9 měsíců a nelezeme, nesedíme. Prosím o radu

snufi
7. kvě 2012

Dobrý den maminky. Možná "nervuji" úplně zbytečně. Mám 9měsíční holčičku, která stále neleze, nesedá si. Když ji držím, aby chvilinku stála tak se vůbec nechce o nožičky opřít, zapřít se (nevím jak správně to popsat) Samozřejmě něchci aby stála, ale když např. já sedím a malou držím na klíně, tak se o mě vůbec nezapře - jakože by chtěla stát. Je taková "hadrová". Jediné co je - tak se plazí po bytě jako drak :o)) Jak to mají vaše miminka v tomto věku. Děkuji

luckyhoney
7. kvě 2012

@snufi starší dcera mi začala lézt až přesně v roce, chodit v 16. měsících poprvé si sama sedla v 10. měsících, plazila se jak drak od 8. měsíců. Chodili jsme na neurologii kde nás jen sledovali, žádná vojtovka nic. Malá to všechno dohnala sama. Od devíti měsíců jsme začali plavat a dost si posílila tělíčko hlavně zádové svaly, to ji myslím nakoplo k pokrokům. Neboj, všechno to dožene.

popellka
7. kvě 2012

však v pohodě, když se na malou někdo podívá, vypadá na 6-7 měsíců, takže ona je prostě drobek a myslím, že tím pádem má opožděný i tohle 😒

tkanicka
7. kvě 2012

@aajda
@martina_z takže já (27), neteř (16) a kamarádky synové (4 a 1 rok) jsme asi nějaké zvláštní výjimky a i když jsme vyrostli "od střechy" nikoli "od základů" tak existujeme bez problémů s držením těla. Já neříkám, že je to správně, jenom říkám, že jsme jenom lidi a ne stroje a odchylky jsou normální a ne vždy patologické.

snufi
autor
7. kvě 2012

Příští týden jdeme na neurologii, tak uvidíme. Byla jsem tam v půl roce a MUDr. řekla, že je vše OK (v tu dobu dělala vše to co dělat má). Teď je tady ještě ta otázka zda je to dobrá neuroložka :o)) No snad ano. Jinak moc děkuji za příspěvky.

aajda
7. kvě 2012

@tkanicka Ale vždyť v pohodě, já psala, že ne u každého to mít důsledky musí... já jen jsem taková, že když to mít následek může, tak se budu snažit to eliminovat, pokud to bude v mých silách. A vám gratuluju, že jste v pořádku.

stavba
7. kvě 2012

@tkanicka
co se týká toho vynechání některých "fází", tak to vím, že opravdu není dobré. Známá je rehabilitační pracovnice v nemocnice, tak o tom ví hodně a často z toho bývá skolioza, takže určitě nebrat na lehkou váhu. Taky malého pořád pozoruju a už uvažuju o tom, že pro jistotu ho nechám zkouknout odborníkem. Za to člověk nic nedá než si pak něco vyčítat. Skoliozou trpím taky a není to žádná slast.
Buď ráda, že u vás v rodině je to v pořádku, ale opravdu v tomto směru mají odborníci pravdu, když říkají, že by se nic vynechávat nemělo. 😉

aajda
7. kvě 2012

@snufi Super, hodně štěstí, předopkládám, že den před neurologií malá začne lézt a sedět, aby udělala doktorce radost 😉 Moje opička to tak dělá....

martina_z
7. kvě 2012

@aajda Nas opicak se na naurologii taky krasne predvadi. Ale prijdeme na rehabku a rehabilitacni doktorka se snazi a snazi a on nic a jeste "simuluje", ze jeste neumi to ci ono, pritom to doma bezne dela. Coz je pak jeste zajimavejsi, protoze rehabky jsou hrozne puntickarky a resi to jeste vic nez neurolog. Na druhou stranu dobry fyzioterapeut na kazdem neco najde, i kdyby to mela byt jen naprosto nezavazna a kosmeticka odchylka ;)

elana
7. kvě 2012

@martina_z náš provokatér je spíš jak ten Váš...tuhle se na rhb opravdu předvedl...odcvičily jsme ho, nechaly si hrát na žíněnkách, sestra že u něj bude, tak já že si dojdu na WC a ze srandy mu říkám-běda jak budeš ležet na zádech, až se vrátím. No a co myslíte? fakt jak placatina tam ležel celou tu dobu 😠 Naštěstí ta naše rhb sestra je úžasná, smála se tomu, ví, že to umí, ale já si přišla jak blbec 😅

snufi
autor
9. kvě 2012

@mamajakoty můžu ještě otázečku? A řešila to vaše doktorka nějak, že ještě neleze, nesedí atd. Nebo tomu i ona nechávala volný průběh. díky

fiallinka
9. kvě 2012

Naše děti - syn seděl v 10 měsících, lozil až v 11, dcera to samé o měsíc dřív. Myslím, že podle tvého popisu vše naprosto ok... doktor řekl, že je to v normě, vůbec neřešil, neposílal nikam (a to je šikovný).

