8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

germik
25. led 2010

rimmel - no my sme tiež mali špec.hračky na lezenie /napr.blikajúcu berušku, valec..../ a aaaaabsolutny nezáujem, zbytočne vyhodené peniaze 😝

jituskak - vy by ste mali byt na brušku čo najdlhšie, ved malý ma už 8,5 mesiaca 😒 Určite by som sa o tom poradila na cvičení alebo u jeho detskej lekárky
A vidím,že ste sa celkom poponáhlali s druhým babatkom...skoro tak ako my 😀 😀
Neboj, bude lepšie, len treba vydržat a mat oporu hlavne v manželovi ak sa to da/alebo rodine,kamaratke/ aby vzali maleho aspon na prechajdu a ty si si mohla aspon na chvilu oddychnut

rimmel
25. led 2010

germik no tak ked sa mi maly zobudi idem na ten mobil 😀

lily1983
25. led 2010

ahojte, no my sme vcera už trošičku pokročili, ale važne len trošičku, nemala velmi náladu, miluje mobil, ale nepohne sa velmi za nim, len sa odráža podla hudby 😀 takže uvidime dnes..ale roluje sa ako tornádo 😀

rimmel
25. led 2010

no vraciam sa z poradne...pripadla mi ina hv ktoru som chcela no nevadi...na sedenie hovori ze ano, v 5-6 mesiacoch je to priskoro, mamicku chcu vsetko hr hr a deti posadzaju, no povedala mi ze nevidi dovod preco by som mojho uz teraz posadzovat nemala nechat...zdalo sa mi ze skor vypocuje co mam povedat a len pritaka nez by mala oponovat..mala som na nu ist inak..iba si nechat od nej vysvetlit ze ked sediet a potom kecat 😀
ps. spytala som sa ci mozem dat bielko-naschval
a ona ze ano, a ja nato, ale nemaloby sa pockat koli alergii do roka?a ona ze aha, no ano... 😕 😀 takze asi tak................

miluska.h
25. led 2010

rimmel: nemozes sa nakontaktovat na nejaku rehabilitacnu sestru? u nas v BA su je babyfit, sestricka pride aj domov, myslim, ze to stoji 20 eur - jedna konzultacia doma...

neboj, ja uz som tiez mala obavy, ze nas Tomasko nebude lozit, ani sediet... dlho cuval... dopredu zacal lozit 13.januara a 19. sa uz posadil... ono to pride vsetko naraz 😉 inak niektore deticky nelozia, hnes sa postavia aj si sadnu...

rimmel
25. led 2010

miluska dakujem ale nemam obavy, nemyslim si ze to je potrebne, este pockam mesiac a potom mozno ked budem vidiet ze ozaj ziadny naznak ani nic poriesim..a veru neviem ci tu take daco je ale urcite ano, by som potom sla do poradne sa popytat 🙂 a ano pocula som ze niektore nelozia, zevraj aj moj muz neloziil, rovno chodil 😕 😀

miluska.h
25. led 2010

ok, rimmel, tak drzim palce... 🙂 nemyslela som to tak, ze by si mala mat obavy... kazde dietatko potrebuje svoj cas...

rioko
25. led 2010

rimmel já jsem měla taky dřív takovou dětskou doktorku, byla už starší a dělala vše jako dřív, pak jsem ji změnila, teď mám taky starší, ale rozhodně lepší a taky říkala vždy neposazovat dokud si nesedne
jinak se musím pochlubit, Vojta dnes docela hodně lozil, sice to střídá ještě s plazením, ale leze už docela rychle a větší trasy, tak se to bude snad jen zlepšovat hurááá

janocka77
25. led 2010

rimel, ani ja som zevraj nelozila a ani moj brat a nemame ziadne problemy s chrbtucou (klop klop klop!). Ja by som ale tiez bola rada keby moja lozila.

