9 měsíců a nelezeme, nesedíme. Prosím o radu

snufi
7. kvě 2012

Dobrý den maminky. Možná "nervuji" úplně zbytečně. Mám 9měsíční holčičku, která stále neleze, nesedá si. Když ji držím, aby chvilinku stála tak se vůbec nechce o nožičky opřít, zapřít se (nevím jak správně to popsat) Samozřejmě něchci aby stála, ale když např. já sedím a malou držím na klíně, tak se o mě vůbec nezapře - jakože by chtěla stát. Je taková "hadrová". Jediné co je - tak se plazí po bytě jako drak :o)) Jak to mají vaše miminka v tomto věku. Děkuji

mmaarrkkeettkkaaaa
15. lis 2012

@cuci25 tak tomu nevěřím, u nás to zatím na 4 nevypadá, ale je pravda, že dneska už se při plazení snažila nožky přitáhnout pod sebe, což je zase docela pokrok...Hold u cvičení musím zatnout zuby, zacpat uši a ono to nějak půjde. Sofinka na to co nevidět přijde,..jestli už je na čtyrech, tak to je jen otázka času 😉
@morgan tak to jsi mi moc radost neudělala 😀 já už jsem si říkala, že jsem si to snad vybrala u Aguš, představa, že by druhé mělo být ještě lenivější, mě úplně děsí...stejně je to nespravedlivý 😖

slena
15. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa my jsme necvičili, naší doktorce to přišlo úplně v pohodě 🙂

janka12
15. lis 2012

Necetla jsem predchozi prispevky. Moje doporuceni je: navstivit pediatra a pozadat o doporuceni na rehabilitaci, kde se specializuji na takto male deti. Fyzioterapeut se na detatko podiva a poradi. V tomto ohledu bych nespolehala na zkusenosti ostatnich. Je treba individualni kontrola u odbornika.

paja.83
7. únor 2013

Že by to samostatné chození bylo na spadnutí?? Dnes se mi malou podařilo na sebe nalákat a udělala první krůčky bez držení. Mám ohromnou radost, třeba se během toho 18. měsíce opravdu rozchodíme :O) Však máme co dohánět.

zuzanka26
10. dub 2013

Ahoj holky,

chodí sem ještě někdo?

cuci25
10. dub 2013

@zuzanka26 asi už tu nejsou žádný maminky, který by měly pomalejší dětičky 😉 I já jsme se takhle tenkrát trápila s nelezením, nesezením a teď je to zas pro změnu nechození 😀

zuzanka26
10. dub 2013

@cuci25 😉 děkuju. Já se zatím trápím s nelezením a neplazením. Prostě mám lenocha a holčička byla tabulková.
Dostali jsme doporučení na rehabku, tak mě zajímá, jestli budem cvičit Vojtovku a co mě čeká za hrůzy. 😖

cuci25
10. dub 2013

@zuzanka26 a pročítala jsi to tady? Já mám holčičku (teď už 15měsíců), která až v 9.m se začla plazit, v 11.m sedět, v roce lézt a teprve ve 14.m si stoupat 😉 Na rehábce jsme taky byly, chtěla jsem ale hlavně já pro klid a žádnou vojtovku jsme necvičily, jen mi bylo ukázáno pár cviků, jak jí podpořit, aby se začala plazit, lézt....prostě jsem poslouchala, že je malá v naprostém pořádku, jen má svůj čas, nemám srovnávat s ostatníma a ten čas jí dát...Určitě ti řeknou to samý.

fram
10. dub 2013

@zuzanka26 taky jsme nelezli, začala až na 8 měsících s plazením, v 10 měsících si sedla a pak teprve začala lézt. Chodit začala na 13 měsících. Chodili jsme na rhb a žádné hrůzy se neděly 🙂 Malá byla v pořádku, jen já jsem zbytečně vyšilovala. Rhb sestra nám ukázala, jak ji v lezení podpořit a nic jiného nebylo potřeba. Vždy mě uklidňovala, že tolerance na lezení je až 1 rok,takže buď v klidu. Pravděpodobně se dozvíš to samé. Ale umím si představit, jak ti je. Já taky pořád srovnávala a byla z toho špatná 😉

zuzanka26
10. dub 2013

@cuci25 koukala jsem na tvoji holčičku, je dobře, že už to všechno dělá, to chození kdy přesně příjde myslím už tak nevadí, když už stojí, tak je to v pohodě.

