8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

lenka1smejka
30. lis 2009

no moja mala nesedela az sem jej pridrzala nozicky ale teraz uz sa sama posadi-treba poriadne citat 😝

rioko
30. lis 2009

jenže děti si mají sedat sami z kleku nebo z boku ne se to učit přidržením nožiček

veronika81
30. lis 2009

lenka smejka to nemyslíš vážne čo si napísala??!! 😕 😕

natalii, určite sa tým neriaď, to nie je správne! Žiadne pridržiavanie nožičiek, bábo sa má posadiť z polohy na štyroch, prípadne tak ako keby z boku

rioko
1. pro 2009

Lenko navíc na sezení má a měla ještě čas, Ty se to snažíš zbytečně uspěchat, až by začala lozit, tak by si sedla a bez Tvojí pomoci
natalii a tohe mi řekla rehabka, to není můj výmysl, takže taky nedoporučuji, neuspěchávej sezení, důležitější je lození

natalii6
1. pro 2009

ok baby tak to necham na neho kedy zacne lozit 😉

veronika81
1. pro 2009

súhlas s rioko 😉

sed je vyvrcholením celého vývoja. Väčšina detí najprv stojí a lozí a až keď si lozením posilní chrbtové svaly, tak sa posadí. Býva to práve z tej polohy na štyroch.
Pasívne sedenie, čiže ak ho budeš sama posadzovať, môže dokonca zablokovať psychomotorický vývoj, pretože väčšina pasívne posadených detí nikdy nelezie alebo len krátko.

Písala som toto už aj do témy Kedy sa prvýkrát posadilo..ale napíšem to aj sem, lebo je to pravda 🙂
Sed je cieľom celého vývoja a práve lozenie je cesta k nemu. Pokiaľ sa bude dieťaťu ponúkať cieľ prv, ako prejde cestu, pravdepodobne sa po nej už nikdy nevydá 😉

rioko
1. pro 2009

veronika pěkně jsi to napsala 😉

tytyta
1. pro 2009

mluvíte mi z duše holky 🙂

momin
1. pro 2009

Veronika chtela sem napsat uplne to same co ty! 😀
Maly se ted uci... 😵 uz si obcas sedne i bez toho aby se drzel rucickama... 😉 Hlavne kdyz ho fascinuje nejaka hracka a ma ji na kline. 😵 Jinak uz asi mesic leze... 😉 takze opravdu na nic nespechat!!!!!!

sloto
1. pro 2009

ahojte som tu znovu, tak mala sa rozplazila paradne, plazi sa na styl vojaka. asi po tatinkovi - ten je vojak. ale chcem sa opytat, kolko trvalo vasim dietkam kym sa zacali davat na kolienka? to vobec nechce robit zatial, len sa plazi a doplazi sa vsade.

momin
1. pro 2009

tak u nas to bylo neco pres mesic.... 😉

veronika81
1. pro 2009

sloto vidíš, si jasný príklad toho, že na všetko treba čas, každé bábo samo vie, kedy je na čo pripravené 😵
U nás to bolo tiež asi mesiac, kým začal loziť, ale ešte aj teraz sa niekedy hodí na bruško a plazí sa, ako sa mu chce..
Začne sa ti najprv dávať na štyri, je možné, že sa skôr aj postaví (aj u nás to tak bolo) a až potom začne loziť..a potom sa posadí 😉

natalii, motivuj ho nejakou hračkou alebo niečím novým, čo nemá obkukané. U nás bodoval mobil 😀

germik
1. pro 2009

no tak nám sa stále nejak lozit nechce, plazíme sa 3 mesiace, na kolienka sa dáva asi mesiac,sem tam nejaký krok na kolienkach ale to je tak všetko.....furt sa jej viac páči to plazenie 😒 a teda na lozenie nepomáha žiaaaadna motivácia, už ani mobil neboduje 😨

rioko
1. pro 2009

tak Vojta se taky plazí už dva a půl měsíce ale on se na kolínka ani nestaví, ve čvrtek jdeme na kontrolu na rehabku tak uvidím co mi řeknou

sloto
1. pro 2009

no tak uvidime ci to bude dakam napredovat, mala je vymyslnicka, ona ked ju beriem na ruky tak sa mi hned postavi, a potom ju neni mozne polozit na zem, pretoze sa vzdy odrazi naspat do stoja 😀 ale na kolienka sa nedava vobec. ja si celkom neviem predstavit ako sa ma naucit najskor sa postavit alebo posadit ked si nevie ani klaknut

dagina
1. pro 2009

Ahojky, naše malá si začíná sedat až teď, bylo jí 11 měsíců.
Není mi moc jasné, jak tady někdo psal, že dítěti přidržela nožičky, aby se posadilo 😕 . Nevím co k tomu maminy vede 😒 . Sice jsem také musela zjistit spoustu informací, abych se ujistila, že normální je např. v půl roce neposazovat, někdy jsem se cítila jak blb, když moje 10ti měsíční dcera v kočíku stále pololežela..., myslím, že se mi to vyplatilo a u druhého bych byla ještě důslednější a hlavně už budu 100% přesvědčená co je a není dobře.