Miluska, ja som uz hladala tuna ci nieco nie je..rehabilitacie a pod. pre babatka. Su ale tu sa to povazuje za terapiu pri vaznom probleme kde nelozenie babatka nepatri. Vobec sa tym nezaoberaju. Bud lozi alebo nelozi. Az ak nechodi po 18 mesiaci sa veci riesia.. Inak aj moja cuva dozadu. Obcas sa uz postavi na kolienka, hupe sa na nich a ked sa chce pohnut spadne na brusko. Cvicim s nou kazdy den sama a myslim si, ze to asi ma vplyv.

miluska.h
25. led 2010

janocka: nase deticky su rovnako stare 🙂 nas Tomasko sa narodil 15.4. 🙂

ja si tiez myslim, ze to cvicenie pomaha... ja som sa s malym cvicila a hrala sa najma ked mal cca 5 mesiacov, lebo on bol strasne lenivy 😀 nechcel sa pretacat a na brusku nevydrzal viac ako 2 sekundy... teraz by sa len hybal, lozil, na chrbatiku ani za svet.... prebalovat a prezliekat ho je problem... 😀

janocka77
25. led 2010

miluska: hej 🙂 zachvilku tomu bude rok a akoby to bolo vcera..este si viem zivo predstavit porodne bolesti 😖

Ja som Natalku nenutila byt na brusku lebo hned bolo vsetko vonku, vkuse grckala...mozno som mala, neviem...cas uz naspat nevratim a tak aspon teraz robim co sa da. Minuly tyzden som bola z toho vsetkeho dost nervozna po prezerani forumu ale uz som kludna. Boli sme na poradni a dr. tvrdi, ze je to ok a aby som ju nenutila lozit ak nechce. Aj ked to beriem s rezervou lebo viem, ze sa tu takymi vecami nezaoberaju ako u nas na Slovensku ale na druhej strane ma to ukludnilo lebo ak by to bolo az tak hrozne ako to niektori popisuju tak by sa tym asi vaznejsie zaoberal cely svet a nie len SR a CR.

moravanka
25. led 2010

Jenom se nestresujte, me mala pasla koniky az v 6 mesicich, do te doby jen lezela! a pak to slo rychle. zacala lezt, pak si i sedla, stala v ohradce a sama si zase drepla, klekla a posadila. a ted uz chodi kolem nabytku a dokonce i par kroku ve volnem prostoru. jo a kadi v ohradce v podrepu a drzi se tech tycek.
myslim, ze se to moc resi.

lily1983
25. led 2010

ahojte, no naša ma svoj spôsob, neplazi sa, ale dostane sa kam potrebuje, a to je už pre mňa pokrok..
moravanka, aj ja by som už bola v pohode, keby to tak šlo, to maš super, že je tvoja mala taka šikovna...no moja mala je na brusku od narodenia, a ma sedem a ani sa nehne normalne dopredu..je pravda, ze ked mala tyžden , dvihla a otočila hlavičku a v troch mesiacoch sa už prevracala, no odvtedy nič 😅 ...a už pomaličky by mala, tak sa trošku obavam, asi tak ako janocka77.

janocka77 a kde žiješ? tu je to tak podobne, žijem v irsku.

rimmel, takže tak nejako to aj tu riešia, a pokym nevedia, čo povedať, tak len pritakaju, alebo ti dokonca povedia, že to čo tvrdiš, je blbosť, ale nedaju ti ani nejaky rozumny argument..takze tak podobne..

janocka77
26. led 2010

lily ale ved vy mate este casu na lozenie..aspon v knizkach co mam (a aj ta na ktoru som dala link) sa hovori az okolo 9 mes.preto som sa ja tym zacala zaoberat az teraz. My sme v Grecku. Inak som celkom spokojna so zdravotnou starostlivostou nasej pediatricky a viem, ze je dobra odbornicka a ma rada deti (mali sme aj inu a tu sme vymenili za tuto) iba som zacala badat vseobecne rozdiely s pozorovanim babatiek u nas. Tu davaju vsetkemu cas a prirodzeny, nenuteny vyvoj. Zistovala som aj rehabilitacie ale nas na nu koli nelozeniu neposlu. Dokonca som si raz vynutila aj neurologicke vysetrenie a uz na mna tu vsetci pozeraju ako na cvoka, ze co to robim so zdravim babom. Uz aj moj muz zacina mat poznamky nech sa uvolnim a necham veciam prirodzeny chod a ze mozno na Slovensku to prehanaju. Ja som si zatial vybrala strednu cestu podla tej knizky a hlavne sa uz nestresujem.

