8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

dvojka
17. srp 2009

dagina-to neni naše malá 😀 ,ta by na sebe nenechala od druhýho sáhbout 😀 😝 .Jen jsem to sem vložila,abych eliotce ukázala co jsem s malou dělala,aby mi začla lézt.Ale ouha-ona se začala posazovat 😀

Náhodou si myslim,že Lucinka je šikovná na to,že je jí 7 měsíců toho umí dost 😉

dagina
17. srp 2009

Dvojka, aha 🙂 , a ty jsi to praktikovala od kterého měsíce dle videa????

Jinak ani pořádně nevím jaká jsou kriteria a tolerance co a kdy by mělo dítě umět... .

dvojka
17. srp 2009

začala jsem to dělat myslim až když měla 8 měsíců ,možná o něco dříve a až také válela pěkně sudy.My jsme narozený předčasně . A dělala jsem to jen několikrát za den po 2-3 minutách a jen když malá sama chtěla 🙂 .Jakmile začala plakat hned jsem přestala.Ono se je jí to celkem líbilo naštěstí 🙂

dagina
17. srp 2009

Ale to jsi začala cvičit až na doporučení lékaře?!

dvojka
17. srp 2009

nene,já jsem už předtím psala,že jsem to nedělala úplně jak na tom videu,jen jsem jí dávala kolínka pod bříško a ona se hned nato vyhoupla na čtyři a já s ní pohupovala zepředu dozadu,jednu ruku jsem jí dala na zadeček a tu druhou pod hrudníček 😉 ,naše pediatrička mi k tomu nic neřekla,jen se usmívala
Takže tak 🙂

sjuzan
17. srp 2009

Ahojte maminky,
u nás je to různý.Máme dnes už 4 letého syna,který si poprvé sám sedl v 9. měsících,přes bok a teprve 14 dní na to začal lézt.Takže nesedal z polohy na 4,jak se většinou traduje,ale z polohy přes bok.Je ale fakt,že při posazení(což jsem dělala zcela výjimečně)seděl vzpřímeně a neměl problémy s udržením stability.Pak už to byla rychlost,v 10.měsících obcházel nábytek a začal se pomalu pouštět a v 11.měsících chodil sám.Poprvé se ale postavil sám v 8. měsících v postýlce a to tím,že se přitáhl z lehu za šprušle a stoupl si(ještě nesedal,ani nelezl),měl sílu v nohách a rukách.
Teď máme 8. měsíční holčičku,ta zatím válí sudy a otáčí se kolem své osy,ale sama si zatím ani nesedne,ani neleze.Nevíc,když jí zkouším posadit,tak vůbec neudrží stabilitu a padá,tak je vidět,že zatím není na sed nachystaná,tak ji neposazujeme.
Měsíc jsme chodili na rehabilitaci(od3-4 měsíce)pro zaklánění hlavičky na jednu stranu a fyzioterapeutka nám říkala,že pohupování na kolínkách a následné lezení začína až po 9. měsící.Tak máme čas. 😉

ivka1979
18. srp 2009

mne vobec nelozil iba sa kotulal a mal 15mesiacov ked zacal chodit a v 11 sediet teraz ma 3 roky a beha ako splaseny

dagina
19. srp 2009

Sjuzan, si myslím, že jsi měla/máš ukázkové dítě 😉 , všechno tak akorát.
A náš mudr poslal kamarádku s čerstvě osmiměsíční dcerkou k neurologovi, že malá neleze, nesedí a nestoupá si. Navíc říkala, že dva dny po poradně malá začala lést/plazit.

Též si myslím, že kolem 9. měsíce se začínají dělat velké pokroky, dřív na to dítě nemůže být pořádně připravené (až na pár vyjímek, kdy maminy většinou předbíhají vývoj předčasným posazováním, stoupáním...)

bereninka
19. srp 2009

Holky, malý s emi začal přitahovat v postýálce jako asi do stoje či co. Neleze, plazí, kolínka si pod sebe dává.
Mám mu v tom přitahování pomáhat? Zvedat ho do s toje?
A jak to vlastně vypadá, když se dítě přitahuje k nábytku? My totiž máme nábytek vyšší, tam ze země nedosáhne, aby se přitáhnul, tak nevím, za co se pak bude přitahovat. V postýlce to dělá za horní okraj.

monika77
19. srp 2009

dagina prečo píšeš že niektoré maminy predbiehajú vývoj predčasným sadaním a stúpaním?

