9 měsíců a nelezeme, nesedíme. Prosím o radu

snufi
7. kvě 2012

Dobrý den maminky. Možná "nervuji" úplně zbytečně. Mám 9měsíční holčičku, která stále neleze, nesedá si. Když ji držím, aby chvilinku stála tak se vůbec nechce o nožičky opřít, zapřít se (nevím jak správně to popsat) Samozřejmě něchci aby stála, ale když např. já sedím a malou držím na klíně, tak se o mě vůbec nezapře - jakože by chtěla stát. Je taková "hadrová". Jediné co je - tak se plazí po bytě jako drak :o)) Jak to mají vaše miminka v tomto věku. Děkuji

mmaarrkkeettkkaaaa
4. lis 2012

@morgan jj popisuješ to dobře a moc děkuji za rady...třeba nám to pomůže. Na kolínkách pohupovat se jí také líbí, nekdy i sama vydrží třeba půl minuty ale jindy když prostě nechce tak hurá co nejrychleji plácnout na břicho hlavně aby nemusela být na kolínkách...
@cuci25 to je jako u nás...tak když usoudí, že na to nemá, tak to vzdá a najde jiný objekt 😝
@romantika teda kdyby se měla Aguš ve 2letech teprv postavit tak to by mi i asi hráblo, obdivuji maminku holčičky že to všechno obstála. Znáte okolí, jak je dítě jiné než všechny ostatní, už se tomu diví.
@paja.83 tak to je hezké slyšet, že jsme pro někoho borci 😀 bohužel my máme za kamarády jen samé "tabulkové" dětičky, takže pro ně si tak určitě nepřipadáme 😅 musím něco vykoumat, jak jí nejlépe motivovat. Naše rehabilitační toho opravdu moc neporadí.
A plazili se vám dětičky i na koberci nebo prostě na něčem co jim neklouže? U nás je to zatím jen podlaha...

paja.83
4. lis 2012

začala se plazit po hladké podlaze, pak jsem jí dala na koberec, tam to ze začátku vypadalo, že půjde rovnou na kolínka, plazení ji na něm moc nešlo a začala pod sebe strkat trochu kolínka, ale za dva dny se rozplazila i na koberci a pak další měsíc trvalo, než se na ty kolínka dostala opravdu a další asi tři týdny než začala lézt, u nás je to všechno na dlouho.

romantika
4. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa neboj ono to bylo myslim treti dite, tak maminka uz vedela, ze kazde je jine, doktor to sledoval. dobry rehabilitak i doktor poznaji jeslti jde o vadu nebo jen takovou tu lenost. neboj, opravdu je casove vse v poradku.

morgan
4. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jo jo, u nás to bylo stejný, ale časem se to začlo prodlužovat a vydržel na těch kolínkách dýl 🙂

Jinak za sebe musím říct, že jsem docela alergická na takový ty řeči typu: buď ráda, že nestojí (nebo neleze nebo nechodí), až začne tak se nezastavíš apod....já jsem vždycky byla ráda za jakýkoliv pokrok a tyhle maminky si zase moc neuvědomujou, že je stres když dítě nedělá to co ostatní.....

cuci25
4. lis 2012

@morgan tak přesně tak se cítim i já, když mě všichni uklidňujou těmahle slovy 😒 Já vim, že pak budu možná vzpomínat na klidný časy, ale taky teď čekáme na každý pokrok hrozně netrpělivě. Pokaždý když se snaží jít na kolínka, tak se modlim, aby se na nich už udržela. A nebo když vidim, že zkouší šikmý sed, jenže hned si zas lehne na břicho ☹

paja.83
4. lis 2012

Holky přesně tak, já taky čekám netrpělivě na každý pokrok a ono když dítě nic nedělá, tak se začíná nudit, řve, když se nemůže dostat k hračce, když se naučila přetáčet na bříško a neuměla to zpátky, tak furt řvala a musela jsem ji přetáčet zpátky a to třeba 10 x během 5 minut, protože polohu na bříšku nesnášela. Maminky tabulkových dětí si myslí, že se doma asi nudíme, když dítě nikam neutíká, ale nevidí to, že o to více se musíte snažit takové dítě zabavit nebo neustále přemýšlíte o tom, jak byste mu pomohli v pokroku. Některé maminky to možná vyřeší chodítkem, ale to jsme zavrhli hned na začátku.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. lis 2012