moravanka
26. led 2010

v jinych zemich (zijeme v zahranici) se to tak neresi jak u nas. moje sestra rika, ze to je z casu komunismu, kdy musel byt kazdy prumerny. se skatulkovalo, tabulkovalo a beda jak byl nekdo jiny.
taky si myslim, ze dite se ma prirozene a nenucene vyvijet.
jak jsem jiz psala, mala mi v pul roce nechtela na konika a rvala jak tur. mamka mi porad tvrdila, ze to neni normalni, ze videla uz i 2 mesicni mimina lezet v kocarku na brisku past koniky a my nic. ale kdyz jsem prisla k nasi detske, ze chci na vojtovku a rehabilitace tak na me cumela jak na cvoka. vojtovka se tu uz davno necvici, je to zastarale a na rehabilitace neni treba, mam zdrave dite, neni po obrne, nic.
pak se mi jednou mala obsypala na slapkach, dlanich a kolem pusinky a ja jela na pohotovost. mela nemoc rukou nohou ust (fakt se to tak jmenuje, je to virus, chytly jsme to asi na prebalovaku v Ikee). no a tam jsem se ptala doktora, jestli by mala nemela jit k neurologovi. cumel na me jak na debila a pak se smal, ze ne. nechte ji cas, mi rekl. no a ted v pohode, ve stredu ma 9 mesicu a je to velke sidlo. sice by mohla vic papat, ale asi ji to staci, kdyz ma vic energie.

rimmel
26. led 2010

nohlasim sa..vyskusala som ten mobil..maly sa natahoval, dvihal zadocek ale inak nic 😀 jedoval sa pri tom..a ked som mu hracku posunula blizsie teda nech nanu dociahne chudacik tak ju zobral a podal mi ju 😵 to je teraz taka jeho nova hra, vsetko podava juuj ale je nemam srdce nato ho nechat jednovat sa. aj v poradni mi hovorili ze hracky nechavat dalej od neho nech sa motivuje ale ked on sa potom tak jedujeee 😀

hraz1
26. led 2010

Jituskak...připomíná mi to moji Sáru...přesně...jen ležela na zádech, hrála si, povídala, všechno okukovala a ocucávala...jak jsem ji přetočila na bříško, bylo za chviličku zle. I teď na bříšku nechce moc být a hl. se nesnaží nějak hýbat, natožpak lézt. Přetočit na záda se umí, ale stejně se na bříšku začne vztekat a čeká, že ji přijdu pomoct..Nic ale necvičíme, na neurologii řekli, že je vše ok. Já pevně věřím, že to přijde, asi musíme být víc trpělivý. Ono to určitě přijde, tak jen teď pevné nervy a vydržet 🙂

maca793
26. led 2010

ahojte mne malá Kajka vôbec neliezla ako dvojčatá hneď sa postavila na nohy v 9 mesiaci. 😀

germik
26. led 2010

rimmel, ja som malej dala mobil nedaleko ručičiek aby nan dobre videla a ked už sa začala natahovat tak som ho zas o par cm posunula a takto som jej ho pomaličky vždy posuvala pred nu dalej. To keby jej dam 2 metre pred nu tak sa mi na to vykašle 😀
Zo začiatku som jej kolienka davala pod bruško,raz jedno a potom druhé a tým zistila že sa može hýbat a potom už moju pomoc nepotrebovala

rimmel
26. led 2010

aha, no ja som mu ho dala blizko ruciciek samozrejem, prstikom to chcel dociahnut chudak..no skusim s muzom vecer s tymi nozickami..no nevim nevim 😀

hraz1
26. led 2010

Janocka 77 - ta knížka Baby gymnastika vypadá moc zajímavě, ale cvičení pro 9 měs, jak ty píšeš, jsem nenašla...je to jen náhled a cvičení tam není ukázané(nevím jak to napsat, snad chápeš). Můžeš mi poradit, kde jsi to našla? Já bych moc ráda nějaký cvičení dělala...Nebo i někdo jiný...můžete poradit, jaké cvičení dělat, když se děťátku moc nelíbí na bříšku, nezvedá zadeček, nesnaží se o lezení, plazení...Děkuju

janocka77
26. led 2010

hraz, je to od str. 139. Lenze na internete nie su pritupne vsetky strany aby sme si to kupili 🙂 ale aj tak sa da dost vycitat..Okrem toho ju kolisem na fitlopte - polozim ju tam na busko a hupem. Niekedy sa jej to paci, niekedy nie ale myslim si, ze si tak zvyka na polohu dole v pohybe. Robim tie 3 cviky z knizky na str.139-142, iba to sednie na bok sa nam moc nedari a kedze mi tu chybaju strany tak ani neviem ako je to presne myslene. A este robime aj to co tu dievcence pisu, dam hracu prednu nech ju to motivuje k pohybu..ona sa sice cela od radosti trepe ale dopredu ani krok..iba dozadu sa plazi. Skusim este tie nozicky dat pod brusku s pohnut s nimi. Ale neviem.. Moj manzel uz nesuhlasi s tymito cvikmi ked vidi ako pri tom nervaci a dr. povedala ze ju nemame nutit. Tak ma to cele trochu demotivovalo...