jinak děkuju, no doufám, že je v pohodě. Pozoruju ho pořád teď, taky se mi do půl roku přetočil. Ale při pasení koníčků se opírá max. o předloktí, nejde výš a tak už je 2 měsíce, nelepší se to. CHodíme tady u nás na cvičení na balonech, vede to fyzioterapeutka, tak říkala, že je jen pomalejší, ale dnes mu dávala pod břicho overball a chtěla aby se vepředu opíral o dlaně a nešlo to. měl sevřený pěstičky a nechtěl to vůbec povolit. On je jinak smíšek, skoro nepláče, povídá hodně, na zádech se mrská jako kapřík, přetáčí se v pohodě, ale na břiše chvíli vydrží a pak začne bořit hlavu dolů. u toho zvedá zadek a pak se zase rozplácne na to břicho, když ho dám na kolínka, ručičky ho neudrží a bouchne se o zem hlavou, tak vidím, že zralý není.
Dr. řekla, že má trochu slabší svalový napětí, tak mám te´D strach,aby třeba neměl tu sval. dystrofii. ach jo. 😕
On taky hodně stonal, už 3x něco chytil od starší sestřičky, tak prý ty nemoci je zpomalují.

cuci25
10. dub 2013

@fram to vaše malá dělala ještě docela rychlý pokroky 🙂 U nás to bylo vždycky nový pokrok až když se příblížila hranice, kdy by dítko mělo dělat to či ono. Takže s chůzí počítám tak v tom 18.měsíci 😀

cuci25
10. dub 2013

@zuzanka26 a máte aspoň brzkej termín na tu rehábku, ať se dlouho nemusíš trápit nejistotou? Je teda pravda, že malá byla na břiše ráda, zvládla i to druhý vzpřímení, to je myslím to na dlaních a pak se začla točit kolem svý osy, pak až plazit. Tady na MK je přímo poradna psychomotorického vývoje, kterou vede dětská fyzioterapeutka na mateřské, nechceš ji to tam popsat, abys věděla co tě čeká?

zuzanka26
10. dub 2013

@fram děkuju, srovnávat se samořejmě nemá, to jen, že každá maminka se chce občas pochlubit se svým děťátkem a trápí jí když vidí v okolí ty šikovné děti.
Taky doufám, že to cvičení bude jen na podporu a nebude to vojtovka. ( i když ta by asi byla účinnější)

zuzanka26
10. dub 2013

@cuci25 máme naštěstí hned příští středu. To druhý vzpřímení právě ještě úplně nemá, z toho se pak už dostávají děti dobře na kolínka. Ale viděla jsem, že dokázal dorotovat- otočit se kolem své osy- asi o 90 ° když jsem mu tam dala ovladač

fram
10. dub 2013

@zuzanka26 u nás byl problém, že malá na bříšku vůbec ruce nenatahovala, ležela pořád připláclá na zem, ale ruce měla silné dost,jak říkala rhb sestra. Jen to prostě nedělala a s lezením právě začala až ze sedu. Nesedla si přes kolínka, ale zvedla se bokem ze země, což je prý náročnější. Ale na kolena se naučila až po sedu, předtím ani nikdy nepérovala. 😅 Každý dítě je prostě jiný.

kac_ka
5. kvě 2013

tak jak to tady pročitam, tak sem se trochu uklidnila 🙂 my mame 8měsicu a maly mi pořad taky neleze, nesedi, jen se plazi dokola 🙂 dr mi řekla že to neni dobry, že je to špatny, vytahla takovou obrovskou tabulku a ukazovala mi co ma všechno umět...ale mě jsou nějaky tabulky fuk, opravdu ma každy ditě to jinak, na rehabilitace chodime už od 4měsicu, jdem tam ted ve čtvrtek, tak uvidime co nam řekne...ale jsem klidnějši, když nejsme v tom samy a jak tady čtu, je to asi normalni, nějaky děti si prostě davaji na čas 🙂