@morgan přesně tyhle řeči také nesnáším. to je furt buď ráda, ale já bych byla ráda pokud by byla jako ostatní. Nicméně mě hrozně těší (nechci aby to vyznělo blbě), že jsou takovéto stránky, kde se najdou dětičky, které jsou na tom podobně a to mě trochu uklidní. škoda že nejste v mém okolí 😀
@paja.83 tak u nás je to naštěstí bez řevu, vyhraje si s čímkoliv, ale přesto je pravda, že člověk věnuje více času na to, aby děti nějak motivoval...u nás chodítko také nepřipadá v úvahu...Neřikám když už dítě chodí...alespoň kolem nábytku (ale i to ještě není pro ně) a už vůbec ne prdnout tam nechodící...To samé děti obložené polštáři a vším možným, jen aby seděli.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. lis 2012

teď se musím smát, jak všechny 3 začínáme slovy "přesně" 😀

cuci25
5. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa jo jo taky jsem trošku klidnější, že v tom nejsme sami 🙂 Ale je fakt, že všude kolem nás jsou ty dětičky rychlejší, takže třeba na plavání nebo u kamarádek je mi to trošku líto. Ono takový to klasický chodítko je fakt blbý, to nám řekla i na rehábce. Ale dobrý jsou ty, co si před sebou dítko tlačí a opírá se o něj přij chůzi. Jenže to zas pro nás teď nepřipadá v úvahu, když se malá ani nesnaží postavit, natož aby s ním chodila 😀
Jo jo, škoda, že nebydlíme blíž u sebe...

martiska36
5. lis 2012

Maminky asi Vám neporadím, jen přidám svou zkušenost. Naše dcera se taky dlouho neměla k lezení, a vyřešil to televizní ovladač. Prostě ho chtěla tak moc, že se po asi 2 dnesch nesnesitelného vztekání - to že jí ho nikdo neche podat, rozhodla, že si ho konečně podá sama. A najednou se u nás lezlo bez přemlouvání...

fram
5. lis 2012

ahoj holky, chci vám napsat moji zkušenost a trošku vás uklidnit. Moje dcera se začala plazit když jí bylo 8 měsíců a 1 týden. Pak dloouho nic, ani nepérovala na kolínkách, ani se pořádně neopírala o natažené ruce. Pořád byla připláclá k zemi 😅 Na moji žádost nám dr. napsala doporučení na rhb. Tam mě paní vždy uklidňovala, že je malá úplně v pořádku, ať nesrovnávám a nechám ji být, že na to přijde. Bylo to dost náročný, byla jsem z toho docela špatná. Ostatní děti byly šikovnější. Ale vydržela jsem, neposazovala jsem ji (jen při jídle byla ve stoličce), hodně jsem ji motivovala na zemi (dávala překážky, aby přes ně musela lézt). Když jí bylo 10 měsíců a 1 týden, tak se najednou posadila. Z lehu. Byla jsem hrozně šťastná, najednou seděla, vůbec nepadala a uměla to. A teprve ze sedu začala jít na kolínka a během asi 14 dnů se rozlezla. Pak se rovnou i postavila 🙂 Nemohla jsem se toho lezení nabažit. Teď je jí 14 měsíců a chodíme, i když ještě ne 100% 🙂 Není vůbec v ničem pozadu, je to moje šikovná holčička, jen si to prostě dělá po svém 🙂 Takže vydržte, oni na to nakonec všechny děti přijdou 🙂 ale chápu, že je to náročný 🙂

snufi
autor
5. lis 2012

Ahojky,
@fram už mě trošičku předběhla. Když nám bylo 9měsíců, tak jsem tohle téma zakládala. Chvilkama jsem byla úplně bezradná... Jedna doktorka říkala cvičit, druhá počkat... Malá u cvičení ječela - já brečela... Teď má malá 15 měsíců a už i chodí. Ještě ve 12 měsících se jen plazila, pak najednou ze dne na den si sedla, druhý den šla na kolínka a bum - krásně lozila. Vím, že se mi to teď lehce říká, ale vydržte!!!!!!!! Dětičky mají opravdu své tempo a vše doženou!!!!!!! Takže hlavu vzhůru. Pěkný zbytek dne 🙂