písala si už aj mne, veď keď vidím, že sa sám zdvíha v kočíku do sedu, v postielke sám sa chytí a posadí sa prečo by som ja mala predbiehať vývoj ... jednoducho sú niektoré deti v tomto dopredu a čo som počula nie sme sami ... dokonca som si čítala časopis mama a ja do jedného roka a tam tieto veci píšu na 6. a 7.mesiac .. je to literatúra a píšu asi skúsenosti väčšiny mamičiek ... to je môj názor
nenútim svoje dieťa predčasne k veciam ktoré sám nechce 🙂

dagina
19. srp 2009

Monika, samozř. jsem myslela ty mimča, které to co popisuješ ještě neumí, a maminky si je posazují na klín a hopsají s něma, stoupají...
A jinak to je opravdu šikula nad šikulky, že se ti už malý postaví sám v postýlce, má vlastně půl roku...

bereninka
19. srp 2009

moniko, ale přitahování neznamená, že umí sedět. Pozor na to. Že umí dítě sedět znamená, že se posadí SAMO bez pomoci něčeho či někoho. Do té doby NEPOSAZOVAT!

anke
19. srp 2009

zdravim osazenstvo,

nas Davidek zacal lezt, sedat si a stoupat cca v 9,5 mesicich, cili dle slov nekterych vasich pediatru prilis pozde ... nas nikdo nikam nehnal, synek mel emocni tresy a tak jsme byli na neurologii, tam si maleho prohledli, zeptali se co umi a pravili, ze vyvojove naprosto odpovida veku a to jak na kontrole v 9,5 mesicich, tak na stejne kontrole v 12 mesicich ... lezeni nenacvicoval, neperoval, proste najednou zacal, chodit zacal ve 14 mesicich, tak se nebojte, ze 8mi mesicich prcek jeste neleze ...

monika77
20. srp 2009

berenika hej, nie je to sedenie, on sa len priťahuje do sedu, ale hneď sa prekoprcne na bok a takto to skúša dookola ... ja ho "neposazujem"

dagina
21. srp 2009

Anke, ono stejně co doktor to jiný názor 😒 , ale kdyby to bylo tak jak popisuješ, tak budu úplně v klidu. V pondělí půjdu asi na 8mi měsíční kontrolu, a jsem teda zvědavá jak se budeme líbit či nelíbit 😲 .

blandik
21. srp 2009

Tak náš malý v 10,5 měsících se plazí a pokouší se o sed /zatím jen z nakloněné roviny/ a taky se naučil si sednou v kočárku a tam pak vydrží sedět i desítky minut v kuse. Byla jsem na kontrole na RHB a prý ho mám nechat v kočárku sedět, když si sám sedne. Ale jinak ho samozřejmě neposazuji.

eliotka
autor
21. srp 2009

blandik, máme skoro stejně staré děti.
Můj taky zatím jen plazí a když se přitáhne do sedu, sedí pěkně s rovnýma zádama.
A říkali ti něco, jestli vadí, že neleze?

fiallinka
22. srp 2009

eliotka: u nás je to podobné 🙂...ale neboj, některé děti prostě vůbec nelozí - Juráš taky vlastně neleze, jen pár "temp", kdy se chce postavit (to začal až minulý týden) - podle našeho doktora je pro páteř lepší, když dítě lozí, ale stejně ho to nemůžeme naučit - není to žádná chyba (i já jsem nelozila jako malá 🙂)

monika77
23. srp 2009

tak náš drobec sa nám včera postavil v postielke, skoro som dostala infarkt, bola som práve pri ňom, našťastie ... inokedy ho nechávam ho hrať sa v postielke, no ale teraz, už nehrozí ... manžel hneď dával postielku nižšie ... mám pocit že sa so všetkým nejak veľmo rýchlo ponáhľa, aj doktor nám to povedal, že vôbec nevyzerá a nechová sa ako na pol ročné dieťa 🙂

mimi198
23. srp 2009

ahojte,nas mrňous este neleze, dava sa na styri a plazi sa ako o dusu ale lozit sa mu nejako nedari a to mam obavy co nam povedal doktor ze dolezite je ked sa mi este nestavia na nozky aby lozil do 10mesiacov a to on uz bude mat za tyzden a nic tak som zvedava co bude potom, naucili sa vase deti lozit aj neskor ako 10mesiacov? stym ze by doktor na to nieco povedal? neviem no nabeh na to maly ma ale nevie este co ma robit ked je na styroch.

