet sudy (v 7. měsíci). plazit se začal až v 8 měsíci a kousek. chodíme u nás do rodinného centra a tam 1x za 14 dní máme takové cvičení s fyzioterapeutkou, která říká, co dělat a zda je s dětmi vše ok. také vidím, že spousta dětí je oproti Tomíkovi dopředu, ale fyzioterapeutka říká, že není kam spěchat a že i tak je vše ok. prý ne všechny děti se plazí, některé toto přejdou a jdou rovnou na 4. Tomík se plazí, na 4 se občas dostane, ale jen zapruží a zase jde do lehu na bříško a na plazení, takže na všech 4 ještě neleze a zatím mu plazení evidentně vyhovuje, protože se dostane kam potřebuje. 🙂 paní mi ukazovala i nějaké cvičení (s nebo bez overballu), ale nevím, jestli bych to tady tak dobře popsala, abys to správně cvičila... takže souhlas se soanpe, myslím, že Adámek ve v pohodě a že to dožene, ale není kam spěchat.

mayerka
7. říj 2009

ahoj, musíme se pochlubit, Járovi byl v úterý 1 rok a přesně v ten den se začal plazit! Hurá 😀

atrami
8. říj 2009

No my sme začali loziť pred takmer 2 týždňami a tento mesiac máme rok. Pritom starší synovia už chodili. Každé dieťa je iné.