veronika81
1. pro 2009

sloto, mne sa prvýkrát postavil v postieľke, vytiahol sa za zábradlie (také klasické, drevené) a bolo to z polohy na bruchu, ešte sa iba plazil vtedy. Normálne sa ťahal rukami hore, nejako automaticky sa dal na kolená potom a nemotorne sa postavil. Bolo to ráno, celé som to sledovala ešte z postele 😀 lebo som najprv nevedela, čo chce urobiť.
A aj mne robil to, že sa pri dvíhaní na ruky hneď postavil, ale aj tu platí, že dieťatko netreba dávať stáť, kým to neurobí samé.

germik, už som ti to tuším v nejak téme písala.. ono to príde, určite 😉 Teraz robí sem tam nejaký krok na kolienkach, jedného dňa to budú dva..tri kroky a už ju nezastavíš 😀

germik
2. pro 2009

veronika - je pravda,že dnes tých krokov na kolienkach urobila asi osem...to som zírala 😀 My to ale mame nejaké prehodené,asi pred 3 týždnami sa mi začala stavat v postielke a teraz sa stavia úplne všade /stačí sa niečoho zachytit a už je hore/ A ako som už niekde hore 😉 písala tak malá sa mi posadila,ale tým,že sa niečoho pridržala a potom si sama sadla. Čiže si nesadla klasicky pri lezení ale sadla si sama s pomocou niečoho ☹ a ja doteraz neviem,či je to správne,tak ju aj v kočíku davam stale do polosedu

veronika81
2. pro 2009

germik, vidíš aká je šikuľa 😉
a to je normálne, že sa najprv stavia, aj u nás to tak bolo. A presne ako píšeš, sadal si najprv tak, že sa niečoho chytil a posadil. Ja som ho nechala, lebo aj tak tak neostal sedieť, asi iba skúšal čo vie 😀 A v kočíku ho mám ešte stále v polosede, síce si už sadá normálne cez kolienka, ale nejaký môj vnútorný pocit mi hovorí, že ešte to nie je ono, ten chrbát sa mi ešte nezdá úplne pevný tak mu ešte tých 90 stupňov v kočíku nedám. Vydrží mi aj tak pololežmo a teraz taký nababúšený aj tak väčšinou zaspí, tak ho dávam ležať.

momin
2. pro 2009

Holky mam zase dotaz trochu mimo.... Deti to tak delaji ze kdyz se stavi o nabytek stavi se spicky jak baletky? 😀 Maly se vcera poprve postavil..no to bylo dilo... 😀 prijde na to ze musi stat na celych chodidlech? 😎

veronika81
2. pro 2009

momin, aj to je normálne 😉 neboj príde na tom časom..

usounek25
6. pro 2009

ahojky holky, tak hlasím, že náš malej začal od včerejška konečně lézt po čtyřech 🙂 . Už asi 14 dní dělal to, že se postavil na kolínka a jezdil dozadu, taky si sedí mezi patičkama. A včera začal dělat pár krůčků dopředu a dneska už lítá jak drak. Krásně střídá nožičky a ručičky. A je to strašná sranda ho pozorovat. Je z toho úplně nadšenej, když teď zjistil, že se už může dostat kam se mu zachce. Tak jsem ráda, taky jsme se dočkali. Každý dítě má fakt svoje tempo a až si na to příjde, tak si na to příjde.

