8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

petkula
14. led 2010

no ja ho v tom nepodporuju...ale mam mu v tom branit? Tak snad ho to taky prejde, docela se u toho i vzteka 😉

mitani13
14. led 2010

ahojte ne/lezúni 🙂 tak moja dcérka s tým začala tiež dosť neskoro, ale keď som na nej pobadala, že sa celkom pekne udrží na rukách a kolenách, tak som ju chytila za nožičky a pomohla jej skoordinovať celý ten pohyb ruka noha. pre ňu to bol neskutočný objav, akoby si pre seba povedala : ahá, takto! deťúrence hoci by aj veľmi chceli, možno úlne nevedia ako na to.

jajinka80
14. led 2010

Nedávno jsem sem taky psala, že malý se ani nepohne. Letadlo dělal několik měsíců. Když mu bylo 8,5 měsíce, začala jsem s ním trénovat pérování na kolínkách. Sedla jsem si na zem. Zadečkem jsem ho dala k sobě, aby se o mě zapřel nohama a přidržovala jsem ho na kolínkách a při říkance pohupovala. Pérování ho bavilo. Prvně se neuměl na kolínka dostat, ale pak ano. Dva týdny na to se mi ho podařilo rozplazit (za mobilem a ovladačem od televize a to jsem mu prvně taky trochu pomáhala). Do toho pořád péroval a já mu pomalu začala při pérování posouvat na střídačku kolínka a ruce jako při lezení, Takže se za další dva týdny rozlezl. Máme to vydřený, ale je to tam🙂)) Je teď jak blesk a to i na linoleu🙂

ojo
18. led 2010

tak hlásím, že Tomáš o víkendu přišel na lezení a už začíná lézt po čtyrech 😵 😵 sice ty nohy na kolenou ještě nepřekládá jak má, ale to už jen vypilovat...ale už takto přeleze celý obývák 🙂 🙂 a je pravda, že jsem mu taky pomáhala překládat ruce a i nohy, tak možná že jsem mu taky k tomu přispěla 😅

rimmel
18. led 2010

ojo to je super!! u nas furt nic 🙄 😀

broskvicka21
18. led 2010

Přidávám se k nelezícím, ale plazícím. každý říká něco jiného...jak už tu někdo psal. Ale náš malý zatím nevypadá, že by chtěl líst, když ho dám na lezení tak plače, a hned se rozplácne a plazí se. taky se chce pořád stavět, ale chodit ještě né, neví co s nohama.

emily76
18. led 2010

ani nasi este nelozia... syn sa preguli a doplazi kam potrebuje a dcera asi nepotrebuje.... ked ju dam na brucho, tak je v mihu na chrbte. ak cosi chce, tak sa v pohode da na brucho ale iba kym to nedociahne... a sup, uz je zase na chrbte.... proste je lenivcek nas maly. Starsi syn uz davno lozil a pomaly sa aj na nohy pustal... a to su surodenci.. kazdy iny.... neriesim.... ked bude ich cas, naucia sa. 😉

rimmel
19. led 2010

emily 😀 nas bude asi tiez lenivcek..ked ho vidim ako lezi na brusku a za dacim sa natahuje a nedociahne, rychlo to vzda a najde si daco ine 😀

rioko
19. led 2010

rimmel a ani se neplazí? to už by měl nějak se pohybovat ne?

rimmel
19. led 2010

nie rioko ani sa neplazi ..iba sa otaca okolo svojej osi na brusku..a to lietadlo zacal robit...inak nic 😅

emily76
19. led 2010

rimmel.. a ked ho posadis, sedi sam alebo ho musis podopierat? Ja nasich usadim, dam im za chrbty vankus na kojenie ale nie tak aby ich podopieral.. iba ked su unaveni, tak sa slahnu dozadu, nech si hlavy neotrieskaju... alebo ich po stojacky opriem o sedacku a tatino tam ma repraky.. to je pre Lucku strasne lakadlo... len ruky ma este kratucke.. 😀