miluska.h
27. led 2010

ahojte: kamoska ma dcerku, ktora samostatne chodi od 10 mesiacov 😕 moze za to ich pes - labrador 😉 mala je od narodenia s nim a velmi skoro sa zacala za nim natahovat, az ju psicek naucil lozit a chodit 🙂

hraz1
27. led 2010

Janocka, to je škoda, že ty stránky tam zrovna nejsou...na baloně ji také houpám a to má moc ráda, zpíváme k tomu houpy, houpy, kočka snědla kroupy a podobné blbiny 😉 Dr. mi taky říkala, že žádné cvičení není potřeba, že je vše v pořádku jen maloučko opožděně...ale to je asi opravdu jen mánie některých dr, hlídat děti podle tabulek a my máme asi štěstí na fajn dr. Takže už to přestávám řešit a těším se z toho, co už krásně umí...holčička kamarádky leze už v 6měsících, ale zase vůbec nežvatlá a na ručičky neni zatím moc šikovná...každé baby se prostě vyvíjí svým tempem, někde rychleji a v něčem jiném zase pomaleji. Moje je tak strašně ukecaná a tak ji to zabaví, že na to lezení asi jen nemá čas 😀

janec79
30. led 2010

Baby, pridavam aj ja moju skusenost. Nasa malicka sa nechcela plazit ani za svet, chodievali sme s nou na rehabilitacie a cvicili taktiez doma a netrvalo to dlho a zacala. Ako ste spominali, dali sme pred nu hracku (v nasom pripade ovladac od telky alebo kukuricnu chrumku 🙂 ) tak aby nedociahla...je pravda, ze sa aj zacala jedovat, ale nechala som ju tak, nevsimala som si ju a prestala s tym, pomahala som jej tiez tak, ze jednu nozicku som jej pokrcila v kolienku, tak aby kolienko bolo co najvyssie, pridrzala som ju v clenku a ked som videla, ze tou druhou,ktoru mala volnu, zacala zaberat, rychlo som nozky vymenila a musim povedat, ze do tyzdna sa zacala plazit. Je pravda, ze zo zaciatku sa jej to nepacilo, nerobila som to vsak nasilu, vyckala som a o pol hodinku skusila opat...mala si na to zvykla a ako som spominala do tyzdna s plazenim zacala.

rimmel
31. led 2010

no baby my uz coskoro zacneme liezt uz to vidim 🙂 maly neuveritelne dviha zadocek, hybe nozickami ze uz uz poleze..je to otazkou casu, resp dni tak sa tesim ze sa dakam posuvame 😵

tymothy
31. led 2010

Tak my lezeme od včerejška. 😉 A přišlo to z ničeho nic.

pikusa
31. led 2010

Tak já pořád že se nic neděje.....a mates 3 dny leze 😀 sice jako píďalka,prdel ve vzduchu,oběma rukama dopedu,pak se jako by přitahije a le pohyb to je 😀
A lákala jsem na mobil.... 🙂
Rimmel....asi tak to začalo u nás 😀

rioko
31. led 2010

tak Vojta taky už leze, občas to střídá ještě s plazením, ale lození už převládá, i když má taky trochu zvláštní styl , má nohy víc od sebe a neleze úplně na kolínkách ale jakoby na bocích nohou, ale lození to je - teď ještě aby nás zase na rehabce nesprdly že leze úplně blbě, už se mi fakt vojtovka cvičit nechce 😝
pikus Mates je borec 😀

janocka77
31. led 2010

baby aj moja dnes zacala lozit 🙂 isla ako sidlo 😀 uz som si myslela, ze to ani nepride. Tyzden som s nou cvicila poctivo, potom som to vzdala a len ju hupala na fitlopte a pri prebalovani cvik zo str.139. Neviem ci to pomohlo alebo by zacala tak ci tak no som rada. Aj si sama sada. Takze to nejako velmi neuskodilo, ze som ju nevedomky zacala posadzat od 7 mes.