paja.83
5. lis 2012

@snufi ahoj, u nás to jde právě všechno hrozně pomalu, po 10. měsíci se začala plazit, asi po třech týdnech se snažila dostat na kolínka, pak toho asi na dva týdny nechala a pak začala znovu, ke všemu se přitahovala a asi po dalších dvou týdnech začala lézt, pak asi 1,5 měsíce lezla a pak se poprvé vytáhla do stoje, pak toho opět nechala a začala znovu asi po týdnu ale teda ve velkém, teď už se postaví všude a začíná pomalu obcházet nábytek. Natálka si prostě ve všem dává na čas, nikam se nežene, u nás prostě žádné ze dne na den nehrozí 🙂 , ale teď už zbývá jen kousek, tak snad se brzo dočkám. Je nám 14,5 měsíce, tak do 18. měsíce času dost. 😀

snufi
autor
5. lis 2012

@paja.83 jj do 18 měsíců to určitě zvládnete i s vaším tempem :o))

slena
6. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa
@cuci25 ahoj holky,nepročítala jsem celou diskuzi,takže nejsem úplně "ve věci", ale chci vám napsat: můj prcek se začal plazit v 8 měsících,v 8,5 se postavil a pak se jen plazil plazil plazil a stavěl u všeho,kde to šlo... Kecy "chytrolínů", švagrových a jiných podobných rádoby zkušených - jako už by měl dávno lozit a ne se pořád "jen plazit" - jsem nesnášela,jenom mě to dráždilo a znervózňovalo... jo a malý péroval na kolenách od 7m! ale stejně první začal plazit, lozit uměl - udělal vždycky jeden dva "lezy" a pak se stejně dál plazil - do 11m, pak ze dne na den přešel na lození,sedl si...

přeju hodně trpělivosti,určitě to brzo přijde 😉

mmaarrkkeettkkaaaa
13. lis 2012

@cuci25 @snufi @romantika @morgan, @slena
ahoj holky, tak jsme dnes absolvovali další KO na rehabilitaci a opět musíme začít cvičit vojtovku ☹ to jak jsem ten předchozí cvik lajdala a říkala si že to nějak zvládne, tak teď jsem se zařekla, že cvičit budu...sice je to boj, ale doufám, že to k něčemu bude...V pondělí tam musím znova, abych oznámila, zda to zvládnu nebo ne...ten cvik je pravdu náročný a ještě s řevem s dítěte psychicky vyčerpávající...Ano jsem se neptala, zda jste také vůbec museli cvičit (krom Zuzanky, u té vím, že nemusí)...

ined77
13. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ...ahoj, občas sem nakukuju a četla jsem teď tvůj příspěvek...u nás už se vše srovnalo jak u synka, tak u dcerky a chtěla bych tě jen povzbudit ohledně toho cvičení...ono je to stresové, ale je potřeba si uvědomit, že to dítko to opravdu nebolí, že je jen "nuceno" do nějaké polohy....a výsledky se zpravidla dostaví rychle při pravidelném cvičení, jen je potřeba opravdu vydržet a nevzdat to. ze zkušenosti vím, že to děťátko ta vojtovka opravdu "nastartuje" a pokroky jsou velké 😉 .
držím palce 🙂 !

cuci25
13. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa a kvůli čemu ji zas musíte cvičit? Dyť jste na tom pohybově stejně jako my a to je Agátka ještě o pár týdnů mladší. Vůbec ti to nezávidím. Já včera brečela i u vysávání nosánku u Sofinky, je nemocná, vim, že je to potřeba, ale ona tak hrozně brečela ☹ Nevím, jestli bych to zvládla u tý vojtovky...Ale ty budeš silná a dáš to 😉

morgan
13. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa ahoj, my jsme vojtovku necvičili, ale slyšela jsem o tom, že děti pláčou, protože je štve ta fixace v nějaké poloze. Na druhou stranu bych věřila v dobré výsledky a pokroky, kamarádka taky měla cvičit vojtovku a taky to lajdala, ale pak se rozhodla cvičit poctivě (měli víc cviků snad 4-5 denně) a ted je její chlapeček daleko napřed než můj syn i když je o měsíc mladší 🙂

katkvy
13. lis 2012

Holky, nám už je víc jak 15 měsíců a taky stále plně nelozíme. Sedíme, stojíme, obcházíme nábytek, ale plně se pouze plazíme a na lození přechází, jen když potřebuje překonat nějakou překážku, nebo si sednout. Taky nás přesvědčovali, že lozit musí, ale už to vzdali, Už nám bylo ukončeno i cvičení Vojtovky, protože malý už je neudržitelný a nemělo žádný význam.