mamajakoty
9. kvě 2012

@snufi Ahojky, u první holčičky tomu právě nechala docela dlouho volný průběh a pak jsme to museli dohánět častou rehabilitací ☹ , máme mimo-jiné hypotonii (ochablé svalstvo), která se přidala k dalším dvoum komplikacím, o kterých se mi ale moc nechce rozepisovat. No a u té druhé dcerky to už raději řešíme dříve 😀
Tou včasnou rehabilitací, se určitě nic nezkazí. Rehab. doktorka opravdu vidí dle pohybů a chování dítěte, zda je něco potřeba a doporučila mi určitě cvičit i s druhou dcerkou, hlavně kvůli tomu prohnutí páteře, které je prý způsobeno ochablými zádovými svaly atd. Jinak hypotonie je vrozená a nedá se jí předejít, zlepší se jen cvičením. Držím palce a doporučuji poprosit dětskou, aby vás odeslala alespoň na vyšetření na rehabilitaci. Tam cvičení doporučí jen když bude potřeba.

snufi
autor
9. kvě 2012

@mamajakoty no u nás je to taky trošku složitější :o) Já už jsem s malou vojtovu metodu cvičila. Od 3měsíců do půl roku (klůvi otáčení hlavičky na jednu stranu) V půl roce nám to neuroložka stopla, že už je malá dobrá. S tím že kontrola za 3měsíce - to bude teď. Tak teď právě stresuju co bude. Kdyby nám tu vojtovku znovu nasadila, tak už to asi nedám. Nemohla jsem malou udržet tehdá, ne tak teď. Navíc strašně plakala, sousedi protivní... Právě mám plnou hlavu, jestli je to dobrá neuroložka, jestli nám to měla stopnout. Sáme kdyby.... znáš to. No uvidím co bude. Nic jiného ani dělat nemůžu. Naše pediatrička to neřeší vůbec...

mamajakoty
9. kvě 2012

Držím palce, já se starší cvičila až od 15 měsíců a prala se sní jak to šlo, řev obrovský, naštěstí jen při cvičení. Jinak bych se zbláznila, teď zas nanovo s druhou ještě temperamentnější dcerou od 13 měsíců, se mám na co těšit, zítra jdeme teprve podruhé a už se moc netěším. Poprvé křičela jen co jsem jí sundala bodíčko a to jsme ještě ani necvičily, spíš ukazovali co umíme nebo teda asi víc co neumíme.

petule246
9. kvě 2012

@snufi - tak to mi tvoje malá hodně připomíná mého druhého syna. Na moji žádost jsme dostali doporučení na rehabku, doporučili mi asi dva cviky na rozlezení (což se povedlo - lézt začal třeba do 14ti dnů možná i dřív) a to jsme cvičili minimálně neb syn by cca 3 měsíce nemocný (záněty průdušek). Takže já bych malou trochu popohnala cvíčem, ať se trošku rozhýbe. A řekla bych, že čím dřív zajdeš tím líp a vůbec to neznamená, že malá musí mít nějaký problém - prostě jí jen "ukážeš" cestu, jak se dostat na kolínka.

snufi
autor
18. kvě 2012

Tak neuroložka řekla, že jsme trochu pozadu, ale prej to všechno doženeme. Takže nechávat dál na zemi a prej to zmákneme bez cvičení. Tak nevím, na jednu stranu jsem ráda, ale na druhou stranu řeším zda je ta neuroložka opravdu odborník... Jestli ji nemám objednat jinam... No asi už blbnu. Mám být ráda!!!! 😅

popellka
18. kvě 2012

Jupííí a my jsme si předevčírem konečně samy sedly, takže paráda. Lenička už umí z leža krásně na 4 a pak hačiči a ještě si vždycky zatleská, jak se jí to povede a pak jde zas na 4,....párkrát se i posunula, tak uvidíme, jak to půjde dál 😉

eva_j
30. kvě 2012

U nás šlo všechno strašně pomalu. Nechtěl se přetočit na bříško. Až v 8 měsících se mu to podařilo. Od 3 měsíců jsme cvičili Vojtu. Pořád jsem se nervovala. Za 10 dnů budeme slavit první rok a malý konečně lozí jako čertík. Staví u čehokoli a k chození nám chybí opravdu jen malinko. Během jednoho měsíce dohnal vše 🙂 Pevné nervy.