zuzanka26
5. kvě 2013

Ahoj , jdu jen poreferovat. Měli jsme jít 17.4. na rehabku. Jenže malej chytil opět od ségry ze školky střevní virózu, takovej hnus, zvracel, měl průjem a nechtěl jíst, měl horečky. Takže zas týden stonal a nechtěl být ani na bříšku.
Pak jsme šli 24.4. na tu rehabku a ta fyzioterapeutka mi přišla zvláštní. Prakticky mi řekla, že ho mám jen nechávat na bříšku a pokládat hračky kolem něj a jediný cvik byl mačkání reflexního bodu pod prsní bradavkou. Nejdřív jsem si říkala, ok, tak jo, nechám to tak. Jenže pak ve mě začal hlodat červík, že je to divný a že to ještě proberu s naší praktickou lékařkou. Tak jsem tam s malým šla a MUdra měla zrovna asi blbou náladu. prohlížela ho a rovnou mi řekla, že tam kde by měl mít otevřené ruce, má pěstičky a že se jí to nelíbí. Tak hned doporučení na neurologii. Byla jsem hned nervozní, že co mu teda je a jak to s ním bude. Na neuru mě objednali za měsíc. Tak jsem tam ještě dvakrát volala, jestli by to nešlo nějak posunout na dřív. Pak jsem si zavolala jinam a naštěstí jsem dostala hned termín druhý den.
Neuroložka ho prohlídla, říkala, že to není tak hrozný, nicméně, že ho chce za 6 týdnů vidět a hned si nás vzala rehab. sestra, dala nám další dva cviky a že prý po usilovném cvičení 4x denně by se to mělo zlepšit. Cvičím teda s malým teď necelý týden, ne že by začal něco aktivně dělat, ale připadá mi, že skutečně aspoň do těch stran se začíná trochu víc zajímat o ty hračky kolem, plazení ještě neví jak. Ale bude mu 9 měsíců, takže nervozní jsem.
říkala mi tam ještě ta neuroložka, že na centrální poruchu to nevypadá, že má jen slabý ruce a těžký hrudník, že musí posílit ty svaly na zádech a břiše, ale do papírů napsala CKPII. 😢
U nás je to teda ale navíc ve spojení s klidnou povahou. Nechápu to, já jsem nervák, manžel kliďas, ale prostě obě děti jakoby nejsou moc akční, holčičku mám takovou chytrou, vtipnou, ale klidnou, nikdy nebyla diblík, že by někde lítala a na Davídkovi to vidím taky. Třeba teď pochopil, že po něm chci, aby ručkoval do stran a začal se vztekat, jako že to dělat nebude. Nebo včera jsem před něj dala ovladač, aby nějak zkusil to plazení, tak natáhl ruku, zjistil, že to je příliš daleko a hned si začal prstíkem šťourat drobek, co zrovna ležel před ním. Takže to bude těžký. Prostě žádnej drak to nebude, což je zase mi připadá výjimka v dnešní době, kdy každej řeší, jak je jeho dítě divoký a akční.

kac_ka
9. kvě 2013

@zuzanka26 tak my sme dneska byli taky na rehabce, chodime tam už asi od 4měsicu...tobi se zveda zase krasně na ruce, pateř ma rovnou a ne nijak zaoblenou, jde do boku s nataženou rukou, že to je připrava do sedu...takže v něčem je pozadu a v něčem zase napřed 🙂 na rehabilitaci mi řekla, že to neni nic hroznyho, a dostali sme par cviku na to aby přišel jak se leze a plazi a za čtrnáct dní kontrola 🙂 tak uvidime, sem klidna, nebo klidnějši, než po tom co mi dr řekla že je to špatny :-/ každy ditě je jiny....jinak my mame v 8měsicich většinou taky zatly pěstičky, ale už min, ty cviky nam hodně pomohli 🙂

zuzanka26
9. kvě 2013

@kac_ka a jaké děláte cviky vy? nám právě dali jen dohromady tři cviky. z toho ten jeden je to mačkání refl. bodu pod prsíčkem, ale moc účinný mi to nepřijde. 😖

leikkka
11. kvě 2013

ja si myslim,ze je to v poradku, co mam doma na lednicce vyvoj ditete v jednotlivych mesicich, tak tam je lezeni az na 9m, chce to cas 🙂 hlavne kdyz nepreskakuje vyvojove faze, a hezky pomalu dela vse, tak jak ma. Muj starsi synek 2,5 let zacal sedet na 6m, na 7m chodil uz kolem nabytku a na 9m chodil bez drzeni sam, ja za to rada nebyla, nebot jsem si od narozeni neuzila vubec klidu, kdy miminka hezky lezi a je klid, za to ja uz od 3m za tim vsude litala. Druhy synek je jiny, ale uz taky toho umi, tak doufam, ze se to nebude opakovat a bude vse, tak jak ma. Zname kluk na 9m taky neleze a v klidu si to uziva na zadech a brisku 🙂