terezt
24. srp 2009

Ahoj mimi. My jsme zacali lezt az v 11 a pul. Byli jsme sledovani vsema moznejma doktoroma - hlavne teda neurologem. V 9 mesicich nelezl a jen se pretacel. V 11 stale nelezl, ale uz zvedal zadecek. Ale zato se doplazil, kam potreboval. To uz rikal, ze je na hranici "NORMY", ze jeste neleze. Od 11.5 leze, ze zacatku to stridal s plazenim, pak uz jen lezl. (Postavil se s oporou nekdy v 10. mesici). Od 13 mesice prvni krucky a ted v 14 mesici beha jako blazen, sice jeste obcas upadne, ale uz je to normalni chuze. Takze neboj, urcite za chvilku poleze a na chozeni ma cas az do 18 m, aby se to naucil.

mimi198
25. srp 2009

dakujem terezt , no dufam ze sa toho coskoro dockam uz sa na to tesim.. tak kazdy den ocakavam, to sa cudujem ze sa vie dat krasne na styri a ze ho to nenapadne este lozit, no nevadi asi to chce svoj cas

jankapiknova
25. srp 2009

mimi niektore deti po styroch nechodia vobec, napr.moja sestra neliezla po styroch a v 11 mesiacoch zacala chodit.
moj maly je taky stary niejak jak tvoj (nar.28.10.2008) a tiez nelezie po styroch, da sa na styri ale nevie chodit tak, v postielke sa stava na nohy a trosku tam chodi. podla mna je blbost ze do desiateho mesiaca ma chodit po styroch,dost deti poznam co vobec nechodili tak 😉

meusicka
25. srp 2009

ahoj baby, pridava take info, vraj deticky zacinaju vynechavat stadium lezenia, odkedy su u nas v trende plavajuce podlahy 😝 sa im proste smyka, tak to lezenie vynechaju a hotovo 😉

terezt
26. srp 2009

Je fakt, ze nas certik zacal lezt az kdyz jsem ho dala venku na travu. Nechtel se plazit, aby si neodrel brisko. Doma mame lino a koberce....

mimi198
26. srp 2009

jankapiknova, no nas malinky je narodeny 29.oktobra takze su len o den. ale nas mal byt narodeny povodne 6.decembra on je este aj predcasnatko o mesiac skor takze mozno aj to mu chyba, a doktor o tom vie tak neviem preco ho tak zene k tomu aby liezol po styroch.

my mame parkety doma tam ho nechavam lozit je tam aj koberec takze tam nema problem. len horsie to je ked lezie do hale tam mame kachle a tie su studene. tak tam ho musim nahanat.

kristinka4m
26. srp 2009

Ahojte noo my bude me mat o par tyzdnou pol roka a este sa sam nevie prevratit a to sa ma lekarka aj neurologicka na to pytali su nejake povzbudzujuce cviky na to aby sa zacal teda aspon snazil o prevratenie?Inak je sikovny a velmy zivy len neviem asi sa mu nechce alebo nevie ako na to 😉

jankapiknova
26. srp 2009

kristinka aj nas maly sa neskoro prevracal,tiez som sa uz obavala ale prislo to samo. 😉

mimi - my sme sa zas narodili az v 41tyzdni,v den terminu som este po tescu behala 😀

terezt
26. srp 2009

Kristinka: Otacet jsme se zacali az v 6 mesicich ze zad na brisko a v 7. z briska na zada. Zadne cviky se moc nedoporucuji. Nejlepsi je nechat ditko na to prijit samo. Muzes ho ale davat co nejvic na brisko, aby si posilil zadove svaly a ho polozit na bok, on to pak dotoci. Pri otaceni mu muzes pomoct tim, ze ho chytnes za stehynko a otacis. Ale jak rikam, hlavne ho nepretezovat - vsak na to brzy prijde sam. Pokud to jeste nejde, je to proto, ze nejsou nejaky svaly dostatecne posileny...

dominka11
26. srp 2009

my mame osem mesiacov aj volaco, maly sa plazí, dava sa na 4, sam si sadne a v postielke sa pritiahne na kolienka. Toto všetko sa naučil za 1 týžden, a až ked sme mu dali koberec na zem, tak ho to začalo bavit. Dovtedy sa iba prevracal a pasol koníky.