rimmel
19. led 2010

emily vie sam sediet ale sediet ho skoro vobec nenechavam nakolko to neni pre neho dobre...teda tu mi to bolopovedane..ze kym sa dieta neposadi samo, nema co sediet 😉 aj ja opieram o sedacku, tam sa furt taha ale snazim sa to nerobit 😅

rioko
19. led 2010

rimmel a dobře děláš opravdu, že neposazuješ, on si sedne sám až bude dost silný, Vojta si taky sedl najednou

rimmel
19. led 2010

jeee dik rioko uz som zacala pochybovat ci fakt robim dobre 😉

rioko
20. led 2010

nemáš zač to posazování a opírání dítěte když si samo nesedne fakt strašně škodí jejich zádům, není třeba to uspěchat, oni si jednou sednou všichni

emily76
20. led 2010

rioko ja ich ale nepodopieram... takze ked maju dost, lahnu si... a Janik sa dnes posadil sam.... asi skor nahodou ako nejako cielene ale podarilo sa mu to... 🙂 Bol na styroch a zacal sa nejako krutit az zrazu bol na bobku... snazim sa im chrbatiky nezatazovat ale ked oni uz nechcu len tak lezat pri hrackach, to sa strasne jeduju... tak ich chvilku necham sediet, potom dam do sedatka, tam lezat vydrzia ale aj to nie nejak dlho.. max 10 minut... 🙂

germik
20. led 2010

emily, vobec ich ani nepodopieraj, také veci ako obloženie detí vankúšmi ktoré boli typické pre obdobie ked my sme boli malí sa dnes už nemá robit, zistilo sa, že to nie je správne a zatažuje to chrbátik. Ja som sa tiež bála,či na to všetko malá príde, tiež som to tu riešila...prišla na to sama, ked mala 8,5 mesiaca, síce sa neštandartne najprv postavila, z toho si vždy sadla a potom začala liezt...Uvidíš, že to bude otázka dní,ked si začnú sami sadat. Janík už na to prišiel 🙂

hraz1
23. led 2010

Tak se k vám musím přidat s naší Sárou - 9měsíců...neleze, neplazí se, nesedne si sama, ale spokojená je, když hačá, což vím, že ji nemám posazovat, ale jak to vydržet??? Na zádech vydrží chvilku, pak se překulí na břicho a po chvíli kňourání a pak řev...zpátky na záda se překulit umí (a taky to udělá, když ji nechám opravdu dlouho bulet), ale ona chce sedět anebo nosit. Na neurologii řekli, že je ok a že to přijde...ale kdy 😠 to už neřekli

aponchie
23. led 2010

nase M je prej lenoch ..zatim klasicky neleze jen rotuje jak myska,dozadu vali a plazi se na vsech 4je s prehledem peruje dela sukaci pohyby a pak se odrazi a padne nabradu 😲 😀 a v postylce diky spruslim se chyta a seda,ale jako sama od sebe si z lehu sednout ne a to ta starsi uz davno v pohode sedela ..a taky ta noc vypada desne porad sebou haze vrti prevraci vzteka knuci me pride ze ve snu leze skace chodi mluvi vsecko najednou sem zvedava jak dlouho to bude trvat nez si sedne

lenka1smejka
23. led 2010

hra-nevadi ved uz je velka uz ju mozes dat sedet aj ked tady s tym nebudu suhlasit ale kludne nechaj a nemaj vycitky

aponchie
23. led 2010

hraz ja myslim,ze sednout by si melo dite preci samo..nasa taky zacina 9m a sama to neumi ,kdybych ji vysazovala tak uz aby asi mela trenink,ale nechci.ty prechodove obdobi jsou desne nez se to nauci

veronika81
23. led 2010

súhlas s aponchie 😉

hra, podľa toho čo píšeš ti malá už možno ani loziť nebude..práve z dôvodu, že si ju sama dávala sedieť. Lozením sa má dopracovať k sedeniu, no a teraz už nemá prečo loziť keď vie, že mama ju posadí 😉 a nemusí sa s tým trápiť ona. Laicky povedané..