mmaarrkkeettkkaaaa
13. lis 2012

@ined77 moc děkuji za podporu. Určitě se to teď budu snažit dodržet, jelikož vidím, jak hrozně se snaží a jak už by chtěla lézt, ale neví jak na to. Na 4 se krásně udrží, takže jí v tom hold musím pomoct.
@cuci25 Zuzi je to na podporu lezení. Také je mi malé líto, ale vím že je to pro její dobro a nebolí jí to. Večer jsem manželovi ukazovala ten cvik...Dělal na ní přitom kraviny a vůbec nebrečela. Takže jsem se fakt zařekla, že to tentokrát vydržím. Horší je ji do té polohy vůbec dostat, jak se vzpírá...
Tak ať se Sofinka brzy uzdraví ☹ u nás je boj jen do chvíle než jsem odsávačku přiložila, pak už byl klid...
@morgan my máme cvičit 3x denně. Protivnější je to, že dítko musí být nahé, takže furt svlékat oblékat 😒 hlavně si musím zacpat uši, až mi zase okolí bude tvrdit, že ji trápím a že by to určitě zvládla i bez cvičení. To mi moc nepomůže poslouchat. mamka mi řekla, ať s ní hlavně necvičím před ní, že nechce poslouchat jak pláče 😖

ať už to dítě chodí, ať mám klid a hlavně se modlím, ať druhé jednou nebude totéž...

mmaarrkkeettkkaaaa
13. lis 2012

@katkvy tak hlavně že ti už obchází nábytek, to hold jen přeskočil lezení, ale u nás je právě problém, že ona i u toho plazení moc nožičky nepoužívá, takže si na nich určitě ani nestoupne...Na té rehabilitaci nám právě řekla, že ručičky , trup o.k., ale nožičky ve vývoji pokulhávají od toho se všechno odvíjí 😒 Aguš je taky neudržitelná, takže to bude boj 😝

katkvy
13. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa a střídá u toho plazení nožičky, to je prý záruka toho, že dítě bude 100% chodit, i když to bude třeba trvat.

mmaarrkkeettkkaaaa
13. lis 2012

@katkvy právě že u toho plazeí je bud táhne za sebou nebo s nima mrská, nikoliv střídá. Ale je pravda že se plazí tak cca 14dní, takže snad to dopiluje 😎

katkvy
13. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Tak to se neboj, opravdu dopilujete. Honzík se ze začátku jakoby jen odrážel o jednu nohu a plazil se jen jakoby na jednu stranu. Ale určitě cvičte, pomůže to. Nám to oficiálně ukončili také až před týdnem.

mmaarrkkeettkkaaaa
13. lis 2012

@katkvy nám právě před měsícem řekla že cvičit nemusíme, ale ted zase musíme ☹ aguš se právě přitahuje jakoby za dlaně, nikoliv za lokty 😉 asi je více způsobů, jak se plazit...

cuci25
14. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa já tomu stejně nerozumim. Sofinka taky neleze a žádnou Vojtovku cvičit nemusíme. To by mě zajímalo, podle čeho to posuzujou...Začla teď akorát pérovat na kolínkách, ale stejně i to vypadá ještě hodně neohrabaně ☹ Ach jo, kdy my se dočkáme nějakýho pokroku...Jinak se taky nejdřív přitahovala při plazení za dlaně, teď bych řekla, že to střídá s loktama...

mmaarrkkeettkkaaaa
14. lis 2012

@cuci25 já si myslím, že to posuzují ne podle dětí, ale podle toho, ke komu chodíš. Co někomu přijde normální, tak jinému ne. Agátka na kolínkách nepéruje...sice je pravda, že je mladší, ale tak teď doufám, že díky cvičení lézt brzy začne. Už ráno jsme absolvovaly první trápení. Pláč byl, ale tak nějak jsem se obrnila a budu doufat, že to k něčemu bude 😎
A co Sofi, už je jí lépe?

morgan
14. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no ostatní vůbec neposlouchej s tou vojtovkou, to je fakt podpora...no holt některý lidi to prostě nechápou...
Děti se plazí více způsoby, určitě to dopiluje 🙂
Taky se těším až bude chodit...můj starší syn byl taky trochu pomalejší než ostatní a myslela jsem si, že druhé dítě bude určitě rychlejší, všude jsem to četla no a je ještě pomalejší než ten starší 🙂

cuci25
15. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no tak nakonec určitě polezete dřív než my 😉 I když Sofinka se už druhý den houpe na čtyřech, pohyb dopředu ale neudělá, tak snad to dopiluje a brzo se dočkáme...
Pořád má rýmu a kašel a teď jsem chytla pořádnou rýmu i já ☹ A to jsem se radovala, že máme dobrou imunitu a nemocný určitě nebudem 😀