rioko
6. pro 2009

tak my jsme byli na kontrole na rehabce a budeme zase cvičit vojtovku, nejde jen o to, že nelozí, ale má pořád slabší levou stranu, i záda má slabší - proto neusedí, tak snda ho to brzy nakopne

jajinka80
6. pro 2009

Ahoj, náš malej taky neleze a ani se neplazí. Točí se na bříšku pořád dokola. Občas se po věcech natahuje, ale technicky jde na to špatně, takže se nepohne🙂 Začala jsem s ním trochu trénovat, že ho dám na kolínka a péruje. V pérování se zlepšil, tak snad tím trochu posiluje záda 🙂

usounek25
7. pro 2009

jajinka ahoj, neboj on se rozleze. Náš malej leze teprve třetí den a kdybys ho viděla, jak valí, je jak fretka 😀 . Taky dělal to co tvůj Ríša, točil se na bříšku, natahoval se po věcech, měl u toho zvláštní styl, buď se mu to povedlo anebo ne, tak se na to vykašlal. Asi před 14ti dny se hodně zlepšil v pérování na kolenech, najednou, jak kdyby mu někdo pořádně ukázal, jak na to, byl na 4 skoro pořád, začal sedět mezi patama, prvně se opíral o ruce, pak už bez držení. Jo a taky takhle jezdil dozadu. A v sobotu udělala prvních pár kroků dopředu, v neděli už to byly metry a dneska už lítá. Je neuvěřitelný, jak jsou ty děti učenlivý. Nedávno jsme byli na 10ti měsíční kontrole u dr., myslela jsem si, že nás pošle někam na cvičení, protože malej nelezl ani neseděl, ale malýho si prohlídla, vyzkoušela si ho a naznala, že je hodně pevnej a že se určo za chvíli rozleze a měla pravdu 😉 . Taky jsem z toho byla děsně nervní, jiný děti v jeho věku už pomalu chodí, ale každý dítě má svůj čas a na všechno si příjde, takže neboj, malej se k tomu taky dopracuje. A kdyby se vaší dr. něco nezdálo, tak vás pošle na nějaký cvíčo a na tom není nic špatnýho, malýmu to jen prospěje.

jajinka80
7. pro 2009

usounku diky, na malym vidim furt pokroky, uz dokonce zvladne sedet oprenej o ruce (ne ze bych ho posazovala, to jsem ho jen testovala🙂), tak se snad brzo rozleze. Jsem si rikala, jestli ho i nebrzdi, ze ma celkem velkou a tudiz tezkou hlavu🙂)))

lauraaaaaa
9. pro 2009

ahojte maminky,malá je 10 mesacná a ked nemusí bit na bruchu je stastná .sedí tiež od 5 mesiaca a to sa sama naučila.ked som jej ručky chytila sa vytiahla a teraz už hádam ľ mesiace sa tahá na státie aaj sama cupitá no lezenie nic a točenie a stoho na sed nič.zajtra idem na 10 mes komtrolu a ked poviem ze nelezie ale už takmer chodí,no nebude nadšená.

suussy
9. pro 2009

Ahoj holky! Jsem trošinku nervózní.Podle paní doktorky je všechno v pořádku ale nevím.Mému chlapečkovi je 8 měsíců a vůbec se neplazí ani neleze.Když ho dám na bříško,snaží se plazit,ale většinou jenom udělá kolíbku-propne se v zádíčkách a natáhne ruce a nohy.Když ho chytnu za ručičky z lehu se vytáhne do stoje sám.Sedět umí bez opory,ale sám se neposadí.Co vy na to?

evinkaa
9. pro 2009

suussy: Malá má něco málo přes 9 měsíců, leze po kolínkách přesně 5 dní. Napřed se začala plazit dozadu, pak dopředu, pak se pohupovala na kolínkách a asi do 14-ti dnů začala lézt. Dávala jsem ji na sedačku jen v bodyčku, možná to trošičku pomohlo, protože jí nepodkluzovaly kolínka. Vůbec se sama neposadí, jen když ji občas na zkoušku posadím, sedí krásně, vzpřímeně, bez opory, hraje si oběma ručkama s hračkama, ale sama se do sedu nedostane. Jinak se vším souhlasím s usounkem25, krásně to popsala, každé miminko má na všechno svůj čas. Takže neboj a nebuď nervózní, pořád máte dost času. 😉 🙂

ojo
14. pro 2009

ahoj holky, tak náš malej se taky neplazí, ale už hrozně by chtěl...furt se natahuje po hračkach a pořád dělá letadlo, jako by si myslel, že se tím pohne dobředu 😅 zrovna včera jsem ho pozorovala, jak dělá letadlo s hlavou opřenou o zem a když se vzepřel a zjistil, že je na stejným místě, tak se rozčiloval a udělal to tak asi 5x až nakonec se celý položil a začal už odevzdaně plakat, že mu to nejde ☹ 😉 🙂

sedí už ale krááásně, vůbec nepotřebuje oporu, zvedá ruce, hraje si a vydrží tak i půl hodiny, krásně už se točí dokola, že ručkuje a občas couvá, jak se vzpírá, tak snad už brzy na to přijde, jak se má plazit 🙂