popellka
7. čer 2012

Ahoooj,

tak se musím pochlubit s úspěchem - umíme si krásně sedat a konečně i lezeme, takže vážně stačilo nechávat malou na zemi, na zemi a zase na zemi. Během jednoho měsíce se naučila sedět, lézt a už to vypadá, že by si chtěla i stoupnout, takže vážně byla jen pohodlná 😉 já jsem si třeba myslela, že nepoleze vůbec 😅

katka37
7. čer 2012

@tkanicka lezení je důležitý vývojový stupen ,posiluje se celé tělíčko a hlavně souhra ,ruka -noha...je to důležité třeba i pro rozvoj psaní atd.nejsem tak chytrá ,ale starší syn měl problémy se psaním a paní doktorka v nějaké té specializované poradně mi to takhle vysvětlila,ale některé děti prostě nelezou..... 🙂

tkanicka
7. čer 2012

@katka37 já to lezení akceptuju jako přirozený a samozřejmě správný vývoj, ale myslím, že plazivci nejsou v každém případě odepsáni ke křivému držení těla a všemu ostatnímu, čím se "straší"

camilca
7. čer 2012

@martina_z Líbí se mi Vaše příspěvky. Moje holčička už 9 měsíců cvičí Vojtovku - od 3 měsíců. Stále "bojujeme" s hypotonií. Snad se to již brzy upraví. Nicméně časová náročnost je značná. Jsem moc ráda, že na RHB chodíme. Dozvěděla jsem se tam spoustu užitečných informací.

cabalkova
21. črc 2012

Tak my jsme byli taky pozadu, jeste v polovine desateho mesice se syn jen vzpiral o ruce a jinak nic, pak ale behem tydne vsechno dohnal, zacal se plazit, lezt, kratce na to byl v sikmem sedu a ted, v deseti a pul mesicich uz sedi i rovne. byla jsem z toho uz taky nervozni, tak jsem se nechala napsat na rehabku a doktorka usoudila, ze pohybove vzorce ma spravne a na Vojtovku to neni, ale jsem rada, ze jsem u ni byla, uklidnilo me to.

luucia
22. črc 2012

Obě naše holky byly "pomalejší" 🙂 první začla lízt v 10ti měsících, druhá ted před týdnem, v necelých 11ti měsících 🙂 ale ted to jde strašně rychle, už se staví a chce ťapat 😉 a ta starší ted patří k nejšikovnějším dětem, co se týče pohybu...lyžuje, plave od 2,5let bez pomůcek, hraje tenis,... Takže i ted u té druhé jsem úplně v klidu..ono to všecho přijde 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
27. říj 2012

@popellka ahijky, můžu se zeptat, jak je to momentálně s vaším vývojem 😀 malé je 9 měsíců...také neleze ani se neplazí, jen válí sudy... tak se chci jen zeptat jestli také něčeho vůbec dočkáme. 😉

vendullka
27. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Ahojky, naše malá začala lozit až v 9,5m, z ničeho nic, předtím se taky ani neplazila, ale pak už za 2 týdny stála, a hned zkoušela chodit🙂 Kubík je oproti ní hrozně rychlý ve vývoji, v 6m lezl, v 6,5 stojí sám a už si umí i sám sednout, tak se děsím co bude dál🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
27. říj 2012

@vendullka díky za odpověď. já jsem na tu naší mršku zvědavá zda se konečně rozhýbe. U nás je problém, je na vřiše když na něco nedosáhne, tak roztáhne ruce a kope nohama...Ježiš v 6,5 měsících stojí 😲 to je rychlík...hold každé mimčo je jiné a nemůžeme je pořád škatulkovat do nějakých tabulek...

popellka
27. říj 2012

tak od roka lezeme a teď už jako drak - to je jasný 😀 a teď v 16.ti měsících chodíme kolem nábytku a začínáme chodit zaj ednu ruku, takže počítám, že sama bude chodit tak v 18-19.ti měsících 😔 no motorický vývoj nic moc, ale za to toho navykládá ažaž 😀

morgan
30. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ahoj, můj syn taky ve necelých 9. měsících nelezl ani se neplazil, fyzioterapeutka mi poradila tohle:když je na břiše, tak mu nožičku jakoby pokrčit (ze strany, né pod uplně pod bříško) a zafixovat kolínko (né patičku), no a ono to opravdu zafungovalo, že se jakoby odrazil, tímle způsobem se začal pomalu plazit. Ted mu bude 11 měsíců a konečně začal lézt a sám si sedne, ale ještě si nestoupá, asi to bude taky na dlouho...třeba ti to pomůže 😉

mmaarrkkeettkkaaaa
30. říj 2012

@morgan moc děkuji, vyzkouším 😉 pokud to tedy budu dělat správně...když jí dám na všechny 4, tak se hezky udrží ale po chvíli se zase rozplácne 😒 tak do 11.měsíce máme ještě chvilku čas tak snad na to taky přijde.