Tu nejde o vek, že je už veľká, že môže sedieť.. každé bábätko by malo sedieť až keď je na to pripravené a to bude vtedy, keď si sadne samé. Môj malý sa posadil tesne pred 9. mesiacom, podotýkam sám, nikdy som ho sedieť nedávala. Predtým sa plazil, lozil po štyroch, teraz už stojí a chodí popri nábytku.

aponchie
23. led 2010

no ja si vsimla,ze mala jak je na brichu natoci se do bokju a vcera byla skoro v sedu jednu ruku mela jak nejaka lezerni panicka na boku a druhou byla podeprena ,ale neudrzela se a spadla a rvala jak prase samozrejme a to bylo na perine 😲

veronika81
23. led 2010

aponchie, to už dlho nepotrvá a bude sedieť 😉 šikuľka

aponchie
23. led 2010

myslis?konec vegetovani u pc a knizek je cas hlidat dite 😀

veronika81
23. led 2010

presne 😀 ale veď koniec koncov ty to už asi poznáš so staršou 😉

lenka1smejka
23. led 2010

aponchie-praveze od kedy mala sedi tak je to lepsie,viacej sa zahraje viacej si porobim

janetty
23. led 2010

hraz, nemusíš, sa báť, že ti mala loziť nebude. 😉
ja som maleho krmila v na rukách v sede, v kočiary od 5.mes. mi inač nechcel byť ako v polosede, alebo na brušku, alebo som ho musela nosiť na rukách. Ležanie na chrbate nehrozilo, dokonca aj keď spal v kočiary, spal väčšinou na brušku. Sam sedel od 6.mes. a sám sa posadil 2 týždne nato. Spal a keď sa zobudil, tak som prišla do izby a on sedel 😀 ale to bolo len raz. Potom v 7. mes. začal najprv loziť, potom si sam sadol a tak sa postavil v postielke a to všetko v priebehu jedného mesiaca 😀 Teraz lozí o stošesť, preručkuje postielku z vnútra aj z vonku a tiež chodi okolo nábytku. 🙂
hraz a aj keby predsa len nelozil, tak sa nič nedeje, niektoré deti rovno chodia. 😉

rimmel
23. led 2010

tiez si myslim ze je to blbost ze ked posadis, uz nebude mat dovod preco liezt..ved lezie lebo sa chce dakam dostat nie lebo chce sediet,,tu v uk vsetky mamicky babatka davaju sediet..minule uz kukam 5mesacne sedi 😕 a potom o mesiac, dva ho vidim a uz aj liezlo...a kopec inych babatiek co sedelo a potom az liezlo..

ale pravda ostava taka ze sa maju naucit lozit najprv a potom sediet... to ano 🙂

veronika81
23. led 2010

rimmel presne ako píšeš, majú najprv loziť a potom sedieť..ono to nejaké opodstatnenie 🙂

kopírujem niečo čo som už v tejto téme písala, ale hodí sa to znova 😉

sed je vyvrcholením celého vývoja. Väčšina detí najprv stojí a lozí a až keď si lozením posilní chrbtové svaly, tak sa posadí. Býva to práve z tej polohy na štyroch.
Pasívne sedenie, čiže ak sa dieťa posadzuje samé, môže dokonca zablokovať psychomotorický vývoj, pretože väčšina pasívne posadených detí nikdy nelezie alebo len krátko.

Písala som toto už aj do témy Kedy sa prvýkrát posadilo..ale napíšem to aj sem, lebo je to pravda..

Sed je cieľom celého vývoja a práve lozenie je cesta k nemu. Pokiaľ sa bude dieťaťu ponúkať cieľ prv, ako prejde cestu, pravdepodobne sa po nej už nikdy nevydá.