veronyk
11. kvě 2013

naší holčičce bude za pár dní rok. Do 6. měsíce jsem musela dávat široké balení plenek a myslím si, že to zpozdilo její vývoj. Na bříško se sama otočila až v 7 měsíci. I když jsem ji na bříško dávala při přebalování, nechtěla tam být a s plenkami to nešlo. Až když jsme přestali dávat široké balení, začali jsme polohu na bříšku trénovat. Tak asi měsíc ji trvalo, než zvládla polohu na bříšku. pořád se překulovala zpět na záda. Posadila se před týdnem. Od 11. měsíce si sedala přes bok. Lézt začíná teprve až teď, jen se plazila. Před 3 dny si stoupla. Takže si vše nechala až skoro na 1 rok. Jsem v klidu, vidím, že dělá pokroky. od malička je takové klidné a pohodové miminko a já vím, že není kam spěchat.

kac_ka
11. kvě 2013

@zuzanka26 no ted mame cvik, že je na boku a musim ho držet tak aby měl pateř uplně rovně a mačkam mu bod pod lopatkou a on by měl zvednout hlavu, že tim posiluje asi ramenni svaly, a pak že ho přidržuju na břiše a navadim mu nohy jak dolezeni a do plazeni.... ještě před tim sme měli taky cvik, že ležel na zadech a ja rukou sem mu přidržela mezi žebry bod a on měl zvednout nohy a dat je na druhou stranu, to bylo na to, že on byl jakoby do C, od pasu dolu byl zahly k jedny straně 😀

sedmikraska00
18. srp 2013

@snufi dobrý den mému synovi je 8.měsíců,také neleze a ani nesedí paní doktorka my řekla že až bude sám chtít tak to prostě udělá důležitější je prý aby na bříšku rotoval,a co je prý nejhorší když se dětem takto malým pomáhá sedět ničí se jim tím páteř-prý je hodně dětí které prostě tu fázi lezení přeskočí

okpoko
28. lis 2017

Ma dcera je také 3/4 roku stará. Neleze, neplazi se nestaví se a nesedí jen se roluje. Na cvičení s ni chodím. Tak je prý o něco pozadu , ale tragédie to není. Tak můžeš být v klidu 🙂

simina9111992
29. lis 2017

@snufi ahoj muj syn ma za tyden deset mesicu a plazi se po brise a tp docela rychle a to dela uz par mesicu.. Na kolinka se stavi obcas i zaperuje ale po ctyrech lezt nechce.. Mame doma plovouci podlahu tudiz myslim, ze je to tim.. Plazeni je pro nej jednodussi.. Zacal si pred par tydny stoupat a nyni uz obchazi gauc, nabytek apod. nesedi stale.. Davam tomu cas, do niceho nenutim pouze motivuji hrackami.. Za par dni jdeme na prohlidku tak uvidim zdali mudra neco nazna

simina9111992
29. lis 2017

Ted koukam, ze diskuze uz je starsi.. Ale nevadi.. Aspon vidim, ze v tom nejsme sami.. Kazdopadne by me zajimalo jak to dopadlo s ditkem zakladatelky

bielanevesta
29. lis 2017

Moja začala loziť, sedieť, stáť až z úderom 10 mesiaca

bielanevesta
29. lis 2017

@simina9111992 a tiéž sa najprv postavila, až potom začala sedieť😉

snufi
autor
29. lis 2017

Hezky den, mala je uplne zdrave a velmi zive ditko. Pomalu uz skolacka, ktera ma velmi rada pohyb. Mela proste jen svoje tempo. Nekdy v 13m se rozlezla a do mesice zacala chodit. Takze pro vsechny maminky co maji stejny problem - vydrzte. Vsechno prijde 🙂 😉 Pekny den

simina9111992
29. lis 2017

To je super☺️ jsem klidnejsi, kdyz to ctu.. Kazde dite je opravdu jine.. Preji hlavne zdravi a mejte se krasne